Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Bolezni srca in ožilja Kardiologija NIzek pritisk/utrip

NIzek pritisk/utrip

Bodite brez skrbi. V dopisu ni podatkov, ki bi kazali na obolenje srca. Zanesljivo imate le posamezne prezgodnje utripe, ki jim zdravniki pravimo ekstrasistole in nekoliko pospešeno delovanje srca. Take motnje mnogo krat nastopajo pri zdravih srcih zaradi živčnih obremenitev, prehladnih bolezni, kajenja, čezmernega pitja kave ali alkohola. Krvni tlak je v normalnih mejah. Naj vas ne motijo nekoliko večja nihanja. Mislim, da se vam bi stanje zboljšalo že s samim zdravim načinom življenja (več krat na teden polurni sprehodi s hitro hojo in opustitev kajenja). Ni zadržkov, da si pomagate še z blagimi pomirjevali (na pr. Persen 1 – 3 tablete na dan). Če bodo težave trajale priporočam še posvet pri izbranem zdravniku in EKG-pregled.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Že odgovoril

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

dober dan!
stara sem skoraj16 let in imam itm okoli 18. Skoraj vsa družina ima nizek krvni tlak, pravtako tudi jas ponavadi okoli 110/65. utrip pa okli 55. Zadnja 2 dni pa imam občutek kot da mi drce razbija, noge in roke se mi tresejo, hitro se izmučim… danes sem is zato izmerila tlak in je bil 83/44 utrip pa 72. drugače sem športnica in treniram 7-krat na trening, utrip pri mirovanju pa imam okoli 55.
Zanima me ali so takšna nihanja normalna in ali bi morda morala spustiti treninge ali je boljše da intenzivno treniram?

Hvala za odgovor.

Podatki o krvnem tlaku in srčni frekvenci v vašem dopisu kažejo na veliko verjetnost, da imate po konstituciji nizek krvni tlak in, da ste aktivna športnica. Ljudi, ki imajo po konstituciji nizek krvni tlak, po današnjem stališču, ne uvrščamo med bolnike, kljub temu, da imajo zaradi tega več motenj (vrtoglavice, hitra utrudljivost, nerazpoloženje ob spremembah vremena, itd). Za omilitev težav jim priporočamo redno rekreativno športno dejavnost, izogibanje stresnim situacijam, nekoliko slano hrano, uživanje kave ob slabem počutju, itd.. Morda bi vam koristila blaga pomirjevala (na pr. Persen, ki je v prosti prodaji) in malo višji ITM. Srečno.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

pozdravljeni,
ze nekaj casa imam probleme z omotico, tezko se skoncentriram, tezko izostrim vid, velikokrat me boli glava (predvsem zadnji del – mali možgani), vcasih pa imam topo ostro bolecino, ki po nekaj sekundah izgine. Velikokrat se zraven tudi tresem, vendar ne intenzivno. Bolecine se odvisno od dneva sirijo v ramenski obroc, vrat, hrbet. Stara sem 18 let, ne ukvarjam se z nobenim sportom, vendar veliko stvari opravim pes. Popijem dovolj tekocine na dan (1,5l/dan), kadilka ze 4 leta. Da omenim se to, da ze 1 leto jemljem antidepresiv Mapron 50mg (vendar so se mi zgoraj navedeni simptomi začeli oktobra, novembra), od nedelje jemljem tudi Primotren 80mg/400mg, zaradi vnetega mehurja.
Ze velikokrat sem bila pri svoji osebni zdravnici, kot tudi pri dezurnih zdravnikih, zaradi tako mocne nekoncentracije, zmedenosti, vrtoglavice. Pregledali so mi ščitnico – BP.
Nagnjena sem k zelo nizkemu pritisku, ki pa tudi zelo niha.
Najvecji odmerjeni pritisk je bil 135/75, najmanjsi 85/50, ponavadi pa imam okoli 90/60.
Naj povem še to, ko smo imeli sistematski pregled s šolo, lansko leto januarja, so mi izmerili pritisk, ki je bil silovito nizek, tako, da sta se sestra in zdravnica spogledali in me vprasali, ce sploh se zivim – no, malo v hecu najverjetneje. Po kakrsni koli rekreaciji, se ne pocutim nic boljse, vendar sem utrujena in vrtoglavica je vedno bolj prisotna. Zanima me, ali je lahko kaj nevarnega ali gre res samo za nizek pritisk? Je morda lahko kaj narobe z mojimi mozgani, da se mi toliko vrti, da tesko izostrim vid, itd?
upam, da sem vam, na cimboljsi in natancnejsi nacin opisala moje stanje.
ze vnaprej se zahvaljujem za odgovor.
lp, eva

