Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Splošno Cepljenja Hepatitis C

Hepatitis C

Spoštovani, možnost prenosa hepatitisa C s spolnim odnosom z okuženo osebo sicer obstaja, je pa relativno majhna. Spolni partnerji oseb s hepatitis C so namreč v veliki meri neokuženi, razen že z osebami ne pkaticirajo drugih oblik tveganega vedenja (soiniciranje drog). Virus hepatitisa C se prenaša predvsem s krvjo.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Pozdravljeni!

Imam vprašanje glede hepatitisa c. Pred dvemi tedni smo uporabljali isti tulec z osebo, ki ima hepatitis c. Ampak priznal nam je šele čez nekaj časa ko smo si že dostikrat izmenjali tulec. Zagotovil nam je, da ni prenašalec. Da je bil zdravljen pred parimi leti in, da ni potrebe za skrbi. Mene pa najbol skrbi naslednja stvar. Sicer je takrat že od zadnje izmenjave tulca minilo kakšnih 5 ur nakar je fantu z nosa začela teči kri, ko se je malce počohal po nosu . Kakršnih koli sledi krvi na tulcu ni bilo od okužene osebe. A je velika možnost za okužbo? Prosim za odgovor zelo me skrbi!

LP

Spoštovani, preko tulca se ob snifanju lahko prenapajo virusi hepatitisov B in C, še zlasti, če oseba ob tem krvavi iz nosne sluznice. Ker pravite, da je do krvavitve prišlo šele kasneje, je tveganje sicer mnogo manjše, obstaja pa vseeno.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Hvala za odgovor.

Zanima me še ali je res možno, kot nam je ta oseba zagotovila…ker se je zdravil in virus pozdravil, da ni več prenašalec? Kdaj se pokaže virus v krvi…nekje po 8 tednih?

Spoštovani, zdravljenje hepatitis C je precej zakomplicirana stvar, zato vam za boljše razumevanje pripenjam poljudni intervju dr. Matičičeve http://www.viva.si/Infekcijske-bolezni/1453/Hepatitis-C-Velik-napredek-v-zdravljenju
Verjetno je bil prijatelj deležen uspešne terapije, po kateri je virus hepatitis C iz kvi izginil: ali je res ozdravljen, pa (bo) pokazal čas. Kužnost je v fazi izginotja virusa iz krvi neprimerno nižja.

Ob okužbi je protitelesa v krvi razvijejo v cca 6 mesecih po okužbi.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Spoštovani!

Zanima me, če je možnost prenosa HiV mogoča
pri odvzemu krvi v laboratoriju? Laborantka je
uporabila sterilno iglo, mi mesto vboda razkužila,
skrbi me, če je morda imela ostanke krvi na prstih
s katerimi je nato prijela tampon in mi ga po odvzemu
položila na rano. Sem vprašala, zakaj ne uporabljajo
rokavic pa so mi rekli, da imajo vakumske igle. (Transfuzijska
klinika Ljubljana) Na njenih rokah nisem zasledila vidnih
ostankov krvi. Kaj pa če so bili premajhni, da bi jih opazila in
bi s temi rokami prijela tampon ter mi ga pritisnila na mesto vboda?
Kakšne so možnosti okužbe? Tampon je izgledal čist, vendar me je strah.

Lp, Urška

Laborantka sploh ne prihaja v stik s krvjo, ker uporablja vakumske igle, mesta po vbodu pa se ne dotika z rokami, temveč vedno preko tampona. Ob pravilnem delu možnosti prenosa ni.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Spoštovani!

Zanima me še, koliko časa preživi virus HIV
izven telesa? Je prisoten tudi v posušeni krvi?
Ali je koncentracija virusa tudi v posušeni krvi
zadostna za okužbo? Kakšna količina virusa je
dovolj velika, da se okužimo? Prebrala sem, da
je prisoten tudi v urinu in blatu, a je koncentracija
premajhna za okužbo.

Hvala za Vaš čas!

