Najdi forum

Naslovnica Forum Duševno zdravje in odnosi Družina Starševstvo in vzgoja Ekstremna trma in histerija

Ekstremna trma in histerija

Pozdravljeni.
Moje vprašanje je, kako se spopasti s trmo pri otroku, ki je star šele 9 mesecev, ko pogovor ni možen?

Hčerka se iz trme, ko ji kaj ne dovolim in rečem ne, z glavo stresa in udarja ob tla. Prišlo je tudi do bušk in modric.
Kaj lahko storim, da preprečim tako vedenje?
Hvala in lep pozdrav.

Spoštovani!

Vemo, da je za otroka izjemno pomembno, da mu postavljamo meje in da se tega držimo. Veliko odgovorov imate že v zgornjih vprašanjih.
Žal receptov ni in vse ne deluje pri vseh, zato je za rešitev takih vprašanj potrebno veliko ustvarjalnosti in vztrajnosti.
Vabim tudi druge starše, da napišejo svoje izkušnje.
Sama sem trmo reševala na način odločnosti, devetmesečnega otroka sem vzela v naročje in ga odnesla stran, mu preusmerila misli. Pri mojih je to delovalo. Je pa res, da otrok natanko čuti naše strahove in ko pomislimo, da mu ne bomo kos, otrok to začuti. Ali ko v sebi nismo prepričani…
Pri starejših otrocih smo uporabljali tudi humor in seveda namesto ne stavek: Ja, ko boš…. Mi rečemo NE vedno z razlogom, otroci ne vidijo smisla v neju, ker jim prepoveduje neko vrsto užitka, zato začnejo demonstrirati. Zato velikokrat pomaga tudi, kadar, do njihove stiske pokažemo empatijo: Verjamem, da ti je zdajle težko, Verjamem, da si jezen ker ti ne dovolim sladoleda. Razlog je…

Vendar pri malem otroku tega ne moremo narediti, zato poskusimo rešiti stisko preko telesnega stika in preusmeritve misli.

Lep dan,

Leonida Mrgole soavtorica knjige Izštekani najstniki in starši, ki štekajo http://najstniki.weebly.com/ http://videolectures.net/pozitivnapsihologija_mrgole_izstekani_najstniki/ Umetnost kreacije odnosov The art of relationship www.vezal.si https://www.facebook.com/izstekani.najstniki https://www.facebook.com/vezal.si www.vezal.si/vezi/ www.vezal.si/hobit/ +386 41811999

Moja sestra je začela svojega sina snemat pri teh izpadih in mu to predvajat. Res je, da je sedaj star 5 let in so mi ravno zadnjič predvajali posnetek v pričo njega in mu je bilo tako nerodno pred mano, da bi se najraje pogreznil v zemljo. Midva imava namreč poseben odnos, kot teta obožujem tega malčka, včasih je pri nas čez vikend in zelo zelo redko ima pri nas kakšen izpad, čeprav ga razvajam do onemoglosti iz prepostega razloga, da pri meni moj NE nekaj velja. Meje so bile postavljene že od začetka in točno ve, da ne bo z histerijo dosegel nič le vzdušje se bo spremenilo. Prav zanimivo, da se največkrat tako obnašajo doma, drugje so pa angelčki:-)

Sama imam odraslo hči in na srečo ne vem kaj so to težavni otroci , saj je bila skoraj idealna malčica, idealna najstnica sedaj pa je na pravi poti, da postane srečna in uspešna mlada ženska.

Srečno vsem.

Recept moje stare mame (no ne vem, če je v originalu njen, jaz ga poznam od nje) – preizkušen na meni – in še kar nekaj ostalih – je, da se jokat/dret/trmarit in hodit ne da skupaj – vsaj ne dolgo… Moji izbruhi so se kar nekajkrat končali kar nekaj km od doma…
S hojo se umiriš – in s časoma tudi zaveš okolice – pogovor je bil, če je bilo potrebno na poti nazaj.

Živjo Petra2312,

bi mi mogoče prodala to knjigo Celostni razvoj možganov…?

