Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Bolezni srca in ožilja Kardiologija Operacija srčnih zaklopk

Operacija srčnih zaklopk

Pozdravljeni!
Sprašujem za očeta, starega 70 let, ki ga čaka operacija srčnih zaklopk. zanima me, kako uspešna je ta operacija, koliko časa traja in koliko časa po operaciji navadno ostane še v bolnišnični oskrbi?
Hvala in LP

Samo prijavljeni uporabniki lahko vidijo priponke.

Ko pri bolniku ugotovimo bolezen, pri kateri bi mu zboljšali življenje z operacijo, mu to povemo in razložimo potek zdravljenja. Verjetno je vaš oče že vse slišal. Operacija traja nekaj ur. Po operaciji je bolnik nekaj dni v prostoru za intenzivno nego pod budnim očesom tamkajšnjega personala. Pri normalnem pooperativnem poteku se bolnikovo počutje hitro popravi in v teku enega tedna je bolnik že samostojen.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Hvala za vaš odgovor!
Mi lahko poveste še kako ta operacija poteka:
– prerez prsnega koša ali kako drugače? Hvala

Operativnih metod je več. Za metodo, v konkretnem primeru, se kirurg operater odloči na osnovi rezultetov pregleda (razgovor z bolnikom, izvidi preiskav, opremljenost ustanove, itd.).

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

SPOŠTOVANI!

Mama čaka na operacijo srčne zaklopke. Zanima me koliko je možnosti , za zaplete. Stara je 73 leta. J e zelo ranljiva in občutljiva in jo je strah da bo umrla.Kako ji lahko pomagam.

Lep pozdrav Jožica

Predstavljam si, da so zdravniki bolnici povedali zakaj ji svetujejo operativno zdravljenje okvarjenih zaklopk. Operacijo svetujejo, ko ugotovijo, da bo pomoč z zdravili vedno manj učinkovita proti bolezni. Starost ne igra posebne vloge pri zdravnikovi odločitvi, potem, ko ugotovi zadovoljivo telesno kondicijo bolnika. Mami povejte, da se bodo težave, brez operativnega zdravljenja, nadaljevale in, da bodo postale iz dneva dan hujše. Lahko se zgodi, da bo zamudila pravi čas za operacijo, če bo dolgo oklevala. Naj bo srečna, da živi v času in v deželi, ko srčnim bolnikom z operacijami bolnikom podaljšamo9 in olepšamo življenje

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

SPOŠTOVANI,

Sprašujem za taščo staro 84 let.
Ima hude težave z mitralno zaklopko.
Pri zadnjem diagnostičnem bolniškem posegu v maju letošnjega leta so ji čistili srče žile in vstavili en stent. Ob tej priliki so ugotovili, da se stanje mitralne zaklopke poslabšuje in so ji predlagali, da bi lahko šla na operacijo po metodi vstavljanja klipa.
Rad bi vedej, kakšna je to metoda in koliko časa je treba čakati, da se to izvede na UKC.
Vkolikor so čakalni časi predolgi, ali obstaja možnost izvedbe tovrstne operacije samoplačniško, kje in kolikšna je cena tega posega.
Najlepša hvala za odgovor.
Peter

Predstavljam si, da je kardiolog, ki je bolnici predlagal operativni poseg, bolnici ali svojcem povedal po kateri metodi bi jo lahko operiral ( z uvedbo katetra ali neposredno skozi srce)

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Odgovor na objavo uporabnika
skorpijonka3, 20.01.2010 ob 17:38

Hvala za vaš odgovor!
Mi lahko poveste še kako ta operacija poteka:
– prerez prsnega koša ali kako drugače? Hvala

 

Pozdravljeni

Zanima ali operacije srcne zaklopke delajo samo z odprtjem prsnegq kosa ali kako drugace in v kaksnih primerih

 

Hvala

Pozdravljeni!

Zamenjava  zaklopk se lahko opravi z operacijo na odprtem srcu ali z minimalno invazivnimi metodami, ki vključujejo manjše zareze od tistih, ki se uporabljajo pri operacijah na odprtem srcu. Transkatetrska zamenjava aortne zaklopke je vrsta minimalno invazivne zamenjave aortne zaklopke.

Minimalno invazivna zamenjava mitralne zaklopke je postopek zamenjave slabo delujoče mitralne zaklopke z umetno zaklopko brez potrebe po odprtem srcu.

