Najdi forum

Nekaj pravic, olajšav..


A5,
samo na osnovi strokovnega mnenja ne morete uverjavljati davčne olajšave. Dodatek za nego pa boste dobili glede na otrokovo bolezen (in nujno pa, da ste do dodatka upravičeni).

Lep pozdrav in lep dan, Petra _______________________________________ Bolečina ni nič manjša, samo s časoma se naučiš živeti z njo. Cmok v nebesa, tvoja mami

DURS upošteva samo odločbo CSD za dodatek za nego kot olajšavo pri dohodnini. Vsaj na našem območju je tako.

Jaz bi vseeno vprašala na DURS na tvojem območju, če upošteva odločbo o usmerjanju pri olajšavi pri dohodnini.

Predlagam, da čimprej daš vlogo na CSD za dodatek za nego z vsemi izvidi. Ker, v kolikor ti bodo odobrili dodatek za nego, boš lahko pri informativnem obračunu dohodnine za leto 2011, to lahko koristila. Za leto 2010 ne bo več mogoče.

Naši SRČKI so pravi "borci" dajejo nam zgled, kako se boriti za življenje! Lep pozdrav, Mateja


Upoštevanje odločbe CSD za dodatek za nego kot olajšavo VELJA ZA CELOTNO SLOVENIJO.

Lep pozdrav in lep dan, Petra _______________________________________ Bolečina ni nič manjša, samo s časoma se naučiš živeti z njo. Cmok v nebesa, tvoja mami

Petra,
seveda je tako. Hotela sem reči, da ne upoštevajo Odločbe za usmerjanje kot podlago za dodelitev olajšave!

🙂

Naši SRČKI so pravi "borci" dajejo nam zgled, kako se boriti za življenje! Lep pozdrav, Mateja

Pozdravljeni,

iskreno se zahvaljujem vsem za podane informacije.
Imam otroka s PP in sem pravkar zvedela za vse te olajšave.

Poklicala sem na RTV in so mi rekli da mi olajšava ne pripada, kajti otrok je mladoleten in TV-ja ne more uporabljat za poslovne namene ter da te olajšave nimajo navedene v nobenem zakoniku.

Kaj mi ve kdo povedat kako naprej oz. ali so morda poostrili pogoje na rtv?

Hvala vsem, Mateja

Mateja,
upam, da se bo oglasila vaša soimenjakinja, ki ima s tem največ izkušenj.

Lep pozdrav in lep dan, Petra _______________________________________ Bolečina ni nič manjša, samo s časoma se naučiš živeti z njo. Cmok v nebesa, tvoja mami

Pozdravljeni!
Tudi jaz sem po dolgem odlašanju in različnih informacijah poslala zahtevo za oprostitev RTV naročnine. Imam sina s PP, je zmerno prizadet in obiskuje OVI.
Pred dnevi pa sem dobila od RTV Odločbo, v kateri se zahteva zavrne s pojasnilom, da kot zavezanka za plačilo ne izpolnjujem pogojev, ker se sklicujem na sina.
Ker je sin mladoleten, nima poslovne sposobnosti ter zato ne more biti zavezanec za plačilo RTV prispevka.
In še pojasnilo, kaj pomeni poslovna sposobnost, citiram:
“Poslovna sposobnost pomeni sposobnost osebe, da sama z lastnimi dejanji in lastno voljo pridobiva pravice in prevzema dolžnosti v pravno-poslovnih razmerjih. Posameznik postane v celoti poslovno sposoben s polnoletnostjo.”
Popoln absurd! Kako lahko nekdo, ki je telesno in duševno prizadet s polnoletnostjo postane opravilno sposoben?

Vsem, s podobnimi problemi, želim uspešen boj s slovensko birokracijo!
Vida

Mateja1000,

Jst še zmeri čakam na rešitev moje pritožbe, kljub temu, da sem klicala na Ministrstvo na kulturo in urgirala, naj čimprej rešijo.

Naši SRČKI so pravi "borci" dajejo nam zgled, kako se boriti za življenje! Lep pozdrav, Mateja


meš,
glede hiperkativne motnje – kar nekaj komisij otrok z HA uvrsti tudi kot dolgotrajno bolne. Sicer pa ste med skupinami otrok s pp izpustili otroke z govonro – jezikovnimi motjnami.[/quote]

Navedeno ne bo držalo. Pomešali ste dva pravilnika. Pri šolstvu so res tudi otroci z govorno jezikovnimi motnjami, v pravilniku o katerem je govora (dodatek za nego) pa te otroke uvrščajo med motnje v duševnem razvoju.
•PRAVILNIK O KRITERIJIH ZA UVELJAVLJANJE PRAVIC ZA OTROKE, KI POTREBUJEJO POSEBNO NEGO IN VARSTVO (Ur.l. RS št. 105/02, 107/04, 129/06, 55/09)

A5
Predlagam, da vlogi za nego poleg zdravstvenih izvidov dodaš tudi strokovno mnenje. Sicer je edina oprijemljiva motnja za dodatek dolgotrajno bolan otrok (nekje zgoraj je navedeno kdo spada v to skupino), ker za lažje govorne motnje ne boš dobila dodatka.
Poglej si pravilnik •PRAVILNIK O KRITERIJIH ZA UVELJAVLJANJE PRAVIC ZA OTROKE, KI POTREBUJEJO POSEBNO NEGO IN VARSTVO (Ur.l. RS št. 105/02, 107/04, 129/06, 55/09)

Glede dohodnine.ZAKON O DOHODNINI (Ur.l. RS 54/04)

Za otroka, ki potrebuje posebno nego in varstvo iz 2. točke prvega odstavka tega člena se šteje otrok, ki:

1. ima pravico do dodatka za nego otroka v skladu z zakonom o starševskem varstvu in družinskih prejemkih,
2. ima pravico do dodatka za pomoč in postrežbo v skladu z zakonom o pokojninskem in invalidskem zavarovanju ali
3. je skladno s predpisi o družbenem varstvu duševno in telesno prizadetih oseb za delo nezmožen.

