Najdi forum

Mini hišni zajček

Mini zajček ne obstaja.

ja vem!!

Govorimo o kuncu (zajci so namreč divja vrsta).

Moj prvi predlog je, da kunca nikar ne kupuj v trgovini. Kupi ga pri preverjenem, zanesljivem rejcu ali pa ga posvoji.

Kunci so mnogo bolj zahtevne živali, kot si mnogokdo predstavlja. Potrebujejo primerno hrano (seno v neomejenih količinah, sveža listnata zelenjava, kakovostna peletirana hrana; ne hranimo pa jih s kruhom, oreščki, semeni itd.), primerno bivališče (v katerem jim je dobro postaviti WC in jih naučiti sobne čistoče), zaposlitev in veliko gibanja (kunec mora zunaj kletke preživeti vsaj 4 ure dnevno). Potrebno jim je striči kremlje in jim redno negovati dlako. Priporočljiva je kastracija / sterilizacija (s tem se ognemo markiranju, itd.).

Kunci so izrazito družabne živali, zato je priporočljivo, da imamo dva. Kunci se razumejo tudi z drugimi živalmi (psi, mačke), vendar je potrebno postpno združevanje in druženje samo pod nadzorom.

Če so kunci sami, se moramo ogromno ukvarjati z njimi, da preprečimo destruktivna vedenja (uničevanje po stanovanju itd.).

Pred prihodom kunca moramo stanovanje primerno zaščiti, saj kunci radi plezajo v višino, vlečejo stvari s polic, grizejo kable, gumijaste predmete itd., kar jim moramo preprečiti in v naprej onemogočiti.

Večina kunce ne mara dvigovanja, s svojim skrbnikom se radi družijo na tleh. So zelo odzivni, na skrbnika se navežejo, večinoma se pustijo crkljati, mogoče jih je učiti raznih trikov in jih zabavati z igračami, predvsem če je nagrada za trud in sodelovanje priboljšek.

ne ne smrdi,pa ne smeš ga met na balkonu

Imam hišnega zajčka, ki je star približno 10 tednov in je samička. Kupila sem si ga pred kratkim. Vprašala bi samo to če je normalno da se včasih ko popoldan spi uleže na bok? To je naredila že dvakrat. In ali je kaj narobe z njo ker včasih kiha?

Kunci ponavadi ležijo na boku, le da tega morda prej nisi opazila. Če si to upa storiti v tvoji prisotnosti pomeni da je sproščen.
Glede kihanja pa – kako pogosto kiha? Če je zelo pogosto je možno da gre za prehlad in bi bilo dobro peljati na pregled k veterinarju, če pa kiha bolj redko ali takorekoč nikoli, pa se jaz nebi ravno zelo sekirala zaradi tega ker je možno, da mu je samo nekaj prišlo v nos. Ampak kot sem že omenila, če kiha pogosto, raje k veterinarju.


Kot prvo, so kunci in ne zajci. Zajec je druga vrsta živali.

No, jaz imam svojega Zokija v kletki, tam preživi sicer večino dneva, razen časa ko je spuščen in se z njim ukvarjam, kar naj bi bilo vsaj pribl. 3 ure dnevno.
Kletka pa je v moji sobi, in vsaj za moje pojme, ne smrdi. Urin sicer smrdi, ampak z dovolj pogostim menjanjem stelje in uporabe stranišča to ne predstavlja nobenih težav.
Ni ravno zelo zahteven, razen tega da se je treba z njim ukvarjati, mu čistiti kletko in stranišče, dajati hrano, vodo..
Vodo in seno mora vedno imeti na voljo. Ko so dnevi toplejši, pazite da kletka nikoli ni v takem položaju, da sonce sije direktno nanjo in da v njej ni sence – kunec namreč lahko doživi vročinski udar, kar se je že zgodilo kuncu moje sestrične.
Na balkonu je lahko, ampak samo takrat ko je zanj dovolj toplo oz. če je bil tudi do nakupa vse življenje zunaj.

