Najdi forum

Nekaj pravic, olajšav..

Brat je bil letos star 18 let!

Dodatka za nego ne dobivamo, ker nam baje ne pripada, ker naj bi pripadal zavodu! Dobimo le tisto odstopanje, kolikor je čez vikend doma (in čez počitnice) – mislim da okoli 20e na mesec! Sedaj so nam črtali še otroški dodatek!

Me pa nekaj zanima, če kdo ve: Sedaj je dobil odobreno, da bo dobival invalidnino (ker je star 18 let), ali ta invalidnina pripada njemu ali zavodu?!?! Ker nam vsak drugače pove, in nevemo, pa nas skrbi da se nebi enkrat odločli, pa bi mi mogli ves denar vrnit!!!

uglavnem problem je v tem, da zakon spodija zakon in vsak ti pove drugače! Na nobenga se ne moreš obrnit!
Če pa kdo ve, kam se naj obrnemo, pa prosim če mi pove! HWALA

LP Neycy

hei!
Brat je star 18 let.
Dodatka za nego ne dobivamo, ker baje pripada zavodu. Sedaj so nam ukinli še otroške doklade, ker na listu, ki smo jim ga prinesli na center za socialno delo, ne piše da še šola ampak se usposablja (itak da, če je v zavodu, sam je tam tudi šola zanje in se učijo!!)

Imam pa še eno vprašanje: sedaj naj bi dobival invalidnino. Komu ta invalidnina pripada, njemu ali zavodu?!?!

LP Neycy

Neycy,

sprememba je nastala, zato ker je brat postal polnoleten. Kako pa je z ivalidnino pa ne vem.

Lep pozdrav in lep dan, Petra _______________________________________ Bolečina ni nič manjša, samo s časoma se naučiš živeti z njo. Cmok v nebesa, tvoja mami

Lepo vas prosim, če mi lahko poveste kam naj se obrnem na pomoč v zvezi z dodatnimi dnevi dopusta, namreč v zakonu niso posebaj omenjeni otroci, ki so dolgotrajno hudo bolni, zato se delodajalec dela popolnoma gluhega za moje razlage.
Gre za to, da imam punčko, ki bo kmalu napolnila tri leta je pa onkološki bolnik, posledično pa ima sedaj tudi kronično ledvično odpved, imam določen nižji dodatek za nego. Zaposlena sem v VIZ in tudi naša kolektivna pogodba omenja pri LD samo težje telesno ali zmerno, ter težje ali težko duševno prizadeto osebo. Drugače bi mi po naši kolektivni pogodbi pripadlo 5 dni dodatnega dopusta. Hvala za pomoč in odgovore, lp Lara.

Lara,
dodatni dnevi dopusta pripadajo tudi staršem dolgotrajno bolnih otrok, pa čeprav ti NISO POSEBEJ OPREDELJENI V ZAKONU. Je pa res, da si kar nekaj delodajalcev jemlje pravico določati, v katero kategorijo spada otrok (čeprav nimajo zato zakonskih pravic). Po drugi strani pa je samo nekaj kolektivnih pogodb napisano tako, da kategorije niso omenjene, temveč se pravico opredeli po veljavnih predpisih npr. iz socialnega varstva.

Tudi sama sem kot mama otroka z rakom bila deležna takšnega sprenevedanja delodajalca. Pri meni ni zalegla niti moja pritožba,m niti pritožba, ki mi jo je napisala pravnica na območnem sindikatu. Pomagalo pa je pismo našega onkologa, ki ga je naslovil na odgovorno osebo in je v njem napisal, da mi pravica do dodatnega dopusta pripada.
Če kaj potrebujete, mi lahko pošljete tudi ZS.

