Najdi forum

Pozdravljeni,

Prosim za razlago izvida RTG hrbtenice:
Zmanjšana vratna lordoza. Retrolisteza korpusa C5 napram C6 za nekaj mm.
Na korpusih od C3 navzdol so vidni manjši dorzalni osteofiti ter nekoliko ožji medvretenčni prostori.
Zravnana torakalna kifoza, manjši ventralni osteofiti na posameznih segmentih torakalne hrbtenice.
Prehodni segm.-lumbalizacija S1. Ventralni osteofiti na sp. segm. lumbalne hrbtenice
Iv. osteohondroza L5-S1. Spondilartroza distalno.

Težave se zelo pogosto pojavljajo kot bolečine v vratu, občasno tudi med lopaticama, pekoča bolečina za levo lopatico. Občasno, pa me “štihne” v križu, po nekaj dneh pa to mine.

Hvala.
Lep pozdrav.

V vseh delih hrbtenice so izražene starostne spremembe. Najbolj moteč je zdrs vretenca C5, moral bi videti slike, da vidim, kako je ta zdrs oblikovan.
V celotnem predelu vratne hrbtenice so medvretenčni prostori zožani, bolečine verjetno izvirajo od vretenca C4 navzdol.
Na pregledu bi natančno ugotovili, od kod izvirajo bolečine (tudi v križu) in ocenili možnosti zdravljenja.

Lep pozdrav,

*** Sergej Fedorov, dr. med., spec. nevrolog, spec. manualne medicine *** Ordinacije manualne medicine MO-GY: Trzin, dr. Andrej Kotov, T: 01/561 25 21 I Maribor, dr. Sergej Fedorov, dr. Vladimir Fedorov T: 02/470 24 13 I Nova Gorica, dr. Genadij Filipov, dr. Arkadij Januškevič, dr. Dimitrij Gaidukevich T: 05/300 23 77 I Koper (Ambulanta Zdravje): dr. Arkadij Januškevič, dr. Dimitrij Gaidukevich T: 05/300 23 77 I Murska Sobota (Tišina, medicinski center Živa v parku), dr. Sergej Fedorov, dr. Vladimir Fedorov T: 040 804 286 Celje I (Medicinski center Ludvigdental), dr. Roman Burdeniuk, T: 040 866 456 I Novo mesto (Očesni center Preskar), dr. Vasilij Banin, T: 040 56 56 65 I Brezplačna telefonska številka: 080 12 03 I https://www.mo-gy.si *** V kolikor boste prišli k nam na pregled, vas prosimo, da s seboj prinesete natisnjena vaša vprašanja in naše odgovore. Odgovori preko foruma ne morejo nadomestiti kliničnega pregleda. ***

Pozdravljeni,
Star sem 62 let in v fizičnem smislu dokaj aktiven. V preteklosti sem imel občasne probleme s hrbtenico, a ne prav resne. V zadnjih letih pa se pogosteje pojavlja zbadanje včasih pod lopatico, večkrat pa v desnem boku in nad ledvenim delom. pred 10 dnevi so se začele pojavljati hujše bolečine v križu in nad ledvenim delom, tako da mi je bilo gibanje praktično onemogočeno. ob zmernem uživanju tablet proti bolečinam in masiranjem s t.i. ruskim lekom je situacija malo boljša, a daleč od tega, da bi si n.pr. normalno obul nogavice.

Na slikanju hrbtenice in kolkov je bila podana diagnoza :

Osteohondroza LS prehoda. Spondilartroza spodnjega dela LSH. Sklerotična abdominalna aorta v distalnem poteku. nakazujejo se začetne robne naplastitve acetabulov kolčnih sklepov.

Zanima me, ali je glede na diagnozo smiselno izvajanje manualne terapije in ali lahko določene aktivnosti ( tenis, srfanje , košnja ) intenzivno poslabšujejo zdravstveno stanje hrbtenice in kolkov.

Na izvidu ni videti nič posebnega, najbolj verjetno so težave v prehodu iz ledvenega v križni del (segment L5-S1). Take težave lahko rešimo z manualno medicino.
Če so prisotne navedene bolečine teh aktivnosti ne priporočam, saj lahko sprovocirajo večjo bolečino ali še kak večji problem – najprej je treba bolečine sanirati.

