Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Splošno Cepljenja hpv izven telesa

hpv izven telesa

Pozdravljen gospa Nina.

V primeru, da je hpv tako imenovano poniknjen oz. v mirovanju, je oseba takrat kužna?
In, ali se lahko v primer, da je oseba okužena in si po uporabi wcja (med tem se dotakne tudi urina in belega toka) roke umije le z vodo za tem pa se dotika hrane, ali lahko na tak način okuži ostale ljudi?

Hvala za odgovor

Pozdravljen gospa Nina.

V primeru, da je hpv tako imenovano poniknjen oz. v mirovanju, je oseba takrat kužna?
In, ali se lahko v primer, da je oseba okužena in si po uporabi wcja (med tem se dotakne tudi urina in belega toka) roke umije le z vodo za tem pa se dotika hrane, ali lahko na tak način okuži ostale ljudi?

Hvala za odgovor

Oseba je lahko kužna, ne da bi imela klinične znake okužbe, vendar se na način, kot opisujete, z virusom HPV nikakor ne okužite. HPV virus se prenaša s stikom z okuženo površino, ali redko preko predmetov, ki so se intenzivno drgnili ob okuženo površino (genitalije npr.)

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Hvala za hiter odgovor.
Če prav razumem tudi, če je okužba ostala na rokah in je ta oseba prijela naprimer kruh, se tista oseba, ki je kruh pojedel ne okuži?

Ne, na ta način se ne okuži. HPV se prenaša s spolnimi odnosi, neposrednim sikom koža-koža, koža sluznica.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Hvala še enkrat!

Lep dan!

Pozdravljeni,
zanima me četudi bi se eventualni vaginalni izloček iz wc školjke prenesel na spodnjice na mestu spolovila in tam bil prisoten še cel dan ne bi predstavljal tveganje za okužbo s hpv?
Hvala in lp

Ce bi oseba z genitalnimi bradavicami sedela na goli skoljki, se tam drgnila, vi pa bi se na skoljko usedli takoj za njo, bi se morda lahko okuzili z genitalnimi bradavicami. Prenos preko vaginalnega izlocka in spodnjic je pa manj verjeten.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Hvala za odgovor, če prav razumem je možna okužba z genitalnimi bradavicami, če je prisotno drgnenje in teoretična okužba z g. bradavicami, če pride do stika z vaginalnim izcedkom in le ta ostane na spodnijcah. Okužba z visokorizičnim hpv pa ni možna?

Hvala in Lp

Spostovani, ne gre za prenos rizicnih ali manjrizicnih sevov, temvec za nacin prenosa, Pri stiku vaginalnega izlocka na spodnjice pravzaprav ni stika z za okuzbo dovzetnim mestom.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Zdravo,
Je možen prenos hpv pri moških preko brisače s katero si obrišeš genitalije uro pred tem pa si je genitalije brisala ženska okužena z visokorizičnimi hpv
Lp

Zdravo,
Je možen prenos hpv pri moških preko brisače s katero si obrišeš genitalije uro pred tem pa si je genitalije brisala ženska okužena z visokorizičnimi hpv
Lp

Spoštovani, še enkrat, virus HPV se lahko prenaša tudi pre (npr) brisač, s katerimi so pred tem temeljito zdrgnili predel okužene osebe.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Pozdravljeni,

tudi jaz imam vprasanje glede prenosa hpv, in sicer:
1. ali se hpv virus lahko prenasa s souporabo jedilnega pribora, zobne krtacke in poljubi
2. ker sem sama okuzena s hpv virusom, imela pa sem tezave z analno fisuro in sem si morala analnin predel mazat s kremo (tudi nekolkiko v analni kanal) me zanima ali sem si na ta nacin lahko prenesla hpv virus tudi v analnin kanal, ce sem se pred tem pomotoma dotaknila se spolovila
3. ali je mozno, da bi se hpv prenesel na otroka,ce si obraz in rokice obrise v brisaco, v katero si je partner po tusiranju brisal zadnjico in genitalije. bradvic partner nima,ima pa verjetno hpv, glede na to da ga imam jaz.

hvala in lp

HPV se lahko prenaša ob oralnem spolnem odnosu, zlasti – penis – usta; oz. penis-glasilke; ne pa s s poljubljanjem, ipd. Sami sebe ne morete več okužiti, če ste že okuženi. Vsekakor pa se okužba ahko prenese preko mokrih brisač, s katerimi smo drgnili dele telesa, kjer so bradavice.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

kaj.pa ce bradavic ni, ali se lahkotorej hpv prenese s souporabo brisace?

aja, samo se to…glede okuzbe same sebe sem sprasevala zato, ker me je zanimalo ali bi lahko na ta nacin prenesla okuzbo na mesto, ki pred tem ni bilo okuzeno, torej iz spolovila v analni kanal

hvala in lp

HPV se prenesejo s tesnimi stiki s kožo ali sluznico okužene osebe, najpogosteje pri spolnih odnosih (vaginalni, analni, oralni). Okužbe s HPV so najpogostejše spolno prenosljive okužbe in večina spolno dejavnih oseb se tekom življenja okuži s HPV. Večina ljudi sploh ne ve, da so okuženi s HPV. Prav tako ne vedo, da morda HPV prenašajo na svojega spolnega partnerja. S HPV se lahko okužimo, tudi če partner nima nobenih znakov ali simptomov okužbe. (pri Intenzivnem drgnjenju sicer na vivdez zdrave kože ali sluznice z brisačo lahko pride do prenosa).

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Spostovani,

v nekem clanku na internetu sem zasledila, da naj bi nove raziskave kazale na to, da se hpv lahko prenasa tudi s slino, jedilnim priborom,…ali to drzi?

Spoštovani, prav gotovo so HPV okužbe povezane tudi s tumorji orofaringealnega področja. Okužbe so lahko ali praktično asimptomatske, lahko gre za papilome, ali kasneje maligne tumorje. Način prenosa ni povsem razjasnjen: vsekakor pa je ključen stik z lezijo: oz. okuženim področjem. Npr. oseba s papilomi v ustih zadovljuje genitalni predel druge osebe; ali oseba z usti občuje z osebo z genitalnimi bradavicami. Podarirti žečim, da gre v večini primerov za direkti prenos – neposredni stik (in ne prenos preko sline ali pribora)

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

New Report

Close