Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Pediatrija Pediatrija GASTROEZOFAGEALNI REFLUKS

GASTROEZOFAGEALNI REFLUKS

Pozdravljeni,

naša hčerka stara 6,5 mesecev ima, po tem ko smo začeli z uvajanjem goste hrane, težave podobne GER. Zanima me vaše mnenje, če gre res za to težavo.

Z uvajanjem goste hrane smo pričeli pri 5,5 mes. Steklo je neverjetno gladko. Mala je bila navdušena nad hrano, žličko in nasploh je bila pravi jedec. Po 14 dneh so se začele pojavljat naslednje težave: stalno pokašljevanje, polivanje; pretakanje in požiranje vsebine; jok in napenjanje- po mojem mnenju se napenja da bi podrla kupček, ker se ob tem sliši več manjših oz. zamolklih kupčkov, včasih da bi si olajšala podiranje kupčka buta z odprtimi usti v naju ali blazino, ob napenjanju zraven včasih tudi prdka; stalno podiranje kupčkov- tudi po dolgem času po hranjenju, med igro; spanje se je čisto iztirilo- spi z glavo zavihano nazaj, tako kot opisujejo to mame s hipertoničnimi otroci, ponoči se zbuja, joka in pomaga samo pokončna drža.
Potem je sledilo obdobje, ko je zavračala hrano, tako gosto kot mleko. Zaskrbelo me je, ko so bile plenice vedno bolj suhe. Ko smo bili na posvetovalnici pri 6. mes,sem pediatru povedala za naše težave. Dejal je, da zveni kot GER, vendar naj bi čakali še 14 dni, če se pojavi vnetje in da jo ponovno stehtajo (preverit če ne narašča teža), ker je lepo pridobila na teži- menim da večino pred težavami. V tem času se ji je tek popravil- kakšen dan bolj drugi manj. Menim, da bo na teži tudi tokrat normalno pridobila. Vendar opisane težave še vedno ostajajo.

Naj povem še, da je bila v času od 3. – 5,5 mes čudovit otrok. Stalno nasmejana, radovedna, živahna, jokala je res minimalno, jedla zelo rada. Voziček je bil zanjo nekaj najboljšega- opazovala okolico, se smejala, zares uživala. Sedaj je postala zelo nejevoljna, nič je ne razveseli, večino časa prejoka.

Sem pa na neke težave z njeno prebavno cevjo, sumila že v porodnišnici, kjer je prav tako stalno nekaj požirala, se jokala, iztegovala nazaj. Imela naj bi, po mnenju pediatra, patronažne sestre, izkušenih mamic krče. Pomagale niso nobene kapljice in nasveti proti krčem. Ni bilo težav s polivanjem- sem ter tja, kot vsak otrok. Vendar meni ni bilo nikoli to normalno, da se je (smo se) mučila (mučili) po 12 ur skupaj, ko smo se izmenjavali, da je bila na rokah s trebuščkom na dol. Jokala je tako zelo, da je ob 4. zjutraj ko je zaspala bila že čisto brez glasu. Spomnim se, kako se je drla in si z roko stalno praskala v predelu vratu oz. se je pulila za oblačilca v predelu prsnega koša . Ko sem to omenila pediatru me je ‘potolažil’: gospa nič si ne bo izpulila, ona se še ne zaveda da ima roke, kot da sem malo motena in se bojim da si bo res kaj iztrgala, medtem ko sem mu jaz samo opisovala, kako to izgleda. Nekje po 3. mučnih mesecih se je zadeva izboljšala in smo se veselili, da smo preživeli in ona je postala naš mali sonček.

Vseskozi je lepo pridobivala na teži, zato me zanima ali je NEnapredovanje teže pomemeben diagnostični znak za GER. Ali kljub GER lahko otrok lepo pridobiva na teži? Če je teža pokazatelj GER, kaj bi potem lahko to bilo? Alergija? Samo nima nikakršnih pikic pa tudi z možem nisva alergika. Vaše mnenje?

Upoštevamo protirefluksne ukrepe- gostim svoje mleko z adaptiranim, zvečer damo kašico, dvignjeno ima vzglavje, v položaju za kupčka je najmanj pol ure in nasploh čez dan jo držimo pokonci.

Opravičujem se za črevast post, vendar sem vam želela čimbolj opisati stanje, v želji da mi lahko svetujete.

Hvala in lep pozdrav

nenavadno bi bilo, da bi se GER pojavil po uvedbi goste hrane, saj je pogostejši in težji pri hranjenju s tekočo hrano. Zato tekočine (mleko) tudi gostimo in s tem zmanjšamo refluks. Pa vendar ste opisali tipične težave novorojenčka in malega dojenčka z refluksom. Nenapredovanje na teži je pomemben znak, vendar se odločamo za zdravljenje glede na to, kakšne in kako hude težđave ima trok.
Izgleda, da bi bilo dobro ali začeti zdravljenje ali napotiti h gastroenterologu, ki bi tudi testiral na prehranske alergije.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Pozdravljeni!

