Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Splošno Cepljenja Hepatitis C

Hepatitis C

Spoštovani, brivci imajo ravno zaradi možnosti prenosa povtročiteljev nal. bolezni predpisan postopek, da britvijo po uporabi očistijo razkužijo ali zamenjajo.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Pozdravljeni! Sem 6 m po porodu in imam blago anksiozno motnjo…. Skrbi me da bi se 7 let nazaj okuzila z hepatitisom c od partnerja od sestre ki je bival pri nas
Ker nismo vedeli da ga ima smo kdaj pili iz istih kozarcev in upirabljali enak pribor… Kaksna je moznost prenosa? Ali pa s skarjicami za nohte ali pa s tetoviranjem glede na to daje tetover… Res me skrbi da sem okuzena in da sem okuzila otrocka(rojen je bil s cr) ali lahko pozdravijo tudi majhne otrocke glede na to da je hep c ozdravljiv? Na ostalo vse sem se testirala in sem neg. Razn na hrpatitis c ne. Imam pa vse jeterne teste ok. Bi se po 6 letih ze kaj poznalo? Hvala za odg.
Prestrasena mamica

Spostovani, od vsega nastetega bi lahko do prenosa virusa hepatitisa C prislo le pri tetovazi: ce bi se bi in sestrin partner tetovirala z isto iglo ali pistolo, najprej moski, nato pa bi, instrumenta pa ne bi razkuzili. Sicer je vse ugibanje o morebitni okuzbi odvec: testirajte se in boste pomirjeni

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Koliko casa pa hepatitis prezivi na nekem predmetu v kapljicah krvi? Bom se testirala zanima me samo se kaj menite o raznih selfcheckih za hepatitis c ki se jih dobi iz tujine so zanesljivi? (rapid hcv test)

Spostovani, cetudi virus hepatitisa C se nekaj casa prezivi na povrsini, to se ne pomeni, da lahko tudi povzroci okuzbo. Za okuzbo so pomembni: transfuzija okuzene krvi; souporaba igel pri intravenskih uzivalcih, tetovaze z nesterilnimiiglami, snifanje, ipd. Izkusenj s selfchecki nimam, ce se boste testirali, vsekakor uporabite klasicno presejalno metodo v laboratoriju.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Zanima me samo se ce otrok dobi hc od mamice ali je tudi za njih zdravilo tako kot za odrasle ki se jih popolnoma ozdravi

Spostovani, uspesno se zdravijo tudi otroci, ki so se okuzili od matere; so pa pri nas ti primeri izjemno redki.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Pozdravljeni,
Pred kratkim casom smo s prijatelji snifali.. In smo si vsi delili isto slamico.. Kasneje sem zvedel da je enemu rahlo krvavelo iz nosa kar me je totalno spravilo iz tira, saj nisem vedel da lahko pride do prenosa hepatitisa c.. Ce je prijatelj zdrav oz brez hepatitisa ne more priti do okuzbe ne? In ce slucajno pride do okuzbe lahko z poljubi oz slino okuzim zeno in otroka? To smo sicer konzumirali nekaj dni nazaj.. Je verjetnost da sem lahko ze okuzen? In da sta lahko prav tako okuzena tudi ona 2?prosim in hvala za odgovor.. Lp

Spostovani, če je prijatelj okuzen z virusom hepatitisa C, bi se lahko okuzili, če ni, a, seveda, ne. Inkubacija je do 6 mesecev, po nekaj dneh sigurno niste okuzili nikogar, prenasa pa se predvsem s krvjo. Verjetnost okuzbe je tudi sicer s slino in poljubljanjem izjemno nizka, ce sploh

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Pozdravljeni,

Zadnjic sem z zvitim bankovcem posnifal zelo malo vsebino kokaina. Bankovec sem uporabljal samo jaz. A je mozno da bi se okuzil s hepatitisom? Ce bi slucajno od prej ze bil prisoten virus na bankovcu? Sicer nisem nic krvavel niti nisem imel poskodvane sluznice v nosu.

Hvala

Naj omenim se, da pred tem nisem snifal eno leto.

Spoštovani, ob snifanju preko bankovca, ki je bil le v stiku z vami, se nikakor niste mogli okužiti. Tveganje bi obstajalo, če bi bankovec romal od enega do drugega uporabnika.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Kaj pa ce je bil pred tem bankovec mogoče ze kdaj bil uporabljen za tovrstno pocetje? Ta bankovec sem dobil ob nakupu pijače v klubu, kaj ce je kdo tisti večer snifal ze s tem in sem imel to smolo, da sem dobil ravno ta bankovec

Spoštovani, tak prenos je praktično neverjeten, ker je za prenos potreben kužni material: sluznica, kri, …, tu bi bi že zdavnaj vse posušeno, pa še praktično isti mm bankovca bi morali zadeti…

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Torej je skrb odvecna in se ni potrebno testirati?

Glede na navedeno je skrb odveč in testiranje ni potrebno.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Spoštovani,  pred kratkim je prislo do situacije v kateri sem si natocil mleko iz tetrapaka, kasneje pa sem opazil, da je druga oseba neposredno pila iz istega tetrapaka. Za to osebo vem da je imela težave s heroinom in drugimi drogami. Oseba je potrdila da je tudi prej pila iz istega tetrapaka. Je mozno da sem se okuzil? Recimo hiv, hep c, hep b? Ali kake druge bolezni? Recimo da je oseba mogoce malo krvavela ko je spila mleko, jaz pa sem si potem okuženo mleko natocil… Zelo me skrbi.

Spostovani, ce z osebo niste imeli neposrednega stika, oz. tudi nepoosredno s tetrapakom ne, se niste mogli okuziti s nicemer od navedenega, vse skrbi so povsem odvec.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Hvala za odgovor. Tudi, ce bi slucajno oseba pljunila malo krvi v v mleko, ker sem imel ob “incidentu” afto na jeziku

Tole so zgolj teoretiziranja in ne prenosi, ki se v resnici dogajajo. Kot tečeno, je za prenos s krvjo prenosljivih povzročizeljev potreben KONKRETEN NEPOSREDEN STIK s krvjo in izločki ali ob spolnem odnosu, ali ob poškodbi z ostrim predmetom, v katerem je bila kri.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

New Report

Close