Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Drugo Hormonske motnje Endokrinolog

Endokrinolog

Spoštovani,

gelede na navedeno rastnega hormona ne potrebujete.

Lp

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

Pozdravljeni!

Rada bi opravila samoplačniško hormonsko testiranje. Prosim vas, če mi lahko predlagate, katere hormone bi bilo pametno preveriti in ali je vseeno, kdaj se opravi testiranje za posamezne preiskave (kateri dan v ciklusu). Moj glavna težava je izpadanje las po celotnem lasišču, ki traja že od januarja, zadnji mesec pa se je stanje še močno poslabšalo. Lasje postanejo tudi zelo hitro mastni.

Pred tremi leti sem bila pri endokrinologu, opravila sem določene laboratorijske preiskave, med katerimi so odstopali S-Testosteron z vrednostjo 0,2, S-DHEA-S 3,4, S-Urat 149, S-Klorid 106 in S-Železo (III) 9,1. Funkcija ščitnice je bila normalna TSH 1,54, LH 10,30 in FSH 5,55. Predpisali so mi Aldactone 100 za dve leti, in sicer jemanje prve tri tedne ciklusa, nato enotedenska pavza itd. Z jemanjem Aldactona nisem pričela takoj, ker sem imela težave z želodcem. Sem pa letos januarja pričela s terapijo.

Imam vstavljen tudi maternični vložek Jaydess. Prva tri leta uporabe vložka nisem imela nobenih težav. Menstruacije so bile redne (s šibko krvavitvijo), ciklus je bil normalen. Po treh letih, ko bi ga bilo potrebno zamenjati, pa so se pričele prve težave, in sicer popolna odsotnost menstruacij za prb. pol leta, napihnjenost, nabiranje maščob okoli trebuha, malo sem pridobila tudi na teži (4 do 5 kg). Decembra (čez pol leta) so mi zamenjali Jaydess z novim. Menstrualni cikel do danes še vedno ni OK (včasih je mesečni, drugič spet odsotna M). Bilo je tudi obdobje, ko so me prsi močno bolele in so bile na dotik zelo občutljive. Imela sem tudi obdobje zaspanosti. Tiste tri tedne, ko jemljem Aldactone, se mi zdi, da dokaj blagodejno vpliva name, nisem napihnjena, lasje se mi zmastijo šele na 3-4 dni (sicer jih imam že drugi-tretji dan zelo mastne), v tem času ne pridobivam na teži.

Lani sem bila tudi na UZ, kjer so mi ugotovili cisto na jajčniku, ki pa je naj ne bi bilo videti pri naslednjem UZ.

Bila sem tudi pri dermatologu zaradi izpadanja las, naj bi bilo več vzrokov zanje: v manjši meri androgena alopecija, telogeni evflugij in pa tudi krožno izpadanje, ki se je na lasišču lepo zarastlo (in ni več prisotno), le na obrveh še malo. Vendar pa naj bi telogeni evflugij trajal bistveno krajše obdobje, zato sem pomislila tudi na hormonske motnje kot možen vzrok za izpadanje las (po celem lasišču).

Rada bi opravila preiskave za PCO, ščitnico, nadledvično žlezo in testosteron. Bi bile te preiskave smiselne? Katere so oznake oz. kratice hormonov teh preiskav? Katere laboratorijske preiskave vi predlagate? Za kakšno težavo bi po vašem mnenju lahko šlo pri meni?

V naprej hvala za odgovor in lep pozdrav!

Spoštovani,

glede na navedeno gre pri vas za PCOS. Priporočam določiti FSH, LH DHEAS, testosteron in morda TSH.

