Najdi forum

Naslovnica Forum Življenjski slog Pravo in zavarovanja Pokojninsko zavarovanje Javna tribuna: Varčevanje za starost v pokojninskih skladih

Javna tribuna: Varčevanje za starost v pokojninskih skladih

Nič novega, kar že ne bi vedeli.

Država naj začne raje vlagati v finančno pismenost prebivalstva in ne zgolj propagira družbe, ki so najprej same sebi namen.

[hashtag=zaupajte]#zaupajte[/hashtag] nam, mi znamo bolje

Varčevanje lahko seveda postavite v mirovanje. To pomeni, da na pokojninski račun sicer ne pritekajo nove premije, se pa do takrat privarčevana sredstva še naprej plemenitijo skladno z donosom, ki ga pokojninski sklad ustvarja. Pri tem ohranite vse pravice iz varčevanja.

 Mirovanje ni časovno omejeno, zato lahko kadarkoli ponovno začnete z varčevanjem.

Mojca Trkman Modra zavarovalnica, d. d. T: 080 2345 W: www.modra.si E: [email protected]

Na polici lahko vsak varčevalec določi upravičenca, ki bi v primeru smrti varčevalca prejel izplačilo privarčevanih sredstev. Enako velja pri izplačevanju dodatnih pokojnin, če se po upokojitvi odločite za vrsto izplačila z zajamčeno dobo izplačevanja.

Mojca Trkman Modra zavarovalnica, d. d. T: 080 2345 W: www.modra.si E: [email protected]

Varčevanje v Merkur zavarovalnici predstavlja tretji pokojninski steber (varčevanje v pokojninskem skladu je del drugega stebra) zato bi bila verjetno prekinitev dosedanjega varčevanja za vas neugodna, saj bi vam povzročila dodatne stroške. Vsekakor vam svetujem, da tovrstnih odločitev ne sprejemate nepremišljeno. Preberite splošne pogoje ter se pri ponudniku pozanimajte kakšne bi bile posledice.

Za svetovanje v povezavi z varčevanjem v pokojninskih skladih pa smo vam v Modri vsekakor na voljo. Če se vam v prihodnje zastavi še kakšno vprašanje, mi ga lahko zastavite tudi na forumu “Pokojninsko zavarovanje”, kjer sem v vlogi moderatorke.

Mojca Trkman Modra zavarovalnica, d. d. T: 080 2345 W: www.modra.si E: [email protected]

Če izpolnjujete pogoje za enkratno izplačilo privarčevanih sredstev, je postopek zelo enostaven. Vse kar morate narediti je, da vložite zahtevek za izplačilo (obrazec imamo objavljen na spletni strani).

Ker pa je varčevanje v pokojninskem skladu strogo namensko – pridobitev rednega dodatnega dohodka po upokojitvi in ga država podpira tudi z zagotavljanjem davčne olajšave varčevalcu, je vsaka nenamenska poraba sredstev (torej tudi predčasna prekinitev varčevanja) močno obdavčena. Zato bi vsakemu varčevalcu dvig sredstev močno odsvetovala, razen v primeru, da je finančna težava s katero se sooča življenjskega pomena.

Informativni izračun izplačila v enkratnem znesku si lahko naredite tukaj.

Mojca Trkman Modra zavarovalnica, d. d. T: 080 2345 W: www.modra.si E: [email protected]

Vplačnik je lahko kdorkoli, vendar je varčevalna polica vedno vezana na ime varčevalca (člana pokojninskega sklada) . V opisanem primeru bi, ne glede na to, da bi premije plačeval nekdo drug, sredstva ob upokojitvi pripadla vašemu možu.

Sicer pa lahko varčevanje kadarkoli postavite v mirovanje. To pomeni, da na pokojninski račun sicer ne pritekajo nove premije, se pa do takrat privarčevana sredstva še naprej plemenitijo skladno z donosom, ki ga pokojninski sklad ustvarja. Pri tem varčevalec ohrani vse pravice iz varčevanja.
Mirovanje ni časovno omejeno, zato lahko kadarkoli ponovno začnete z varčevanjem.

Mojca Trkman Modra zavarovalnica, d. d. T: 080 2345 W: www.modra.si E: [email protected]

V Modri zavarovalnici premij nikoli ne višamo samodejno, ampak se zanje odločajo varčevalci sami. Kolektivne premije se lahko usklajujejo, če je to določeno s pogodbo o oblikovanju pokojninskega načrta, ki je sklenjena med delodajalcem in zaposlenimi.