Na začetku sploh nisem bila proti s/k. Prav zares ne, k temu so me pripravili določeni ljudje na tem forumu. Zakaj? Ker s/k priporočajo, ne glede na to kakšen je v bisvu problem z muco ali psom, ker očitno mislijo, da žival ne more biti srečna, če je plodna, in ker ljudem, ki ugotovijo, da je njihova žival breja, priporočajo umor mladičev oz. odstranitev plodov še pred kotitvijo (kar je pravzaprav isto, eno je pač umor pred kotitvijo, drugo pa umor po kotitvi). Zato sem bila tako proti.. Sedaj nisem več tako 100% proti temu (pomagalo je, da sem začasno zapustila forum), ampak še vedno sem proti umoru mladičev in protu svetovanju s/k kot univerzalne rešitve vseh problemov ali načina, da 'osrečimo' žival.

Zanima me, če so kunci zelo občutljivi. Torej pogosto zbolijo in kasneje poginejo. Zelo rada bi ga imela, vendar me je strah, da bo zbolel in celo poginil.
Hvala za odgovore.

Pozdravljeni,

mi smo dobil hišnega zajčka za darilo in ker imamo doma majhnega dojenčka,bi ga radi podarili nekomu, ki si ga želi in bi lahko skrbel zanj. Bi ga obdržali ampak ker je naš dojenček premejhen bomo morali počakati še najmanj kakšno leto.
Pišite nam na [email protected]

LP Lela

A dojenčka bi podarili?
Če pa kunca, naj ti pa povem, da boste na novega v primeru, da bi ga imeli za igračo otroku, morali počakati še nekaj let. Najbolje pa kar za vedno.

moj kunec je pojedel malo pušpana. slišala sem da je pušpan strupen. ali se mu lahko kaj zgodi? kako bi lahko videla, da je z njim kaj narobe?
hvala, za odgovore.

Koliko je to malo in koliko kg ima kunec?

Na tvojem mestu bi poklicala na Veterinarsko fakulteto, v Ambulanto za kunce, plazilce itd.

kakšen en grižljaj. težek pa je 1,2 kg

Js pa mam par vprašanje glede teh malih živalic. Prejšni teden sem šla s prijateljico v trgovino za živali. Ona je morala kupit hrano za skakača js sm pa mal gledala te živali. In naenkrat sm zagledala to malo stvarco, kot kepica. Že dolgo razmišljam da bi imela žival,toda mi mama glih ne dovoli imeti živali doma. Zgleda da sm jo omehčala in mi dovoli hišnega zajčka kupti. Živim v stanovanju,upam da to ni ovira. Zanima me katero hrano priporočate,koliko stane,kako je s kletkami in s temi povodci. A lahko pelješ hišnega zajčka na kratek sprehod s tem povodcem. No sprašujem ker tega nisem še nikoli videla. Pa koliko denarja potrebujem da kupim hišnega zajčka + vse kar potrebuje ? Hvala že v naprej

Že kar nekaj časa so kunčki priljubljeni kot hišni ljubljenčki. Če pa si ga želimo imeti, moramo o njemu vedeti kar nekaj.
Kunci živijo od 7 do 10 let. So zelo družabni, vendar vašo pozornost potrebujejo vsak dan, sicer postanejo neprijazni in nedružabni. Ker obožujejo tekanje in razne vragolije, mu vsak dan moramo privoščiti prosto tekanje po vrtu oz. hiši, vendar pod našim nadzorom. Posebej pazljivi moramo biti na ostale živali, v tem primeru so mišljeni psi in mačke, saj so v naravi kunci njihov plen in jih tako lahko poškodujemo. Če imamo doma mačko ali psa potem kunca nanj postopoma navajamo. Spoznavanje naj bo nežno in pod nadzorom. Zelo nevarno je, da mačka ali pes kunca poškodujeta pa bodi si naj bo to iz igre ali kakorkoli. V tem primeru moramo strogo posredovati. Ne okaramo kunca, temveč ga vzamemo v naročje in ga pobožamo in pomirimo.
Kunci niso navajeni samote, vendar pa moramo biti potpežljivi in nežni, da se nas navadijo. Če imamo doma mlajše otroke, ki jih lahko divje grabijo in premočno stiskajo, to ni v redu. Zato v takem primeru za nas kunec ni primerna živalica, saj kunec tega ne mara. Kunčke držimo stran od čisto malih otrok, saj jih lahko nepredvideno okraspajo ali ugriznejo.
Kunčki so bolj zahtevni od skakačev, hrčkov, činčil,…
Kunci so zelo čiste in inteligentne živali. Če za njih pravilno skrbimo ne smrdijo, temveč so popolnoma brez vonja.
Tukaj pa moram opozoriti; pri pasmi angora in pa levjegrivjem kuncu so zahteve višje. Dlaka potrebuje veliko več nege in niso primerni za vsakogar.