Lep pozdrav,

*** Sergej Fedorov, dr. med., spec. nevrolog, spec. manualne medicine *** Ordinacije manualne medicine MO-GY: Trzin, dr. Andrej Kotov, T: 01/561 25 21 I Maribor, dr. Sergej Fedorov, dr. Vladimir Fedorov T: 02/470 24 13 I Nova Gorica, dr. Genadij Filipov, dr. Arkadij Januškevič, dr. Dimitrij Gaidukevich T: 05/300 23 77 I Koper (Ambulanta Zdravje): dr. Arkadij Januškevič, dr. Dimitrij Gaidukevich T: 05/300 23 77 I Murska Sobota (Tišina, medicinski center Živa v parku), dr. Sergej Fedorov, dr. Vladimir Fedorov T: 040 804 286 Celje I (Medicinski center Ludvigdental), dr. Roman Burdeniuk, T: 040 866 456 I Novo mesto (Očesni center Preskar), dr. Vasilij Banin, T: 040 56 56 65 I Brezplačna telefonska številka: 080 12 03 I https://www.mo-gy.si *** V kolikor boste prišli k nam na pregled, vas prosimo, da s seboj prinesete natisnjena vaša vprašanja in naše odgovore. Odgovori preko foruma ne morejo nadomestiti kliničnega pregleda. ***

Pozdravljeni,
prosim za razlago izvida CT lumbalnega spinalnega kanala od L1-2 do L5-S1

v višini L1-L2 in L2-L3 kontura diskusa je izbočena na celotnem obodu, fokalnih patoloških izbočenj ni videti.Spinalni kanal je še primerno širok.
v višini L3-L4 kontura diskusa je izbočena na celotnem obodu, fokalnih patoloških izbočenj ni videti.Degenerativne spremembe malih sklepov. Spinalni kanal je še primerno širok.
v višini L4-L5 kontura diskusa je močno izbočena na celotnem obodu, fokalnih patoloških izbočenj ni videti. Degenerativne spremembe malih sklepov. Spinalni kanal je še primerno širok.
v višini L5-S1 kuntura diskusa je izbočena na celotnem obodu,fokalnih patoloških izbočenj ni videti. Spinalni kanal je še primerno širok. Sakralizacija L5.
Spondilolisteza L4.

Prosila bi vas za razlago izvida.
Približno dva meseca imam bolečine v predelu levega kolka na kar je bil RTG izvid artroza desnega kolka, sakroilielitis levo, nevralgia formalisa levo.
RTG sem opravila 23.5.12, CT sem opravila 31.5.12

Lepo pozdravljeni

V splošnem gre za tipično sliko obrabe hrbtenice, predvsem od L3 navzdol pri čemer je pozitivno, da hrbtenični kanal ni nikjer zožen.
Glavna sprememba je zdrs vretenca L4, pri čemer pa ni navedena stopnja in oblika zdrsa. Če gre za spremembo do 2. stopnje, z manualno medicino še lahko pomagamo – moral bi videti slike in jih primerjati s klinično sliko.
Sakralizacija pomeni posebnost razvoja, vretence L5 je bolj podobno prvemu križnemu S1, kar običajno ne pomeni simptomov.
Mislim, da je vzrok težav v draženju korenine L4, manj verjetno je, da je vzrok v kolku – treba je videti klinično sliko, predvsem gibljivost kolka.

Lep pozdrav,

*** Sergej Fedorov, dr. med., spec. nevrolog, spec. manualne medicine *** Ordinacije manualne medicine MO-GY: Trzin, dr. Andrej Kotov, T: 01/561 25 21 I Maribor, dr. Sergej Fedorov, dr. Vladimir Fedorov T: 02/470 24 13 I Nova Gorica, dr. Genadij Filipov, dr. Arkadij Januškevič, dr. Dimitrij Gaidukevich T: 05/300 23 77 I Koper (Ambulanta Zdravje): dr. Arkadij Januškevič, dr. Dimitrij Gaidukevich T: 05/300 23 77 I Murska Sobota (Tišina, medicinski center Živa v parku), dr. Sergej Fedorov, dr. Vladimir Fedorov T: 040 804 286 Celje I (Medicinski center Ludvigdental), dr. Roman Burdeniuk, T: 040 866 456 I Novo mesto (Očesni center Preskar), dr. Vasilij Banin, T: 040 56 56 65 I Brezplačna telefonska številka: 080 12 03 I https://www.mo-gy.si *** V kolikor boste prišli k nam na pregled, vas prosimo, da s seboj prinesete natisnjena vaša vprašanja in naše odgovore. Odgovori preko foruma ne morejo nadomestiti kliničnega pregleda. ***

Pozdravljeni,
najprej bi se rada iskreno zahvalila za pomoc in cas ki ga vsem nam posvecate z odgovori,ki jih nudite na forumu!

