prehitro zaraščanje lobanjskih šivov
Pozdravlejni.
Imam nekaj vprašanj glede zaraščanja lobanjskih kosti. Doma imam dojenčico staro 2 meseca in pol na čelu ima izboklino. Pedijatrinja mi je rekla da lahko gre za prezgodnje zapiranje šiva zato mi je dala tudi napotnico za nevrokirurga katerega sma tudi obiskale.
napisal mi je sledeče:
Deklica je stara dva meseca in pol, rojena 3 tedne pred rokom (v 37 t) Zaradi zastoja rasti so morali inducirati porod. sedaj bi naj normalno napredovala in rastla. kakšnih posebnosti staršni niso opažali. približno 2 tedna mama opaža na čelu izboklino. (sicer sem danes ko sma prišle domov gledala slike in je na slikah opazit čisto malo bulico že konec januarja ampak res čisto malo da je prej nismo opazli ampak šele ko je začela res iztopat) ob rojstvu je imela deklica obseg glavice 31 cm, sedaj ga izmerimo 37 cm. velika fontanela je še odprta za en prst. v poteku metopične suture se tipa tudi greben v poteku obeh koronarnih šivov. sicer morfološko glavica ni spremenjena.
poslal naju je na slikanje glave in šivov. čakamo še kaj bodo slike pokazale. zanima me če je lahko to kakor koli povezano z vitaminom D3. Deklica ni dojena razlog je bil ta da nisem imela niti kapljice mleka zato jo hranim z novalac AC (proti kolikam) ker je imela močne krče. iz tega razloga ji nisem dajala niti kapljic D3. pa tudi zato ne ker pije mleko obogateno z vitamini in sem se bala da bo prišlo do predoziranja. (je dovolj vitamina D3 v teh pripravkih) nekateri menijo da je nekateri menijo da ni.
zakaj pa sploh pride do prehitrega zaraščanja lobanjskih šivov?
Hvala za odgovor
Lp, metka
Spoštovana,
prezgodnje zapiranje lobanjskih šivov (torej stika med lobanjskimi kostmi, ki naj bi ostal mehak in “raztegljiv” do starosti 8-16 meseca starosti) ali sinostoze je pojav, za katerega večinoma ni najti jasnega vzroka – verjetno je posledica hkratnega vpliva več dejavnikov, od katerih vsak posamezen ne bi privedel do zapiranja šiva.
Namen “mehkih” šivov je, da se lobanja (torej “škatla”, v kateri so možgani) lahko hitro prilagodi porodni poti (v času poroda), kasneje pa, da se lobanja lahko hitro veča ob nagli rasti možganov dojenčka v 1. letu (kost, ki kasneje ščiti možgane pred udarci, je zelo toga).
Med čelnicama je metopični šiv, ki včasih sega vse do nosnega korena. Koronalni šiv, v katerem se stikata čelni in temenski kosti, poteka prečno od uhlja do uhlja. Sagitalni šiv poteka vzdolžno od čela do zatilja, v njem se stikata desna in leva temenska kost. Lambdoidni šiv najdemo na zatilju; ima obliko grške črke lambda in predstavlja stik med obema temenskima kostema in zatilnico.
Ob prezgodnjem zapiranju (zakostenevanju) šiva je rast lobanje v področju prezgodaj zakostenelega šiva prekinjena (v predelu šiva lahko tipljemo kostni greben), ob normalnem večanju možganov pride do nenadzorovane in prehitre rasti v predelu še odprtih šivov: končna posledica je nepravilna oblikovanost lobanje. Najpogostejša (v več kot polovici primerov) je prezgodnja zakostenitev sagitalnega šiva, ki prepreči rast glave v širino in pospeši njeno rast v dolžino: glavica postane ozka in dolga, kar imenujemo skafo- ali dolihocefalija.
Le kadar se hkrati zapre večina šivov (ali celo vsi), ima otrok lahko tudi znake motenega pretoka tekočine, ki obliva možgane (likvor) in znake utesnjenosti možganov, zato je nujna zgodnja in natančna obravnava njihove bolezni.
V vašem primeru gre morda za prezgodnjo zakostenitev metopičnega šiva, ki ima predvsem “kozmetske” posledice (greben na čelu). “Morda” pišem tudi zato, ker se (vsaj tako kažejo naše izkušnje) grebenček včasih kar zlije z okolico in ni potrebno nikakršno zdravljenje (še najmanj kirurško).
Sinostoze so le izjemoma povezane s hipervitaminozo D (ob res “gigantskih” vnosih). Ob hipovitaminozi bi pričakovali ravno obratno dogajanje – premehko glavico in upočasnjeno zapiranje šivov.