Preden kupite kunca, mu pripravite “stanovanje”, ki bo samo njegovo. Veliko mora biti vsaj toliko, da se kunec lahko obrne, sprehodi in postavi na zadnje noge. Lepo je, če ima v kletki še dodatno skrivališče, kot nekakšno hiško, da se skrije.
Za steljo uporabimo seno in žaganje. Za seno je boljše, da ga kupite od kakega kmeta, ker je bolj naravno in ga ne kupujete v trgovini (povem iz izkušenj) saj je lahko “gnilo” ali nekaj takega. Za stranišče uporabimo žaganje, ker je najboljše. Čistimo vsak dan, če je le mogoče. Kunec bo seno tudi jedel, saj ima veliko vlaknin in je dobro za zobe (ponudimo mu tudi palčke vendar sveže utrgane, najboljše so od sadnih dreves- tako si obrablja sekalce, da mu ne zrastejo preveč). Tukaj se pojavi še bolezen Kokcidioza, ki jo lahko dobi s senom. Kako ugotovimo ali ima kunec to bolezen? Dvignemo ga, uho prislonimo na trebušček in kunčka zelo rahlo potresemo, če slišimo, da nekaj brbota (kot zvok prelivanja vode), potem bo najbolje, da gremo k veterinarju čim prej, vendar ne zganjajmo panike po nepotrebnem.

Za nakup kunca se odločimo skupaj z družino. Najbolje je, če ga kupimo pri “dobrih” rejcih, ki se že več let ukvarjajo z pasmami kuncev. Paziti moramo na osnovne znake zdravega kunca. Najpogostejši je ta, da morajo biti oči svetleče in čiste in ne motne.

Preden kunca pripeljemo v nov dom, moramo poskrbeti, da ga zavarujemo pred nevšečnostmi. Veliko je stvari, ki lahko pridejo pod njihove ostre zobke kot so naprimer kabli od elektrike (zelo nevarni za kunca!) in rastline (nekatere so strupene, primer; oleandra, lovor višnja, bršljan,…).
Zavarujemo ga tudi pred ostrimi predmeti.

Osnovna oprema, ki jo potrebujemo za kunca;
– kletka (naj bo iz trgovine ali pa doma izdelana)
– hišico (skrivališče, lahko je leseno, plastično,…)
– posoda za hrano (najbolje kar glinena, da jo kunec ne gloda in prenaša)
– posoda za vodo (priporočam plastenko z nipljem, ki se pritrdi na kletko)
– mešanica hrane (lahko je že kuplena pripravljena ali pa jo sami zmešamo in npr. rožičev, ovsenih kosmičev, koruze-posušene, rozin-nikar preveč rozin, saj so lahko škodljive)
– priboljški (rezina jabolka ali polovica na teden, rozine, zelenjava ne preveč, ker lahko dobi drisko)
– seno
– vitaminski kamen
– nastil
– krtače vseh vrst (jaz jih uporabljam več)
– pribor za čiščenje kletke (lopatkica, metlica)
– klešče za striženje krempljev (lahko kar za pse)
-* povodec (če ga želimo sprehajati na povodcu)

Prehrana. Kot sem že prej omenjala je seno osnovna prehrana kunca. Vendar potrebujejo še drugo hrano. Obožujejo zelenjavo, vendar v zmernih količinah. Majhne količine jabolk, zelja, ohrovta, regrat, endivija, detelja, korenčki, čemaž so odličen dodatek k osnovni prehrani. Izogibajte se strupenim rastlinam (če pride do zaužitja, ga odpeljite k veterinarju in mu pokažite za katero rastlino gre);
veternice, azaleje, voljčja češnja, mak, zlatica, narcise, zvončnica, naprstec, bela omela, šentjanževka, dalije, voljčji zob, krizantema, šmarnice, ostrožnik, utlipani, iris, lobelija, smokva, brinje, hijacinte, kalina, tisa, negnoj, bršljan, rododendron, glicinija, srobot, božje drevce,…

Toliko za sedaj, ker nimam več časa. Vse sem sama napisala iz lastnih izkušenj, ker sem lastnica kunca.

