Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Bolezni srca in ožilja Kardiologija NIzek pritisk/utrip

NIzek pritisk/utrip

Pozdravljeni, 1 uro po treningu sem si izmeril visok pritisk/ nizek pritisk/srčni utrip, naredil sem 3 meritve, rezultat je bil sledeč 110/61/93; 114/78/94; 119/72/94, 2 uri po treningu 117/87/86;115/81/81;123/97/77. Star sem 23 let, imam 91kg in merim 175cm od maja do danes sem shujšaj iz 104kg, S športom sem se redno ukvarjal nekje do 7ga razreda osnovne šole (14 let), nato pa skoraj nič od meseca maja do danes, ko sem začel teči po 5km na dan vsaj 4x na teden, sedaj pretečem 10km v 55min, kar je na mojo težo kar vredu. Na fitnesu po uri in pol treninga sem imel povprečen utrip 155 max: 179 (40 min teka, vaje za noge), Kadim po škatlico na dan že 8let, pijem 1x na dva tedna (povp na leto). Naj omenim, da ne jem (veliko) mastne hrane in pojem precej sadja. Zanima me ali bi moral intenzivnost treningov zmanjšati zaradi visokega utripa in kakšen je optimalen utrip za trening katerega bi se moral držati?

Že v naprej se zahvaljujem za odgovor!

Lep pozdrav

Vrednosti zgornjega (sistoličneg tlaka) so v mejah normale. Vrednosti spodnjega (diastoličnega) tlaka so več krat nad normalno mejo. Srčna frekvenca je nekoliko pospešena. Mislim, da bi bilo prav, če bi skušali znižati spodnji tlak z zdravim načinom življenja, pri katerem, v vašem primeru, bi skušal še malo znižati telesno težo in opustiti kajenje. Stopnjo maksimalnih obremenitev lahko malo zmanjšate. Za zdravljenje povišanega tlaka z zdravilise ne mudi. Srečno.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Pozdravljeni,

Sama imam težave z nižjim pritiskom. Včeraj zvečer se mi je zgodilo, da sem vstala iz stola, nakar se mi je stemnilo pred očmi, se mi začelo vrteti in mravljinčiti prste na rokah, To, da se mi vrti in stemni pred očmi sem se že navadila, do sedaj pa se mi še ni zgodilo, da bi mi mravljinčilo prste. Prav tako, me je kmalu zatem pričela boleti glava v sencah. Izmerila sem si pritisk ki je znašal: 118/45 pulz 75. Zanima me predvsem, zakaj je prišlo do mravljinjčenja prstov? Stara sem 20 let, s šporotom pa se ukvarjav v prostem času.

Lp, Anja

Mravljinci so v mnogih primerih posledica trenutne prekrvitvene motnje zaradi nenavadne drže telesa ali nizkega tlaka. Kadar se ponavljajo še in še, priporočamo pregled pri nevrologu.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Imam eno vprašanje.. Star sem 28 let, z športom se ukvarjam od malega, ne kadim ne pijem… Pred dobrim mesecem sem se začel pol-profesionalno ukvarjati s kolesarstvom, pa dosegam srčni utrip od 175 do 180.. pa me zanima če je kaj narobe da ne dosegam višjega pulza ali se bo sčasoma sam dvignil?

Hvala

Mislim, da je skrb odveč. Z rastjo treniranosti sporasti srčne frekvence vedno manj izraženi. Ob upoštevanju, da je maksimalna srčna frekvenca pri 30 letih (220 – 30 = 190), je pri vas dosežena frekvenca v normalnih mejah.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Pozdravljeni!
Star sem 66 let 174/78, zmerno telesno aktiven.Zanima me ali je pritisk merjen zjutraj 103/61 in utrip 59 vzrok za zaskrbljenost.
Hvala za odgovor.

Navedene vrednosti (v mirovanju in ob dnevnih obremenitvah) so vredne zavidanja. Čestitam.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Pozdravljeni.
Zanima me ali je z mojim tlakom močno narobe.
Namreč proti popoldnevu imam tlak.
106/60/53, vrednosti so vsak dan približno enake…
kako je s tem…je pa res , da me tudi zelo boli glava,sedaj že kar pogosto zato sem si tudi kontrolirala tlak bolj pogosto.
Stara sem 46 let in sem že skoraj 2 leti zaradi težav v ti. meni.
l.p. DARJA

Izgleda, da vas skrbijo nizke vrednosti tlaka v popoldanskih urah. Verjetno ste “bolnica”, ki se nagibate k nekoliko nizkim vrednostim tlaka. Zato so vrednosti sistoličnega (zgornjega) tlaka lahko tako nizke, da so moteče (občutek utrujenosti, vrtoglavice, itd). Bolnikom z nizkim tlakom ne predpisujemo posebnih zdravil pač pa priporočamo uživanje bolj slane hrane, več rednega gibanja, izogibanje stresnim situacijam, zadostne nočne počitke, izogibanje sunkovitemu vstajanju, eventuelno uživanje skodelice kave, itd.Srečno.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Pozdravljeni!