Tudi jaz se na vas obracam s prosnjo po nasvetu oz mnenju glede refluksa in joka pri 2 in pol mesecnemu sinku.

Naj na kratko povzamem tezave-od zacetka ima krce oz prebavne motnje, pri mesecu je zacel veliko veliko polivat, pogosto, kolicina je nekje, ko pade na tla, v velikosti od velike zlice do cca 2-3 razprtih dlani. Poliva od obroka do obroka, ko rigne zacne jokat (kislina?), potem pa poliva (ali samo pocedi, ali cez svoje ali moje telo,ni pa v loku) in joka do naslednjega obroka, posledicno nic ne spi. Zvecer pa ima, po moje, krce, spi nemirno, glavico rine v postelji in k trebuscku, zato sem ga ze veckrat nasla cisto na dnu posteljice, ker je nagnjena. Po tem ko rigne in ce ne joka, tudi hrope, v spanju smrci. V prvem mesecu je dobil 1,2kg, v drugem pa 480g. Je na umetnem mleku, delno dojim. Probala sem tudi z AR formulo po katerivje bil zaprt.

Bila sva na pediatricni, kjer so mu opravili gastroskopijo (ok) in ph metrijo, ki je pokazala 14 kislih refluksov, s pripisom da je izvid normalen (% je bil sicer majhen glede na stevilo dogodkov, ki sem jih zabelezila, saj mi je bil receno, naj pritisnem na gumb kadar bodo neke tezave in sin res veliko joka). Ali je to res zanemarljivo, torej toliko kislih refluksov? Namrec nimam nic kontrole (ali jo lahko pricakujem po tem, ko bodo histoloski izvidi?), se naprej mu dajem Allernovo, sama sem pa na dieti. Joka pa po zdravnikovem mnenju tudi zato, ker ima mocne krce oz kolike in te mu, tudi, povzrocajo, da poliva skoraj na pol ure….

Mar mu res z nicemer ne morem pomagati? Ce se hrani cca 8x dnevno potem ima verjetno po vsakem obroku kisel refluks in vidi se, da trpi in joce ter glavico steguje, ce je pa to ok ima pa krce in je ze cisto utrujen od joka. Kaj vi menite, je to res majhno stevilo kislih refluksov in bo minilo? Jok se zacne pa po tem, ko rigne. Mu lahko proti krckom tudi v Allernovo dajem npr kaksen sirup ali npr Antiflat, Sab simpkex? Sta refluks in kolike povezane?

Najlepsa hvala. Upam, da nisem prevec napisala. Res bi mu rada olajsala, ker sedaj tudi ven ne moreva, ker ga npr dam v vozicek (ze to je min 1h po hranjenju), pa je nemiren in brca, stoka, ga vzamem ven in polije….