V nadomestkih materinega mleka naj bi bilo dovolj vitamina D za rast in razvoj dojenčka, ki je bil rojen ob roku z ustrezno težo. Nedonošenčki in zahirančki ga potrebujejo več, zato ne glede na vrsto prehrane priporočamo dodatek – v obliki kapljic AD3 ali D3.
Lep pozdrav,
Draga metka 21,
kot sem zapisala v prejšnjem odgovoru, je pomanjkanje vitamina D (zlasti v najtežji obliki – pri rahitisu) povezano s prekasnim zakostenevanjem šivov in mečav. Zato se nikar ne očitajte, če ste na dajanje vitamina kdaj “pozabili”.
Pozdrav,
Pozdravljeni še enkrat.
Danes sem dobila izvide in slike. In sicer je radiologinja napisala da so prikazane vse suture, tudi metopika. Koronarni suturi sta relativno ozki. Ostale suture se mi zdijo starosti primerne. Mi lahko prosim razložite kaj to pomeni?
nevrokirurg pa je napisal da se vidita oba koronarna šiva in lambdoidna šiva. sprednji del sagitalnega šiva pa se slabše prikaže.
svetuje še en UZ glavice in ponovni RTG lobanje s prikazom sagitalnega šiva.
Glede na to da je slikanje bolj ali majn škodljivo za odraslega na takšnega malega vpliva toliko bolj zato me zanima vaše mnenje kar se tiče slikanja. Saj vem da je po eni strani v korist ker se lahko prepreči kaj hujšega ampak vseeno me skrbi ščitnica je namreč zelo izpostavljena že prejšnjič pa je bila slikana trikrat saj je bila ena slika slaba. Ko sma bile pa v porodnišnici na UZ-ku glavice pa je naredla Uz še na čelu-ta šiv pa je pedijatrinja rekla da videt ni da bi kaj zarastlo.
se vam zdi smiselno ponavlat slikanje?
Hvala za odgovor
Lp
Spoštovana,
očitno se specialisti še vedno ne morejo odločiti, ali šiv prehitro zakosteneva ali ne…
Čeprav ob slikanju glavice odmerek sevanja ni velik (je neprimerljiv s sevanjem pri kakšni drugi preiskavi, npr. CT-ju glave), pa se strinjam z vami, da ni nobene nuje za prepogosto ponavljanje slikanja. Predvsem zato, ker bo čas najbolj pokazal, za kaj gre – če gre za pravo sinostozo, se bodo težave stopnjevale, “rog” na čelu bo vse večji, glavica nepravilno oblikovana. In v tem primeru bo slikanje nujno, sicer pa lahko mirno počaka.
Imam pa dober občutek, da je že vse mimo…
se pravi da bi bilo najbolje počakat malo več kot kakšen mesec in nato ponovit slikanje oz. v primeru če bi ta “rog” postajal vse večji v tem trenutku pa opravit samo UZ glave? Je pa tudi res da je vmes dokler sva prišle do specijalista ta bula se malo zmanjšala potem se mi je pa zdelo da je zopet postala večja takšna kot prej. Bi lahko to bil kakšen znak? Strah me je zato ker v družini imamo bolezni ščitnice in sicer moja mama ima avtoimunsko bolezen ščitnice in se toliko bolj bojim.
Je pa tudi res da otroka vidim vsak dan sem dneve in noči dejansko z njo in nisem opazla da bi kaj blo z njo narobe. predvidevam da bi se poznalo tudi na dojemanju če bi blo kaj narobe. je pa zelo živahna igriva dejansko se odziva na vse. tako da sem naravnana pozitivno.
sem vam zelo hvaležna za vzpodbudne besede, nasvete… in tudi jaz imam občutek da je že mimo.
Hvala
Lp
Draga zaskrbljena mama,
preiskava z ultrazvokom ni tista, ki bi pokazala, kako hitro zakosteneva lobanja oziroma šivi med kostmi. Dobro prikazuje predvsem mehka tkiva, skozi kost UZ valovanje sploh ne gre. Torej se UZ preiskava opravlja z namenom, da bi pravočasno prepoznali morebitno stiskanje možganov zaradi utesnitve ob prehitrem zapiranju šivov. Če želimo vedeti, kaj se dogaja s kostjo, nam je v pomoč le rentgensko slikanje (in seveda takoim. klinična preiskava, ko glavico tipamo in aktivno iščemo morebitne nepravilnosti v gibanju ali obnašanju dojenčka).
Če gre za prezgodnje zapiranje enega šiva (tako kot v vašem primeru), do utesnitve možganov sploh ne more priti, saj je dovolj prostora zanje ob širjenju lobanje v smeri, ki so pravokotne na zapirajoči se šiv. Pač pa je lahko prezgodnje popolno zakostenevanje v predelu enega šiva razlog za estetsko motnjo – nepravilno oblikovano lobanjo, kar je za nekatere zelo pomembna in moteča napaka.
