Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Rak Preventivni pregled dojk fibroadenom???

fibroadenom???

Pozdravljeni!
Sem stara 40, mami dveh osnovnošolk. Imela sem pregled in mamografijo pred mesecem dni. Nato čez teden dni še ultrazvok obeh dojk. Rekla je zdravnica, če bo kaj sumljivega mi bo to tudi povedala. Vendar ni rekla nič. Napotila me je na ultrazvočno punkcijo na onkološki. Izvid je slednji:
Dojki normalno oblikovani, izcedek-ne, tumor-ne, bezgavke pazdušne otipljive-ne, vozljičavost-da, supraklavikularne otipljive-ne.
Klinični vtis: benigna displazija.
Desna dojka vse uredu, leva- odboji gostega žleznega tkiva. Proti drugi uri ob mamili vidna hipoehogena formacija 1.1 cm na 3D B4.
Diagnoza benigna displazija dojke, neopredeljena. Prosim Vas za razlago, ker nisem dobila do sedaj nobene konkretne informacije. Razmišljam, da bi se oglasila še v Vaši ambulanti.
Je kaj nevarnega ali ne? Lepa hvala.

Displazija dojke dejansko ni bolezen, ampak gre bolj za strukturno spremembo v tkivu dojke, ki se na mamografski sliki kaže kot gosto, nepregledno tkivo. Največkrat nastane zaradi hormonskih motenj predvsem v mladosti ali pa pri ženskah v obdobju pred menopavzo. Tudi na otip je taka dojka praviloma precej nepregledna, vozličasta ter tudi boleče občutljiva.
Večinoma take benigne displazije niso nevarne, včasih pa se lahko za takim stanjem skriva tudi rak dojke, zato seveda previdnost ni odveč in zato so vas dodatno napotili še na ultrazvočno vodeno punkcijo.
Vsekakor vam priporočam tudi redno merjenje temperature, saj metoda BreastScan ravno takih primerih pride še kako prav in uspešno dopolnjuje oz. izboljšuje zanesljivost ostalih metod.

Lepo pozdravljena. Koliko casa ste cakala na izvid, so vam opravili punkcijo? Vas je kaj bolelo v tem predelu ali pazduho v času pred operacijo. Sama cakam na izvid in sem zelo nervo
Pisala sem vam, ket imam podobno zadevo. Hvala lp

Zdravo!

Stara sem 22 let in februarja sem imela diagnosticiran fibroadenom dojke. Takrat so mi naredili punkcijo, niso pa delali ultrazvoka,da bi izmerili njegovo velikost. Zdaj v oktobru sem imela ponovno kontrolo, tokrat ultrazvok. Fibroadeom je velik priblizno 3,5×1,6 cm. Sama vem, da mi je fibroadenom zrastel skoraj za polovico od zadnje kontrole. Zdravnica me je zdaj narocila cez 6 mesecov na ponovni ultrazvok, da preveri ce res raste. Rekla pa mi je tudi da ga ponavadi izrezejo ce raste,saj lahko postane rakav. Zanima me po kolikem casu se bi na ultrazvoku poznalo da je zrastel? Mogoce kaj prej kot v 6 mesecih? Ali lahko naredim se kakšno drugo preiskavo v tem času? Ali naj prosim če mi ga lahko že prej odstranijo,saj se zdaj res bojim da se ne bi razvil v raka.

Že v naprej se vam zahvaljujem za vaše odgovore.

Lep pozdrav

Lepo pozdravljena,

v preteklosti so se bistveno prej odločali za odstranitve tovrstnih benignih tumorjev, praksa pa je pokazala, da to ni potrebno. Popolnoma razumem, da vas zelo skrbi, saj je že misel, da bi zbolela za rakom zelo neprijetna, če ne že kar strašljiva. Punkcija je pokazala, da je tumor benigne narave in tudi ultrazvočno je videti kot benigen. Verjamem, da je tumor lahko zrastel v tem obdobju, ni pa nujno, da bo še rastel. Zato imate kontrolo če 6 mesecev. Ob rednem samopregledovanju bi morala opaziti, če bi se tumor še večal. V takem primeru je potrebno na ultrazvok predčasno. Glede na lego tumorja, lahko odstranitev vpliva tudi na vašo zmožnost dojenja, zato ni za hiteti z odstranitvijo, dokler izvidi nakazujejo, da tumor ni nevaren.
Kot dodatno kontrolno diagnostiko, da je temu res tako, priporočamo metodo BreastScan, katera uspešno dopolnjuje in izboljšuje natančnost metod, ki ste jih že opravila do sedaj.