Spoštovani, v laboratorijskih pogojih so našli virus HIV na površinah po 6 in več dneh, ni pa znano, da bi povzročil okužbo, oz. a bi bilo to sploh možno. Kužnost virusa HIV je relativno nizka; poznamo verjetnosti okužbe ob posameznih tveganjih neposrednega stika: vbodi z iglo, spolni odnosi, transfuzija okužene krvi. Verjetnost prenosa z okužene površine ni znana in je ne moremo oceniti; zaradi nizke kužnosti virusa je vprašanje, če sploh obstaja. Res je, konc virusa v slini je prenizka, da bi povzročila okužbo.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Okužena površina pomeni, če je na njej polita kri
ali je zadosti že tako majhna količina virusa, da
je sploh ne vidiš s prostim očesom? ( kot npr.
virus gripe )

Kaj to pomeni v laboratorijskih pogojih? Kakšni
pogoji so to?

Kakšna je možnost okužbe, če je na tamponu,ki
ga položijo na mesto vboda prisoten virus Hiv,
Vendar v tako majhni količini, da se ga ne vidi ?
Če ga npr. nekdo prime z rokami na katerih so
posušeni ostanki kapljic okužene krvi in nato ta
del tampona pritisne na mesto vboda?

Hvala vam, You Rock! 🙂

Z laboratorijskimi pogoji so bili mišljeni pogoji s kontrolirano temperaturo, vlažnostjo, ipd. Mišljena je bila površina, polita s krvjo.

O ostalem sprašujete tako podrobno, da vam ne morem odgovoriti, ker ni podatkov. Takihle hipotetičnih situacij ni mogoče vrednotiti, kot sem vam napisala že zgoraj. Kontroliranih poskusov, seveda, ni; podatkov o tem, da bi se kdo okužil s takim posrednim prenosom, pa tudi ne.
Glede na to, da je celo tveganje ob vbodu z iglo (kjer se okužena kri neposredno prenese preko kože v podkožje vbodene osebe), v kateri je kri HIV+ bolnika, le 0,3%, si najbrž predstavljate, da je tveganje prenosa preko površin (oz. posrednika) zgolj hipotetično; če sploh.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Imam vprašanje, kaj pa če si tudi po 6 meseci (drugo testiranje) EIA Anti-HCV pozitiven, anti-HCV nejasen in HCV RNA negativen. Pomeni, da si ga prebolel? Raznig tveganj ni bilo (prvi partner in tudi z njim ostala in imava zvezo), nimam tatovaž, nisem uživalka drog, nisem njuhalka kokaina, …. , edini riziko 3 dni po rojstvu sem dobila hudo obliko zlatenici, kjer so mi morali v porodnišnici reševati živlenje z menjavo krvi to se je zgodilo pred 1.2.1993 (rojena sem 1980). V brošurici, ki mi jo je dala na infekcijski in po pogovoru zdravnice, baje velik riziko vseh, ki so dobili pred 1.2.1993 kri, ker takrat še niso testirali na hepatitis.

Spoštovani, o diagnostiki in tolmačenju izvidov natanko piše tule:
http://www.viva.si/Infekcijske-bolezni/1447/Natan%C4%8Dna-in-hitra-diagnostika-hepatitusa-C

V vašem primeru lahko z gotovostjo trdimo to, da ste bili z virusom nekoč v stiku. Ali pa ste z virusom opravili ali ne, oz. ali je vendarle možen prehod v kronično obliko, težko rečemo in zato preverjamo na določena časovna obdobja, naprej na 6 mesecev, kasneje leto ali celo 2. Možno je, da ste z virusom tudi opravili.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Malo sem zmedena, ker mi je bilo rečeno od zdravnice na infekcijski, da krr sem čez pol leta z istimi izvidi, da sem verjetno kot novorojenec prebolela HCV in da nepotrebujem več testiranj. Zato mi ni jasno zakaj sledenje čez leto dni, če ni tveganja in če si prebolel.

