Najdi forum

Nekaj pravic, olajšav..

Kupil sem novo vozilo. Za oprostitev cestnine moram izpolniti vlogo z dokazilom za moteno osebo. V vlogi je potrebno navesti registrsko tablico, ki jo še nimam. Ali bom po plačilu cestnine pri registraciji lahko uveljavljal povračilo iste. Kje vlogo odam. in kje odam vlogo za povračilo DMV.

Lepa hvala vnaprej !

Ti odgovorim v prihodnjih dneh, ko dobim odgovor od ustrezne ustanove. Ker se mi zdi, da so se zadeve s 1.3. nekaj spremenile v zvezi s tem DMV-jem. Mislim, da ga ni več.
Kdaj pa si avto kupil (točno)?

Naši SRČKI so pravi "borci" dajejo nam zgled, kako se boriti za življenje! Lep pozdrav, Mateja

Nisem pozabila. Čakam še na odgovor. Pred parimi dnevi sem jih spet opomnila, ampak…..grrr

Naši SRČKI so pravi "borci" dajejo nam zgled, kako se boriti za življenje! Lep pozdrav, Mateja

Pozdravljeni,

imam vprašanje glede parkirne karte za invalida.
V UL piše, da moraš priložiti potrdilo o plačilu parkirne karte. Kakšna je pa cena? Komu se pa nakaže? A moram prej stopitit na UE?

Mi nismo plačali nobene takse

Naši SRČKI so pravi "borci" dajejo nam zgled, kako se boriti za življenje! Lep pozdrav, Mateja

Ali je kdo na tekočem glede Telekomovega oz.Siol popusta, sama sem tja klicala pa nihče o tem nič ne ve. Ima kdo kakšne bolj sveže informacije?
Hvala

Za samo hiperaktivnost vam verjetno res nič ne pripada, vendar če je vaš sin opredeljen kot dolgotrajno bolan otrok po 6.členu PRAVILNIKA O KRITERIJIH ZA UVELJAVLJANJE PRAVIC ZA OTROKE, KI POTREBUJEJO POSEBNO NEGO IN VARSTVO (Ur.l. RS št. 105/02, 107/04, 129/06, 55/09) imate pravico do nižjega dodatka za nego in s tem poslednično do nekaterih ostalih pravic.
Ali ste vlogo za dodatek za nego že vložili?
Kaj pa vlogo na zavod za šolstvo? – ZAKON O USMERJANJU OTROK S POSEBNIMI POTREBAMI (ZUOPP) (Ur.l. RS 3/07) – 2.člen

Ko boste imeli kakšno od teh dveh odločb, kjer boste imeli napisano, da je vaš otrok opredeljen kot dolgotrajno bolan otrok lahko uveljavljate pravice (ne pozabite, da obstajajo tudi dolžnosti!!!).

Seznam bolezni, ki se smatrajo kot dolgotrajne:

1. kronične encefalopatije (prirojene malformacije možganov, hipoksično ishemična encefalopatija, heredodegenerativne in presnovne bolezni, rezidualna
stanja po vnetjih, travmah, cerebrovaskularnih insultih itd.),
2. imunsko pogojene bolezni živčevja s težko klinično prizadetostjo (multipla skleroza, poliradikulitis, cerebralni arteritis itd.),
3. epilepsije, neodzivne na zdravljenje,
4. mišične, živčnomišične bolezni z gibalno oviranostjo, obporodna poškodba brahijalnega pleteža (v času intenzivne rehabilitacijedo enega leta
starosti),
5. kromosomopatije z motnjami v duševnem in telesnem razvoju,
6. težje oblike prirojenih ali pridobljenih bolezni imunske pomanjkljivosti,
7. alergije na hrano (pri preobčutljivosti na večje število osnovnih hranil po devetem mesecu starosti), z mnenjem alergološkega oddelka ali
alergološke ambulante,
8. težke oblike juvenilnega idiopatskega artritisa,
9. težke oblike avtoimunih bolezni (sistemski lupus eritematosus, dermatomiositis, vaskulitis, urtikarija s hipokomplementemijo, avtoimuni
hepatitis, itd.),
10. mukoviscidoza in ostale kronične gnojne bolezni pljuč (mukociliarna diskinezija, bronhiektazije itd.),
11. kronična dihalna odpoved (ne glede na etiologijo),
12. bronhopulmonalna displazija (še pol leta po končanem zdravljenju s kisikom),
13. huda astma (če je otrok simptomatski kljub maksimalni kortikosteroidni terapiji),
14. otroci s traheostomo,
15. aplastične, hemolitične in hude kronične anemije drugih vzrokov, ki potrebujejo dodatne terapevtske ukrepe,
16. kronične nevtropenije (levkociti pod 1 x 10(na 9) L),
17. kronične trombocitopenije (trombociti pod 20 x 10(na 9) L) in trombocitopatije,
18. histiocitoze,
19. presnovne motnje s kopičenjem metabolitov v RES-u (Gaucherjeva bolezen itd.),
20. hemofilija, težke oblike von Willebrandove bolezni in dedne ali pridobljene motnje koagulacije,
21. rakaste bolezni – še 3 leta po končanem zdravljenju,
22. otroci po transplantaciji organov in kostnega mozga, še eno leto po končani intenzivni imunosupresivni terapiji,
23. kronični kolitis (Mb Crohn in ulcerozni kolitis v času intenzivnega zdravljenja itd.),
24. dekompenzirane kronične jetrne bolezni, vključno z jetrno cirozo in anomalijami žolčevodov,
25. težke kronične bolezni trebušne slinavke (cistična fibroza, Schwachmmanov sindrom itd.),
26. hujše distrofije (celiakia itd.),
27. prirojene presnovne bolezni in endokrinopatije s posledično hudo stalno prizadetostjo (diabetes, fenilketonurija itd.),
28. hujša prizadetost otroka zaradi bolezni srca in ožilja,
29. kronična ledvična odpoved, glomerulonefritisi in nefroze v času intenzivne terapije,
30. razcep ustnice, trdega in mehkega neba (prve dve leti oziroma do dokončanega primarnega operativnega zdravljenja),
31. hude oblike kroničnih kožnih bolezni (najtežje oblike psoriaze, ihtioze, bulozne epidermolize, atopijskega dermatitisa itd.),
32. politravmatizirani otroci s hudimi posledicami v času rehabilitacije,
33. kronično potekajoče duševne motnje (psihoze itd.),
34. pervazivne razvojne motnje (avtizem, spekter motenj avtizma) in druge težke motnje sporazumevanja,
35. težka inkontinenca urina in/ali blata.

Lp

Lep dan...

Iz Siolove spletne strani:
Naši naročniki s kartico Obrtnik, veljavnim potrdilom o statusu študenta ali veljavnim potrdilom o statusu invalida lahko pri mesečni naročnini uveljavljate popust v višini 2 EUR. Vsi tisti, ki ste člani AMZS pa vam priznavamo popust v višini 3 EUR.

Pri nas je pogodba o naročnini napisana na moža, vendar so popust za hčer upoštevali brez problemov. Dala sem odločbo o razvrščanju (ki so jih delali še na SCD-ju) iz katere je razvidno, da gre za zmerno motno v duševnem razvoju.
Je pa res, da moraš biti naročnik vsaj na duo paket.

lp

Lep dan...

Za samo hiperaktivnost vam verjetno res nič ne pripada, vendar če je vaš sin opredeljen kot dolgotrajno bolan otrok po 6.členu PRAVILNIKA O KRITERIJIH ZA UVELJAVLJANJE PRAVIC ZA OTROKE, KI POTREBUJEJO POSEBNO NEGO IN VARSTVO (Ur.l. RS št. 105/02, 107/04, 129/06, 55/09) imate pravico do nižjega dodatka za nego in s tem poslednično do nekaterih ostalih pravic.
Ali ste vlogo za dodatek za nego že vložili?
Kaj pa vlogo na zavod za šolstvo? – ZAKON O USMERJANJU OTROK S POSEBNIMI POTREBAMI (ZUOPP) (Ur.l. RS 3/07) – 2.člen

Ko boste imeli kakšno od teh dveh odločb, kjer boste imeli napisano, da je vaš otrok opredeljen kot dolgotrajno bolan otrok lahko uveljavljate pravice (ne pozabite, da obstajajo tudi dolžnosti!!!).

Seznam bolezni, ki se smatrajo kot dolgotrajne:

1. kronične encefalopatije (prirojene malformacije možganov, hipoksično ishemična encefalopatija, heredodegenerativne in presnovne bolezni, rezidualna
stanja po vnetjih, travmah, cerebrovaskularnih insultih itd.),
2. imunsko pogojene bolezni živčevja s težko klinično prizadetostjo (multipla skleroza, poliradikulitis, cerebralni arteritis itd.),
3. epilepsije, neodzivne na zdravljenje,
4. mišične, živčnomišične bolezni z gibalno oviranostjo, obporodna poškodba brahijalnega pleteža (v času intenzivne rehabilitacijedo enega leta
starosti),
5. kromosomopatije z motnjami v duševnem in telesnem razvoju,
6. težje oblike prirojenih ali pridobljenih bolezni imunske pomanjkljivosti,
7. alergije na hrano (pri preobčutljivosti na večje število osnovnih hranil po devetem mesecu starosti), z mnenjem alergološkega oddelka ali
alergološke ambulante,
8. težke oblike juvenilnega idiopatskega artritisa,
9. težke oblike avtoimunih bolezni (sistemski lupus eritematosus, dermatomiositis, vaskulitis, urtikarija s hipokomplementemijo, avtoimuni
hepatitis, itd.),
10. mukoviscidoza in ostale kronične gnojne bolezni pljuč (mukociliarna diskinezija, bronhiektazije itd.),
11. kronična dihalna odpoved (ne glede na etiologijo),
12. bronhopulmonalna displazija (še pol leta po končanem zdravljenju s kisikom),
13. huda astma (če je otrok simptomatski kljub maksimalni kortikosteroidni terapiji),
14. otroci s traheostomo,
15. aplastične, hemolitične in hude kronične anemije drugih vzrokov, ki potrebujejo dodatne terapevtske ukrepe,
16. kronične nevtropenije (levkociti pod 1 x 10(na 9) L),
17. kronične trombocitopenije (trombociti pod 20 x 10(na 9) L) in trombocitopatije,
18. histiocitoze,
19. presnovne motnje s kopičenjem metabolitov v RES-u (Gaucherjeva bolezen itd.),
20. hemofilija, težke oblike von Willebrandove bolezni in dedne ali pridobljene motnje koagulacije,
21. rakaste bolezni – še 3 leta po končanem zdravljenju,
22. otroci po transplantaciji organov in kostnega mozga, še eno leto po končani intenzivni imunosupresivni terapiji,
23. kronični kolitis (Mb Crohn in ulcerozni kolitis v času intenzivnega zdravljenja itd.),
24. dekompenzirane kronične jetrne bolezni, vključno z jetrno cirozo in anomalijami žolčevodov,
25. težke kronične bolezni trebušne slinavke (cistična fibroza, Schwachmmanov sindrom itd.),
26. hujše distrofije (celiakia itd.),
27. prirojene presnovne bolezni in endokrinopatije s posledično hudo stalno prizadetostjo (diabetes, fenilketonurija itd.),
28. hujša prizadetost otroka zaradi bolezni srca in ožilja,
29. kronična ledvična odpoved, glomerulonefritisi in nefroze v času intenzivne terapije,
30. razcep ustnice, trdega in mehkega neba (prve dve leti oziroma do dokončanega primarnega operativnega zdravljenja),
31. hude oblike kroničnih kožnih bolezni (najtežje oblike psoriaze, ihtioze, bulozne epidermolize, atopijskega dermatitisa itd.),
32. politravmatizirani otroci s hudimi posledicami v času rehabilitacije,
33. kronično potekajoče duševne motnje (psihoze itd.),
34. pervazivne razvojne motnje (avtizem, spekter motenj avtizma) in druge težke motnje sporazumevanja,
35. težka inkontinenca urina in/ali blata.

Lp[/quote]
meš,
ZA HIPERAKTIVNO MOTNJO NI MOGOČE UVELJAVLJATI DODATKA ZA NEGO.

Lep pozdrav in lep dan, Petra _______________________________________ Bolečina ni nič manjša, samo s časoma se naučiš živeti z njo. Cmok v nebesa, tvoja mami

Res je Petra, za samo hiperaktivno motnjo ne more uveljavljati ničesar, vendar gospod pravi, da je njegov sin tudi dolgotrajno bolan. Zato sem dodala seznam bolezni, ki spadajo med dolgotrajne bolezni.
Sicer pa ni važno, mogoče bo odgovor pomagal pa komu drugemu. Po lastnih izkušnjah vem, da nekateri smatrajo za otroke s PP samo slepe, gluhe in s telesnimi okvarami. V vednost – otoci s PP so:
1. Otroci z motnjami v duševnem razvoju
2. Gibalno ovirani otroci
3. Slepi in slabovidni otroci
4. Gluhi in naglušni otroci
5. Dolgotrajno hudo bolni otroci
6. Otroci z več motnjami (Za otroke z več motnjami se štejejo otroci, ki imajo hkrati dve ali več motenj ali diagnosticiranih bolezni, ki vsaka po sebi sicer ne predstavlja take stopnje motnje ali bolezni iz predhodnih členov pravilnika, na podlagi katere otrok potrebuje posebno nego in varstvo po tem pravilniku, njihova kombinacija pa upravičenost do posamezne pravice utemeljuje.)