Za uveljavljanje posebne olajšave iz 2. točke prvega odstavka tega člena se uporablja odločba centra za socialno delo o priznanju dodatka za nego otroka, ki potrebuje posebno nego in varstvo v skladu z zakonom, ki ureja starševsko varstvo in družinske prejemke, odločba Zavoda za pokojninsko in invalidsko zavarovanje Slovenije o priznanju dodatka za pomoč in postrežbo v skladu z zakonom o pokojninskem in invalidskem zavarovanju ali odločba centra za socialno delo v skladu s predpisi o družbenem varstvu duševno in telesno prizadetih oseb.

Pozdravljene,

mene pa zanima, ali ima pravico do odločbe CSG tudi otrok z dispraksijo. Na Odločbi ZZŠ (za usmerjanje) je to otrok z več motnjami (lažje gibalne in govorne). Hkrati ima otrok tudi hiperkinetično motnjo (ADHD).
Kolikor sem razbrala namreč samo z Odločbo ZZŠ ne morem uveljavljati nobene pravice.

185, rekla bi da ne, ker dispraksija je skupek več lažjih motenj,….vsekakor pa bi na tvojem mestu vseeno dala vlogo za dodatek za nego. Si pač ne boš očitala, da nisi poizkusila. Vsekakor so z otrokom s dispraksijo povečani stroški učenja in mogoče boš uspela.

http://www.pef.uni-lj.si/didaktikasv/zaposleni/OPP/SPLOSNI_CLANKI/Filipcic_Dispraksija_ali_razvojna_motnja_koordinacije.pdf

Določene “ugodnosti” pa lahko poskusiš uveljavljati tudi z odločbo iz šolstva (seveda ne oprostitve dohodnine). Naj ti ne bo težko vprašat pred plačilom, če ima tvoj otrok kakšen popust glede na motnjo. Zadnjič mi je rekla ena gospa,da je celo očala za sebe dobila s popustom, ker ima doma osebo s posebnimi potrebami(in to z zmerno motnjo)… Zato seveda ne obstaja noben zakon, je pač vprašala in naletela na pravo osebo.


Načeloma ne. Sicer pa lahko poslusite, kot je napisala mamam

Lep pozdrav in lep dan, Petra _______________________________________ Bolečina ni nič manjša, samo s časoma se naučiš živeti z njo. Cmok v nebesa, tvoja mami

imam otroka,z avtizmom.nekje sem prebral,da lahko v sluzbi zaprosim za delo samo zjutraj in da mi ni potrebno delati vikendov. otrok dobiva dodatek za nego. ker sem vdovec z tremi otroci mi je ta informacija zelo pomembna.če kdo kaj ve o tem nsj orosim napiše.hvala in lep pozdrav

Janezjan,

vse je odvisno od koletivne pogodbe, internih aktov podjetja in vašega dogovora z delodajalcem.

Lep pozdrav in lep dan, Petra _______________________________________ Bolečina ni nič manjša, samo s časoma se naučiš živeti z njo. Cmok v nebesa, tvoja mami

Pozdravljeni,
očitno je konec z olajšavo pri plačevanju RTV prispevka. Potem, ko smo dobili zavrnjeno prošnjo (punčka 4 leta , groba motorika 5 stopnja CP), sem govoril z nekim odgovornim na RTV in mi je pojasnil, da so do sedaj pogledali skozi prste, sedaj pa imajo navodila iz kulturnega ministrstva, da mladoletni otroci ne morajo biti zavezanci zaradi poslovne nesposobnosti. Na vprašanje kako so lahko poslovno sposobni odrasli, ki so duševno prizadeti, pa mi je odgovoril, da so oproščeni plačila samo gibalno ovirani odrasli invalidi, ne pa tudi duševno prizadeti???

Tole z olajšavo pri plačevanju RTV prispevka velja že kar nekaj časa.
Mogoče bo Mateja vedela še kaj več.

Lep pozdrav in lep dan, Petra _______________________________________ Bolečina ni nič manjša, samo s časoma se naučiš živeti z njo. Cmok v nebesa, tvoja mami

Otrok je končal šolanje in se je prijavil na zavod. Ker sem prejemala dodatek za nego otroka s PP (za tega sedaj na zavodu) me zanima, kako je sedaj s tem, kaj uveljavit, kajti je brez svojih sredstev za preživljanje, živi še doma. Smo petčlanska družina, dva otroka sta še šoloobvezna. Ker je dohodek na družinskega člana nizek in bi srednješolec na račun petčlanske družine moral dobiti štipendijo, mi tega otroka sedaj ne upoštevajo pri družinskih članih, čeprav je brez vseh dohodkov, spada pa tudi v težje zaposljive. Kam se obrnit, kaj narediti?

kaj zdaj,

kdo ga je opredelil kot težje zaposljivega? Dobro bi bilo, da otrok tudi uradno dobi ta status.
Vse boste urejali na CSD.

Lep pozdrav in lep dan, Petra _______________________________________ Bolečina ni nič manjša, samo s časoma se naučiš živeti z njo. Cmok v nebesa, tvoja mami

pozdravljeni!mene pa zanima kako je z nakupom avtomobila če ga kupiš na otroka ki je s po
sebnimi potrebami?kdo to nadzira in ali je kaznivo če ga voziš brez otroka??

New Report

Close