Najdi forum

Naslovnica Forum Duševno zdravje in odnosi Družina Starševstvo in vzgoja Prehod otroka čez mejo

Prehod otroka čez mejo


tvojega otroka? a njegov pa ni, samo tvoj je? imaš kak posestni list al kaj drugega za otroka? malo bolj previdno izbiraj besede, konec koncev otrok ni nikogaršnja last, ne od matere ne od očeta, in skrbništvo še zdaleč ni lastninska pravica[/quote]

kaj imaš slab dan? lahko se tudi tvoj nasjstnik odloči, da gre na morje s frendi, pa ger z njimi in čeprav ima samo 13-14 let, bo šel z njimi čez mejo brez da bi kdo trenil. ti pa si med tem časom v službi in prepričan, da je otrok doma in da je vse ok. si sposoben tolk razširit obzorje?


tvojega otroka? a njegov pa ni, samo tvoj je? imaš kak posestni list al kaj drugega za otroka? malo bolj previdno izbiraj besede, konec koncev otrok ni nikogaršnja last, ne od matere ne od očeta, in skrbništvo še zdaleč ni lastninska pravica[/quote]

kaj imaš slab dan? lahko se tudi tvoj nasjstnik odloči, da gre na morje s frendi, pa ger z njimi in čeprav ima samo 13-14 let, bo šel z njimi čez mejo brez da bi kdo trenil. ti pa si med tem časom v službi in prepričan, da je otrok doma in da je vse ok. si sposoben tolk razširit obzorje?[/quote]
jaz imam vsak dan slab, pa ni poanta v mojih slabih dnevih, pač pa v tem kar si ti napisala zgoraj; pa tudi tvoj odgovor je popolnoma izven konteksta in preusmerjaš pozornost… če bi se moj najstnik odločil da gre s frendi na morje, ne da bi meni povedal, je to predvsem znak, da sem nekje v vzgoji nekaj spregledal in da je popolnoma neodgovoren… če ga na meji spustijo preko, pa pomeni da zanič opravljajo svoje delo….. kar ti hočem povedati je pa to, da če oče odpelje otroka na morje ali pa stari starši…to ni kdorkoli..in če to stori brez tvoje vednosti se moraš tudi ti vprašat zakaj je temu tako, ker za vsako dejanje obstaja (logična) razlaga… in tako kot je nekdo gor napisal, če se bo nekdo odločil ugrabiti otroka mu noben podpis in soglasje ne bo tega preprečil…. zdaj pa še vprašanje zate, si si ti sposobna razširiti obzorje?

Če bi imeli otroke še vedno vpisane na svoj pasoš kot včasih teh problemov ne bi bilo. In lepo vas prosim, desetletnik s svojo osebno? Uf, res smo rajska dežela.

kaj imaš slab dan? lahko se tudi tvoj nasjstnik odloči, da gre na morje s frendi, pa ger z njimi in čeprav ima samo 13-14 let, bo šel z njimi čez mejo brez da bi kdo trenil. ti pa si med tem časom v službi in prepričan, da je otrok doma in da je vse ok. si sposoben tolk razširit obzorje?[/quote]
jaz imam vsak dan slab, pa ni poanta v mojih slabih dnevih, pač pa v tem kar si ti napisala zgoraj; pa tudi tvoj odgovor je popolnoma izven konteksta in preusmerjaš pozornost… če bi se moj najstnik odločil da gre s frendi na morje, ne da bi meni povedal, je to predvsem znak, da sem nekje v vzgoji nekaj spregledal in da je popolnoma neodgovoren… če ga na meji spustijo preko, pa pomeni da zanič opravljajo svoje delo….. kar ti hočem povedati je pa to, da če oče odpelje otroka na morje ali pa stari starši…to ni kdorkoli..in če to stori brez tvoje vednosti se moraš tudi ti vprašat zakaj je temu tako, ker za vsako dejanje obstaja (logična) razlaga… in tako kot je nekdo gor napisal, če se bo nekdo odločil ugrabiti otroka mu noben podpis in soglasje ne bo tega preprečil…. zdaj pa še vprašanje zate, si si ti sposobna razširiti obzorje?[/quote]