Pozdravljeni.

Pred enim tednom sem bila na uz dojk. Na uz sem sla samoplacnisko,saj sem na desni dojki opazila ,da se mi je ugreznila, prav tako pa v njej cutim nekaksno “skoraj stalno” bolecino. Izvid je bil sledec v notranjem ,zgornjem kvadratu desne dojke lezi hipoehogena formacija,ki meri 7×9 mm in ima izgled fibroadenuma. Menenje BIRAD 3 desno, BIRAD 1 levo. Svetujem kontrolno uz preiskavo cez 3 mesece.

Kaj pomeni BIRAD 3 in BIRAD 1 ?

Lp,
Klavdija

Lepo pozdravljeni Klavdija,

BIRAD-S klasifikacija bolezni dojke, pomeni razvrščanje (mamografsko, ultrazvočno ali s pomočjo magnetne resonance) vidnih lezij (sprememb), v skupine glede na stopnjo sumljivosti.

BIRADS 1 pomeni normalno

BIRAD-S 3 pomeni: verjetno benigno, potrebna kontrola čez 6-12 mesecev (v vašem primeru jo bodo opravili po treh mesecih).

pozdravljeni. prosim za razlago ultrazvoka dojk:

ovalno robna tanka hipoehogena, centralno zmerno hiperehogena formacija(nima izrazitejših signalov pretoka).

kaj to pomeni?

Lepo pozdravljeni,

za boljšo predstavo in razumevanje, bi vas prosila, če mi lahko dodatno opišete ali ste utrazvok opravila preventivno ali je sprememba tipna, ter kakšno ste dobila zaključno mnenje, ki je napisano na koncu izvida ter ali ste naročena na kontrolni pregled.

Pozdravljeni. Na UZ sem odsla preventivno, za to odlocila ker sem zatipala ovalno bulico. Ko se bulice dotaknem imam obcutwk kot da mi bezi izpod prstov. Naj se povem da 2 meseca nazaj je mamografuja bila vredu.

Mnenje: U1
Tipna premakljiva sprememba je verjetno normalna mamarna bezgavka. Gre se za posamezne manjse lokalizirane duktezije ali zelo drobne ciste v obeh dojkah, v preostalem pa gre za normalen UZ izvid.

Po opisu sodeč bulica, katero tipate ni videti nevarna, tega mnenja je tudi mamografija, tako da ne vidim razloga za zaskrbljenost. Bezgavke so sestavni del tkiva dojke.
Če želite, lahko kot dodano preventivo opravite še preventivni pregled z metodo BreastScan, katera pa za razliko od ultrazvoka in mamografije temelji na spremljanju obnašanja tkiva dojke in sodi med funkcionalne diagnostične metode, Če bo še ta potrdila pravilno delovanje tkiva, bo to še dodatno potrdilo, da bulica ki jo tipate res ni nevarna.

Pozdravljeni, stara sem 38 let in pred kratkim sem opravila ulrazvok prsi.