Povprasala bi vas za strokovno mnenje glede stanja mojega oceta.

Iskreno ze dolgo se slabo pocuti, od vedno (ze vsaj 15 let) ga boli spodnji del hrbta. Pred 4-5 meseci ga je zelo bolela leva rama, bolecina se je stopnjevala da je z tezavo dvignil roko, predpisali so mu fizioterapijo ki mu je olajsala bolecine za par dni. Nato ga je spet zacelo boleti. Skupno skoraj 2 meseca dokler je bolecina popustila. Kmalu za tem ga je zacela boleti leva noga- sprednji del stegna do kolena, tezko sedi in hodi, zmerno ga boli samo ce lezi. Po dveh mesecih stopnjevanja bolecine ga je zdravnik napotil ortopedu in je sel na CT slikanje.
Prosila bi vas ce lahko pomagate razvozlati izvid, zal nam ni kaj dosti jasno.
Dobil je fizioterapijo na katero je 3-4 mesece cakalna vrsta.

Lahko prosim poveste koliko je “huda” situacija? Ali se da pozdraviti? Bi manualna terapija lahko to pozdravila?
Res nas ze vse skrbi saj oce lahko samo se lezi.

IZVID:
V višini l2 l3 kontura diskusa je izobčena na celotnem obodu malo bolj forminalno levo degenerativne spremembne malih sklepov. spinalni kanal še primerno širok. v višini L2-L3 KONTURA diskusa je močno izobčena na celotnem obodu,malo bolj forminalno levo.degeneratoivne spremembe malih sklepov. spinalni kanal še primerno širok.v višini L3 L4 kontura diskusa je močno izobčena na celotnem obodu, malo bolj forminalno in ekstraminalno desno. degenerativbe spremembe malih sklepov. ap premer duralne vreče je zožen.v višini L5 S1 J Kontura diskusa je izobčena na celotnem oboduin ga obdajaosteofitna apozicija, fokalnih patoloških izobčenj ni videti.degenerativne spremembe malih sklepov. spinalni kanal je še primerno širok. osteohondroza L4 L5-S1 diskusa sta znižana,v diskusu L5 S1 je videti plin.
To je izvid od ct preiskave.

Mnenje ortopeda:opravil je ct preiskavo LS hrbtenice. prisotna je protruzija diskusa L3-4 desno, prisotne so tudi degerativne spremembez zoženjem spinalnega kanala na nivoju L4- L5 pri gospodu je potrebna fizikalna terapija za lumboischialgijo, analgetika,antirevmatika po potrebi v primeru poslabšanja lumboischialgije kontrola. priporočamif, solux LS, TT, vaje za HD hidroterapija, analgetik, antirevmatik, ter B kompleks občasno diagnoza spondylarhrosis lumbalis protrusio diski posteralis, forminalis et extraformalisL3-4 dex

Je 63 let star. Celo zivljenje dela na vrtu, drugace veliko sedi in se ne ukvarja z sportom.

Najlepsa hvala za pomoc.

Lep dan

Tina

Glede na očetovo starost diagnoza niti ni tako huda.

Kar se tiče bolečin v rami in roki, bi bilo dobro videti Rtg posnetke vratnega dela hrbtenice.

Kar se tiče hernije je zanimivo, da je hernija izbočena na desno, bolečine pa sevajo v levo nogo, kar daje slutiti, da hernija ni vzrok za te bolečine, zato ortoped tudi ni predpisal operativnega posega.
Diagnoza ortopeda je pravilna, mislim, da je glavni problem v zožanju medvretenčnega prostora v segmentu L3-L4, kjer je prisotno draženje živca L4.

Ocenjujem, da z manualno terapijo očetu lahko pomagamo.