Kandidati  za minimalno invazivno metodo operacije/zamenjava zaklopk so bolniki pri katerih obstaja veliko pridruženih bolezni in bi operacija na odprtem srcu predstavljala pomemben rizik.

 

Katera vrsta operacije pride v poštev je odvisno tudi od zahtevnosti posega kakor tudi od izbire umetne ali naravne zaklopke ter ali gre za zamenjavo ali popravilo zaklopke. Kardiokirurški konzilij se odloča o vrsti operacije, pri tem pa se upoštevanjem tudi želje pacienta. Pacientu se morajo predstaviti vse prednosti in pomanjkljivosti  obeh vrst operacij.

lp

Pozdravljeni, oče star 65 let bo v torek imel operacijo srčne zaklopke. Operiran bo na Hrvaškem v kliniki Magdalena v Krapini. Operacija bo na odprtem srcu, ker ima poleg zaklopke še neko izrastlino na srcu in bojo še to odstranili. Zanima me kako poteka operacija, možne komplikacije, kako skrbeti za njega po operaciji?

Sem kar v skrbeh, ker je bil celo življenje športen tip, vedno mišičast, poln energije, zdaj pa se že krepko vidi na njem, da mu srce šepa, je kar shujšal, je zadihan itd..

 

Vnaprej se vam zahvaljujem za odgovor

Spoštovana

Operacija poteka v splošni anesteziji, pred operacijo se opravijo ustrezne preiskave. Sam potek operacije je za vas nepomemben, pomembno pa je kako naprej po operaciji. Kot pri vsakem kirurškem posegu obstajajo tveganja in možne komplikacije, ki so v obliki infekcij, krvavitev, srčnih aritmij, težav z dihanjem, tromboza..vendar so dokaj redke in zdravniki naredijo vse, da je teh komplikacij čim manj oz. da jih sploh ni.

Po operaciji srčnih zaklopk je pomembno zagotoviti ustrezno oskrbo, ki zajema redno merjenje krvnega tlaka, pulza in dihalne frekvence. Vaš oče bo verjetno prejel zdravila za preprečevanja okužb, nadzor krvnega tlaka in redčenje krvi. S pomočjo fizioterapevta bo začel postopoma izvajati lahke vaje za izboljšanje moči in vzdržljivosti. Priporoča se zdrava prehrana bogata z vlakninami ter nizka vsebnost maščob in soli, kar je ključno za okrevanje. Pomembno je tudi nuditi čustveno podporo ter spodbujati pozitivno naravnanost med okrevanjem. Okrevanje se bo verjetno nadaljevalo v kakšni od centrov za rehabilitacijo po operaciji na srcu.

Zaradi njegovega aktivnega življenjskega sloga pred operacijo je možno, da se bo hitreje prilagodil novim razmeram, kljub temu pa je potrebno potrpljenje in skrb pri njegovem okrevanju. Trenutna zadihanost in druge težave bodo postopoma izzvenele saj so pravzaprav verjetno posledica puščanje zaklopke.

LP

Najlepša hvala za vaš obširen odgovor, sem bolj pomirjena.

Resnično upam, da bo vse potekalo tako kot mora in da bo na koncu vse v najlepšem redu in da bo oče spet takšen kot je bil. So nam tudi povedali, da glede na to da bo operiran v Krapini, bo tudi na rehabilitacijo odšel v Krapinske toplice. Seveda za prehrano, čustveno podporo in vse ostalo bo družina poskrbela, ima 3 manjše vnuke, ki ga obožujejo in komaj čakajo, da bo dedo spet na nogah in pripravljen za njihove nove potegavščine.

Sem nekako ponosna na njega, da je pri svojih 65 letih ogromno časa posvetil športu in delu na sebi in da mu bo to lahko v pomoč pri okrevanju.

Še enkrat se Vam najlepše zahvaljujem za odgovor in vas lepo pozdravljam.

Ponovno pozdravljeni.

Oče je danes zjutraj bil operiran, dobil je biološko zaklopko. Kakšno uro po operaciji so zaznali notranje krvavitve in ga ponovno operirali. Kardiolog nam je rekel, da naj bi počila neka žila? Včeraj je imel na izvidih krvi nizke trombocite, je mogoče kakšna povezava s temi krvavitvami? Kako nevarna je ta komplikacija? Koliko je kaj nevarno to, da je že 2x v parih urah bil pod anestezijo? Rekli so nam, da ga bodo danes ponoči počasi zbudili iz anestezije.