Motnje v delovanju ščitnice ali avtoimunske bolezni niso povezane s kraniosinostozami, zato je vaša skrb ob “družinski obremenitvi” čisto odveč.
Zato menim, da je pri vaši deklici zaenkrat povsem varno čakanje, tipanje in opazovanje spremembe na čelu… Za objektivnejšo presojo jo je včasih pametno tudi fotografirati (v profil = od strani in od spredaj) enkrat na 2-4 tedne in primerjati slike – če jo vidite vsak dan, se vam lahko “zdi”, da se “rog” povečuje (še zlasti, če vas je zelo strah) oziroma da izginja.
Pozdrav,
Spoštovani,
navezala bi se kar na to temo, upam, da boste opazili sporočilo. Pri sinu, ki je star 11 mesecev, smo opazili, da se mu je naredil kot en tak grebenček (iz kosti) na lobanjici spredaj zgoraj (mislim, da bi to bil sagitalni šiv). Veliko mečavo ima še vedno za dva prsta odprto in dobro vidno, je imel pa ob rojstvu zelo veliko odprtino. Še vedno mu utripa. Mala mečava se je zaprla. Ali je možno, da je pri tej starosti pač že čas, da se lobanjski šivi zakostenijo ali je tak grebenček lahko znak, da se kosti ne zaraščajo pravilno ali se to kasneje uravna. Sinček ima zelo malo las in opazna je vsaka malenkost na glavi, verjetno če bi imel lase, ne bi niti opazili. Menite, da bi bilo dobro pokazati pediatrinji? Na splošno se mi zdi, da se mu glavica v zadnjem času intenzivneje oblikuje in je bolj videti neke kostne robove (tudi npr. zadaj nad ušesi), ne vem pa, če je to vse normalno, sploh da ima takle hribček na glavi.
Za mnenje se vam že vnaprej lepo zahvaljujem!
Tina
Draga Tina,
pri spremembah, ki jih opisujete, je najbolj pomembno, da si jih zdravnik ogleda “v živo”, da jih potipa, da preveri tudi kakšne druge znake, ki bi kazali na normalnost ali nenormalnost dogajanj. Iz vašega opisa sicer sodim, da gre za normalno oblikovanje glavice odraščajočega dojenčka in zelo natančno opazujočo mamo. A se lahko tudi motim, zato bo najbolje, če se boste v doglednem času (nekaj tednov) oglasili pri vaši pediatrinji, da vas ali povsem pomiri ali pa napoti na pregled še k kakšnemu sub-specialistu.
Pozdrav,
Pozdravljeni !
Tudi moja še ne 2 mesečna hčerka ima zadebeljen koronalni šiv in delno le od velike mečave proti zatilju, rahlo pa tudi mislim lamboidnega, saj poteka od temenskega proti zatilju. Prav tako ima za cca 3 mm dvignjen del lobanje za koronalnim šivom. Seveda me je grozno strah, sedaj so prazniki in ne vem, kako se to zdravi. Prebrala sem, da z operacijo, ki pa se mi zdi grozno strašljiva pri tako malem otročku. Posvetovalnico imam 9. nov. in ne vem, če naj grem kam urgentno ali naj počakam.Hvala in lp.
Spoštovana,
mislim, da pri vaši hčerki ne bo hudega in je malo verjetno, da gre za prezgodnje zraščanje šivov. Vsekakor je za kakršnokoli ukrepanje veliiiiiko časa in ni nobene urgence za obisk posvetovalnice ali česa še bolj agresivnega.
Vaš pediater bo v posvetovalnici, na katero ste že naročeni, poleg tipanja šivov deklico tudi pregledal, izmeril obseg glavice in vrednost primerjal s tistimi s predhodnih meritev. In če mu bo karkoli sumljivega na nastajajočo sinostozo (prehitro zraščanje), vas bo napotil na pregled k specialistu.
Lep pozdrav,
Pozdravljeni
Bom kar tu vprašala, ker vidim, da imam podobno vprašanje. Namreč, pri svoji hčerki sva že novembra opazila grebenček na vrhu čela, kjer se že začne lasišče. Najprej sva mislila, da gre za buško, ker se je par dni prej tudi udarila tam v glavico. Takrat je bila stara 9 mesecev. Ta “hribček” nato ni izginil ampak se je celo povečal, vendar zaradi rasti las ni bil tako opazen. Zdaj je vse bolj opazen tudi greben, ki se nadaljuje po sredini čela do nosu. Hčerka je zdaj stara 14 mesecev. Ali je sploh možno, da gre za prehitro zaraščanje šivov, saj bi se v tem primeru nepravilnosti pokazale že prej? Ne bi rada po nepotrebnem obremenjavala pediatrinje s čudnimi diagnozami, ki sem jih pobrala na internetu (vsi vemo, kako radi imajo to), ampak me malo skrbi, zato vas prosim za vaš odgovor.
