Kako naprej?
zdravo! sem 17-letna dijakinja in diagnosticirali so mi razvijajočo se mejno osebnostno motnjo oz borderline. to mi sicer pojasni veliko, vendar se sprašujem, kako sedaj naprej s tem. Obstajajo kakšne tehnike umiritve impulzov in nasveti glede samopodobe in odnosov z ljudmi, ki bi jih podelili z mano? Vsakega nasveta bom vesela.
Lp, Novinka
Pozdravljena, draga Novinka.
Najprej bi vam svetovala, da se o sami motnji temeljito podučite, za kar obstaja pri nas kar nekaj možnosti. Predlagam da si pridobite knjigo Mejna osebnostna motnja za telebane, http://www.pasadena.si/knjiga/96708/, prav tako je objavljenih veliko prosto dostopnih strokovnih člankov, tako naših kot tujih, ki jih lahko pridobite na googlu.
Prilagam vam tudi zaključno nalogo Mejna osebnostna motnja in zgodnje izkušnje v otroštvu file:///C:/Users/Lea/Downloads/hana-skrt-doc-dr-gregor-zvelc-mejna-osebnostna-motnja-in-zgodnje-izkusnje-v-otrostvu.pdf Namreč, strokovnjaki navajajo več možnih vzrokov za razvoj borderline osebnostne motnje, tako naj bi na oblikovanje osebnosti vplivale že zelo zgodnje izkušnje v otroštvu. Poleg tega borderline osebnostno motnjo lahko generirajo biološki dejavniki, ker naj bi imeli nekateri posamezniki specifične značilnosti v delovanju možganov, ki pripomorejo k večji dovzetnosti za negativne dejavnike iz okolja, ki vplivajo na posameznikov razvoj.
Najpomembneje je, da se oseba z mejno osebnostno motnjo vključi v redno psihoterapijo, in na njej vztraja, navkljub dolžini le-te (nekaj let). V svetu je kot najuspešnejša dokazana dialektična vedenjska terapija; skupinske terapije v okviru programa STEPPS , za adolescente pa je preverjeno najbolj učinkovita AIT, (Adolescent Identity Treatment – an Integrative Treatment Model for the Treatment of Personality Disorders].
Za lajšanje simptomov vam lahko psihiater predpiše zdravila – najpogosteje se za MOM predisujejo antidepresivi. V kolikor so posamezni simptomi zelo močni, neobvladljivi in vodijo npr. k resnemu samopoškodovanju, samomorilnim mislim in poskusom samomora, Če so krize zelo močne (samopoškodovanje, samomorilnost …), pa je potrebno posameznika hospitalizirati.
Upam da sem vam z odgovori vsaj malo pomagala,
prijeten vikend vam želim,
dr. Leonida Zalokar