Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Bolezni srca in ožilja Kardiologija NIzek pritisk/utrip

NIzek pritisk/utrip

Pozdravljeni,

imam vprašanje- stara sem 18 let (177cm, 60kg), imam pretežno nizki pritisk (100-110/60). Soočam se z naštetimi znaki (težko prenašam vročino, omedlevica, hitra utrudljivost, …). Skrbi me moj pulz, ki se hitro spreminja, giblje se med razponom 50-120. Ko ležim, mi pade tudi pod 50, ko pa vstanem ter se sprehodim v drugo sobo, naraste nad 120. Od malega se ukvarjam s športom, redno tečem in pri tem mi utrip naraste na 190-205, občasno pa tudi na 210. Ali bi le-to utegnilo biti nevarno?
Lp in hvala, Maruša

Vtis imam, da imate zdravo srce. Niste napisali ali ste hudo zadihani pri obremenirvah. Morda so sedanje obremenitve malo previsoke za stopnjo treniranosti. Izgleda, da ste “bolnica” z nizkim tlakom (“težko prenašam vročino, imam omedlevice…in mi “pri hitrem vstajanju, srce za nekaj časa zelo poveča frekvenco”). Vi ste napisali, da vam srčna frekvenca poraste, ko se sprehodite v drugo sobo “zaradi velike temperaturne razlike”? Lahko mi še pišete.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Spoštovani!

Že nekaj časa imam precej nizek pritisk, v povprečju 90-100/60-70, pulz 60-90. Včeraj sem recimo imela 86/57, pulz 60. Takšen pritisk je zelo nenavaden zame, saj sem vedno imela normalen pritisk 125/80 ali pa še kaj višje. Že nekaj (4) mesecev imam hude težave v smislu vrtoglavice, omotičnosti, sem popolnoma brez energije, desna roka se mi trese, shujšala sem 6,5 kg. Krvna slika je v redu, tako da nisem slabokrvna, imam pa stalno povišan bilirubin. Ščitnični hormoni v krvi so nazadnje tudi bili v redu. Imela sem holter, ki je pokazal 2x SVES, kar niti ne vem kaj pomeni in nekaj tahikardij in bradikardij. Holter je bil opravljen v začetku maja, ko sem imela stalno pulz 80-110. Sedaj je ravno obratno, ko imam stalno nizek pulz. Prav tako imam probleme z nihanjem sladkorja, zaenkrat se sumi na hipoglikemijo, vendar še ni pojasnjen vzrok. Na pregled k endokrinologu grem konec julija.
Prosim Vas, če mi lahko svetujete kaj naj delam, da si dvignem pritisk. Probala sem že z fizično aktivnostjo in je po njej še hujše, takrat imam še hujše vrtoglavice in občutek, da bom omedlela. Takoj po telovadbi sem si izmerila pritisk in sem imela le 106/72, ki pa je za 5 minut že padel na 92/65, pulz pa 72. Običajno pa imam ob vsaki manjši aktivnosti visok pulz, še posebej če hodim po stopnicah. Res je tudi, da imam zelo malo kondicije. Če kavo pijem, mi včasih za kratek čas pomaga, običajno pa mi je po kavi še hujše. Takrat se še pojavi obilno potenje. Niti črni, niti zeleni čaj mi ne dvigneta pritiska, probala sem tudi že z rožmarinovim čajem, ki bi naj baje poživljal in dvignil pritisk.
Naj samo omenim, da so moje težave še intenzivnejše ob menjavi vremena in ob menstruaciji in ovulaciji.
Morda imate Vi kakšno idejo, kaj bi lahko bilo narobe in kje leži vzrok v mojem nizkem pritisku in splošnem zelo slabem počutju?
Že vnaprej se Vam najlepše zahvaljujem za Vaš trud in odgovor!
Lep pozdrav,
Barbara

Če bi bilo enostavno bolniku, ki “boleha” za nizkim krvnim tlakom, povišati krvni tlak s tabletami, ne bi vi imeli težav, ki vas spremljajo (vrtoglavice, hitra utrudljivost, zaspanost, pomanjkanje energije na delovnem mestu, itd.). Bolnikom priporočamo uživanje malo bolj slane hrane, več tekočin, 2 – 3 kave na dan, počasno vstajanje iz ležanja ali sedenja, nekajenje ,dovolj nočnega počitka in predvsem redno gibanje (3 – 4 krat na teden polurna hoja, z vmesnimi fazami hitre hoje).
Napisali ste, da ste po naravi “meteoropat, “, na kar ne moremo vplivati.
V dopisu ni podatkov, ki bi kazali na vzrok hujšanja. Pravtako ni jasen vzrok tresenja desne roke. Povišana vrednost bilirubina je lahko posledica prebolelega vnetja jeter. Posamezni prezgodnji srčni utripi (ekstrasistole), občasna tahikardija ali bradikardija so lahko funkcionalne fiziološke spremembe, ki jih bolnik lahko obvlada z zdravim načinom življenja ali z blagimi pomirjevali. Sami ugotavljate , da nimate dovolj kondicije, kar je lahko vsaj delni vzrok za slabo počutje.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Pozdravljeni!