Lep pozdrav,

*** Sergej Fedorov, dr. med., spec. nevrolog, spec. manualne medicine *** Ordinacije manualne medicine MO-GY: Trzin, dr. Andrej Kotov, T: 01/561 25 21 I Maribor, dr. Sergej Fedorov, dr. Vladimir Fedorov T: 02/470 24 13 I Nova Gorica, dr. Genadij Filipov, dr. Arkadij Januškevič, dr. Dimitrij Gaidukevich T: 05/300 23 77 I Koper (Ambulanta Zdravje): dr. Arkadij Januškevič, dr. Dimitrij Gaidukevich T: 05/300 23 77 I Murska Sobota (Tišina, medicinski center Živa v parku), dr. Sergej Fedorov, dr. Vladimir Fedorov T: 040 804 286 Celje I (Medicinski center Ludvigdental), dr. Roman Burdeniuk, T: 040 866 456 I Novo mesto (Očesni center Preskar), dr. Vasilij Banin, T: 040 56 56 65 I Brezplačna telefonska številka: 080 12 03 I https://www.mo-gy.si *** V kolikor boste prišli k nam na pregled, vas prosimo, da s seboj prinesete natisnjena vaša vprašanja in naše odgovore. Odgovori preko foruma ne morejo nadomestiti kliničnega pregleda. ***

Spoštovani,
zaradi težav, kot so občasne bolečine v spodnjem delu križa (zelo nizko v križu, ob samem koncu hrbtenice) ter predvsem zaradi mravljincev, sem se odločila za MRI ledvenkrižnične hrbtenice. Imam 31 let, to je moja prva težava s hrbtenico in okostjem nasploh. moja teža je v mejah normale, opravljam pretežno sedeče delo.
Skrbijo me predvsem mravljinci, ki se zadnjih 10 mesecev pojavljajo v zadnjih treh nožnih prstih obeh nog:
– vsako jutro, ko vstanem iz postelje (prvih nekaj korakov oz par minut)
– ob prekladanju bremen (+10 kg)
– ob hitrejši hoji (lahko že po 100m hitre hoje, a potem izzvenijo, se spet pojavijo itd)
– če res veliko hodim (npr. ves dan, mravljinci izžarevajo tudi v stopalo)
– včasih imam občutek, da je živec v stopalu “razdražen” – če stopim na prste, ga začutim, kako gre signal do zadnjih treh prstov).
– včasih kar tako (ni pravila)
Ne paše mi hoja navzdol po hribu kar se tiče bolečine. Ko sem nerazgibana, je moj križ tog, boleč (zjutraj, po dolgotrajnem sedenju).

Izvid je sledeč:

Premik težiščnice navzpred.
Tranzitorni segment, verjetno tendenca lumbalizacije segmenta TH12 in hemisakralizacija segmenta L5 z neoartrosom na levi strani; začetna degeneracija le-tega.
Spina bifida posterior L5 in S1, suspektna hiatus canalis sacralis aspertus.

Suspektna začetna spondiloza na posameznih segmentih in spondilartroza v višini L/S prehoda.
Ni znakov degeneracije iv. diskusov.

Ni degenerativne stenoze centralnega dela spinalnega kanala in i.v. foramnov.

Intenziteta signala iz spodnjega dela hrbtenjače je na vseh sekvencah primerna, medula je normalno široka.

Mnenje: Spina bifida posterior segmenta L5 in S1; suspekten hiatus canalis sacralis aspertus.
Tranzitorni segment – verjetno tendenca lumbalizacije segmenta TH12 in hemisakralizacije segmenta L5 z neoartrosom levo; zmerna degeneracija le-tega.

Kaj izvid sploh pomeni (skrbi me “suspekten hiatus canalis sacralis aspertus (ker res ne razumem kaj to pomeni). Ali izvid razloži moje težave. Se mi da pomagati in sanirati oziroma vsaj izboljšati situacijo? Bo šlo s časom stanje na slabše? Naj pridem na manualno terapijo?

Najlepše se vam zahvaljujem,
Lep pozdrav,
Jasna

Večina stvari, ki so navedene v izvidu, so posledica razvoja hrbtenice, kar običajno ne vpliva na bolečinske simptome.
Pri vas je na primer zadnje prsno vretence (Th12) prevzelo obliko ledvenega, zadnje ledveno L5 pa je delno oblikovano kot križno vretence. Tu se seveda ne da nič spremeniti.
Hiatus kanalis pomeni spremebe hrbteničnega kanala v coni križa.
Edino, kar je pomembno tu je, da je tam opažen malo zožen prostor hrbteničnega kanala.
Sam izvid ne da natančne informacije o segmentu, ki naj bi bil odgovoren za vaše bolečine, vsekakor je to v spodnjem delu ledvene hrbtenice, kje natančno, pa bi lahko ugotovil le na pregledu, ko bi izvide primerjal s klinično sliko.
Po pregledu bi vam seveda lahko natančno povedal kako in v koliki meri vam lahko z našimi terapijami pomagamo.