Lep pozdrav in lep dan, Petra _______________________________________ Bolečina ni nič manjša, samo s časoma se naučiš živeti z njo. Cmok v nebesa, tvoja mami

Pozdravljeni, hvala za odgovor, res bi potrebovala nasvet,kaj ste rekli vašemu onkologu, da vam je napisal tole za dopust. Hecno se mi zdi, da bi zdravnico spraševala o dodatnih dnevih dopusta, saj imam včasih občutek, da nekaterih stvari ne vedo oz. so informirani slabše, kot starši bolnih otrok.
Lp, Lara (podpisala sem se s hčerkinim imenom, saj je moje ime enako kot vaše Petra)

Petra,

rekla sem le to, da imam težave pri dodatnih dnevih dopusta, ker so v službi mnenja, da mi ne pripada.
Pripravlja se tudi zloženka, ker bodo pravice staršev še bolj podrobno napisane preko Slovenskega društva straršev otrok z rakom.

Lep pozdrav in lep dan, Petra _______________________________________ Bolečina ni nič manjša, samo s časoma se naučiš živeti z njo. Cmok v nebesa, tvoja mami

Me pa nekaj zanima, če kdo ve: Sedaj je dobil odobreno, da bo dobival invalidnino (ker je star 18 let), ali ta invalidnina pripada njemu ali zavodu?!?!

Lep dan...

Če je invalidna oseba v 24-urni zavodski oskrbi invalidnino dobi zavod. Otrok dobi 10% invalidnine za žepnino. Če je cena oskrbe višja(po vsej verjetnosti) od invalidnine je potrebno razliko doplačevat. Lahko se pa tudi dogovorite, da razliko doplačuje vaša občina. VENDAR, jo bo uveljavljala, ko bo na vrsti kakšno dedovanje.
To, da otroku kupujete obleko in nadstandrt vi oziroma vaši starši nikogar ne zanima!!! Ni pa slabo, če si spravljate račune, ker jih boste lahko uveljavljali kot olajšavo, ko bo (če bo) prišlo do dedovanja.

Več si lahko ogledate tudi tu http://www.sozitjeajdovscina.si/index_files/page0006.htm

Lep dan….

Lep dan...

Še nekaj sem pozabila… Pri oprostitvi naročnine RTV. Jaz imam otroka z zmerno motnjo v duševnem razvoju in so mi oprostitev upoštevali brez problema (je pa tv napisan nanj). Ko pa otrok izpolne 18 let in z invalidnino pridobi tudi dodatek za pomoč in postrežbo jo uveljavljate s tem dokumentom.
Uveljavljajo jo lahko tudi socialno šibki, torej vsi, ki prejemajo denarno socialno pomoč ali varstveni dodatek k pokojnini. Teh je pa kar veliko.

Lep dan…

Lep dan...

Če je invalidna oseba v 24-urni zavodski oskrbi invalidnino dobi zavod. Otrok dobi 10% invalidnine za žepnino. Če je cena oskrbe višja(po vsej verjetnosti) od invalidnine je potrebno razliko doplačevat. Lahko se pa tudi dogovorite, da razliko doplačuje vaša občina. VENDAR, jo bo uveljavljala, ko bo na vrsti kakšno dedovanje.
To, da otroku kupujete obleko in nadstandrt vi oziroma vaši starši nikogar ne zanima!!! Ni pa slabo, če si spravljate račune, ker jih boste lahko uveljavljali kot olajšavo, ko bo (če bo) prišlo do dedovanja.

Več si lahko ogledate tudi tu http://www.sozitjeajdovscina.si/index_files/page0006.htm

Lep dan….[/quote]

pozdravljeni!
Kako pa je s tem, ker brat je vse vikende, počitnice in praznike doma?! Ali se naredi kakšna izravnava, ker je na leto doma 140 dni (ali več), pač da ne pripada ves denar zavodu?!
Torej tudi dodatek za pomoč in postrežbo pripada zavodu?

Hvala za odgovor!

Če je invalidna oseba v 24-urni zavodski oskrbi invalidnino dobi zavod. Otrok dobi 10% invalidnine za žepnino. Če je cena oskrbe višja(po vsej verjetnosti) od invalidnine je potrebno razliko doplačevat. Lahko se pa tudi dogovorite, da razliko doplačuje vaša občina. VENDAR, jo bo uveljavljala, ko bo na vrsti kakšno dedovanje.
To, da otroku kupujete obleko in nadstandrt vi oziroma vaši starši nikogar ne zanima!!! Ni pa slabo, če si spravljate račune, ker jih boste lahko uveljavljali kot olajšavo, ko bo (če bo) prišlo do dedovanja.