če fotr odpelje otroka čez mejo brez da bi njegovi mami povedal kaj z otrokom gresta, je najbrž s fotrom nekaj narobe, ne z mamo. ja? ker ponavadi je tisti, ki izvede dejanje, odgovoren zanj, ne tisti, ki ga ne.

kar pa se tiče vzgoje: najstnki počnejo vse živo, pa si ne bi jaz jemala pravice pripenjat si medalje, če moja hči ne bo kadila, oz. se počutit krivo, čebo začela kadit. tudi se mi nima kaj dobro zdet, če bo nedolžna stošpila v zakon, oz. me bit sram, čebo prvič seksala pri 15 letih. najstnik ima svojo glavo, je individualno bitje, ne del mojega ali tvojega telesa. in če se odločil ,da gre na morje s prijatelji čeprav mu fotr ne dovoli … pomeni, da uveljavlja svojo voljo, da se mu zdi fotrova prepoved neumna, itd. bo šlo?

kar pa se tiče lastnine … če sem jaz uradna zakonita zastopnica otrok, če sem jaz odgovorna za njuno vzgojo in skrb to pomeni, da MORAM in sem DOLŽNA vedeti, kje otrok je. ker če temu ni tako, potem mi je tut čist vseeno kj se otrok potika tekom dneva in kaj počne. lahko mirno rečem, da ima otork dva starša in naj policaji aufpasajo fotra, zakaj je hči sredi belega dne npr. pijana. kaj me briga, jaz sem glih en tolk odgovorna kot on. ampak v resnici pa nebo tako, a ne? mene bodo obsojali kako se obnaša moj otrok in kaj dela.

Ne samo desetletnik, še mlajši; oz. dojenček “mora” imeti svojo osebno.

Pol slovenskih otrok letuje s svojimi dedki in babicami in veliko staršev potuje solo s svojimi otroki; kakšen hrušč in trušč bi šele bil, če otroci ne bi mogli imeti svojih dokumentov.

In da ponovim: debata je brezpredmetna, ker v Avstrijo in od tam naprej lahko potujemo brez dokumentov, na meji te nihče nič vpraša, ker tam sploh nikogar več ni.

LOČEVALKA: misliš, da bi najstnik sredi poletja pobegnil v avstrijo ali bo šel na hrvaško na morje?
kam pa sicer otroci hodijo s starši, v avstrijo, na madžarsko, ali na hrvaško primorje? mislim v trumah …

Ločevalka, nismo izumili ničesar, brez skrbi. Samo dovoljenje staršev na hrbtni strani stare koverte, pa je vse vredu. Kot je od nekdaj bilo. Res pa da takrat R Slovenije ni bilo, to pa je najbrž iz časov pred stvarjenjem.

Katarina, veliko bolj me skrbi za tistih par otrok, ki pobegnejo v Avstrijo, Nemčijo, Italijo, ker tam dejansko znajo pasti v roke trgovcem z belim blagom, kot za tiste trume, ki grejo s kompanijo zažurat na morje.

In kdor je imel namen otroka odpeljati čez mejo brez vednosti drugega starša, je to lahko že zdavnaj naredil, mu ni bilo treba čakati na hrvaško milost. Zato ne zastopim, zakaj je zdaj ena boga nedolžna Hrvaška na tapeti.


jaz imam vsak dan slab, pa ni poanta v mojih slabih dnevih, pač pa v tem kar si ti napisala zgoraj; pa tudi tvoj odgovor je popolnoma izven konteksta in preusmerjaš pozornost… če bi se moj najstnik odločil da gre s frendi na morje, ne da bi meni povedal, je to predvsem znak, da sem nekje v vzgoji nekaj spregledal in da je popolnoma neodgovoren… če ga na meji spustijo preko, pa pomeni da zanič opravljajo svoje delo….. kar ti hočem povedati je pa to, da če oče odpelje otroka na morje ali pa stari starši…to ni kdorkoli..in če to stori brez tvoje vednosti se moraš tudi ti vprašat zakaj je temu tako, ker za vsako dejanje obstaja (logična) razlaga… in tako kot je nekdo gor napisal, če se bo nekdo odločil ugrabiti otroka mu noben podpis in soglasje ne bo tega preprečil…. zdaj pa še vprašanje zate, si si ti sposobna razširiti obzorje?[/quote]