Kolikor se spomnim, sem že odd nekdaj imel višji krvni tlak (140/90). Je pa res, da nisem temu posvečal pozornosti.

Danes sem izmeril nekaj vrednosti:

147 90 69
145 92 68
143 86 68

So to normalne vrednosti? To so bile vrednosti v mirovanju.

Ko začneš hoditi po stopnicah, mi srce začne hitreje biti. Nič pretiranega, nisem zadihan, se pa čuti močnejši utrip v prsih.

Tudi, pri vožnji s kolesom, sem normalno zadihan, me to ne ovira pri zelo hitri vožnji.
Zdi se mi, da je zadihanost, enačena z mojo nepripravljenostjo, pomanjkanje kondicije.

Dogajajo se določena nihanja.

Nekaj izmerjenih vrednosti:

163 105 73
160 98 71
171 90 74
157 95 73
148 98 70
150 92 69

140 89 73
141 87 68
139 89 70
149 95 72
141 88 69
140 84 66

Je kaj narobe z mano. So ta nihanja normalna? Je možno, da je prvih nekaj meritev, tako odstopajočih, zaradi nepravilne namestitve merilnega aparata?

Naj še omenim, da sem star 23 let, ITM 29.5. Prehrana, ni ravno najbolj zdrava.
Telesna aktivnost je nična.

Sem se pa v preteklosti, ogromno ukvarjal s športom, od nogometa, do teka.

Kaj menite?

Lp,

Grega

Po mednarodnem dogovoru je zgornja meja normalnega krvnega tlaka pri vrednosti 139/98 mm Hg. O povišanem krvnem tlaku govorimo od vrednosti 140/90 mm Hg navzgor.V vašem dopisu navedene vrednosti so zvečine nad 140/90 mm Hg, kar kaže na blago obliko hipertenzije. Nihanja vrednosti tlaka so normalna. Pri zdravih ljudeh so, v mirovanju, v večini primerov blago višje v dopoldanskih urah. Kratkotrajno višje so tudi, neodvisno od ure dneva, ob telesnih in duševnih obremenitvah. Ker imate nekoliko višji ITM lahko pričakujete blago nižanje krvnega tlaka že z zdravim načinom življenja (izdatno gibanje, blago hujšanje, nekajenje, omejeno uživanje alkoholnih pijač, itd.). Srečno.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Spoštovani

prosila bi vas če mi lahko poveste, kaj bi bil razlog nizkemu srčnemu utripu. Namreč zvečer ko ležim npr.gledam televizijo se mi srčni utrip zniža tudi na 48 utripov na minuto. To mi je nekoliko čudno saj imam čez dan običajno povišan srčni utrip tudi do 90 v mirovanju. Nisem preveč športno aktivna – s športno aktivnostjo se ukvarjam občasno in še to zelo zmerno (nikoli prevelik napor) – imam pretežno sedeče delo. Na uz srca so mi pred časom odkrili minimalni prolaps mitralne zaklopke. Ali je ta nizek srčni utrip zaskrbljujoč?
Za odgovor se vam najlepše zahvaljujem

Lep pozdrav

Tudi v vsaki majhni brošuri ali knjigi o srčnih boleznih je podatek o normalni hitrosti bitja srca v mirovanju (60 – 100 utripov na minuto). Ko povsem mirujemo v postelji se srčna frekvenca čez dan spreminja. Najbolj počasi bije srce okrog tretje ure zjutraj (lahko samo okrog 35 utripov na minuto brez nobene škode za srce ali za naše zdravje) in najhitreje v popoldanskih urah (60 – 100 utripov na minuto). Zadostuje manjši napor (uživanje hrane ali dvig zunanje temperature, ali gledanje TV),da srčna frekvenca nekoliko poraste. Napisali ste, da so vam zdravniki ugotovili prolaps mitralke. Ali so vam povedali, da bolniki z navedeno motnjo imajo več krat nepredvidene motnje srčne frekvence bolj kot povsem zdravi ljudje? Nekoliko me je presenetil podatek,da vam srčna frekvenca pri gledanju TV pade. To kaže, da vas gledanje TV zelo pomiri. Srečno.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Imam eno uprasanje pri meni se pa zgodi po parkrat na dan da mi kar na enkrat postane slabo se mi vrti in cutim grozno razbijanje srca… in sem si zacela merii pritisk in sem ugotovila da takrat mi naglo pade oz imam zgornji pritisk nizek spodnji visok in hitro bitje srca na zadnji meritvi je to znasalo 107 /70 in srcni utrip 104… zanima meali je to nevarno… kajti enkrat sem se zbudila tudi ponoci od slabosti in takrat je bilo celo 95/66 utrip pa 110 stara sem pa 20 let

Navedene številke tlaka in srčne frekvence ne kažejo na organske bolezni. Zelo verjetno gre za stresne vplive na srce, ki jih lahko umirite z zdravim načinom življenja in blagimi pomirjevali.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Pozdravljeni!