Mojca Trkman Modra zavarovalnica, d. d. T: 080 2345 W: www.modra.si E: [email protected]

Na varčevalni polici lahko vsak varčevalec določi upravičenca, ki bi v primeru smrti varčevalca prejel izplačilo privarčevanih sredstev (znižano za akontacijo dohodnine v višini 25 % in 1 % izstopne stroške). Tudi ob začetku izplačevanja dodatne pokojnine lahko prejemnik, v primeru da izbere vrsto izplačila z zajamčeno dobo izplačevanja, določi upravičenca, ki do izteka zajamčenega obdobja prejema dodatno pokojnino.

Mojca Trkman Modra zavarovalnica, d. d. T: 080 2345 W: www.modra.si E: [email protected]

Glede na to, da so pokojnine vse nižje, bi bilo modro, da bi se s problemom prenizkih dohodkov po upokojitvi začeli spopadati čim prej.

Ni ravno veliko mladih, ki bi ob iskanju prve zaposlitve že razmišljali o svoji pokojnini. Vedno več se jih sicer zaveda, da bo varčevanje nujno, vendar si najprej rešujejo stanovanjsko vprašanje, ustvarjajo družino. Hkrati je upokojitev zelo oddaljen dogodek, da bi o njej resno razmišljali.

Ravno z odlašanjem varčevanja pa mladi zgubite največ – zamujeni čas lahko v kasnejših letih nadomestite le z bistveno višjimi mesečnimi vplačili, da bi privarčevali dovolj. Pri varčevanju za dodatno pokojnino namreč velja obrestno obrestni račun, kar pomeni, da je doba varčevanja pri doseganju donosa zelo pomembna. Ko svetujemo mladim, radi poudarimo, da je bolje začeti z majhnimi vplačili, ki jih lažje pogrešijo, a bodo pomembno prispevali k višini njihove pokojnine.

Pomembno je torej čim prej začeti varčevati, čeprav z nizkim vplačilom. Če začneš varčevati pri 25 letih, je dovolj, da za dodatno pokojnino nameniš 5 odstotkov svoje plače. Če pa se za varčevanje odločiš 20 ali celo 30 let kasneje, pa moraš za enak privarčevani znesek nameniti kar 4 x 5x več, kar je že petina plače.

Premije lahko vplačujete mesečno, polletno ali letno. Hkrati je varčevanje fleksibilno – višino premije lahko kadarkoli spremenite, ali z varčevanjem začasno prekinete, če vam življenjska situacija v določenem trenutku prekriža varčevalne načrte. Vsa privarčevana sredstva pa se vam še naprej plemenitijo z doseženimi donosi. In ne nazadnje vsa sredstva so predmet dedovanja, kar pomeni, da v primeru najhujšega poskrbite tudi za finančno varnost vaših najbližjih.

Mojca Trkman Modra zavarovalnica, d. d. T: 080 2345 W: www.modra.si E: [email protected]

Strinjam se, da je finančna pismenost Slovencev problem, v katerega bo morala zagristi tudi država. Izobraževanje in ozaveščanje prebivalstva sta namreč predpogoja za sprejemanje racionalnih odločitev posameznika ter zagotavljanje dostojnih prihodkov po upokojitvi. Ponudniki finančnih produktov, namenjenih varčevanju za dodatno pokojnino, skušamo po svojih najboljših močeh izobraževati ljudi. Temu je bila namenjena tudi današnja javna tribuna tega foruma.

Mojca Trkman Modra zavarovalnica, d. d. T: 080 2345 W: www.modra.si E: [email protected]

Mislim, da sem uspela odgovoriti na vsa zastavljena vprašanj, zato se ob tej priložnosti vsem sodelujočim zahvaljujem za sodelovanje.

Verjamem, da se vam bo v prihodnje zastavilo še kakšno vprašanje na to temo, zato vas vljudno vabim na forum Pokojninsko zavarovanje, kjer nastopam v vlogi moderatorke.

Lep dan vam želim,

Mojca Trkman Modra zavarovalnica, d. d. T: 080 2345 W: www.modra.si E: [email protected]

New Report

Close