če fotr odpelje otroka čez mejo brez da bi njegovi mami povedal kaj z otrokom gresta, je najbrž s fotrom nekaj narobe, ne z mamo. ja? ker ponavadi je tisti, ki izvede dejanje, odgovoren zanj, ne tisti, ki ga ne.

kar pa se tiče vzgoje: najstnki počnejo vse živo, pa si ne bi jaz jemala pravice pripenjat si medalje, če moja hči ne bo kadila, oz. se počutit krivo, čebo začela kadit. tudi se mi nima kaj dobro zdet, če bo nedolžna stošpila v zakon, oz. me bit sram, čebo prvič seksala pri 15 letih. najstnik ima svojo glavo, je individualno bitje, ne del mojega ali tvojega telesa. in če se odločil ,da gre na morje s prijatelji čeprav mu fotr ne dovoli … pomeni, da uveljavlja svojo voljo, da se mu zdi fotrova prepoved neumna, itd. bo šlo?

kar pa se tiče lastnine … če sem jaz uradna zakonita zastopnica otrok, če sem jaz odgovorna za njuno vzgojo in skrb to pomeni, da MORAM in sem DOLŽNA vedeti, kje otrok je. ker če temu ni tako, potem mi je tut čist vseeno kj se otrok potika tekom dneva in kaj počne. lahko mirno rečem, da ima otork dva starša in naj policaji aufpasajo fotra, zakaj je hči sredi belega dne npr. pijana. kaj me briga, jaz sem glih en tolk odgovorna kot on. ampak v resnici pa nebo tako, a ne? mene bodo obsojali kako se obnaša moj otrok in kaj dela.[/quote]

saj, ko takole lepo razložiš, marsikaj postane bolj jasno in se tud strinjam s tabo, mi je pa zanimivo, da je bil sprejet zakon po katerem lahko vsakdo odpelje otroka v tujino če le ima otrok veljaven dokument, meni se zdi ta zakon skregan z zdravo pametjo;

Ločevalka, po moje je Hrvaška čisto slučajno na tapeti.

Drugače je pa huda tale, da bi se najstniški pobegi od doma končali v tujini… Uh.

flashgordon : meni se ne da razlagat, to je mogoče moja pomanjkljivost. kdor ne razume tistih nekaj stavkov, ki jih povem s štartu, bo tudi do razlage težko prilezel. razen eč bo tečen, kot ti. :))))

sicer pa … zakonu so odvzeli 7. člen, v katerem je pisalo, da morajo osebe do 15 let imeti potrdilo zakonitih zastopnikov za prestop meje. zdaj tega več ni, torej čtudi čer na meji ustavijo smrkavca 13 let brez staršev ali drugih sorodnikov, mu ne morejo nič, ker ni podlage za njegovo pridržanje.

Ko je tolk govora o Hrvaški. A nimajo tam zakona, ki mladoletnim brez spremstva staršev oz. skrbnikov (odraslih?) preprečuje vstop? Se spomnim, ko mi je ene dve leti nazaj ena gospa iz Norveške, ki je imela s seboj svoja otroka ter prijateljico in prijatelja svojih (torej 2 svoja in 2 tuja otroka) razlagala, da je imela na letališču v Zadru fuuul problem, ker sta tuja otroka imela le potne liste s seboj ne pa posebnih dovolilnic, da lahko potujeta z njo.

Se strinjam in dodajam:

Bistven je otrok. Ta otrok odrašča ob obeh starših. Med staršema bi moral biti dober odnos in komunikacija.

Otrok ni lastnina. Žal ima marsikdo v sebi takšno razmišljanje.