Spoštovani, če ste bili že pregledani na Infekcijski kliniki in vas je zdravnica že kategorizirala, se boste morali s tem odgovorom zadovoljiti. Zdi se mi sicer precej nenavadno povezovanje zlatenice ob rojstvu s hepatitisom C, bolj verjetno se mi zdi, kot je bilo že enkrat zapisano, da ste z virusom pač srečali in vam ne povzroča težav. Glede na to, da ste že bili v obravnavi, kjer imajo tudi druge izvide, predlagam posvet tam.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Zdravnica me je podučila, da bi lahko bila takrat okužena ker se pred 1.2.1993 ni testiralo za hepatitis krvodajalce. In ker sem imela težave zaradi Rh namreč mama je negativ oče pozitiv je prišlo primeni do tega… to je javno znan zaplet, da se lahko v toliko in toliko procentih otrok konča z zladenico in morajo zaradi tega menjati kri (po kmečko nekompatibilnost Rh-ja in se je telo borilo, po meni znanih podatkih takrat nosečnice niso dobivale injekcij za -Rh, če je mati negativ. Prav tako ni prijela tudi moja mama.). Tako, sem bila tudi sama primer v 1980. Pri odpustu iz porodnišnice, so ji izdali izvid kjer je pisano da sem dobila 2 enoti transficije, zaradi komplikacij po zlatenci in zaradi -Rh negativa.

Mislim, da je prav, da se ljudi poduči tudi to, da lahko so dobili tudi s krvnim pripravkom, če so ga prejeli pred 1. 2. 1993. Tako kot je bilo v mojem primeru, drugih tveganj nisem imela in je očitno to edini vzrok, ki mi ga je potrdila tudi moja zdravnica na Infekcijski.

Dodala sem tudi brošurico infekcijske klinike v Ljubljani – Hepatitis C, ki se jo dobi javno na spletu.

Žal me zanima samo ena zadeva, ki jo žal nisem izvedela, ker sem pozabila vprašati zdravnico. Kaj pomeni, če imaš EIA anti-HCV pozitiven, Imunoblot pa nejasen, HCV RNA pa negativen kljub polletnemu razmahu. Pomeni da si prebolel oz. je možno da si lahko prebolel pa Imunoblot ravno na meji in se zato reče nejasen izvid? Skratka je lahko nejasen imunoblot po pol letu in si prebolel? Namreč, mi ni treba hoditi na Infekcijsko kliniko, vendar zaradi previdnosti, da se nebi spreobrnilo raje naredim en več test kot, da se ugotovi, da je prišlo do okužbe (povdarjam v pol leta obakrat HCV RNA negativen).

Spoštovani, opravičujem se vam, ker nisem dovolj natančno prebrala vašega posta in ugotovila, da ste PRED LETOM 1993 očitno zaradi neskladnosti krvnih skupin prejeli transfuzijo krvi. Da, takrat bi se lahko ob transfuziki okužili s hepaititisom C, saj kri še ni bila pregledana na hepatitis C.
Še vedno ni povsem jasno, kaj pomeni nejasen izvid immunoblot testa. Najverjetneje gre za “izginjajoč odgovor proti virusu hepatitisa C, ki se je dogodil davno v preteklosti. Tak odgovor zaznamo le pri redkih osebah po okužbi s hepatitisom C. Po daljšem času protitelesa celo povsem izginejo – in ni več seroloških znakov okužbe.

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22304422

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Hvala za link! Odgovoril mi je na vsa vprašnja. Super, prebrala sem si še druge raziskave. Res vreden branja!

lep pozdrav!
zanima me, kolikšna je gotovost testa na HCV, HBV po 5 mesecih od nezaščitenega spolnega odnosa?
hvala, LP

Zanesljivost tetiranja na hepatitis B je popolna (kolikor je pač zanesljiv test sam po sebi), saj je čas okna mimo; glede hepatitisa C pa smo še fazi inkubacije in protitelesno testiranje še ni zanesljivo.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

New Report

Close