LP

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

Ze nekaj let (4) nisem vec na hormonski kontracepciji in od takrat imam cudne menstruacije, oz. vmesne krvavitve in rjav izcedek. V celotnem ciklusu bi rekla, da je nekje 10 dni ”normalen” izcedek. Vmesne krvavitve in rjavi izcedek se pojave kakšnih 10-5 dni pred menstruacijo in se nadaljuje 5-10 dni po menstruaciji. Prava menstruacija ce je, je 2 dni, ostalo je rjav izcedek in vmesne krvavitve. Ginekologinji se to zdi normalno. Naredi normalen pregled, pravi da je vse ok in to je to. Na dodaten pregled me ne zeli poslat.
Ciklus traja približno 28 dni (včasih kakšen dan manj ali več). V celotnem ciklusu bi rekla, da je nekje 10 dni ”normalen” izcedek.
Katere dodatne preiskave bi bilo dobro opraviti? V juliju letos imam pregled pri tirologu, zaradi povišanih antiteles. 😊 Hvala

Pozdravljeni,
Februraja imam endokrinološki pregled zaradi motnje menstrualnega ciklusa (nimam menstruacije), zaradi policističnih jajčnikov ter zaradi premalega delovanja ščitnice.

Zanima me, ali lahko jemljem kapljice KONOPLJIKE (Vitex agnus castus L.).

Pred nekaj časa sem jemala tablete Dabroston, ki so mi uravnale cikel, vendar mi jih ginekologinja ni predpisala več, ker naj bi 4 mesece pred endokrinološkim pregledom ne smela jemati hormonskih tablet-za optimalne rezultate pregleda.

Kako je pa potem z naravniji kapljicami Konopljike? Jih lahko jemljem pred pregledom?

Hvala za odgovor

Spoštovana “Maruša 1991”,

žal ne vem kaj vsebujejo kapljice Konopljike zato Vam na vprašanje žal ne morem odgovoriti.

LP

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

Spoštovana “Martina Lj”,

morda je vzrok za vmesne krvavitve neustrezno razmerje med estrogenom in progesteronom.

LP

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

Sestavine:
tekoči ekstrakt iz sadežev navadne konopljike – Vitex agnus – castus L., (757 mg), voda, glicerin, gama ciklodekstrini (44 mg), cinkov glukonat (28,57 mg), alfa ciklodekstrini (22 mg), vitamin B6 (piridoksin hidroklorid 1,12 mg).

Učinkovit dnevni odmerek je priporočena dnevna količina aktivnih sestavin v 2 ml:

Sestavine: V 2 ml:
Iridoidi 8 mg
Cink 4 mg
Vitamin B6 1 mg

Spoštovani,

glede na navedeno sestavo ni zadržka za jemanje ekstrakta sadežev navadne konopljike.

LP

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

Pozdravljeni, endokrinologinja mi je postavila sum na insuficienco nadledvičnice in mi napisala napotnico za MR Glave s poudarkom na hipofizo (protokol za hipofizo). Ker na spletu ne najdem, kje tako slikanje izvajajo, se obačam na vas, kje mi svetujete da se naročim? Mogoče veste, koliko pride samoplačniško?

Hvala in lp.

Spoštovani,

magnetno resonanco hipofize (glave) lahko opravite V UKC Ljubljana, UKC Maribor, Medilab….Koliko stane smoplačniška preiskava žal ne vem.

Lp

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

Spoštovani,

zaradi suma na PCOS sem bila napotena v endok.amb (stara sem 33 let, ITM je 34,5 ).
V izvidih piše, da imam prenizek HDL holesterol, nizek insulin (2,3), FAI=5, visok je prosti testosteron, gonadotropina nista zavrta, PRL je še notrmalen. Naročena sem na DMT test in po potrebi še na morfološke preiskave.
Zelo sem zaskrbljena, kaj vse skupaj sploh pomeni. Bojim se, da je nekaj zelo narobe. Mi lahko prosim pomagate kaj pomenijo lab izvidi in kaj je to DMT test.
Lahko na svoje stanje sama vplivam (gibanje, prehrana) in se izognem morebitni terapiji ali je v moje primeru zdravljenje obvezno?
Hvala za pomoč.

Spoštovani,

prosila bi vas za pomoč pri tolmačenju izvidov.
Zaradi suma na PCOS sem bila napotena v endokrinološko ambulanto (stara sem 33let, ITM 34.5).
Iz laboratorijskih izvidov izhaja, da imam prenizek HDL holesterol, 17-OHP je normalen, nizek insulin (2,3), FAI je 5, visok je prosti testosteron, ob tem pa gonadotropina nista zavrta, PRL je še normalen.
Sedaj sem naročena še na DMT test in dodatne morfološke preiskave.

