Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Ginekologija ABC ginekologije in porodništva ginekološki pregled

ginekološki pregled

Spoštovani dr. Pušenjak

Zanima me, če je normalno in prav, da me moj ginekolog na vsakem pregledu..se pravi enkrat mesečno tudi ginekološko pregleda. Sem noseča 16 tednov in na forumu sem prebrala, da lahko ginekološki prregled sproži prezgodnji porod.

Hvala za odgovor

Lina

Draga Lina,

doktrina ne predpisuje niti ne prepoveduje ginekološkega pregleda nosečnic, ga pa priporoča v začetku in v zadnjem mesecu nosečnsoti oziroma v terminu (po 37. tednu). Vmes naj bi se manualni pregled opravljalo le po “presoji” in z “namenom” odkriti znake prezgodnjega poroda, to je zmehčanost, krajšanje in odpiranje materničnega vratu. To je dandanes bolj natančno mogoče opravljati z vaginalnim UZ in ni več pravega razloga za manualni pregled, seveda pod pogojem, da je UZ na voljo in da ginekolog tako preiskavo opravlja v vsakodnevni praksi. Tudi UZ merjenje materničnega vratu ni potrebno pri vsakem posvetu v nosečnosti, samo, če so za to “razlogi”, recimo krči, tiščanje dol, povečan izcedek, predhodni prezgodnji porod ali splav v drugem tromesečju prejšnje ali prejšnjih nosečnosti ipd.

New Report

Close