Pesticidi v sadju
Spoštovani,
pišem vam, ker sem resnično zaskrbljena. Imam 13 m starega sina. Že nekaj časa spremljam kaj se dogaja s hrano, predvsem sadjem na naših trgovskih policah. Odpoklici zaradi kontaminiranosti s pesticidom klorpirifosom se kar vrstijo. Sadje zelo redko kupim v trgovini, večinoma le banane, zadnjič pa sem vseeno kupila 2 kakija, da bi jih sinček lahko poizkusil. No, danes sem izvedela, da so tudi ta sadež odpoklicali zaradi vsebnosti klorpirifosa. Ko sem prebrala morebitne posledice zaužitja pri otroku, sem se zgrozila in me je grozno strah (razvoj autizma, motnje pozornosti, nižji IQ). Sem tudi noseča, hvala bogu kakija nisem jedla, ker sem prebrala, da je za razvijajoči plod lahko res nepopravljiva škoda že v minimalnih količinah. Tolažim se z dejstvom, da je vseeno pojedel samo sredico sadeža, olupek sem odstranila.
Kaj menite o tem, so moje skrbi upravičene? Sploh nevem več kaj je kolikor toliko varna hrana, ki jo kupimo v trgovini. Sicer se trudimo jesti pretežno domače.
Še link o odpoklicu: https://www.gov.si/novice/2023-10-13-umikodpoklic-kakija-zaradi-ugotovljene-prisotnosti-klorpirifos-etila/
Vnaprej najlepša hvala za vaše mnenje.
Lep pozdrav.
Pozdravljena,
živimo v času, ko je nadzor nad hrano res intenziven – in ko je javnost o vsakem, najmanjšem odstopanju tudi obveščena. Včasih temu ni bilo tako – pesticidi, herbicidi, antibiotiki, konzervansi so se uporabljali “na debelo”, izdelkov pa se ni niti testiralo – in v primeru slučajne ugotovitve kontaminacije so šla poročila v trdno varovan predal (ali v smeti). Pa smo vseeno preživeli – in danes dokazano ni prirojenih nepravilnosti in kroničnih bolezni na račun te izpostavljenosti prav nič več. Oziroma – življenjska doba je toliko daljša, da se na ta račun povečuje tudi pogostnost raka in drugih, z okoljem povezanih bolezni.
Tudi sama se uvrščam v ljubitelje sezonskega sadja, kamor trenutno sodijo jabolka kaki. Pri tem me res bolj skrbi, da sadeža ne bi dobro oprala in bi na njem ostali mikrobi ter konzervansi. Drži tudi, da nisem ravno pozorna na vse objave o odpoklicih določene hrane (moje “laično” mnenje je itak, da bi marsikaj odpoklicali, če bi testirali vse izdelke, ne pa le tu in tam – in pri tem bi bila “domača” proizvodnja hrane morda celo bolj sporna; dvomim, da inšpektorji zelo natančno testirajo hrano, ki se prodaja na eko, bio, natur stojnicah).
Seveda so praviloma vse “kemikalije” strupene, lahko rakotvorne, povzročajo prirojene nepravilnosti – a dokazi izvirajo predvsem iz živalskih poskusov, kjer živali izpostavijo koncentracijam, ki so tisočkrat, če ne milijonkrat višje od teh, ki jih mi zaužijemo z normalno količino hrane, pijače, vode iz vodovoda…
Vem, da vas nisem pomirila – a verjemite, da je stres, ki ga doživljate ob razmišljanju, kdaj, koliko in kako ste zaužili vi ali vaš otrok kaj potencialno škodljivega, precej bolj ogrožajoč kot mikroenote pesticidov (ki ste jih verjetno že sprali s površine ob umivanju, potem pa še z odstranitvijo lupine).
Srečno,
Pozdravljeni.
Ko sem bila 6. tednov noseca so nam na vrtu spricali travo proti plevelu. Tast je poklical strokovnjaka, ki je to uredil; opozoril je da se tisti vecer (sprical je okoli 17:00) pa do jutra pes ne sme gibati po travi. Potem pa ze lahko.
Sama sem se sprehodila cez travo (samo za nekaj sekund) priblizno en dan in pol po spricanju. Imela sem odprte cevlje in sem cutila da se mi trava dotika stopal oz. nog.
Nog si nisem sprala do vecera, saj sem pozabila da so sploh spricali travo.
Sem lahko s tem skodila svojemu otroku? Kaksne bi bile lahko posledice?
Naj dodam, da razen za teh nekaj nekaj sekund po travi, nisem bila izpostavljena spricanju. Niti okolici vrta naslednji dan. Razen, ce morda lahko skropilo po zraku pride cez okno v stanovanje.
Sedaj sem 10. tednov noseca.
Za uničevanje širokolistnega plevela v travi nekateri res uporabljajo usmerjene herbicide, ki so ljudem potencialno nevarni, če bi jih zaužili (znane so zastrupitve, bolj res s škropivi, ki so jih ljudje shranjevali v plastenkah osvežilnih pijač…). Preko kože (še zlasti na nogah, podplatih) pa se ne vsrkavajo v telo – kvečjemu bi lahko povzročili kakšno lokalno reakcijo, zato ste dobili nasvet, da pes ne sme tekati po pravkar obdelanem travniku.