Kaj pomenijo dobljene laboratorijske vrednosti in kaj je ta DMT test. Mi lahko prosim pomagate, kaj pomenijo te vrednosti in kako si lahko v tem primeru sama pomagam. Je v tem primeru nujna terapija ali lahko pripomorem kaj s spremembo življ.sloga?

Hvala za pomoč.

Spoštovani,

naročili so Vas na Dexamethasonski supresijski test za izključevanje motenega izločanja kortizola. Glede na navedene izvide ni jasno za kaj gre pri vas. Vsekakor bi bila verjetno koristna redukcija telesne teže.

LP

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

Pozdravljeni!
Sumim, da imam hormonsko neravnovesje pa ne vem kam naj se obrnem, ter kaj mi lahko pomaga.

1-menstruacija: v osnovni soli sem prva v razredu dobila menstruacijo, vedno zelo boleca, da nisem mogla hodit, lezat, nic. Bila ze na urgenci. Ginekologinja mi predpise Nalgesin 550 ter Spasmex. Malo je pomagalo, ampak ne ce sem vzela tablete ko sem ze imela krce (morala sem vzeti tablet preden sem dobila krce). Nato sem sla na kontracepsijke tabletke Yaz kjer se je super uredilo, po nekaj letih prenehala, in se mi vse vraca.
2-mozolji: ze v osnovni soli zelo veliko. Po obrazu veliko “normalnih” mozoljev, po hrbtu 1001 podkozni mozolj, zelo boleci, po 1 mesec da dozori in vsaj pol leta da zgine rdec flek. Posledicno imam polno brazgotin. Nobeden v druzini nima tezav z mozolji (ali krci med menstruacijo). Probala sem nesteto stvari iz drogerije, lekarne in hodila k dermatologinji 5 let, ki mi je predpisala vse razen roaccutane. Sla sem na Yaz (zaradi menstruacije in mozoljev), in vse super po parih mesecih. Sedaj po jemanju, se vse vraca.
3-pomankanje zeleza: nisem bila na preiskavah. Vedno sem bila najbol bleda, poleti ostanem bleda. 2x sem ze jemala kapsule z železom za cas 1 mesec. Takrat sem bila malo bolj “kožnate barve”, manj so me zeble roke in noge. Ampak sedaj ni nic bolje, da celo zivljenje jemljem dodatke pa mislim da ni smiselno.
4-suhost noznice in libido: to je glavni razlog za prenehanje jemanja Yaz. Nimam nobene zelje po spolnosti, kljub temu da me fant privlaci. Ko sem vzburjena, sem pa se vedno cisto suha. Lubrikanti ne pomagajo, tezko je speljati odnos do konca. Probala sem ze kremo za suhost noznice iz lekarne, je pomagala samo tisti dan, ko sem jo nanesla. Ne pa na dolgi rok.
5-pms in lakota: par dni pred menstruacijo sem lacna kot volk in zelo obcutljiva. Primer – jokala sem, ker mi fant ni hotel ubiti pajka. Tudi prsi imam zelo obcutljive veliko casa v mesecu, ne samo pred menstruacijo.
5-menstruacija: je redna, normalno dolg cikel.

Torej kaj je narobe z mano? Jaz imam obcutek, da mi zdravniki niso znali resiti probleme z krci med menstruacijo in mozolji, ker je to hormonska stvar. In so mi zato samo tabletke Yaz pomagale. Ampak po parih letih mi niso vec pomagale, hormonsko ravnovesje se je porusilo in sem jih nehala jemati. Sedaj po pol leta, se vedno nisem “prava jaz”. Nevem kam se obrniti, niti s cim se mi lahko pomaga.

Za kaksno koli mnenje vam bom hvalezna. Lp

Spoštovani,

glede na navedeno in dejstvo, da seje stanje izboljšalo po jemanju Yaz priporočam opraviti pregled pri ginekologu in endokrinologu za izključevanje PCOS.

LP

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog
Objava čaka odobritev

New Report

Close