Že kar nekaj časa so kunčki priljubljeni kot hišni ljubljenčki. Če pa si ga želimo imeti, moramo o njemu vedeti kar nekaj.
Kunci živijo od 7 do 10 let. So zelo družabni, vendar vašo pozornost potrebujejo vsak dan, sicer postanejo neprijazni in nedružabni. Ker obožujejo tekanje in razne vragolije, mu vsak dan moramo privoščiti prosto tekanje po vrtu oz. hiši, vendar pod našim nadzorom. Posebej pazljivi moramo biti na ostale živali, v tem primeru so mišljeni psi in mačke, saj so v naravi kunci njihov plen in jih tako lahko poškodujemo. Če imamo doma mačko ali psa potem kunca nanj postopoma navajamo. Spoznavanje naj bo nežno in pod nadzorom. Zelo nevarno je, da mačka ali pes kunca poškodujeta pa bodi si naj bo to iz igre ali kakorkoli. V tem primeru moramo strogo posredovati. Ne okaramo kunca, temveč ga vzamemo v naročje in ga pobožamo in pomirimo.
Kunci niso navajeni samote, vendar pa moramo biti potpežljivi in nežni, da se nas navadijo. Če imamo doma mlajše otroke, ki jih lahko divje grabijo in premočno stiskajo, to ni v redu. Zato v takem primeru za nas kunec ni primerna živalica, saj kunec tega ne mara. Kunčke držimo stran od čisto malih otrok, saj jih lahko nepredvideno okraspajo ali ugriznejo.
Kunčki so bolj zahtevni od skakačev, hrčkov, činčil,…
Kunci so zelo čiste in inteligentne živali. Če za njih pravilno skrbimo ne smrdijo, temveč so popolnoma brez vonja.
Tukaj pa moram opozoriti; pri pasmi angora in pa levjegrivjem kuncu so zahteve višje. Dlaka potrebuje veliko več nege in niso primerni za vsakogar.

Preden kupite kunca, mu pripravite “stanovanje”, ki bo samo njegovo. Veliko mora biti vsaj toliko, da se kunec lahko obrne, sprehodi in postavi na zadnje noge. Lepo je, če ima v kletki še dodatno skrivališče, kot nekakšno hiško, da se skrije.
Za steljo uporabimo seno in žaganje. Za seno je boljše, da ga kupite od kakega kmeta, ker je bolj naravno in ga ne kupujete v trgovini (povem iz izkušenj) saj je lahko “gnilo” ali nekaj takega. Za stranišče uporabimo žaganje, ker je najboljše. Čistimo vsak dan, če je le mogoče. Kunec bo seno tudi jedel, saj ima veliko vlaknin in je dobro za zobe (ponudimo mu tudi palčke vendar sveže utrgane, najboljše so od sadnih dreves- tako si obrablja sekalce, da mu ne zrastejo preveč). Tukaj se pojavi še bolezen Kokcidioza, ki jo lahko dobi s senom. Kako ugotovimo ali ima kunec to bolezen? Dvignemo ga, uho prislonimo na trebušček in kunčka zelo rahlo potresemo, če slišimo, da nekaj brbota (kot zvok prelivanja vode), potem bo najbolje, da gremo k veterinarju čim prej, vendar ne zganjajmo panike po nepotrebnem.

Za nakup kunca se odločimo skupaj z družino. Najbolje je, če ga kupimo pri “dobrih” rejcih, ki se že več let ukvarjajo z pasmami kuncev. Paziti moramo na osnovne znake zdravega kunca. Najpogostejši je ta, da morajo biti oči svetleče in čiste in ne motne.

Preden kunca pripeljemo v nov dom, moramo poskrbeti, da ga zavarujemo pred nevšečnostmi. Veliko je stvari, ki lahko pridejo pod njihove ostre zobke kot so naprimer kabli od elektrike (zelo nevarni za kunca!) in rastline (nekatere so strupene, primer; oleandra, lovor višnja, bršljan,…).
Zavarujemo ga tudi pred ostrimi predmeti.