Sem zelo zaskrbljena

 

Vnaprej se zahvaljujem za odgovor

Spoštovana,

Zelo mi je žal, da je prišlo do notranje krvavitve pri vašem očetu. Žal, občasno pride tudi do te komplikacije po operaciji srčnih zaklopk. V primeru vašega očeta je kardiolog omenil, da je prišlo do pokanja žile, kar lahko vodi do krvavitve. Takšne situacije se lahko zgodijo zaradi različnih razlogov, vključno s tehničnimi težavami med operacijo, nepravilnim strjevanjem krvi ali celo zaradi predhodnih zdravstvenih stanj. Ponovna anestezija v kratkem časovnem obdobju nosi določena tveganja, vendar so ta tveganja običajno obvladljiva v bolnišničnem okolju z izkušenimi anesteziologi. Pomembno je razumeti, da vsak postopek anestezije prinaša določeno stopnjo tveganja (npr. alergijske reakcije na anestetike), vendar so sodobne tehnike anestezije zelo varne in dobro nadzorovane. Ko bodo vašega očeta ponoči počasi budili iz anestezije, bodo zdravniki skrbno spremljali njegovo stanje ter morebitne znake zapletov ali težav pri prebujanju. Običajno se bolniki po srčnih operacijah budijo postopoma in pod stalnim nadzorom zdravstvenega osebja. Glede na opisano situacijo lahko, da obstaja povezava med nizkimi trombociti in notranjimi krvavitvami ter potencialna nevarnost teh zapletov po operaciji z biološko zaklopko vendar zdravniki vedo kaj narediti v tem primeru t.j. obstajajo zdravila, ki pomagajo pri strjevanju krvi. Niste navedli stopnjo trombocitopenije t.j. zmanjšanega števila trombocitov. Vse kar je nad 100, je še vedno sprejemljivo tudi pri operacijah.  Pomembno je nadaljnje spremljanje stanja vašega očeta ter sodelovanje z zdravniki glede vseh vprašanj in skrbi. Prepričan sem, da bo na koncu vse OK.

LP

Najprej najlepša hvala za odgovor. Število trombocitov naj bi bilo okrog 105.

So ga danes ponoči počasi začeli prebujati iz anestezije in so ga potem nazaj uspavali, da bi se spočil, no danes zjutraj pa je bil že sam buden. Zaenkrat je stanje dobro, upajmo, da še naprej tako ostane. Zdravniki pravijo, da so pozitivni in da vse kaže na to, da ta zaplet ni povzročil dodatnih težav.

Zanima me pa, kakšno je vaše mnenje glede biološke zaklopke pri njemu? Koliko sem si brala, ponavadi dajo starejšim ljudem mehanske zaklopke? Seveda zdravnikom zaupam in vem, da so se odločili tako, kot je najboljše za mojega očeta, vendar me vseeno zanima kakšno je vaše mnenje glede tega.

Lep pozdrav

Pozdravljeni!

Pravzaprav je obratno. Starejšim ljudem se ponavadi vgrajujejo biološke zaklopke, ki imajo življenjsko dobo do 15 let. Mehanske zaklopke trajajo 20+ let. Biološke zaklopke imajo vrsto prednosti pred mehanskimi, ena od teh je, da ni potrebno jemati antikoagulantnih zdravil, npr varfarina, ki lahko imajo določene stranske učinke. Bolniki z mehanskimi zaklopkami morajo redno jemati antikoagulante, kar povečuje tveganje za krvavitve in zahteva natančno spremljanje. Pomanjkljivost bioloških zaklopk je samo v tem, da je krajša življenjska doba tako, da je včasih potrebno opraviti ponovno operacijo t.j. zamenjavo zaklopk.

Odločitev o tem, katera vrsta srčne zaklopke je najbolj primerna za vašega očeta, temelji na številnih dejavnikih, vključno z njegovo starostjo, splošnim zdravstvenim stanjem ter aktivnostjo v vsakdanjem življenju. Zdravniki običajno priporočijo biološke zaklopke starejšim pacientom zaradi njihove manjše potrebe po antikoagulantih in nižjih tveganjih pri zapletenih postopkih zdravljenja. Vendar pa je pomembno upoštevati tudi individualne okoliščine vsakega pacienta.

LP

New Report

Close