Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Splošno Cepljenja Hepatitis C

Hepatitis C

Pozdravljeni!

Imam eno vprašanje – prebral sem, da se je najbolj primerno testirati za hepatitis C 6 mesecev po možnosti okužbe. Pri meni je bila zadnja možnost okužbe pred enim mescem, vendar je prišlo do tega rizičnega vedenja tudi enkrat pred 8imi mesci. Ali vseeno upoštevam zadnjo možnost okužbe – torej pred enim mescem?
Ali se lahko testiram zdaj ter tudi po šestih mescih od zadnjega rizičnega vedenja?
Hvala za odgovor!

Spoštovani, če ste okužili pred 8 meseci, bo test pozitiven. Če se pred pred osmimi meseci (ali prej) niste okužili, in ste se okužili šele pred 1 mesecem, bo test najverjetneje negativen in boste o tem, ali ste se okužili ali ne, vedeli šele 6 mesecev.
Torej pozitiven test – pomeni okužbo; negativen test pa nam zaenkrat še ne pove ničesar.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Se vam zdi torej priporočljivo, da grem sedaj na testiranje ali počakam 6 mesecev?
Ali obstaja možnost brezplačnega in anonimnega testiranja v Mariboru in kdaj to poteka?

Če je bilo rizično vedenje že pred 8 meseci, se mi zdi testiranje vsekakor smiselno. Vendar pa morate v primeru negativnega izvida vedeti, da je le ta lahko tudi lažno negativen.
Testiranje Maribor:
Pokličite.
Univerzitetni klinični center Maribor
Oddelek za nalezljive bolezni in vročinska stanja, ambulanta za HIV in druge spolno prenosljive bolezni
Naslov: Ljubljanska 5
Informacije: 02/321 26 57
Urnik: ob ponedeljkih 10h-12h
Rezultati: ob četrtkih 12h-13h, osebno
Način: anonimno in brezplačno

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Spoštovani!

Po internetu sem zasledil, da je zdravljenje zaradi novih zdravil, ki so leta 2015 prisla v Slovenijo, postalo zelo uspesno, vendar je tudi drago. Zanima me, ce mora posameznik sam placati zdravljenje ali je le to pokrito v okviru zdravstvenega zavarovanja?

Hvala za odgovor

Spoštovani, v kolikor oseba sodi v skupino, kjer je indicirano zdravljenje, gre le to v stroške ZZZS.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Spoštovani!
Imam nekaj vprašanj, in sicer – pred tremi leti sem večkrat z istim tulcem snifal z osebami, ki so tudi snifale z istim tulcem z osebo, ki je imela hepatitis c (le-ta je pokazal stare izvide, ki so potrjevali, da sam ni več prenašalec. Prav tako njegova punca ni imela hepatitis c, za kar se je testirala – predvidevam, če ona ni dobila hepatitis c, in je bila dejansko najbolj izpostavljena, je potem tudi manj možnosti, da bi ga dobil jaz).
Sam nikoli nisem uporabljal tulca z njim, le z osebami, ki so ga ga uporabljale z njim.
Prav tako sem se pred kratkim testiral, in je bil rezultat negativen. Vendar sem pred testiranjem, dvakrat uporabljal isti tulec (to je bilo dva meseca pred testiranjem) z osebami, ki so uporabljale pred tremi leti tulec z njim. Glede na to, da je bil moj test negativen in sem že prej uporabljal isti tulec z njimi, obstaja kakšna možnost, da bi zaradi dveh “incidentov” pred dvema mesecema, lahko bil test pozitiven?
Ponovno ponavljam, da sam nisem nikol z njim uporabljal tulca, in da je zatrdil, da ni prenašalec in celo priložil izvide. Prav tako nobena od oseb, ki je uporabljala isti tulec kot on, nima nikakršnih zdravstvenih problemov (od takrat je minilo že več kot tri leta).
Strah me je, da so se morda okužile osebe preko njega in jaz poslednično preko njih.