Teh vprašanj (ta tema) si ne bi postavljali, če bi bila prisotna normalna komunikacija, spoštljiv odnos in nekaj zaupanja do drugega starša.
Zakaj mi ne odgovori? Zakaj me ne upošteva? Zakaj me ne obvesti? Zakaj ima takšen odnos? ….
Ob slabi oz. nekomunikaciji in pri slabem medsebojnem odnosu smo krivi tudi mi. Včasih si tega nočemo priznati… Veliko je lahko vzrokov za to.
Pomebno je, ne le iskati, ampak delati na tem (pri nas samih), da se bo odnos izboljšal. Največ pri tem pa bo imel otrok, ki bo odraščal ob obeh zadovoljnih starših.

Včasih si sami kompliciramo življenje oz. nepomembne stvari dajemo pred pomembne.

Mogoče pa bi si morali reči: ” Vesel(a) sem, da bo moj otrok lahko užival na morju cela dva tedna. Nekateri otroci, ne morejo imeti počitnic na morju niti enega dne. Pa niti ni tako pomembno, če mi ne želi povedati, kam gredo, bolj pomembno je to, da bo otrok užival, da bo zanj primerno poskrbljeno in da bo v krogu znanih mu ljudi.” 🙂

Otrok bi moral imeti ob sebi zdravstveno in osebno kartico, saj je njegova in ni last enega starša.

očka: naj se malo pošalim na tvoj račun. moj ex pravi, da sem sama kriva, da tamalima ne daje nič, ker kaj sem pa šla od njega. on je hotel vse tri ali pa nobene in to, da za tamali ne skrbi, je torej moja krivda, da se zdaj tožakava na sodišču.

za tamalidve bi bilo torej najbolje, da grem nazaj k njemu. tako bi imeli onidve očeta, njegovo skrb, jaz pa … jaz pa nisem pomembna, pomembni sta hčeri.
hmmm … 🙂

Jaz bi te tožila na njegovem mestu še za prevaro – ker si se spustila v zvezo in družino z njim z zavedanjem, da mu boš potem hčeri odpeljala. Hej, ljudje niso roboti, kaj si pa dala noge narazen nekomu, ki je to dejstvo težko sprejel …

:)))) ne bo šlo, je vse vedel že kako leto preden sva spočela taveliko. bi ga pa jaz lahko tožila zaradi tega, ker mi je naredil tamalo.

sicer pa … nekdo, ki je tri mesece v tujini, 14 dni doma, tri mesece v tujini, 14 dni doma, tri mesece v tujini, 14 dni doma … ravno ni družinski človek, niti nima interesa bit z otroci. kaj misliš ti?
in zdaj, ko tukaj čebljava, je gospod že skoraj mesec dni v tujini (na dopustu). ne ve, kdaj pride nazaj, s tamalima pa tudi nima stikov. ampak on je oče … jasno. on ima PRAVICO do stikov, ne DOLŽNOST. 🙂

Kaj ima otrok z osebno? Sploh je ne bi “smel” imeti.

Tadej, se strinjam s teboj, vendar po drugi strani pa država zahteva, da ima otrok poleg osebni dokument. To je isto kakor vozniški izpit – saj se lahko voziš brez njega, dokler te policija ne ustavi. Kaj naj npr. policist na samem mestu identifikacije ugotavlja, ce je otrok “podoben” svojemu ocetu (ali pa mami). Poznam osebo, ki je imela hude tezave (klicali so mater otroka, itd), ki je imel sodno dolocen stik, se odpeljal na Gorenjsko z otrokom na izlet, tam pa je slo zgolj za rutinsko kontrolo policije, ker otrok ni imel osebenega dokumenta, ni mogel dokazati, da je njegov otrok in potem seveda problemi, ki so se razrešili, vendar je bilo otroku in očetu “vzeto” dve uri izleta zaradi neumnosti….

Najboljsa resitev vsega tega je bila ze dana, vendar so jo ukinili, ko so bili otroci vpisani v potne liste svojih staršev (to si tudi sam omenil). Ce bi to ostalo, potem bi odpadli vsi problemi.

Res postajam nesrečen v tej naši deželi. Spreminjamo se v taborišče.

New Report

Close