Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Splošno Cepljenja Hepatitis C

Hepatitis C

Pozdravljeni, mene pa zanima kakšna je možnost prenosa hepatitisa C pri družinskih članih? Imam brata z to okužbo, res je da nimava nobenih telesnih stikov, samo wc in umit pribor in tako naprej..hvaala za odgovor

Spoštovani, hepatitis C se v glavnem prenaša s krvjo, zato so najpogostejše okužbe pri intravenskih učivalcih, ki izmenjujejo igle, oz. ob transfuziji s hepatitisom C (nepregledane) okužene krvi, ob vbodih z okuženo iglo, ipd. Možni bi bili prenosi tudi s spolnimi odnosi, oz. s telesnimi tekočinami; vendar so v resnici tovrstni prenosi redki. Po študijah so družinski člani in spolni partnerji oseb, okuženih s hepatitisom, večinoma neokuženi, (razen v primeru – če sočasno ne inicirajo drog z isto iglo).
Pri souporabi WC ja, oz. pribora, ki se oprere, tveganja ni.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Pozdravljeni!

Naš otrok je začel obiskovati vrtec in je v skupini z otrokom staršev, ki so bili oz. so odvisniki od trdih drog. Ker ima veliko narkomanov hepatitis ali pa celo hiv, ki se iz matere prenese tudi na otroka, obstaja torej možnost, da je dotični otrok okužen s kakšnim izmed omenjenih virusov. Otroci so majhni, vsi lulajo na isto stranišče, mogoče kdaj pijejo iz istega kozarca, si delijo iste igrače, mogoče kateri drugega celo kdaj ugrizne….

Kakšne so možnosti, da njihov otrok okuži našega, če ima katerega od naštetih virusov?

Spoštovani! Za začetek morate vedeti, da je populacija odvisnikov pri nas s HIV praktično neokužena. Kar se hepatitisa B tiče, tudi če je morda mati nosilka, se otroka ob rojstvu zaščiti z imunoglobulini proti hepaititisu B in se ga nato cepi. Uživalci, ki izmenjujejo igle, so pogosteje okuženi s hepatitisom C, ki se sicer lahko prenese tudi na otroka, a ne vedno. Okužba se prenaša v glavnem z okuženo krvjo, zato je verjetnost, da bi se prenašala ob navedenih stikih v vrtcu, malo verjetna.
Pitje iz kozarca, lulalanje v isto stranišče, ni problematično.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Najlepša hvala za odgovor!

Lepo pozdravljeni in lep dan!

Dober dan! Mene zanima sledeče. Od znanca smo si izposodili kombi, s katerim se vozijo njegovi delavci, ki prihajajo iz Albanije, Bolgarije, Romunije ipd. Ker sem delala v prahu in drugi umazaniji sem imela roke zelo izsušene in občutljive. Med odpiranjem plastenke z vodo, sem se precej namučila in si na grobem pokrovčku popraskala povrhnjico zelo izsušene kože. Zvečer sem opazila, da je bila na vratih kombija rdeča packa od krvi, po barvi sodeč precej sveža. Kombi sva prevzela takoj, ko so se delavci vrnili z dela. Sama sem večkrat prijela za to kljuko, nato pa si pri odpiranju pokrovčka opraskala povrhnjico kože. Na rokah drugače nisem opazila sledi tuje krvi s kljuke, niti sama se nisem popraskala do krvi. Mož pravi, da pretiravam, ko me skrbi, da bi s tem dobila hiv, hepatitis c ali b. Sama razmišljam o testiranju, vendar bom težko dočakala da mine pol leta, ker sem zelo zaskrbljena? Zato sem se odločila, da za mnenje povprašam še vas, ker ste strokovnjakinja s tega področja. Lep pozdrav!

Spoštovani, s krvjo prenosljivi povzročitelji se prenašajo z neposrednimi stiki s kužnino in to ob stikih sluznica sluznica, ob vbodih z osstrimi predmeti, na katerih (ali bolje v katerih) so ostanki kože, sluznice, kri okužene osebe, ob spolnih odnosih. Ugolj z dotikom se ne niste mogli okužiti in se strinjam z vašim možem.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

mene pa zanima v kolikšnem času se pokaže na testih prisotnost hepatitisa b. bilo je tako: prijatelj je oslinil prst in ga kljub mojemu nasprotovanju položil na moje ustnice, ki sem jih kasneje sprala z milom. testirala sem se čez mesec in pol, rekli so da so izvidi v redu.bi se v tem času pokazalo na izvidu, če bi bila okužena? hvala za odgovor.