Lep pozdrav,

*** Sergej Fedorov, dr. med., spec. nevrolog, spec. manualne medicine *** Ordinacije manualne medicine MO-GY: Trzin, dr. Andrej Kotov, T: 01/561 25 21 I Maribor, dr. Sergej Fedorov, dr. Vladimir Fedorov T: 02/470 24 13 I Nova Gorica, dr. Genadij Filipov, dr. Arkadij Januškevič, dr. Dimitrij Gaidukevich T: 05/300 23 77 I Koper (Ambulanta Zdravje): dr. Arkadij Januškevič, dr. Dimitrij Gaidukevich T: 05/300 23 77 I Murska Sobota (Tišina, medicinski center Živa v parku), dr. Sergej Fedorov, dr. Vladimir Fedorov T: 040 804 286 Celje I (Medicinski center Ludvigdental), dr. Roman Burdeniuk, T: 040 866 456 I Novo mesto (Očesni center Preskar), dr. Vasilij Banin, T: 040 56 56 65 I Brezplačna telefonska številka: 080 12 03 I https://www.mo-gy.si *** V kolikor boste prišli k nam na pregled, vas prosimo, da s seboj prinesete natisnjena vaša vprašanja in naše odgovore. Odgovori preko foruma ne morejo nadomestiti kliničnega pregleda. ***

Pozdravljeni!

Tudi mene zanima nekaj glede izvida..Imam zelo pogoste glavobole in zato me je zdravnik poslal še na RTG hrbtenice in vratnih vretenc, če bi mogoče ti vplivali na glavobole… Stara sem 33 let, veliko delam za računalnikom in veliko časa sedim… Na izvidu mi piše:

RTG CH IN LSH V DVEH PROJEKCIJAH IN CILJANO LS PREHOD

Izravnana cervikalna lordoza, sicer na skeletu CH ne vidim posebnosti, iv.prostori so ohranjeni. Blažja dekstrokovneksna skolioza LH z rotacijo segmentov v levo. Večjih posebnosti na skeleti ne vidim, iv. prostori so ohranjeni. LS prehod je primerno širok.
Sacrum acutum.

Za odgovor se vam vnaprej že lepo zahvaljujem in vam želim lep dan!

Pozdravljeni,

vaš izvid kaže na ukrivljenost v ledvenem delu hrbtenice, kar je lahko posledica otroške skolioze ali napačne, prisiljene drže.
V vratnem delu pa gre za znake akutnih težav, izravnana cervikalna lordoza je posledica draženja živcev. SIcer drugih sprememb ni, kar je pozitivno.
Skupno lahko ocenim, da gre za znake začetnih obrabnih sprememb, kar je z manualno medicino možno v celoti pozdraviti.
V kolikor se odločite za zdravljenje z manualno medicino, se naročite v eni od naših ordinacij na pregled, s seboj pa prinesite vse izvide.

http://www.mo-gy.si/man-medicina/ordinacije/

Lep pozdrav,

*** Sergej Fedorov, dr. med., spec. nevrolog, spec. manualne medicine *** Ordinacije manualne medicine MO-GY: Trzin, dr. Andrej Kotov, T: 01/561 25 21 I Maribor, dr. Sergej Fedorov, dr. Vladimir Fedorov T: 02/470 24 13 I Nova Gorica, dr. Genadij Filipov, dr. Arkadij Januškevič, dr. Dimitrij Gaidukevich T: 05/300 23 77 I Koper (Ambulanta Zdravje): dr. Arkadij Januškevič, dr. Dimitrij Gaidukevich T: 05/300 23 77 I Murska Sobota (Tišina, medicinski center Živa v parku), dr. Sergej Fedorov, dr. Vladimir Fedorov T: 040 804 286 Celje I (Medicinski center Ludvigdental), dr. Roman Burdeniuk, T: 040 866 456 I Novo mesto (Očesni center Preskar), dr. Vasilij Banin, T: 040 56 56 65 I Brezplačna telefonska številka: 080 12 03 I https://www.mo-gy.si *** V kolikor boste prišli k nam na pregled, vas prosimo, da s seboj prinesete natisnjena vaša vprašanja in naše odgovore. Odgovori preko foruma ne morejo nadomestiti kliničnega pregleda. ***

pozdravljeni!
vljudno prosim za razlago izvida;
disk na nivoju L5-S1 je degenerativno znižan,izsušen,brez vidne protruzije v smeri i.v.foramna ali diskus hernije.
tudi na ostalih nivojih ni videti kompresije pripadajočih korenin v področju LSH.
hvala in lep pozdrav!
nina
P.S. stara sem 49 let.