Hvala! M

Najverjetneje ima težave zaradi polivanja, ki pa s pH metrijo ni bilo potrjeno. Počakajte še na izvide gastroskopije, če bo potrebno, bo gastroenterolog predpisal ustrezna zdravila. Morda bi poklicali v gastroenterološko ambulanto za izvid in povedali, da ima dojenek še težave?
Zelo pomemben podatek je, kako otrok pridobiva na teži. Primerno pridobivanje sicer pomeni, da ima otrok lahko težave, poliva in in ima krče, vendar to ne moti primernega pridobivanja, ki je eden od najpomembnejših znakov pri oceni stopnje otrokovih težav.
Allernovo svetujem dalje, morda bi jo gostili (oz. uporabili formulo Allernova AR) do prejetja izvidov.
Tudi otrokov pediater se lahko sam odloči za predpis zdravil, ki zdravijo morebitno vnetje sluznice požiralnika, ki povzroča pekoče bolečine in hudo polivanje.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Pozdravljeni,
Imam vprašanje glede refluksa pri 6 tednov starem sinu. Trenutno tezo pridobivamo normalno, opazam pa jok, krcenje po hranjenju, polivanje (vcasih tudi pred in med obrokom), poliva tudi v usta, nato pogoltne (zazna se vonj po kislem in vidi se sesirjeno mleko), med spanjem je nemiren, po hranjenju velikokrat kolca tudi dlje casa. Dostikrat se krci, steguje nazaj z glavo, vidi se da otroka po hranjenju boli. Dostikrat se mu zaleti, nato zacne loviti sapo (se je zgodilo tudi sredi noci). Med podiranjem kupcka se zelo razjezi, vidi se da ga nekaj moti. Ima tudi kolike. Dojenje ni sreklo zaradi kreganja na dojki in iztegovanja z glavico nazaj. Po mnenju pediatrinje je misicni tonus bp, naj bi bil kriv refluks. Se mi zdi, da ima tudi slabsi apetit kot prej.
Vse to se dogaja kljub dvignjenem vzglavju, kupcke podiramo na 30 ml, hranjenje traja vsaj 20 min, hranimo ga na 2 uri po 60 ml, vcasih 90. Po hranjenju je vsaj 30 min v narocju, da je res v pokoncnem polozaju. V ravnem polozaju je le ob previjanju. Vecino dneva ne spi, zaspi kako uro pa pol po hranjenju, nato ga spet budimo za hranjenje (nasvet pediatrinje).
Cez dan ga hranim s svojim izbrizganim mlekom (takrat so simptomi hujsi), ponoci z Novalacom 1, saj mojega mleka zmanjka.
Pediater je po opisu simptomov svetoval Nexium prašek (po telefonu), zgoscevanja mojega mleka ni svetoval. Mene pa zanima, ce lahko tako majhnemu otroku zgostim svoje mleko z rizevo sluzjo (doma narejeno) ali kosmici? Pediatri mi po telefonu nekak niso znali svetovati glede tega oz se niso odlocili za zo, se mi pa zdi, da bi mogoce pred uvedbo Nexiuma veljalo probat z gostenjem hrane? Ali ima rizeva sluz kaki negativni vpliv na dojencka? Kako je pa z Nexiumom pri tako majhnem otroku?
Se opravicujem za dolgovezenje, res smo probali vse kar je mozno, prebrala sem vse mozno ampak me skrbi dojenckovo zaletavanje in neutolazljiv jok.
Lp, Anja

https://med.over.net/forum5/viewtopic.php?f=46&t=4080674&p=13615271#p13615271

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Pozdravljeni,

doma imam dojenčka starega 2,5 meseca in ima refluks. Ker je odklanjal hrano smo v ukc mb dobili sirup Pantoprazol in ga dajali do izboljšanja (to je bilo pri nas en teden)…zdaj se mu je po petih dneh brez jemanja sirupa refluks spet pojavil. Ker je naš pediater teden dni odsoten, me zanima ali lahko ponovno začnem z dajanjem sirupa? Sirup je posebej zmešan zanj, na njegovo kilažo. Vse ostale ukrepe (dvignjeno ležišče, pokončni položaj 30min po hranjenju itd. upoštevamo ves čas)

Hvala in lep dan.

Običajno inhibitorej protonske črpalke dajemo dlje kot samo 1 teden. Verjetno pa se je tudi vaš pediater sedaj že vrnil in svetoval, kako dalje.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Pozdravljeni,

Imam 3 mesecno puncko, ki jo muči refluks.

Izvajamo vse anti refluksne ukrepe ( dvignjeno vzglavje, aptamil ar, po jedi dvignjena vsaj 20-30 min, hranjenje v bolj pokončnem položaju).

Naj se dodam da se v vozičku ne rada vozi. Sicer ne poliva ampak ji stalno meče nazaj gor in sproti nazaj požira.

Zadnje čase jo muči pri hranjenju, saj ko je, ji nazaj gor tiši in se tako obnaša kot bi jo zacelo dušit in je po presledkih,  zraven obrača glavo in se joka, se brani flaške. Včasih se mučimo po 1h da vsaj nekaj poje. Pridobiva minimalno na teži. Od 10- 15g na dan približno.

Skozi dan tudi nič kaj ne spi, mogoče za 30 min po obroku potem pa se zbudi. Prav tako se začne jokat iznenada in se potem umiri. Veliko zeha in pokašljuje kadar se ji dvigne.

Imamo tudi pregled pri gastroenterologu vendar sele cez 1 mesec.

Ali mi lahko kaj svetujete kaj se naj naredim, saj je vsako hranjenje res kalvarija.

Drugače je živahna deklica ampak to hranjenje in spanje je pa katastrofa.

 

Hvala za odgovor.

Zanima me tudi s čim bi lahko zgostila moje mleko, ki ga je za en obrok na dan, saj se ji moje mleko zelo zaletava, ker je bolj tekoče kot aptamil AR.

 

 

Ob dojenju nikakor, če pa je izčrpano, lahko dodate riževo kašico (odviso od otrokeve starosti).

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Verjetno jo res mučič refluks z vnetjem sluznice požiralnika, zato ima ob začetku hranjenja pekoče bolečine. Počakajte na pregled pri gastroenter4ologu, če se bo odločil za kakšne ukrepe zdravljenja.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

New Report

Close