Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Splošno Cepljenja Hepatitis C

Hepatitis C

Spoštovani, iz navedenega lahko zaključim, da prisotnosti (nosilstva) virusa hepatitisa C pri vas niso potrdili, Iz tega sklepamo, da ga ne “nosite”, ker ga ne nosite, pa tudi otrok ni (bil) ogrožen.
Kaj pomeni neopredeljivost testa HCV je težko reči, ali gre za lažno pozitiven test (neopredeljiv test), ali pa je bila morda res okužba v preteklosti.
Proti hepatitisu C se ne morete cepiti, saj cepljenje ne obstaja, Lep pozdrav!
Nina

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Mene zanima če se lahko okužiš s hepatitisom c tudi prek herpesa?.. kaj če je hepres krvav? .. ali je možno da se tako okužiš?
LP

Spoštovani,

najbolj verjeten način okužbe je preko okužene krvi ( transfuzija, intravensko uživanje drog ob ponavljajoči se souporabi okuženega pribora, tudi poškodba z ostrim, krvavim predmetom ipd.)

Vaš strah je odveč; verjetnost, da bi se okužili preko herpesa je zanemarljiva. ( V opisanih primerih gre za večjo količino krvi, poškodbo kože, ponavljajočo se uporabo kontaminiranega pribora).

Lep pozdrav, Eva

Eva Grilc

Zanima me, katere bolezni se lahko tvega v primeru, da imaš na rokah manjše ranice – npr. pri uporabi javnih stranišč, če prideš v stik z urinom in pa npr. pri stiku z denarjem, torej ko ti nekdo da v roke kovance, v primeru da ima prav tako krvavečo rano? Ali je možno da se na ta način dobi tudi hepatitis? Zanima me torej prenos ranjena koža – urin in zanemarljiva količina krvi?

Hvala,
Lep pozdrav

Spoštovani, posrednih stikov preko stranišč, kljuk, denarja, skratka neostrih predmetov se ne smatra kot tveganih za prenos krvno prenosljivih bolezni. Za prenose HIV-a, hepatitisov se smatra kot tvegane, če gre za stike z ostrimi predmeti, oz. če se kri neposredno prenese na sluznice.
Teoretični prenosi z obilico krvi neposredno iz krvaveče rane na kovanec in od tam v novo krvavečo rano bi bili možni tako za hepaptitis B, C, HIV, amoak takrat bi šlo za obilno prelitje krvi, če razumete.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Spoštovani,

morda veste, kakšna je verjetnost okužbe z virusom hepatitisa C ob vbodu z rabljeno injekcijsko iglo dokazano s hepatitisom C pozitivnega človeka? Mislim na naključni vbod, ko odvrženo iglo po nesreči primeš ali pohodiš…

Ali se s hepatitisom C lahko okužiš s slino okuženega človeka preko poškodovane ustne sluznice (afte, herpes,…) ob npr. poljubljanju s to osebo, pitju iz istega kozarca,…?

Hvala za odgovor in lepo pozdravljeni.

Verjetnost prenosa vsekakor obstaja, navedeni način prenosa je tudi najpogostejši med intravenskimi uživalci drog, ki si droge inicirajo z isto iglo, pri naključnem prenosu (z že posušeno krvjo in majhno količino virusa) pa je tveganje bistveno manjše.
Virus hepatitisa C se s slino prenaša bolj teoretično. saj so spolni partnerji s hepatitisom c okuženih oseb večinoma negativni (razen če so okuženi zaradi druge vrste prenosa: kri, iniciranje drog)

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Kako je s prenosom hiv ali hepatitisa b,c pri opečeni koži – kjer ni prisotne krvaveče rane in gre samo za odluščenje povrhnjice s predhodnim mehurjem? Koža je sicer rdečkasta, vendar ni krvi. Kako je v primeru, da pride taka koža v stik z okuženo krvjo?

Pri nezaceljeni opeklini, kjer manjka kožni pokrov, čeprav ne krvavi, je tveganje za vstop s krvjo prenosčjivih povzročiteljev vsekakor povečano.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Kakšno je to tveganje, oz. ali je to tolikšno kot je to npr. pri krvaveči rani?

Tveganja ne opredeljujejmo tako podrobno, saj nima smisla. Zaščito predstavlja kožni pokrov, ki je pri opeklini poškodovan, zato je vstop povzroćiteljev olajšan.Koliko pa, je nemogoče reči.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Mene zanima,ce je mozno da odstranis hepatitis c za vedno iz svojega telesa??z presaditvijo jeter in z zamenjavo celotne krvi??jst sem opravila zdravljenje in bilo je uspesno,samo zelela bi da umaknem ta virus iz svojega zivljenja za vedno.vem da to ni kr tako enostavno,da moras cakat na presaditev..ampak jst bi tudi bila pripravljena placati vse.

Hvala
diana

Spoštovani, čeprav ste že opravili zdravljenje, preberite še članek po zapisu dr. Matičičeve.
http://www.viva.si/Infekcijske-bolezni/1453/Hepatitis-C-Velik-napredek-v-zdravljenju

Če ste uspešno zdravljeni, je to to in bo potrebno stalno spremljanje stanja. Vrnitve nazaj pa ni.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Vprašanje: precej sem prebiral o okužbi s HCV oziroma zdravljenju, nisem pa zasledil nečesa:
vedno je poudarjano, da se je nadvse priporočljivo popolnoma odreči uživanju alkohola ( mimogrede: če je zdravljenje uspešno, se lahko ozdravljena oseba vrne k zmernemu uživanju alk. pijač..?).
Nikjer pa niti besede, kako je z uživanjem heroina oz. metadona, če gre za odvisnika. Človek dobi občutek – ker substanci nista niti omenjeni – kot da nimata nobenega vpliva na stanje oz. zdravljenje.
Hvala za odgovor !

Heroin kot tak nima vpliva, zelo pa bi vplivale nečistoče, primešane heroinu. Metadonsko zdravljenje prav tako nima vpliva. Alkohol pa že sam, kot tak, vpliva na mnoge metabolične procese v jetrih. Tudi po končanem zdravljenju je zelo zelo nezaželen in ne vem, kje ste prebrali, da zdravljena oseba lahko uživa alkohol. Pri vseh kroničnih vnetjh jeter, pa čeprav jih bvladujemo, je alkohol popolnoma neželen.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Pozdravljeni,

se je mogoče okužiti s hepatitisom preko rabljenih boksarskih rokavic? Na primer, ko pri udarcu poči koža, naslednjič pa te iste rokavice uporabi nekdo drug.
Lep dan,

Simon

Ne poznam tovrstnega prenosa. Že prenos s svežimi izločki (spolni odnosm nožnični izloček) je izjemno redek, preko posušenih (in še brez vboda) pa je najbrž ničen.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Spoštovani,

pred nekaj dnevi mi je zenska nudila oralni seks. Je možno da se okužim s kako boleznijo, preko sline npr?

S slino bi lahko npr. prenesla hepatitis B, če bi bila visoko kužna, pa herpes virus, pa še kaj. Ne bi pa prenesla virusa HIV.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Živjo,
zanima me kakšna je možnost za prenos hepatitisa C, če sem z osebo (sploh nisem sigurna da ga ima) imela 3 nezaščitene odnose, od tega je samo enkrat prišlo do izliva.
Hvala

New Report

Close