Osnovna oprema, ki jo potrebujemo za kunca;
– kletka (naj bo iz trgovine ali pa doma izdelana)
– hišico (skrivališče, lahko je leseno, plastično,…)
– posoda za hrano (najbolje kar glinena, da jo kunec ne gloda in prenaša)
– posoda za vodo (priporočam plastenko z nipljem, ki se pritrdi na kletko)
– mešanica hrane (lahko je že kuplena pripravljena ali pa jo sami zmešamo in npr. rožičev, ovsenih kosmičev, koruze-posušene, rozin-nikar preveč rozin, saj so lahko škodljive)
– priboljški (rezina jabolka ali polovica na teden, rozine, zelenjava ne preveč, ker lahko dobi drisko)
– seno
– vitaminski kamen
– nastil
– krtače vseh vrst (jaz jih uporabljam več)
– pribor za čiščenje kletke (lopatkica, metlica)
– klešče za striženje krempljev (lahko kar za pse)
-* povodec (če ga želimo sprehajati na povodcu)

Prehrana. Kot sem že prej omenjala je seno osnovna prehrana kunca. Vendar potrebujejo še drugo hrano. Obožujejo zelenjavo, vendar v zmernih količinah. Majhne količine jabolk, zelja, ohrovta, regrat, endivija, detelja, korenčki, čemaž so odličen dodatek k osnovni prehrani. Izogibajte se strupenim rastlinam (če pride do zaužitja, ga odpeljite k veterinarju in mu pokažite za katero rastlino gre);
veternice, azaleje, voljčja češnja, mak, zlatica, narcise, zvončnica, naprstec, bela omela, šentjanževka, dalije, voljčji zob, krizantema, šmarnice, ostrožnik, utlipani, iris, lobelija, smokva, brinje, hijacinte, kalina, tisa, negnoj, bršljan, rododendron, glicinija, srobot, božje drevce,…

Toliko za sedaj, ker nimam več časa. Vse sem sama napisala iz lastnih izkušenj, ker sem lastnica kunca.

A rabi hišni zajček hišico prosim odgovorite čim prej 🙂 ali je kotno stranišče res tako dobro kot previte pa gre zajček ne njega ali gre kam drugam.

Hvala za odgovore.

LP

Vidim,da se nekateri zelo spoznajo na kunce,vendar mi je čudno zakaj vam nobeden ni odgovoril.

Ni nujno,da je ravno zajčja hišica lahko naredite tudi hišico iz desk ali ga imate v kletki.Mi smo ga nekaj časa imeli kar tako v stanovanju-je tekal po stanovanju vendar smo mu morali potem kupiti kletko,ker smo dobili še mačko.Tako,da če ga boste imeli kar tako,da bo tekal po hiši morate paziti,da vam ne zbeži ven.Ko ga boste peljali na vrvici-povodcu na sprehod morate paziti,da vam ga ne bo kdo pohodil ali povozil,ker je res mini.Paziti boste morali tudi,da vam ne bo zbežal na balkon npr.pozimi,ker je mraz in bi lahko zbolel ali pa celo poginil.Več informacij na:
pritlikavi kunec (nega,prehrana,bolezni,..)

P.s:njegovo pravo ime je pritlikavi kunec.Lep dan

A mi lahko ko ga bom imela na povodcu zbeži sem imela enga pa mi je skoraj zbežal ker se mu je povodec odšpičil. Kaj pa če mi bo ušel a se bo vrnil a ga ne bo nazaj.

Za hišico še nisem prepričana ker že imam pritlikavega kunca in ga imam v kletki a mu naj potem dam notri hiško ali ne. Se bo bolje počutil v njej ali če bo brez nje.
Hvala za odgovore.
Lp 🙂

Če ti bo ušel se bo vrnil nazaj le če je zelo navezan nate.Seveda se bo bolje počutil s hiško,ker bi imel zavetje.Lp

Hvala za odgovore.Če je še kaj takega bi lepo prosila, da mi napišete.

Lp

New Report

Close