Imam vprašanje.
preden sem rodila je bil moj pritisk odličen prav tako srčni utrip. Po rojstvu sina pa se mi je pritisk zmanjšal na 104/55-60. So tudi dnevi, ko je pritisk normalen. To je trajalo nekaj let. Zadnje leto pa mi pritisk zelo niha, zraste in pade, zraste tudi nad 140, potem pa pade na 105-110.
Pred pol leta sem nehala kaditi, od takrat pa imam pritisk nizek okoli 110/60, utripa pa čez dan 40-60, ponoči pa manj. Srce mi preskakuje in ugotovljena je bila insuficienca mitralne zaklopke in spremljanje. Piše še: EDV 74ml, SV 42ml, EF 56,4%, FS 29,1%, mFS 15,8% in LVM deverux 107g.
Stara sem 35 let. Gibam se dovolj, veliko hodim. Mi lahko poveste kaj to pomeni in kaj me čaka v prihodnosti, kaj lahko in kaj ne.
Kako je pa s kontracepcijo? Lahko uporabljam nuvaring obroček ali ne? Kako je z nadaljnimi nosečnostmi, če bi se odločila?
Hvala za odgovore in vam želim lep dan.

Pozdravljeni

Stara sem 24 let in zadnje 3 mesece se slabo počutim, imam glavobole, pogosto omotičnost, šumenje v ušesih zaradi česar ne morem ponoči spat. Včasih me tudi tišči pri srcu. Zadnjih nekaj dni si merim krvni tlak in imam največ 100/60. Mislim da imam probleme z nizkim pritiskom.
Prosim za nasvet ker me to zelo obremenjuje.

Hvala in lep pozdrav

Verjetno je tako kot mislite. Nekoliko me pa preseneča, da imate težave tudi v ležečem stanju. Ste morda preutrujeni? preveč pod stresnimi vplivi? Vtis imam, da imate stalno nizek tlak, ki je morda sedaj še nižji. Priporočam uživanje bolj slanih juh. Ni zadržkov, da skušate zboljšati stanje z uživanjem kave. Koristni so dolgi nočni počitki. Ne zanemarite velike koristi gibanja (več krat na teden polurni sprehodi delno s pospešeno hojo). Srečno.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Podravljeni!

Hkrati imam nizek tlak in utrip. Pritisk se giblje med 89 in 110, večinma je nekaj čez 90, pulz pa okoli 50 čeprav nisem športnica. Sem pa bila zadnje pol leta kar fizično aktivna, a sem izvajala bolj mirne vaje; jogo, pilates in orientalski ples. Visoka sem 176 cm, tehtam 62 kg, stara 28 let. Ugotovila sem, da imam v spodnjem delu telesa veliko moči, saj lahko naredim čez 100 počepov brez problema, zgornji del pa imam šibek, saj ne morem narediti mosta in še par sklecev komajda. Je možno, da se mi utrip in tlak popravita, če okrepim zgornji del telesa? Kaj je boljše kardio vadba ali vaje kot so skleci (našla sem odlično vadbo, ki cilja na vse mišične skupine in mi je odpravila bolečine v rami)? Če je aerobna vadba nujna, lahko namesto teka, vadim na eliptični napravi (orbitreku)? Splošna navodila za pritisk upoštevam (voda, manjši pogosti obroki, kava, spanec, eterična olja). Stvar ne bi bila tako problematična, če ne bi par mesecev na leto delala v rastlinjaku, kjer je zatohlo in vroče, poleg tega se moram včasih ves dan, po 100 krat na dan vstati iz čepečega v stoječi položaj in se mi vrti. Ni pa vedno tako, mislim, da je najslabše, če se me loti malodušje in ob spremembah vremena. Nekje sem slišala, da se tablete pri nizkem pritisku ne dajejo več, je to res? Pri sedmih letih sem imela pljučnico, ki so jo odkrili tako pozno, da so se pojavile težave s srcem, a se ne spomnim, kaj je sploh bilo. To se je popravilo, saj sem šla kasneje še parkrat na EKG (nazadnje okoli štirinajstega leta), saj sem čutila neke ostre bolečine v srcu (oziroma ne v srcu, pri teh letih sem mislila, da je srce povsem na levi strani…), a je EKG pokazal, da je bilo vse v redu. No, v glavnem me zanima, če je možno, da se mi stvar popravi, če uravnovesim razvitost mišič v spodnjem in zgornjem delu telesa?

Najlepša hvala!

New Report

Close