Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Splošno Cepljenja Hepatitis C

Hepatitis C

Spoštovani, oseba, okužena z virusom HIV je lahko v določenih obdobjih bolj kužna: zlasti v fazi viremije, takoj po okužbi, oz. v fazi akutnega retrovirusnega sindroma; in v fazi AIDS-a.
Če se sumi, da je oseba okužena z virusom HIV in je izloček prišel na odprto rano, je smiselno testiranje 4 tedne po izpostavitvi. Lumbrikant ne prepreči prenosa.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Se opravicujem, da toliko pisem, vec ne bom. Samo to bi se vprasal. Ce je vaginalni izlocek prisel v to rano (ki je bila res mikroskopska in je jaz pred spolnim odnosom sploh nisem opazil) ali je kaksna moznost, da se ne okuzis, ceprav je punca bila hiv+? A ze to, da je vagina vlazna pomeni, da je verjetnost za okuzbo? Hvala.

Spoštovani, verjetnost, da ste se okužili, je pravzaprav zelo nizka, (v primerjavi z verjetnostjo, da se niste). Vlažna vagina pač pomeni izloček, v izločku pa se pri okuženi osebi lahko nahaja virus. Ampak – pri mikroskopski ranici (KI JE NISTE OPAZILI???? )je tveganje pač nizko

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Spoštovani! Tudi mene zanima, kako kužen je hepatitis c. V porodnišnici so me zbodli v prst, ker so mi merili hemoglobin. Kmalu sem na malo ranico povsem pozabila in prijemala kljuke, pipe in druge predmete v stranišču in kopalnici, ki jih je uporabljalo šest porodnic. Ena od njih je celo pravila, da je kot novorojenček, zaradi zlatenice, prejela transfuzijo krvi in se ni nikoli testirala na hepatitis c. Zaradi močne čišče in utrujenosti je bilo v teh dveh prostorih pogosto umazano od krvi po stranišču, tuš kabini, celo na kljuki sem opazila precej krvi dan pred jemanjem krvi za hemoglobin. Ker sem bila tudi sama precej utrujena od poroda in neprespane noči, nisem bila preveč previdna in nisem paila česa sem se dotikala. Če bi se dotaknila še mokre, sveže krvi bi verjetno opazila, nekaj ur staro, posušeno kri pa sem verjetno spregedala in se je dotikala z ranico. To mi sedaj ne gre iz glave in pogosto premišljujem, če sem se morda tako okužila. Mož pravi, da pretiravam in povsod vidim strahove, zato bi še vas povprašala o verjetnosti za okužbo. Hvala že vnaprej in lep vikend.

Spoštovani, res vidite strahove. Hepatitis C se prvenstveno prenaša s transfuzijo okužene krvi ali z iniciranjem drog z isto iglo. Tveganje za vas bi obstajalo, če bi se zbodli z odvrženo iglo.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Spoštovana ga. Nina!

Berem vaše odgovore in bi želela podati svojo izkušnjo in mnenje. Pred časom sem donirala kri in nekaj tednov kasneje prejela izvid, da sem pozitvna na hepatitis C (antigen in RNA). V svojem življenju si nisem nikoli injicirala drog, se tetovirala, delala piercingov ali. Praktično edini stik s hepatitisom C sem imela preko enkratnega nezaščitenega heteroseksualnega spolnega odnosa z osebo, ki je (po svojem vedenju) hepatitis C že prebolela. Bolj verjetne razlage za okužbo nismo našli.

Prenos preko spolnega stika je tako res zelo malo verjeten, vendar ni nemogoč. Zato menim, da bi morali spodbujati ljudi k testiranju. Koliko vem, je v Sloveniji še vedno cca 3000 ljudi, ki so okuženiin tega sploh ne vedo. Sama sem imela zgolj srečo, da sem kot darovalka okužbo odkrila. Sedaj jo imam možnost pravočasno zdraviti z najnovejšimi, varnimi in učinkovitimi zdravili, ki bolezen popolnoma pozdravijo.

Vse osebe, ki jih skrbi, da so prišle v stik s hepatitisom C ali sumijo, da bi lahko bile okužene, zato spodbujam, da ne povprašujejo zgolj na forumu, temveč se 100% prepričajo tako, da se udeležijo testiranja (brezplačno!).

Spoštljiv pozdrav,
Eva

Spoštovani, najlepša hvala, da ste delili z nami svojo izkušnjo. Res je, hepatitis C se prvenstveno prenaša s krvjo, in morate imeti res izjemno smolo, da se okužite s spolnim odnosom.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Spoštovani, najlepša hvala, da ste delili z nami svojo izkušnjo. Res je, hepatitis C se prvenstveno prenaša s krvjo, in morate imeti res izjemno smolo, da se okužite s spolnim odnosom.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Spostovani, mene pa zanima kaksna je moznost za prenos hepatisa B in C pri spolnih odnosih. Zanima me tudi ali se oseba lahko okuzi s hepatitisom B, ce je bila v otrostvu uspesno cepljena s 3 odmerki. Ali cepivo daje dolgotrajno zascito oz. ali bi se kljub temu morali vsi testirati kot to delamo npr. za hiv? Spadam v prvo generacijo otrok, ki je bila rutinsko cepeljena.