Hvala za odgovor!

Presojati verjetnosti “preko drugih oseb”, ki so ali niso negativne, ne gre. Če souporabljate tulce in ste jih zadnjih souporabljali pred 2 mesecema, boste dokončni odgovor glede hepatitis C vedeli 6 mesesecev po početju. (če vsem, seveda, ne boste souporabljali tulcev z drugimi osebami).

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Pozdravljeni!

Testiral za hepatitis C. Izvid je bil: nereaktiven; kar pomeni, da je bil izvid negativen. Vendar se lahko pojavijo protitelesa včasih tudi v roku šest mesecev, zato bom tudi ponovil testiranje.
Zanima me, če sem kljub temu v tem trenutku, ko je izvid pokazal nereaktiven, kužen? Torej zanima, če klub temu ,da protiteles še ni, virus ni prisoten? Ali sem ga lahko do zdaj prenesel na nekoga drugega, kljub temu, da je bil test negativen?

Spostovani, ce bi se res okuzili in bi bili sedaj v obdobju “okna”, je odgovor da. V obdobju okna ste lahko kuzni in lahko tudi okuzite druge.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Kakšne so pa možnosti prenosa hepatitis C preko spolnih odnosov?
Ali obstaja še kakšen drug test, ki bi pokazal, če sem kužen ali ne? Ker se mi zdi to precej dolga doba, da čakam, da se ponovno testiram

Spoštovani, možnot prenosa hepatitisa C preko spolnih odnosov sicer obstaja, a je zelo nizka. Za testiranje morebitne okužbe je možna tudi metoda NAT, ki pa je rutinsko ne izvajamo, se je pa možno dogovoriti na Zavodu za transfuzijo.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Pozdravljeni, testiral sem se na za hepatitis B in C na zavodu za transfuzijsko medicino. Ker sem bil živčen glede testiranja, nisem bil pozoren ali je sestra vzela sterilni pribor. Ali je možno, da mi je kri vzela z rabljeno iglo? Ali sta posodica za kri in igla pakirani skupaj, ali vsaka zase. V tem primeru bi se lahko sestra zmotila in mi kri vzela z rabljeno iglo.

lp

Pozdravljeni
testiral sem se za hepatitis B in C, ker sem bil živčen pri odvzemu nisem bil pozoren ali je medicinska sestra vzela nov sterilen pribor. Ali je možno, da je uporabila rabljeno iglo? Ali sta igla in posodica za kri pakirani skupaj?

hvala za odgovor

Spoštovani, tole je pa res gromozanska paranoja. Vse igle so pakirane za izključno enkratno upogabo in se jih po odvzemu sname z vakumskega aspiratorja in odvrže.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

hvala za odgovor. Vem, da so za enkratno uporabo, samo teoretično bi lahko sestra uporabljeno iglo od predhodnika ponesreči pozabila zavreči in jo po nesreči še enkrat uporabila?

Ne vem, kako si to predstavjate???, ker po tem, ko iglo izvleče, jo tudi odstrani iz odvzemnika. Po nemarnosti bi jo sicer lahko napačno ODVRGLA (in bi igla nekje ležala), ampak za nov odvzem bi v vsakem primeru odpirala novo.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Spoštovani!

Zanima me, če je možna okužba s hepatitisom c s snifanjem poppersev. torej direktno iz stekleničke inhaliranje. zgodilo se je le dvakrat.

Spoštovani!

Zanima me, če je možna okužba s hepatitisom c ob snifanju oz inhaliranju poppersov? do inhalacije je prišlo le dvakrat. nobene krvavitve, ne nič.

Tveganje je zelo majhno, če ste to počeli e 2x in sicer tega ne počnete, ? je verjetnost, da bi bil nosni pretin poškodovan, zelo majhna. A ste snifali z ostim nastavskom kot ostali?

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

New Report

Close