Najdi forum

Mini hišni zajček

Jakob, a se tebi res zdi, da imaš dovolj znanja za dajanje kakršnihkoli nasvetov?

Pritlikavi kunec:
– spolna zrelost 4. mesec
– brejost 31 dni, mladiči sesajo 30 do 45 dni

jaz sem ga nauciv da kaka vedno v en kot v kletki.svetujem vam da kletko spucate 1-krat na dan
vodo menjajte 2-krat na tri dneve,hrano pa vsak dan zjutraj ob 6,drugic ob 3,in se zadnjic ob 7 zvecer.

nauciv sem ga tudi da ko poklicem mandi (tako je zajkli ime)
pride do mene se ustavi in pocaka.cw ga spustim ven pride kmalu nazaj brez da mu bi gdo kaj rekel.ker ve da ga doma caka zavetje hrana in toplota.svetijem vam tudi da ga imate v prostoru kjer je nad 10 c.

glede tega kako sem ga izuril,je trajalo eno leto.zato je to zelo težko.

lp jakob

Osnova hrana kuncev je seno v neomejenih količinah.

Potem pride sveža zelena listnata zelenjava, potem manjše količine sadja in kvalitetna briketirana hrana (ne semena, ker je to preveč OH za kunce!). Kuncem ne dajemo kruha, kunci si s suhim kruhom ne “obrabljajo” zob, kot je zmotno prepričanje, zobe si obrabijo z dovoljnšnjo količino svežega sena.

sam neki povem ce kdo misl da nimam znanja se pošteno
moti.
moj stric je zelo velik kmetovalec.in ima vec kot 10 vrst zivali .on mi vse pove.

Morate biti posebne vrste kmetovalci, ja, da imate pri kuncih kar 4-mesečno brejost :-p

Tasmanski vrag vem da ti mislis drugace ampak vsak ma svoje nacrte kako bo skrbel za svoje živali.mene so pač tako učili.tebe Tasmanski vrag,pa so ti pac drigace povedali vsak po za svoje zivali skrbel kakor bo hotel.pač eni pa sprasujejo kako se to dela in ta ki sprasuje bo pac in enega izbral ki ga bo poslusal in ga ubogal.to se pravi naj vsak pove svoje mnenje

Jaz sem pa mislila, da se za živali skrbi v skladu z njihovimi potrebami.

Tasmanski vrag vem da ti mislis drugace ampak vsak ma svoje nacrte kako bo skrbel za svoje živali.mene so pač tako učili.tebe Tasmanski vrag,pa so ti pac drigace povedali vsak po za svoje zivali skrbel kakor bo hotel.pač eni pa sprasujejo kako se to dela in ta ki sprasuje bo pac in enega izbral ki ga bo poslusal in ga ubogal.to se pravi naj vsak pove svoje mnenje

Tasmanski vrag vem da ti mislis drugace ampak vsak ma svoje nacrte kako bo skrbel za svoje živali.mene so pač tako učili.tebe Tasmanski vrag,pa so ti pac drigace povedali vsak po za svoje zivali skrbel kakor bo hotel.pač eni pa sprasujejo kako se to dela in ta ki sprasuje bo pac in enega izbral ki ga bo poslusal in ga ubogal.to se pravi naj vsak pove svoje mnenje

Žal je to “da ima vsak svoje mnenje”, živalim večkrat v škodo kot korist, zato je fino, če forumi niso samo izmenjava mnenj, ampak predvsem izmenjava informacij in argumentov.

Ker ima lahko npr. marsikdo mnenje, kako lahko mačke živijo od kravjega mleka, v katerem ni dovolj hranilnih snovi za mačko, če sploh ne omenjamo, da ga mnogo mačke ne prenašajo, kdo drug ima mnenje, da je kunce potrebno hraniti s kupom ogljikovih hidratov, posledično pa imajo kunci probleme s prebavo, so predebeli in si ne obrabijo pravilno zob.

Zato se mi zdi pomembno poudariti, da so kunci lagomorfi in ne glodavci, kot se večinoma misli.

