Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Splošno Družinska medicina jetrni testi

jetrni testi

ALT je res mejno povisan, kar pa ni znak porekomernega uzivanja alkohola. Holesterol je povisan (LDL je “slabi”), smiselno bi bilo uzivanje manj mastne hrane (cim manj zivalskih mascob), redno gibanje in na splosno zdravo zivljenje.
Mislim, da vam kaksno pivo sem pa tja kdaj ne bo skodilo. 🙂 Govoriva seveda o majhnih kolicinah, recimo 1-2 na teden.

Lep pozdrav, Katarina

Spoštovani!

Danes sem bila v laboratoriju in prejela naslednje izvide:

S-ALT: 0,59
S-ALT: 0,57
S-gama-GT: 0,15
S-A-fosfataza: 0,91
S-CK: 2,62
S-Amilaza: 0,62
S-Lipaza: 0,48
S-Billi-cel.: 30
s-Billi. dir. : 8
S Sečnina: 3,3
S-Kreatin: 71
S-Urat: 278
S-gLUKOZA: 5,0
S- Holesterol: 4,8
S-Trigliceridi: 0,8
S-HDL – Holesterol: 1,1
S- LDL-Holesterol: 3,4

Naj dodam, da imam povišano telesno težo (ITM 32), sem pa v zadnjih dneh izgubila tek in po sili uživam hrano. Vsako jutro že dalj časa na tešče spijem kozarec mlačne vode s sokom ene limone in zatem kozarec mlačne vode z žličko mešanice ingverja, cimeta, kurkume in prahu gobe Ganoderma (slovenskega ekološkega porekla). Tudi sicer čez dan pijem veliko vode.
Zadnja dva dni uživam tudi alkoholno (40-proc.) tinkturo ščetice (3 žličke na dan) – preventiva zaradi klopa.
Mi prosim sporočite, kaj lahko sklepate iz navedenih izvidov? Predvsem me skrbijo povišane vrednosti.

Najlepše se Vam zahvaljujem za odgovor.
Lep pozdrav,

E.

Pozdravljeni!
Ker ne zdravimo vrednosti laboratorijskih testov ampak bolezni, je potrebno vedeti, zakaj smo določene preiskave naredili.
Med testi imate od reference višji samo vrednosti celokupnega bilirubina, ki je 30, in direktnega bilirubina, ki je 8. Vse ostali testi so v mejah normale.
Zaskrbljujoč je ITM 32, saj gre za bolezen, ki je danes zelo razširjena. Epidemije takih razsežnosti še nobena bolezen ni povzročila. Reče se ji debelost. Potrebno je dolgotrajno in resno zdravljenje. Tablet, ki bi jo zdravile, ni. Zdravilo je hujšanje in zdrav življenjski slog.
Zdravo hujšanje je izgubiti od 0,3 do 0,5 kg na teden. Ker je hujšati sam težko ali celo nemogoče, vam svetujem obisk zdravstveno vzgojnega centra v ZD, ki delujejo v vsakem večjem ZD in je namenjen tudi zdravljenju debelosti.
Ob tem se bodo normalizirale tudi povišane vrednosti, ki vas skrbijo.
Ker pa predebeli najpogosteje resno zbolevajo, se spremljajte. Če ne boste imeli apetita, če se boste slabo počutili in če boste prehitro hujšali, je potrebno iskati bolezen, ki se lahko skriva v ozadju.
LP in uspešno hujšanje,
Marija Štefančič Gašperšič, dr. med.

**************************************** Marija Štefančič Gašperšič, dr. med., spec. družinske medicine

Zivjo tud mene zanima za jetrne teste namrec prejsni ponedeljek mi je pokazalo 2,6 zdravnica pa je rekla da je maximum 1.2 zaradi alkohola, jemal sem tudi nolpazo sedaj pa jemljem pegasti badelj pa me zanima kdaj bi blo smisleno it spet na pregled glede na to da cimprej rabim izpit pa da bojo testi uredu pokazali pa star sm 26 let 75 kg. Hvala za odgovor….

New Report

Close