Dopis je dovolj dolg, da izključim organsko bolezen srca in, da potrdim “psihovegetativni sindrom” s pisano sliko težav (nizek tlak, hitra utrudljivost, omotičnost, itd.). Zdravniki so vam predpisali antidepresiv., sem pa mnenja, da se bi pri vas stanje lahko zboljšalo že z zdravim načinom življenja (nujna opustitev kajenja, nujna redna, športno rekreativna, dejavnost, (na pr polurna živahna hoja več krat na teden), izogibanje stresnim situacijam, itd. Srečno.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Lep pozdrav! Brskam že kar nekaj časa po spletu, da bi si malo razjasnila svojo tahikardijo. Pa nič ne razjasni boljše kot doktor sam 🙂 Skratka v mirovanju imam pulz vedno od 80-100. To je zdaj tako kakšne pol leta. Vedno bolj pa razmišljam če ima to kakšne veze s hipotenzijo. RR danes npr. 96/56 . Vsak dan mam približno takšen pritisk. Tudi omedlela sem že zaradi tega. Ampak visok srčni utrip me pa res moti. Ko je pa še kakšna stresna situacija pred mano se pa sploh poviša, včasih ga lahko merim kar tako, ko ga čutim zadaj na tilniku 🙂 kar smešno, ampak ga res lahko štejem na tak način. Razmišljam da pride do tega zato ker je pač pritisk krvi na žile tako nizek, da se srce pač odloči malo bolj na polno delat???? tako se mi zdi nekako potem logično vse skupaj, ali je možno? 🙂

Lepa hvala za odgovor!in lep dan vam želim!

Iz kratkega dopisa povzemam, da ste bolnica z nizkim tlakom in, da imate v zadjem času nekoliko povišano srčno frekvenco. Verjetno ste že dobro poučeni kako se morate ravnati, da zmanjšate težave, ki so v zvezi z nizkim tlakom (mnogo redne aerobne vadbe, nekajenje, zdrava, uravnotežena, nekoliko bolj slana prehrana, izogibanje stresnim situacijam, počasno vstajanje iz ležečega ali sedečega položaja, eventuelno uživanje kave, dovolj nočnega počitka). Glede pospešenega bitja srca bolniki opravoijo pri izbranih zdravnikih preiskave s katerimi skušamo ugotoviti vzrok hitrega bitja srca (slabokrvnost, pospešeno delovanje ščitnice, živčnost, itd.).

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Pozdravljeni dr.Cibic!

Zanima me vase mnenje glede mojih vrednosti srnega utripa. V mirovanju je le-ta namrec skoraj vedno med 50 in 60 udarci na minuto, ob popolni sproscenosti – izmerjen pred kratkim sredi noci, ko sem se prebudil in sem to izmeril iz radovednosti – pa je bila vrednost okoli 45 udarcev. S sportom se ukvarjam kolikor je mogoce, najveckrat pa 2-3X tedensko intenzivne vadbe. Telesna teza je nekoliko previsoka – 178cm pri 87kg – vendar sem v zadnjih treh mesecih izgubil 11kg s spremenjenim nacinom hranjenja. Torej, bi po vasem mnenju moral na preventini pregled zaradi nizkih vrednosti pulza? Pocutje je sicer zelo dobro in tudi pritisk je v mejah normale.

Hvala za vas odgovor in lep pozdrav,

GB

Mislim, da imate zdravo srce, ki deluje varčno (počasi v mirovanju ponoči in malo hitreje čez dan odvisno od napora). Čestitam vam, da ste shujšali kar nekaj kilogramov. Upam, da se počutite dobro že zaradi tega. Srečno.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Pozdravljeni!

Tudi jaz se borim z nizkim pritiskom (povprečno zadnje dni 98/58). Težava je postala v teh deževnih/sneženih mesecih nevzdržna, saj me konstantno boli glava in sem popolnoma brez energije kar je izredno moteče, sploh ker sem veliko sama z 2 letnim sinom. Pred dobrim mesecem sem celo “padla skupaj” in se zbudila na tleh s potolčenim obrazom in prebito ustnico.