Hvala in Lep pozdrav
Spoštovana WhiteRose,
seveda gre lahko za zaraščanje šiva, ki je v njeni starosti normalen pojav in se bo grebenček najverjetneje kmalu zlil z okolico.
Vedno pa obstoja tudi (majhna) možnost, da gre za nepravilno zakostenevanje, ki bo predvsem moteče iz estetskega vidika, ne bo pa deklice zdravstveno ogrožalo (pravo prezgodnje zakostenevanje lobanjskih šivov – kraniosinostoza ogroža dojenčka zaradi zapiranja hitro rastočih možganov v “togo” lobanjsko “škatlo” oziroma zaradio nepravilne rasti lobanje v smeri še odprtih šivov, kar se dogaja predvsem do 12. meseca starosti).
Na vsak način pediatrinjo opozorite, kaj vas moti (ne bo nič jezna, če uporabite “čudne” diagnoze, tako bo lažje razumela, česa vas je strah) – a šele po pregledu (s pogledom, tipanjem in dodatnimi vprašanji glede časovnega pojava zatrdline) vam bo lahko povedala kaj več oziroma vas povsem pomirila. Jaz na daljavo spet bolj ugibam…
Srečno,
Sšpoštovana,
ker otroke s pomembno kraniosinostozo na operacijo v tujino napotijo nevrokirurgi (praviloma gre za operacijo, ketere stroške krije ZZZS), boste morali njih povprašati za natančen naslov klinike.
Ne razumem pa, kdo vam je svetoval, da si sami v tujini poiščete pomoč. Izkušnje kažejo, da za umestne operacije otrok v tujini nikoli ni treba iskati pomoči “na svojo roko”, prav tako ni treba iskati donatorjev za plačilo. Mnogi od “v srce segajočih” sporočil s prošnjo za pomoč pri kritju stroškov zdravljenja v tujini so celo izmišljeni (preverjeno na lastnih izkušnjah), v posameznih primerih pa gre za pomoč pri kritju stroškov “alternativnega” zdravljenja, ki ga slovenska medicina ne oceni kot otroku koristnega. Vaše težave pa zanesljivo ne sodijo v nobeno od podobnih skupin.
Obrnite se na primarija dr. Marjana Koršiča ali dr. Domagoja Jugoviča na Kliničnem oddelku za nevrokirurgijo ljubljanskega UKC. Ta dva specialista za takšne operacije pri otrokih sta edini pravi naslov za vaše vprašanje.
Srečno,
Spoštovana,
glede gornjega lahko zapišem le “brez komentarja”…
Če vam kaj pomaga in ste vešči angleščine, je tu povezava do strani skupine iz Pariza:
http://www.cranio-facial.org/
Lep pozdrav,
Sicer nočem pametovati, ker sem pač laik in tudi ne poznam vašega primera, vendar moram reči, da ko sem bila s sinom pri dr. Koršiču (od tega je zdaj že 4 leta), je tudi takoj po tem, ko sem razložila zakaj prihajamo, le odmahnil z roko in se začudil, zakaj naju pošiljajo k njemu. Rekel je, da morebitno zaraščanje lobanjskih šivov večinoma vidi že na prvi pogled. Je pa res, da je glavico pretipal, me izprašal o otroku (pa čeprav je bil takrat star komaj kakšne 3 mesece) ter me za vsak slučaj naročil na kontrolni pregled čez 1 mesec, kjer je še 1x potrdil, da je z otrokom vse v redu. Je pa imel sin že na prvem pregledu rahlo nakazan sagitalni grebenček vendar je dr. Koršič dejal, da se bo to samo od sebe uredilo in se z rastjo otrokove glave tudi je. Po pravici povedano niti ne vem kdaj točno je izginil. Res mi je žal, da ste imeli z dr. Koršičem tako slabo izkušnjo, kot rečeno, jaz sem ga doživela ne le kot strokovnjaka na svojem področju temveč tudi kot zelo toplega človeka. Če boste res primorani sami iskati pomoč za vašega otroka, kar se mi zdi glede na razvitost našega zdravstvenega sistema, kar naši oblastniki tako radi poudarjajo in malodane “mečejo naprej” državljanom, je to nezaslišano in vam hkrati želim veliko uspeha in vse najboljše za vašega otročka. Srečno!