Že nekaj časa imam težave pa nevem za kaj gre, namreč čutim topo bolečino v predelu srca ki se mi dogaja vsakih 2 tedna, včasih tudi 2 x ali 3 x tedensko,ko si izmerim tlak pa je cca. 136/72/83.
Star sem 29 let, vitke postave, dosti delam in športam in pa tudi malo raztreseno življenje imam. Sprašujem se ali je lahko to zaradi prehrane, cigaret, raztresenosti, ali je težava lahko drugje?

V dopisu je premalo podatkov za opredelitev narave vaše “tope bolečine v predelu srca”.
Pri obravnavi bolečine pri srcu zdravniki zelo ločimo ostro bolečino od tope. Če je ostra bolečina v visokem odstotku primerov posledica psihičnih vplivov, moramo pri topi bolečini pomisliti na možnost, da je bolečina posledica trenutne nezadostne prekrvitve srca zaradi krča ene žile v srcu ali organsko zožene žile. Ker ste še mlad in športno aktiven bi težko posumil na topo bolečino zaradi zožene žile, ne izključujem pa krča žile, ki ga lahko podpira stresno življenje. Vsekakor vam pripoočam, da opustite kajenje in, da se posvetujete z vašim izbranim zdravnikom.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Hvala za vas odgovor! Sem bil pri svojem os. zdravniku in dobil napotnico za rtg torakalne hrbtenice. Bomo videli kaj bo to pokazalo. Se enkrat hvala za odgovor in lp.

Odgovor ni potreben

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Pozdravljeni!

Sem v sedmem mesecu nosečnosti in imam zelo nizek pritisk (pojavi se slabina). Stara sem 30 let in to je moja druga nosečnost. Ali lahko nizek pritisk (npr. 90/50) vpliva na otroka (otroka čutim čisto normalno).

Hvala za odgovor

Bodite brez skrbi! Plod dobiva dovolj, s kisikom obogatene, krvi tudi pri nosečnici z izkim tlakom.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Pozdravljeni!

Že približno mesec dni sem ves čas utrujena, zaspana in brez volje za opravljanje kakršnega koli dela. Pred nekaj dnevi pa sem opazila, da težje diham. Večkrat moram globoko vdihniti ali zazehati, da dobim zadostno količino zraka. Ves čas čutim rahle bolečine v prsih, včasih pa tudi malo močnejše pri srcu. Imam kar nizek krvni tlak. Danes: sistolični: 98 mmHg, diastolični 53 mmHg in srčni utrip 64/min. Stara sem 16 let, visoka 170 cm in tehtam 61 kg.
Osebnega zdravnika še nisem obiskala, ampak ga nameravam. Me pa zanima, če je morda, kaj bolj resnega.
Ali bi lahko bila slabokrvna?
Hvala za pomoč.
Lp

Navedene težave so značilne za bolnike s kronično nizkim tlakom. Zanesljivo učinkovitega zdravila za dvig tlaka na trgu še ni. Bolnikom priporočamo čimbolj zdrav način življenja, redno gibanje, nekoliko bolj slano hrano, uživanje 2 – 3 kav na dan. Pri vas je morda prisoten tudi tako imenovani nevrovegetativni sindrom, ki je pogostoma prisoten pri mladostnikih zaradi številnih stresnih vplivov. Pogovorite se z izbranim zdravnikom in opravite preiskavo krvi.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Rada bi uprašala za vaše mnenje,jaz sem v 7mesecih shujšala 57kg,pač sem bila operirana želodec,so mi ga zmanjšali….. zadnje čase imam probleme z pritiskom,učiri mi je slabo naredilo,sem imela 107/71,pulz70,danes pa imam 91/46,pulz 62. prosila bi vaše mnenje,hvala. l.p.