Tveganje za prenos hepatitisa B na navedeni način je skrajno nizko, tudi če bi bil prijatelj visoko kužen, ker vas s prstom po ustnicah ni drgnil, oz. vam vtiral sline v kožo ali sluznico. Sicer pa v primeru okužbe HBs Ag (ki je označevalec okužbe z virusom hepatitisa B) v krvi zaznamo po cca 56 dneh po okužbi (7-8 tednov).

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

predlagate da se grem še enkrat testirat ali pretiravam v vsem skup in naj pozabim na to?kaj bi storili vi?

ali pomaga dejstvo da sem ustnice sprala z milom? ali milo uniči virus hepatitisa b? tako sem bla srečna ko sem zvedla da je vse vredu, kasneje sem se spomnila pa na ta pripetljaj in me skrbi….

Menim, da ob opisanem stiku nadaljnje testiranje ni potrebno

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Z milom in vodo mikroorganizme odstranimo, jih pa ne ubijamo, prav gotovo pa spiranje pripomore k velikemu znizanju koncentracije.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Pozdravljeni,

zasledila sem informacijo, da je največ okuženih in obolelih za hepatitisom C med odvisniki od prepovedanih drog in alkoholiki. Zakaj tudi med alkoholiki, če pa se virus hepatitisa C prenaša zlasti s krvjo? Hvala za odgovor.

Virus hepatitisa C se dejansko prenasa s krvjo in res je, da je najvec okuzenih med tistimi, ki so si inicirali droge s souporabljanjem pribora. Alkoholik, ki ni imel stka z virusom, se, seveda ne more in se ni mogel okuziti. Morate pa vedeti, da se souporabljanje pribora pri intravenskem iniciranju prepovedanih drog obicajno kombinira z zlorabo alkohola. Bolezni odvisnosti se med seboj pac prepletajo in v tej luci morate razumeti alkoholike, mnogi alkoholiki so prvotno uporabljali prepovedane droge i.v., kasneje pa presli v zlorabo alkohola.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

mam eno vprašanje glede snifanja oz rizičnosti tega početja. Pred kratkim smo bili s prijatelji na partiju, kjer smo snifali – in to z isto slamico. Kakšna obstaja možnost okužbe s kakšno boleznijo – npr. Hepatitis C? Na internetu sem zasledila informacije, da se le-ta prenaša sicer s krvjo (skupni pribor za vbrizgavanje drog) ter s spolnimi odnosi, okuženimi iglami pri tetoviranju, piercingih; obstaja tudi možnost okužbe s snifanjem oz kakšna je ta možnost?
Večkrat smo si že delili isto slamico. Vendar me je vseeno kar naenkrat postalo zelo strah. Sicer pa noben ni krvavel iz nosu med samim snifanjem.
Glede na to, da se je to zgodilo pred kratkim, je najbolj primerno, da se grem šele testirati čez 6 mesecev, glede na to, da so možni lažni negativni izvidi vse do pol leta od možnosti okužbe?

Hvala za odgovor!

Spoštovani, s snifanjem se lahko prenapajo krvno prenosljive bolezni, zlasti ob pogostem snifanju in poškodni nosnega pretina. Če obstaja možnost za okužbo z virusom hepatitisa C, se testiranje opravi po 6 mesecih.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Hvala za odgovor!
V vsakem primeru, se pa torej ne “splača” iti testirat prej preden preteče šest mesecev? Če sem prav razumela, so lahko v tem času testi samo lažno negativni?
Zavedam se, da je to početje rizično, tega nikoli več ne bom počela, ker me je groza, kako sem lahko tako neodgovorna in kakšne posledice lahko ima takšno početje. Mi lahko samo še napišete, če je to početje zelo rizično ali manj rizično? Ali obstaja zelo velika možnost za okužbo, ali je ta manjša (kot npr. pri uporabljanju istih igel pri vzbrizgavanju drog)? 6 mesec je kar dolga doba, in bi vsaj rada vedela, kakšne so možnosti okužbe.

Nezaceljena opeklina brez pokrova je rana, tveganje je primerljivo

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Tveganje ob snifanju se zlasti, ce pretin ni poskodovan, je, seveda, mnogo manjse kot pri vbodu z iglo? Testi so lahko pozitivni prej, a je zaradi razlicno dolge in zlasti dolge inkubacije treba upostevati najdaljse obdobje

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

New Report

Close