Njihovove prehrambene potrebe so še najbolj podobne prehrambenim potrebam konjev, če iščemo neke vzporednice za ilustracijo.

moji zajčici pa se je kar naenkrat pojavila bulica na levi strani trebuščka…zadnje čase nič ne je….ali ji lahko to škoduje?
zakaj se ji je bulica pojavila?
zelo me skrbi….
prosim za odgovor
hvala

@Nasty11: Čim prej k veterinarju!!!
lahko je gnojna bula, lahko bi bil tumor! Sploh če ne je, je NUJNO, da jo pelješ na pregled!
LP

hvala fiamma…..

nedavno sem opazila da ima moja zajklica en zob dalši kot bi moral biti.. malo ji že štrli iz ust.. vsi ostali pa so vredu … zanima me če moram takoj poklicati veterinarja ali naj ji dam kaj za brušenje zob?
Ali mi zna kdo svetovati?
lp. tina

Pelji k veterinarju ki je pristojen za tovrstne živali,da mu preveri stanje zob (prednjih in zadnjih) in mu jih po potrebi,neodščipa ,pač pa zbrusi.

K strokovnjaku za kunce, nujno, ker se to samo od sebe ne bo popravilo. Če ste iz Ljubljane, potem priporočam Ambulanto za kunce, glodavce in eksotične živali na Veterinarski fakulteti.

Po posegu pa bi priporočila, da premislite, če lahko zadevo v nadalje korigirate s prehrano.

S čim hranite kunca? Kunci si zobe obrabljajo z dovoljšnjo količino sena. Seno je osnovna hrana, potem pride listnata zelenjava, nato manjša količina kvalitetnih briketov (in ne semenskih mešanic!) sadje in korenje, to so priboljški. V prehrano kunca ne sodita kruh in mineralni kamni. Prav tako ne oreščki, semena in podobno.

Če namreč kunec dobi v prehrani preveč ogljikovih hidratov, ne poje dovolj sena. Prav tako mu sladkorji povzročajo prebavne težave.

Se strinjam s Tasmanski varg – najprej k veterinarju, da ji primerno pobrusi zobe. Tega očitnos ama ni zadostno počela z glodanjem.

Za kunčeve zobe najbolj poskrbimo s primerno prehrano. Zobe si najbolj obrusijo na zadostnih količinah sena. Poleg tega jim, (kot je tudi že napisala T.V.) ponudimo listnato zelenjavo, pri kateri pazimo, da so količine zelja, ohrovta precej manjše kot rečimo radiča. Prvadva namreč napenjata, ker pa lahko v ekstremnih primerih kunca tudi ubije). Sedaj v pomladnih in poletnih mesecih mu lahko damo tudi svežo (pazimo, da ni sparjena) travo in regrat. Detelje raje ne preveč. Kak list trpotca bo tudi ok. Marjetice so strupene. Ponudimo lahko tudi kako vejico jablane ali leske (češnja in sliva sta strupeni). Ponudimo lahko tudi kako bučko, kumaro, papriko. Paradižnik je strupen.
Če je nuja mu lahko ponudimo kvalitetne brikete (so zelene barve) in ne semenske mešanice (semenska mešanica je, kot da bi mi cele dneve jedli le čips)

Kot priboljške (se pravi v majhnih količinah in ne vsakodnevno) uporabimo korenje, jaboljka, kako jagodo … Tedensko mu lahko damo recimo jušno žlico semenske mešanice.

Ob pravilni prehrani bo kunec zdrav zobki pa ne bodo več prekomerno rasli 🙂

Zakaj so marjetice za kunce strupene?

Prav strokovne razlage za tole vprašanje nimam. Ko smo doma nabavili prvega kunca sem šla pregledat sezname njim strupenih rastlin (primerjala sem kake 4), da bi videla če moram katero od naših rastlin umakniti z dosega in vsaj na dveh so bile navedene marjetice in marjete.

Pozdravljeni!

Posvojila sem dve zajkli, stari okrog 2-3 let. Sta kar lep čas rabli da sta se privadli na novo okolje. Zdaj pa sem pri eni opaziila, da se ji na zadnjiku iztrebek zelo zlepi v eno veliko kepo, katera ne gre z zadka. Enkrat sem ji okrog porezala in sščistla.. zdaj pa se ji je spet naredlo – nevem mogoče spi tak grdo in se ji vse kuglice skup zlepijo. Spet se ji je to naredlo..pa ne pusti da ji spet porežemo dol.. začne grizt in se brani.. čeprav vem da jo zelo moti.. je že mel kdo mogoče podoben problem? Strah me je samo, da se ji zamaši anus in bo zaprta. LP, Sabina

jst razmišljam o nakupu majhnega, dolgodlakega hišnega zajčka in bi prosila da te ko ga imate doma poveste kaj o njegovem življenju, hrani, in kako zahteven je!
prosim!

hvala za razumevanje!

New Report

Close