Na izvidu piše :Preiskava narejena na željo pacientke. Gre za prvi pregled. Toži bza bolečino v levi dojki. Bolečina je občasna. Obojestransko je videti fibroglandularni parenhim dojk-ACR tip C. V zgornjem zunanjem kvadratu leve dojke je videti podolgovata lobulirana, dokaj ostro omejena, horizontalno pozicionirana, doplersko negativna, hipoehogena formacija 12, 6x5mm-dif.dg. fibroadenomaa. Podobna formacija je videti tudi v spodnjem kvadratu lrve dojke 7,7mm velikosti. Tudi v desni dojki v zgornjem kvadratu je videti podolgovata hipoehogena formacija 9x4mm velikosti dif. dg.fibriadenoma. V spodnjem notranjem kvadratu desne dojke je videti 6mm podolgovata hipoehogena formacija dif.dg gostejša čista. Drugače obojestransko je v dojkah videti difuzno manjše enostavne čiste od 3-4mm velikosti. Aksilarno obojestransko evidetntnih povečanih patoloških bezgavk ni videti. Klasifikacija:BI-RADS U3. Priporočamo posvet v centru vza bolezni dojk, drugače odvisno od kliničnega bpoteka znotraj 4 mesecev priporočam UZ kontrolo, prej v primeru kliničnega poslabšanja.

Prosim vas če mi lahko poveste ali gre za kaj hujšega in bi bile lahko rak te bulice in ali bo potrebna odstranitev glede na to diagnozo?

Za odgovor se vam že vnaprej zahvaljujem.

Lep pozdrav, Mojca

Lepo pozdravljeni Mojca,

težko bi rekla, če bo potrebna odstranitev fibroadenomov, Dandanes namreč vemo, da so fibroadenomi benigni tumorji, ki praviloma niso nevarni in taki tudi ostajajo. Težava nastane, če se začnejo opazno večati, v tem primeru pa se zdravniki ponavadi odločijo za odstranitev.

Najverjetneje vas najprej čaka posvet in kontrolni UZ dojk čez 4 mesece, kjer se bo videla dinamika rasti sprememb, ki so trenutno diagnosticirane. Potem boste lahko razmišljala o naknadnih ukrepih.

V upanju na najboljše vas prav lepo pozdravljam,

Pozdravljeni,

Hvala za odgovor. Glede na to, da sem bila pred 3 meseci na ultrazvoku, kjer so odkrili fibroadenome in ciste, sem dobila od ginekologa napotnico in so me naročili na mamografijo in pregled čez 5 dni v bolnišnici v centru za bolezni dojk. Zanima me ali je varno iti na mamografijo glede na to, da sem komaj dopolnila 39 let ali lahko slabo vpliva na zdravje…. ?

Za odgovor se vam že vnaprej zahvaljujem.

 

Lep pozdrav, Mojca

Pozdravljeni!

Če so na ultrazvoku presodili, da bi bilo potrebno opraviti še mamografijo, smatram da obstajajo razlogi, da se je radiolog tako odločil, zato jo je seveda smiselno tudi opraviti, saj gre za diagnostično mamografijo in ne preventivno. Srčno upam, da boste pregled dobro opravila in da bo vse v redu.

Spostovani,

V mesecu januarju sem bila na samoplacniskem UZ dojk, ker sem v dojkah zatipala bule. Iz strani zdravnice na UZ sem bila napotena naprej na onkoloski institut. Tam sem ze tudi imela pregled in debeloigelno biopsijo. Ker pa se kar ni izvidov, se obracam na vas, ce mi lahko izvid iz UZ malo razlozite. Sem ze kar malo v skrbeh. Imam pa tudi v dojki na kateri je bila biopsija opravljena se kar bolecine. Na izvidu je zapisano:

V zunanjem zgornjem kvadrantu leve dojke je med 13.in 14.uro 14.5×8×12mm velika, solidna hipoehogena, lobulirana formacija, ko je od okolice dobro razmejena. Podobna, ki meri 8×5.5×6mm je na 12.uri, na robu areole. V dojki je tudi par do 5mm velikih cist.

V desni dojki je v notranjem zgornjem kvadrantu, na 14.uri, solidna, avaskularna formacija, ki meri 5×4.8mm. Par cist v dojki ima premere med 3 in 5mm.

 

Hvala in lp

Pozdravljeni,

težko bi komentirala izvide, saj nisem zdravnik radiolog. Tudi niste napisala, v kateri dojki ste opravila biopsijo. Upam, da je biopsija bila negativna, v tem primeru bi vam priporočala, da opravite še metodo BreastScan, saj s pomočjo izmerjene temperature lahko z visoko natančnostjo potrdimo, da so spremembe benigne, nenevarne narave.

New Report

Close