Pozdravljeni,

vaš izvid kaže, da gre za spremembo med zadnjim ledvenim in prvim prsnim vretencem, kjer se težave najbolj pogosto razvijajo. Razloga za kakšren koli operativni poseg v vašem primeru ni, če vas slučajno skrbi, spremembe so za vašo starost takorečeno primerne oziroma pogoste. Odveč je namreč strah, da bi prišlo do vkleščenosti hrbtenjače v tem delu, obstaja pa seveda velika možnost, da zaradi zožanja kanala L5-S1 pride do draženja pripadajočega živca, kar povzroča težave oziroma bolečine.

Kot rečeno gre za pogosto indikacijo pacientov, ki jih z manualno medicino zdravimo v naših ordinacijah. Če želite, se lahko naročite na pregled, kjer vam na podlagi kliničnega pregleda svetujemo glede nadaljnjega zdravljenja. Priporočlljive so tudi različne oblke fizioterapije in rehabilitacijske vaje, ki jih lahko izvajate samostojno. Najdete jih tudi na naši spletni strani: http://mo-gy.si/ v kategoriji Manualna medicina – Zbirke vaj.
Lep pozdrav,

*** Sergej Fedorov, dr. med., spec. nevrolog, spec. manualne medicine *** Ordinacije manualne medicine MO-GY: Trzin, dr. Andrej Kotov, T: 01/561 25 21 I Maribor, dr. Sergej Fedorov, dr. Vladimir Fedorov T: 02/470 24 13 I Nova Gorica, dr. Genadij Filipov, dr. Arkadij Januškevič, dr. Dimitrij Gaidukevich T: 05/300 23 77 I Koper (Ambulanta Zdravje): dr. Arkadij Januškevič, dr. Dimitrij Gaidukevich T: 05/300 23 77 I Murska Sobota (Tišina, medicinski center Živa v parku), dr. Sergej Fedorov, dr. Vladimir Fedorov T: 040 804 286 Celje I (Medicinski center Ludvigdental), dr. Roman Burdeniuk, T: 040 866 456 I Novo mesto (Očesni center Preskar), dr. Vasilij Banin, T: 040 56 56 65 I Brezplačna telefonska številka: 080 12 03 I https://www.mo-gy.si *** V kolikor boste prišli k nam na pregled, vas prosimo, da s seboj prinesete natisnjena vaša vprašanja in naše odgovore. Odgovori preko foruma ne morejo nadomestiti kliničnega pregleda. ***

Pozdravljeni!
Jaz bi vas pa prosila če mi lahko obrazložite tale izvid:
Vidna je poudarjena fiziološka lumbalna lordoza.
Izrazita sinistrokonveksna deviacija LH z osteohondrozo L V – S I in začetno spondioaltrozo L v – S I .
Suspektna spondiloliza L V – S I .
Začetne spondilotične spremembe L IV – L V – S I .

Hvala.

Pozdravljeni,

Vezano na vaš izvid: gre za poudarjeno fiziološko lordozo, kar pomeni oslabljenost trebušnih mišic. Sinistrokonveksna deviacija pomeni ukrivljenost, najbrž je nastala kot posledica draženja živca. V predelu L5 – S1 gre za obrabo medvretenčne ploščice in posledično sklepa, gre za starejšo zadevo, cca. 5 let, saj je prišlo do artroze.
Suspektna spondiloliza L5 – S1 – gre zgolj za sum na raztopljenost medvretenčne ploščice.
Zaznane so tudi začetne spondilotične spremembe, kar pomeni prisotnost izrastkov na vretencih, ki se pojavijo kot posledica obrabe.

Ocenjujem, da vaše stanje še ne zahteva nujnosti operativnega posega. Predvidevam, da imate kar nekaj simtomov, ki jih lahko uspešno pozdravimo s tehnikami manualne medicine. Če se odločite, se naročite na pregled, kjer vam na podlagi klinične slike lahko svetujemo glede nadaljnjega zdravljenja.