Poleg tega se za obdelavo uporabljajo škropilke, ki delajo velike kapljice, ne aerosolov – zato se tudi ne prenašajo okrog po zraku in zato ne uničijo npr. okrasnih cvetlic v bližini trave.
Torej ni ne za vas ne za vaše dete nobene nevarnosti.
Pozdravljeni,
najlepsa hvala za hiter odgovor, ki me je res pomiril.
Imam pa se eno vprasanje. Po spricanju trave, uro, mogoce 30 minut po skropljenju sem sla mimo te trave. Ni nobene moznosti, da sem vdihnila to?
Bi enkratna izpostavljenost skodovala razvoju ploda? Ali me res pretirano skrbi?
Hvala vam in lep pozdrav.
Kot že rečeno: pri zalivanju trave s herbicidom so kapljice velike, ni aerosol, zato jih ne vdihnemo niti takrat, ko sami “špricamo” travnik.
In tudi če bi herbicid vdihnili, ni nevaren ne vam ne plodu – nobeden nima “širokih listov” 🙂
In ja, absolutno preveč zaskrbljeni ste.
Pozdravljeni.
Danes okrog 20:00 sva se s partnerjem peljala z avtomobilom mimo polj koruze, travnikov. V avtu sem zavonjala tak cuden vonj. Okna sva imela zaprta.
Vonja ne znam opisati. Je mozno da so bili to pesticidi? Sem noseca 12 tednov. Je to lahko skodovalo plodu? Vonju sem bila izpostavljena maximalno 5 minut.
Nak, pesticidi zanesljivo niso bili, so praviloma povsem brez vonja. Lahko je šlo za kakšno gnojilo, lahko pa je celo izviralo iz kakšnega drugega vira – nekateri avtomobili imajo katalizatorje, ki občasno spuščajo vonjave po žveplu, kot pokvarjena jajca. In če vozite za njimi (lahko tudi v 500 metrski oddaljenosti), smrdi “ko hudič”.
Pozdrav, lepo nosečnost vam želim,
Pozdravljeni.
Sem noseca 16 tednov in nekaj dni.
Vceraj sem se spomnila, da imam v omarah kartice Raid proti moljem (biocid). V omarah so bile sigurno ze skoraj eno leto, morda celo vec. Zanima me, ali je prisotnost teh kartic v omarah skodljivo za otrocka? Povsod po internetu pise; da se je potrebno biocidom izogniti v nosecnosti. Kartice sem vceraj vse z rokavicam pobrala iz omar in jih vrgla v smeti. Sem pa potem celo popoldne urejala te omare in jih cistila. Ce je se kaj tega vonja ali cesarkoli ostalo v omarah, je to lahko kaj skodovalo mojemu otrocku?
Ce so bila nekatera oblacila postavljena na kaksni od teh kartic, ali je fino to vse preprati?
In pa.
Pred enim tednom je partner v pocitnski prikolici uporabil Biokil, saj je bila prikolica polna mravelj in ni videl druge resitve. Jaz se sedaj prikolice izogibam, ceprav bi lahko se sla malo naokoli. Kaj vi menite o tem?
Res me skrbi, da bi te strupi kakorkoli skodovali mojemu otrocku.
Pozdravljeni.
Danes okrog 19:00 sem se pripeljala iz avtoceste, pri cemer je izvoz obdan s travniki. Pri kriziscu na travniku sem opazila moskega, ki je imel na hrbtu kanto, v rokah pa prsilko s katero je sprical travo. Videla sem, da ni prsilo samo v eno smer (en curek) temvec tudi levo in desno. Na kriziscu poleg katere je skropil sem stala priblizno 20-30 sekund.
Noseca sem 16 tednov in nekaj dni in me sedaj skrbi, da sem kaj od tega skropila dobila skozi zracnike v avto. Bi to skodovalo mojemu otrocku?
Za Nina869:
Kar brez skrbi. Takšni papirčki sproščajo zelo malo sredstva proti moljem – ki je tudi sicer “ubijalsko” za molje (in druge krilate žuželke), ne pa za ljudi. In tudi za plod ne.
Generalno čiščenje omare je vedno koristno, za “redčenje” pršic, ki jih je vedno veliko in ki pri nekaterih (pa ne pri novorojenčkih in še manj pri plodu) povzročijo alergične – vnetne reakcije, na koži in v zgornjih dihalih.
Tudi za Biokill velja podobno – in je nevaren, če bi ga uživali (po nesreči popili) ali če bi na debelo pršili sebe. Vsekakor pa svetujem, da partner z mokro krpo prebriše mesta, ki jih je namočil z insekticidom. Tudi ko ne deluje več na mravlje, ostane “smrad” – ki je neugoden, a nikakor škodljiv.
Lepe pozno poletne dni vam želim!
Odgovor Jana510:
Prav nič ne bo škodilo. Ker je verjetno škropil s herbicidom (pri tem gre za velike kapljice, ne za drobne aerosole, saj se želi lokalni učinek, ne pa uhajanje v zrak) in ker ima prezračevanje v avtu tudi filtre, ki takšne kaplje – tujke prestrežejo. Poleg tega pa večina herbicidov vseeno ni toksična za plod – otroka – človeka. Vsaj ne tisti, ki se jih sme uporabljati na javnih površinah.
Lep pozdrav,