Več si lahko ogledate tudi tu http://www.sozitjeajdovscina.si/index_files/page0006.htm

Lep dan….[/quote]

pozdravljeni!
Kako pa je s tem, ker brat je vse vikende, počitnice in praznike doma?! Ali se naredi kakšna izravnava, ker je na leto doma 140 dni (ali več), pač da ne pripada ves denar zavodu?!
Torej tudi dodatek za pomoč in postrežbo pripada zavodu?

Hvala za odgovor![/quote]
Neycy,
mislim, da izravnava obstaja, vsaj za otroke do 18. let. – več vam bodo kaj več znali povedati na CSD.

Lep pozdrav in lep dan, Petra _______________________________________ Bolečina ni nič manjša, samo s časoma se naučiš živeti z njo. Cmok v nebesa, tvoja mami

– OPROSTITEV PLAČILA UPRAVNIH TAKS
Kraj: Upravne enote, Tehnični pregledi
Dokazila: Odločba CSD o dodatku za nego ali Odločba ZPIZ o dodatku za pomoč in postrežbo

MENE PA ZANIMA KAKO JE PRI OPROSTITVI PLAČILA TEHNIČNEGA PREGLEDA ? ALI JE DOVOLJ POTRDILO OD CSD O DODATKU ZA NEGO ?

Lep pozdrav in lep dan SONJA

Sonja,
samo odločba CSD.

Lep pozdrav in lep dan, Petra _______________________________________ Bolečina ni nič manjša, samo s časoma se naučiš živeti z njo. Cmok v nebesa, tvoja mami

IŠČEM IN IŠČEM ,PA NIKJER NE NAJDEM!
POVSOD PIŠE ZA OPROSTITEV PLAČILA CESTNINE ,NIKJER PA OPROSTITEV PLAČILA TEHNIČNEGA PREGLEDA!
ALI SEM KAJ NAROBE RAZUMELA?

Oprostitve tehničnega pregleda NI!!!!

Je zgolj oprostitev plačila cestninske takse.

V postu, ki si ga citirala je naveden zgolj kraj, kjer to oprostitev (cestne takse) uveljavljaš….”Kraj: Upravne enote, Tehnični pregledi”

Naši SRČKI so pravi "borci" dajejo nam zgled, kako se boriti za življenje! Lep pozdrav, Mateja

Ali lahko kaj več napišete o pravicah učencev s posebnimi potrebami(zelo težko gibalno oviran otrok v OŠ s prilagojenim izvajanjem ter dodatno str. pomočjo).Kakšno je delo spremljevalca ter kdo te naloge določi?Kdo ga izbere?Ali starši sodelujejo pri izbiri?

Mimi,
najprej eno VELIKO OPRAVIČILO,ker sem vaše vprašanje spregledala. Naloge spremljevalca so običajno v naprej določene, lahko pa tudi posebej opredeljene v strokovnem mnenju. V večini primerov spremljevalca izbere šola.
Mogoče še nekaj linkov:
http://www.mszs.si/slo/solstvo/okroznice_arhiv/sistematizacija01/dela_in_naloge.html
http://www.soncek.org/izobrazevanje-znanje-za-ucinkovito-prakso09.html

Lep pozdrav in lep dan, Petra _______________________________________ Bolečina ni nič manjša, samo s časoma se naučiš živeti z njo. Cmok v nebesa, tvoja mami

Moj sin je hiperaktiven (otrok s PP, dolgotrajno bolan otrok). Zanima me ali tudi njemu pripadajo kakšne olajšave? Za njega ne dobim nobenega dodatka. Glede na prebrano pa je vse vezano na Odločbo za nego,…

carmeng,

za hiperaktivnost ne pripada dodatek za nego. lahko pa uveljavljate npr. dopust v službi…

Lep pozdrav in lep dan, Petra _______________________________________ Bolečina ni nič manjša, samo s časoma se naučiš živeti z njo. Cmok v nebesa, tvoja mami

New Report

Close