Posredujem vam povezavo do kontaktov ordinacij: http://mo-gy.si/ordinacije-5/

Lep pozdrav,

*** Sergej Fedorov, dr. med., spec. nevrolog, spec. manualne medicine *** Ordinacije manualne medicine MO-GY: Trzin, dr. Andrej Kotov, T: 01/561 25 21 I Maribor, dr. Sergej Fedorov, dr. Vladimir Fedorov T: 02/470 24 13 I Nova Gorica, dr. Genadij Filipov, dr. Arkadij Januškevič, dr. Dimitrij Gaidukevich T: 05/300 23 77 I Koper (Ambulanta Zdravje): dr. Arkadij Januškevič, dr. Dimitrij Gaidukevich T: 05/300 23 77 I Murska Sobota (Tišina, medicinski center Živa v parku), dr. Sergej Fedorov, dr. Vladimir Fedorov T: 040 804 286 Celje I (Medicinski center Ludvigdental), dr. Roman Burdeniuk, T: 040 866 456 I Novo mesto (Očesni center Preskar), dr. Vasilij Banin, T: 040 56 56 65 I Brezplačna telefonska številka: 080 12 03 I https://www.mo-gy.si *** V kolikor boste prišli k nam na pregled, vas prosimo, da s seboj prinesete natisnjena vaša vprašanja in naše odgovore. Odgovori preko foruma ne morejo nadomestiti kliničnega pregleda. ***

Spoštovani,
imam problem z zatekanjem prstov na rokah in bolečimi sklepi (komolec, rama). Še najbolj me trenutno moti boleče levo rame. Ko želim roko odročiti nazaj, čutim zelo močno bolečino. Bila sem na rtg celotne hrbtenice in me zanima ali lahko izvirajo omenjene bolečine iz hrbtenice. Nisem imela nobene prometne nesreče. Imam občutek kot da mi sklepi niso dovolj prožni. Stara sem 51 let.
izvid:
rtg vratne vretence:
Popolna izravnana fiziološka lordoza vratne vretence z nakazano kifotično angulacijo med segmenti C4,C5, kar lahko predstavlja okvaro ligamentarnega aparata v tem nivoju-stanje po poškodbi?
lv. prostora med segmenti C5,C6 in C6,C7 sta nekoliko zožena, z manjšo robno osteofitozo v smislu zmerne osteohondroze. Nakazana je tudi srtroza malih sklepov, predvsem z desne strani.

rtg torakalne hrbtenice:
Manjša sinistrokonveksna deviacija v zgornjem delu torakalne hrbtenice z manjšo rotacijo segmentov.
Fiziološka kifoza je še ohranjena.
iv. prostori so primerno široki. Pedikli so še izraženi.

rtg lumbosakralne hrbtenice s L/S prehodom
Fizološka lordoza je še ohranjena. Brez večjih deviacij.
lv. prostor L5,S1 je močno zožen, z manjšo robno osteofitozo, kar govori za močnejšo osteohondrozo.
Kostna struktura je še v mejah normalnega.

Hvala in lep pozdrav!

Pozdravljeni,

vezano na vaš izvid: povsod; v vratnem, prsnem in ledvenem delu hrbtenice gre za obrabne spremembe, vendar so približno primerne vaši starosti.
V ledvenem delu pa je zaznana močna zožitev, posledica zelo stare hernije (cca. 20 let).
Sinistrikonveksna deviacija je najbrž posledica bolečin v vratnem delu hrbtenice; gre za prisljeno t.i. protibolečinsko držo, ki posledično povzroči ukrivljenost hrbtenice v eno ali drugo stran.
Izravnana fiziološka lordoza je znak akutnih težav, najbolj verjetno tiči vzrok v predelu C4-C5, kar povzroča tudi bolečine v rokah, od rame, lahko tudi do prstov.

Tovrstni simptomi in indikacije so pri pacientih, ki jih zdravimo s pomočjo manualne medicine, zelo pogoste. Zdravljenje je večinoma uspešno, predlagam, da se z izvidi naročite na pregled v eno od naših ordinacij[/url], kjer vam bomo na podlagi kliničnega pregleda lahko svetovali glede nadaljnjega zdravljenja.