Pred enim tednom sem bila pri zdravniku (v ambulanti je bil pritisk skoraj normalen – menda to ni čisto verodostojno), kri pa odlična.

Skratka tako ne morem več naprej in nujno bi potrebovala kakšen konkreten ukrep.

Soli sem se vedno izogibala, ker od nosečnosti naprej zelo hitro “otečem”, 10 let pa sem že na “želočni dieti” zaradi gastritisa in refluksne bolezni.

Obstaja še karkoli kar bi mi lahko pomagalo, pa da ni pretirano nezdravo pri ostalih področjih (predvsem želodec, npr. kava mi precej škodi)

Najlepša hvala za vaš odgovor in lep pozdrav!

Predstavljam si, da imate nizek krvni tlak po prirojeni konstituciji. Morda že veste, da je nizek krvni tlak “težava”, ki jo z zdravili težko popravimo. Zelo pomemben je zdrav način življenja: dovolj slana hrana, več obrokov na dan, nekajenje, izdatno gibanje v naravi, pri čemer so zelo koristni polurni sprehodi z živahno hojo, dovolj nočnega počitka, izogibanje stresnim situacijam, omejeno uživanje alkohola in kave.
Napisali ste, da se izogibate soli, ker vam povzroča zatekanje. Morda se to zgodi, kadar uživate zelo slano hrano. Napisali ste, da bi radi dobili nasvet za “konkreten ukrep”. Zelo rad bi ga vam priporočil, če bi imeli zdravila, ki pozdravijo taka stanja na mah. Mislim, da se vam bo stanje kmalu popravilo, ko boste ugodno rešili sedanje duševne obremenitve. Srečno.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Pozdravljeni!

dober dan mene zanima ali je moj problem povezan z niskim pritiskom skos mam tak občutek v glavi kot da sanjam…zelo čuden in ko mirujem čutim svoj srčni utrip…in večkrat mam tako mehke noge… lp

V dopisu ni nobenega podatka o višini krvnega tlaka. Strinjam se z vami, da so navedene težave lahko posledica nizkega krvnega tlaka. Ker medicina še ne ponuja zdravil za stabiliziranje tlaka nad 100 mm Hg (kar zadostuje, da nima bolnik težav), “bolnikom” priporočamo redne polurne sprehode v nekoliko pospenem tempu več krat na teden, blago bolj slane juhe, nekajenje, 1 – 2 kavi na dan, dovolj nočnega počitka, izogibanje stresnim situacijam, itd.
V dopisu navedene motnje so lahko tudi znak nevrovegetativnega sindroma , ki nastane zaradi dolgotrajnih duševnih ali telesnih obremenitev.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Spoštovani,

Imam brata kateri ima krvni tlak 140/50…zadnjih 10dni ga preverja vsak dan in vsak dan je isto…pravtako je športnik in ob večjem naporu se mu začne vrteti(to se mu je začelo pojavljati pred enim mesecom), drugače pa se s športom ukvarja že 14 let

Prosim za odgovor in nasvet!

HVALA in lep pozdrav.

Spoštovani,

Imam brata kateri se ukvarja s športom že 14 let.
Zadnji mesec ima težave z vrtoglavico ob večjih naporih.
V enem(zadnjem) tednu je napravil 4 kontrole za krvni tlak in vsakič je bil 140/50 kar je občutno nenormalno.

Prosim za nasvet in odgovor.

Lep pozdrav

Spoštovani,

Imam brata starega 20 let kateri se ukvarja s športom že 14 let.
Zadnji mesec in probleme z vrtoglavico med večjimi napori, zato smo ga z družino v zadnjem tednu poslali na pregled krvnega tlaka v lekarno.Na pregledu je bil 5x in vsakič je bil krvni tlak 140/50. pravtako je naredil test pred treningom in po in vedno je bil 140/50 kar je očitno nenormalno.

Prosim za nasvet in hvala za odgovor.

Lep pozdrav!

Optimalni krvni tlak pri mladih ljudeh je 120/80 mm Hg. Še v mejah normalnega tlaka so tudi vrednosti 139/85 mm Hg. V tekstu navedene vrednosti dopuščajo misel, da je pri vašem bratu prisotna blaga oblika visokega krvnega tlaka. Hkrati moramo ugotoviti vzrok za nekoliko nizek spodnji tlak (napaka na aortni zaklopki?). Indiciran posvet pri kardiologu.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Ni teksta?

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Odgovor že poslan.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

New Report

Close