Spoštovani, v primeru, da ste bili v otroštvu popolno cepljeni proti hepatitisu B s tremi odmerki cepiva, to smatramo za dolgo(trajno) zaščito. Rutinskega testiranja ne izvajamo, razen če bi prišlo do rizilnega dogodka: npr. vbod z iglo; zaposlitev v zdravstvu ali npr. partnerstvo z dokazano hepatitis B pozitivno osebo. Hepatitis B se lahko prenaša s spolnimi odnosi, vendar zmatramo, da smo s cepljenjem primerno zaščiteni. Hepatitis C se s spolnimi odnosi prav tako lahko presaša, a je v resnici prenos zelo zelo redek.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Pozdravljeni!

Imam eno vprasanje.
Sem zdravsteni delavec. Pred kratkim sem bil v stiku s pacientom, ki je okuzen s HEP C+. Uporabljal sem zascitno opremo – plasc, kapo, rokavice, masko in ocala. Po izvedenih aktivnostih (razen dotikanja vrecke za urin od zunaj ni bilo nobenih drugih moznosti za prenos kuznin) sem si slekel varovalno opremo (najprej rokavice) z golimi rokami plasc, kapo, masko in ocala. Skrbi me naslednje; neposredno po slacenju zascitne opreme sem si povrsno razkuzil roki in si obrisal nos (imam alergijo in mi stalno kaplja. Ni bilo casa za iskanje robcka, zato sem si nos obrisal z roko). Zanima me, ali je mozen prenos HEP C iz urinske vrecke na plasc, iz plasca na roke, slabo razkuzevanje in na nosno sluznico?

Hvala za odgovor!

Spoštovani, pa saj vi s kužnino sploh niste bili v stiku?? Niste se ne vbodli, niti ne polili s kužno telesno tekočino. Tveganja za prenos ob navedenem opisu ni.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Pozdravljeni!

Hvala za hiter odgovor. S kuznino nisem bil v stiku, zanima me le, ce je mozno da bi na urinski vrecki ostala kaksna sled urina (npr. kapljica), ki bi jo, ob slacenju, preko rok lahko prenesel na nosno sluznico? Oz. kaksno je tveganje za okuzbo pri taksnem dogodku?

Hvala in lep pozdrav.

Spoštovani, za s krvjo prenosljive okužbe je potreben konkretni stik tekočina sluznica, vbod, ipd. (ki ga ni bilo).Tveganja za prenos ne morem oceniti.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Pozdravljeni.
Imam vprasanje zvezi prenosa hepatitisa c. Imam prijatelja s tem virusom, katerega nosi ze 15 let. Nima zdr.tezav, ima tudi zeno s katero ima dva otroka in so vsi negativni. V bistvu se gre za to, da sva tu pa tam v stiku, nic posebnega , rokovanje, mogoce prijateljski objem, niti ne delam galame pri tem ce kdaj skadimo kaki “cigaret”skupaj. Nic posebnega. Bolj me skrbi za otroka, ko se gre za cartanje, mogoce kaki poljub na lica, zadnjic je imela mala ranico na nogi in se je v bistvu dotikala njegovih predmetov, potem na ranico, rok, mogoce je imel slino na roki, nevem,. Malo tudi pretiravam, vem, ampak otrok je otrok, prijatelju pa hrbta ne obrnes zaradi tega. ida ne dolgovezim. Kaksna je moznost okuzbe v navedenih primerih? Hvala
S spostljivimi pozdravi
G R

Spoštovani, možnosti okužbe ob navedenih sitikih ni.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Pozdravljeni,

moje vprašanje je morda naivno pa vendar, ali je mogoč prenos hepatitisa in hiv preko nehigieničnega pribora za britje pri brivcu? (klasična britvica)?

Se vnaprej zahvaljujem za odgovor

Pozdravljeni,

zanima me če je možen prenos hepatitisa ali hiv preko nehigieničnega pribora pri britju (brivec, klasična britvica).

Najlepša hvala za odgovor

Spoštovani, če bi brivec tik pred vami bril in ob tem do krvi urezal hepatitis B ali C okuženo osebo in potem brez razkuževanja bril vas, bi lahko prišlo do prenosa.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Kot vem, je britev nabrusil in nihče ni bil urezan do krvi pred mano ampak je bilo britje kot običajno (rahlo poškodovanje povrhnjice). Vprašal sem, ker kot običajno koža rahlo peče in ne vem če je prenos možen preko takšnih manjših poškodb kože…

New Report

Close