Lep pozdrav,

*** Sergej Fedorov, dr. med., spec. nevrolog, spec. manualne medicine *** Ordinacije manualne medicine MO-GY: Trzin, dr. Andrej Kotov, T: 01/561 25 21 I Maribor, dr. Sergej Fedorov, dr. Vladimir Fedorov T: 02/470 24 13 I Nova Gorica, dr. Genadij Filipov, dr. Arkadij Januškevič, dr. Dimitrij Gaidukevich T: 05/300 23 77 I Koper (Ambulanta Zdravje): dr. Arkadij Januškevič, dr. Dimitrij Gaidukevich T: 05/300 23 77 I Murska Sobota (Tišina, medicinski center Živa v parku), dr. Sergej Fedorov, dr. Vladimir Fedorov T: 040 804 286 Celje I (Medicinski center Ludvigdental), dr. Roman Burdeniuk, T: 040 866 456 I Novo mesto (Očesni center Preskar), dr. Vasilij Banin, T: 040 56 56 65 I Brezplačna telefonska številka: 080 12 03 I https://www.mo-gy.si *** V kolikor boste prišli k nam na pregled, vas prosimo, da s seboj prinesete natisnjena vaša vprašanja in naše odgovore. Odgovori preko foruma ne morejo nadomestiti kliničnega pregleda. ***

Pozdravljeni,

Mama ima že dalj časa hude bolečine v vratu (z leti se stanje slabša), približno dva meseca pa se pritožuje nad bolečinami v levi rami. Stara je 68 let. Prosim za razlago izvida in Vaše mnenje ter nasvet kako naprej.

RTG pregled skeleta CH in levega ramena
Motena os vratne hrbtenice, degenerativne spremembe spodnjih segmentov – znaki i.v. osteohondroze, spondiloze C5-C6-C7 – zožena i.v. prostora, ventralni spondilofiti, kostne naplastitve dorzalnih faset (utesnitev i.v. kanalov).
Znaki spondilartroze C3-C7.
Foramen arkuale.
Strukturna atrofija slikanega aksialnega skeleta.
Na slikanem skeletu levega ramenskega sklepa degenerativne spremembe v predelu velikega tuberkla glavice humerusa, glavica leži visoko subakromialno – proksimalizacija glavice, utesnitveni sindrom! Glenohumeralni prehod brez rtg vidnih posebnosti.

Hvala in lep pozdrav !

Pozdravljeni,

na slikah so vidni znaki sprememb, ki pa so primerni starosti. Gre za obrabo spodnjega dela vratu, posledično pripadajoči živci v tem delu povzročajo bolečine v ramenskem obroču in rokah. Podobne primere s tehnikami manualne medicine uspešno zdravimo, seveda pa gre pri vsakemu posamezniku za določene specifike, ki jih opredelimo na prvem pregledu, predvsem je potrebno v vratnem delu hrbtenice potrebno natačno opredeliti stopnjo prizadetosti živčevja.

Predlagam, da vašo mamo naročite na pregled v eno od naših ordinacij[/url], kjer bomo na podlagi kliničnega pregleda in anamneze vseh dosedanjih izvidov lahko svetovali glede nadaljnjega zdravljenja.

Lep pozdrav,

*** Sergej Fedorov, dr. med., spec. nevrolog, spec. manualne medicine *** Ordinacije manualne medicine MO-GY: Trzin, dr. Andrej Kotov, T: 01/561 25 21 I Maribor, dr. Sergej Fedorov, dr. Vladimir Fedorov T: 02/470 24 13 I Nova Gorica, dr. Genadij Filipov, dr. Arkadij Januškevič, dr. Dimitrij Gaidukevich T: 05/300 23 77 I Koper (Ambulanta Zdravje): dr. Arkadij Januškevič, dr. Dimitrij Gaidukevich T: 05/300 23 77 I Murska Sobota (Tišina, medicinski center Živa v parku), dr. Sergej Fedorov, dr. Vladimir Fedorov T: 040 804 286 Celje I (Medicinski center Ludvigdental), dr. Roman Burdeniuk, T: 040 866 456 I Novo mesto (Očesni center Preskar), dr. Vasilij Banin, T: 040 56 56 65 I Brezplačna telefonska številka: 080 12 03 I https://www.mo-gy.si *** V kolikor boste prišli k nam na pregled, vas prosimo, da s seboj prinesete natisnjena vaša vprašanja in naše odgovore. Odgovori preko foruma ne morejo nadomestiti kliničnega pregleda. ***

New Report

Close