Če se kdo najde med naštetimi skupinami….ukrepajte.

Lp

Lep dan...


meš,
glede hiperkativne motnje – kar nekaj komisij otrok z HA uvrsti tudi kot dolgotrajno bolne.
Sicer pa ste med skupinami otrok s pp izpustili otroke z govonro – jezikovnimi motjnami.

Lep pozdrav in lep dan, Petra _______________________________________ Bolečina ni nič manjša, samo s časoma se naučiš živeti z njo. Cmok v nebesa, tvoja mami

Pozdravljeni!
Zanima me olajšava davka na motorna vozila. Zadnji popravek pri navedenih pravicah sem videla marca 2009, pa me zanima, če to še velja.Oz. kje naj se pozanimam o tem, da bo res ‘frišno’?!
Pa mogoče, če mate čas, tisti, ki ste to uveljavljali, mi lahko poveste, kako se to uveljavlja in če so s tem kaki problemi?!

Hvala vsem v naprej!
LP Bubamara

Zakon o davku na motorna vozila je nespremenjen od leta 2006. Sicer si pa ga lahko pogledaš tu http://www.zveza-sozitje.si/zakonodaja. Na tem naslovu je ažurirana vsa zakonodaja, ki se nanaša na osebe z motnami v duševnem razvoju.

Sem pa zasledila, da bodo v novem zakonu o RTV(39.člen) oproščeni plačila RTV prispevka tudi otroci z motnjami v duševnem in telesnem razvoju. Seveda ga je potrebno najprej potrdit na referendumu.

Pozdravljeni!

Dobila sem zavrnjeno zahtevo za oprostitev plačila za RTV z obrazložitvijo,češ da se sklicujem na mladoletnega otroka, ker pač oni nimajo poslovne sposobnosti in zato ne morajo biti zavezanci za plačilo RTV prispevka.Sedaj pa ne razumem nič več; nekatere ste dobile pozitiven odgovor ( na koga imate napisano RTV položnico, nase ali na otroka ??? ) zato me zanima na kakšen način? Moj sin je otrok s PP z zmerno motnjo v duševnem razvoju, hodi v OVI, je naglušen in je avtist.

Kot kaže se tam odločajo kakor veter zapiha!

Hvala za odgovor. Vsem pa želim tudi ZDRAVO LETO 2011 in da bi imeli čim manj opravkov s tako zakomplicirano birokracijo!!

Tejca

21899,

tudi jaz sem imela do pred katkim odločbo za oprostitev RTV naročnine. Bila sem prva, ki je to dobila in sedaj tega nimam več. Ker oni smatrajo, da na otroka ne more biti to napisano, ker so mladoletni, na starše pa ne more biti napisan priključek, ker je pač otrok tisti, ki ima težave.

Od sedaj naprej bodo ravnali, kot sem zgoraj napisala. In to zaradi tega, ker je bilo veliko pritožb in na začetku je Ministrstvo za kulturo v pritožbenem postopku enkrat tako drugič drugače odločalo v podobnih zadevah. Potem so na RTV-ju zaprosili za mnenje in so se RTV in Min. za kulturo enotno odločbilo. Tako, da tisti, ki bodo od sedaj naprej vlagali zahtevke o oprostitvi bodo odločali po novem. Za tiste, ki še imajo veljavn staro odločbo pa jo bodo preklicali, ni pa znano kdaj.

Kljub temu, da sem se pritožila že začetek oktobra, še zmeram nisem dobila odgovora Min. za kulturo. Plačat pa seveda moram dokler ni odločitve, ma že vem kakšen odgovor bo :(((((((

Naši SRČKI so pravi "borci" dajejo nam zgled, kako se boriti za življenje! Lep pozdrav, Mateja

Mateja2006!

Hvala za odgovor. Ali to pomeni, da nima smisla še 1x poslati prošnjo na RTV? Mislim, da ta naša predraga država tako zelo špara ravno pri naših otrocih; mi pa imamo potem še slabo vest, ko za kaj prosimo, čeprav bi bili naši otroci upravičeni še za marsikaj drugega…glede na tujino smo še sto let za drugimi!!!
Še 1x hvala tudi za ta odgovor.