Vrednosti tlaka so nekoliko nizke, morda pa bosta zadostovali malo bolj slana juha in redna aerobna vadba, da se bo tlak rahlo dvignil. Srečno.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

pozdravljeni,

Stara sem 22let, velika 166cm, tehtam 55kg. Pred dobrim mesecem sem bila operirana, laparoskopsko (vnet slepic), 3dni kasneje so me ponovno operirali ker se mi je nekaj notri vnelo. Imela sem dren, nato pa se mi je rana vnela. Sedaj se vedno nimam zaprte rane. V popku ima zunaj zivo meso. Ali je to lahka razlog za znizan pritisk, enkrat 105/46mmHg, drugic 87/41mmHg? Jemljem pa tudi 15mg escitalopram teva zaradi depresije. Zmeraj imam nizek pritisk, ampak tako zelo pa nisem imela do vceraj. Ali priporocate da le-to omenim osebnemu zdr.?

Lep pozdrav

Glede na vsebino dopisa je bolj verjetno, da imate po konstituciji nizek krvni tlak, ki je sedaj posebno nizek.

Glede na vsebino dopisa mislim, da imate nizek tlak po konstituciji, ki je sedaj nekolliko nižji kot sicer. Ni zadržkov, da se obrnete tudi na izbranega zdravnika.

mmmm

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Pozdravljeni,

tudi sama imam vprašanje glede krvnega tlaka oz. bolj srčnega utripa. Še približno nekaj mesecev nazaj se je v mirovanju gibal med 45 in 50, sedaj pa je bolj kot ne konstantno okoli 60.
Vsak se namreč ukvarjam s tekom (udeležujem se tudi polmaratonov in dosegam dokaj dobre rezultate- 1 ura in 34 min), vendar večkrat čutim tudi znake utrujenosti, bolj pogosto kot prej.
Zanima me ali je to znak, da telo potrebuje počitek ali da je manj trenirano kot prej. Intenzivnost treningov se v zadnjem času prej povečuje kot zmanjšuje.

Že vnaprej hvala za odgovor.

Lp

Pozdravljeni!!
Sem star 22 let in imam eno vprasanje glede pritiska in bitja srca.Pred dobri dva meseca sem začutil nekakšen nelagoden ubčutek bitja srca.Kot da se ustavi in potem sledijo 3-4 močno globoki udarci ,ki ga čutim v prsih..včasih se mi to zgodi nekajkrat na dan oz. enkrat na dan odvisno od dneva.Čutim tudi rahle večkratne glavobole.Pritisk imam polovico (največji) časa tam 112-70(65),bitje srca pa tam 90-100.Opazam da po večkratnem merjenju mi pritisk niha oz.pade tudi tam do 103-59 pulz 120..Kadim zmerno in ne uživam alkoholnih pijač.Delo imam dokaj fizično težko in stresno!

Za odgovor se vam že vnaprej lepo zahvaljujem!

Lp

Pozdravljeni!!
Sem star 22 let in imam eno vprasanje glede pritiska in bitja srca.Pred dobri dva meseca sem začutil nekakšen nelagoden ubčutek bitja srca.Kot da se ustavi in potem sledijo 3-4 močno globoki udarci ,ki ga čutim v prsih..včasih se mi to zgodi nekajkrat na dan oz. enkrat na dan odvisno od dneva.Čutim tudi rahle večkratne glavobole.Pritisk imam polovico (največji) časa tam 112-70(65),bitje srca pa tam 90-100.Opazam da po večkratnem merjenju mi pritisk niha oz.pade tudi tam do 103-59 pulz 120..Kadim zmerno in ne uživam alkoholnih pijač.Delo imam dokaj fizično težko in stresno!

Za odgovor se vam že vnaprej lepo zahvaljujem!

Lp

Pozdravljeni!!
Sem star 22 let in imam eno vprasanje glede pritiska in bitja srca.Pred dobri dva meseca sem začutil nekakšen nelagoden ubčutek bitja srca.Kot da se ustavi in potem sledijo 3-4 močno globoki udarci ,ki ga čutim v prsih..včasih se mi to zgodi nekajkrat na dan oz. enkrat na dan odvisno od dneva.Čutim tudi rahle večkratne glavobole.Pritisk imam polovico (največji) časa tam 112-70(65),bitje srca pa tam 90-100.Opazam da po večkratnem merjenju mi pritisk niha oz.pade tudi tam do 103-59 pulz 120..Kadim zmerno in ne uživam alkoholnih pijač.Delo imam dokaj fizično težko in stresno!

Za odgovor se vam že vnaprej lepo zahvaljujem!

Lp

New Report

Close