Tejca

Zakon o RTV je zelo jasen kdo ima pravico do oprostitve plačila:
Zakon o Radioteleviziji Slovenija (Ur.l. RS, št. 96/2005) v 32. členu med drugim določa, da
so plačevanja RTV prispevka oproščeni med drugimi:
• socialno ogroženi;
• invalidi s 100% telesno okvaro;
• invalidi z manj kot 100% telesno okvaro, če jim je priznana tudi pravica do dodatka za
postrežbo in tujo pomoč;
• osebe, ki so trajno izgubile sluh

Torej….mora tvoj otrok poleg motnje v duševnem razvoju imeti tudi telesno okvaro (to mora nekje biti napisano – ali v odločbi iz šolstva ali odločbi o dodatku za nego). Vlogi dodaš odločbo o negi in kjer imaš napisano o gibalni motnji.
Pri meni smo najprej napisali RTV na hčero(mladoletno) in nato dali vlogo. Tako svetujem vsakemu in doslej so še vsi dobili odobreno (seveda, če izpolnjuje pogoje)

Mamam,

kot si napisala je zakon zelo jasen in tudi tisti člen, ki si ga citirala. Tam so omenjeni samo invalidi. To so osebe, ki imajo več kot 18 let, ker do 18. let se upošteva odločba CSD – dodatek za nego!!!!!

Prosim preberi še 1x moje predhodne poste pa boš videla v čem je point. Tudi jaz, ki sem prva orala ledino na tem področju sem tudi drugim svetovala isto, vendar to pot so ubrali koncem lanskega leta. Zato dvomim, da imate vi ali tistim, ki si to svetovala tako svežo odločbo o oprostitvi plačila RTV naročnine. Seveda vse je možno.

Od kdaj imaš ti veljavno tvojo odločbo o oprostitvi?

Naši SRČKI so pravi "borci" dajejo nam zgled, kako se boriti za življenje! Lep pozdrav, Mateja

Jaz, oziroma moj otrok je oprostitve deležen več kot 17 let.
Takrat še ni bilo dodatkov za nego, zato sem najprej RTV napisala na otroka(nekajmesečnega) in nato dodala vlogi zdravstveni izvid.
Nikjer v zakonu nisem zasledila o pogojih starosti naročnika RTV…navsezadnje tudi, ko smo kupovali avtomobile na ime otoka ni nihče težil, da je mladoleten(dokler ga nismo prodajali), zato ne vidim razloga zakaj RTV sprejemnik ne bi bil napisan na otroka.
Vlogo sem dala jaz kot zakoniti zastopnik otroka.

Nikomur ne skušam kratiti pravice do oprostitve plačila, hočem le povedati, da omenjeni zakon povzroča veliko hude krvi, ker je do nekaterih invalidov diskrimatizoren in niso vključeni vanj( v novi nesprejeti različici so to popravili). Na to sem vsa leta opozarjala ustrezne institucije.

Seveda do 18 leta velja odločba o dodatku za nego, vendar, če v njej ne piše tudi o gibalni motnji do oprostitve nisi upravičen – uradno. Dodatek za nego dobiva več kategorij otrok, med njimi tudi tisti, ki niso in ne bodo po 18.letu invalidi, zato samo odločba o dodatku ni merilo o pravicah (in dolžnostih).

Ker delam z osebami z motnjami v duševnem razoju, sem se o določenih primerih večkrat obrnila na RTV in moram priznat, da imajo tam eno zelo prijazno gospo, zakonodajo morajo upoštevat pa tudi oni. Mogoče pa ravno zaradi tega sedaj popravljajo že izdane odločbe. Saj veš kako je s tem…nekateri se zakonov držijo, nekateri jih malce obbidejo, potem se pa najde kdo, ki ni zadovoljen zakaj jaz ne oni drug pa ja, se pritoži in izgubijo še tisti, ki so doslej imeli. In to ne samo pri RTV, pri mojem delu opažam, da se v naši državi zakoni v različnih regijah zelo različno izvajajo.
lp.

Otrok ima v strokovnem mnenju k odločbi o usmerjanju med drugim vpisano – navajam:

IX.- otrok z več motnjami, IV. a – otrok z lažjimi govorno-jezikovnimi motnjami; VI. – dolgotrajno bolan otrok po Pravilniku o delovanju komisij za usmerjanje otroks PP ter kriterijih za opredelitev vrste in stopnje primanjkljajev, ovir oz. motenj otrok s PP (Ur. l. št. 53/03, 26/06, 23/07)

Za otroka do zdaj nisem uveljavljala pravice do dodatka za nego, šele danes sem izvedela, da ga je menda na osnovi takega mnenja mogoče dobiti. Ali gre tak otrok lahko v olajšavo kot A5 ali ne? Ima kdo izkušnje?

Hvala vnaprej!

New Report

Close