Lep pozdrav

Dragi starši,

pomagajte nam izboljšati psihološke storitve za otroke, mladostnike in starše v Sloveniji. Z oddajo svojega mnenja pomagajte sooblikovati optimalne storitve psihološke obravnave in pomoči, zasnovane za širok krog slovenskih otrok in družin. Vaša prima pomoč

LINK DO ANKETE: https://goo.gl/forms/Oxx2nZj5y9mFw7tp1

OZADJE: Psihološke težave mladih so v strmem porastu, prav tako pa potrebe otrok in staršev po zgodnji obravnavi, podpori in svetovanju. Med glavne dejavnike za naraščajoč trend sodijo spreminjanje družinske strukture, življenjskega sloga in načina vzgoje, spremembe v pojmovanju koncepta otroka in otroštva in akademsko tekmovalnost. Strokovnjaki smo zaskrbljeni, starši pa v stiski in nemočni pri obvladovanju čustveno-vedenjskih težav otrok in mladostnikov. Potrebovali bi hitro obravnavo, dolge čakalne dobe v zdravstvu pa otežujejo ali onemogočajo preventivno pomoč. Zaradi prepoznega ukrepanja pogosto ne moremo preprečiti, da bi se težave poslabšale in zahtevale klinično obravnavo. Vizija, ki jo imamo je, da družinam omogočimo lahko dostopno, cenovno ugodno in strokovno pomoč, ki bo tako hitra, da bo preprečevala poslabšanje duševnih težav, temeljila pa bi na opolnomočenju

Pozdravljen.

Verjamem, da je trma in histerično jokanje ena najbolj stresnih družinskih situacija. Priporočam vam, da si preberete knjigo Vzgoja brez drame, ki vas bo s svojo metodo vodila prav skozi takšne težke trenutke. Kadar otrok doživi tak izpad, se je potrebno zavedati, da mu delujejo samo mali možgani, da je odziv zelo amigdalen. Ne vem, koliko sta seznanjeni z razvojem otroških možganov. Mogoče še en namig in sicer knjiga Celostni razvoj otroških možganov.
V takem trenutku otroku ne boste mogli ničesar dopovedati. Prvič je premajhen (2,5), drugič pa tudi njegovi možgani niso v sprejemljivem stanju (med takšnim izbruhom se prekine povezava med nižjimi in višjimi možganskimi strukturami, ki pa pri tako majhnih otrocih tako ali tako niso dobro razvite). Zato tudi so takšni izpadi. Ne zmorejo na telesni ravni prenesti frustracijo.
Zato se starejši otroci večinoma ne vedejo več tako.
Kaj storiti? Poskusite ga umiriti, z objemom, stiskom, pokleknite v višino njegovih oči (to otroka umirja), povejte, da ga razumete, da mu je hudo. Včasih bo to delovali, včasih morda tudi ne. Ko ne, poskusite enostavno zdržati, da vsaj vi ohranite mirno telo. Kajti otrok se bo lahko umiril samo ob mirnem telesu svojih staršev. Otrok nima razvitih mehanizmov, da bi se zmogel sam umiriti. Odstranite ga iz situacije, če je nevaren sebi in drugim.
Kaj ne narediti? Ne mu v tistem trenutku (lahko pa kasneje, ko se umiri) nekaj razlagati in dopovedovati. Ne se jeziti na njega. Predvsem pa, ne ga pustiti samega in reči: ko se boš umiril, pridi. Ne ga zapustiti v tej situaciji, ker vas najbolj potrebuje.
In tako nekaj časa in potem bo prerasel.
Vse dobro,
Andreja Vukmir Brenčič

Andreja Vukmir Brenčič, spec. ZDT [email protected] 031 582 404 www.pogled.si

Pozdravljeni,

nam pa je zelo pomagala igra mivi.si v bistvu trme več ne zaznamo, naš malček je postal zelo priden in ubogljiv.

lp

Spoštovani. Izvajamo raziskavo s področja čustvenega doživljanja in medsebojnih odnosov, vabljeni k razmišljanju o tej temi in izpolnitvi vprašalnika:
http://www.xn--zd-mta.si/1ka/a/1262

Pozdravljen.
Jaz vam res, res priporočam v branje knjigi Celostni razvoj otroških možganov (da boste vedeli, kaj se z vašim otrokom dogaja) in Vzgoja brez drame, ki vas po korakih pelje, kaj narediti v najbolj dramatičnih trenutkih z vašim otrokom.
Boste videli, da se bo obrestovalo.

Lep pozdrav

Andreja Vukmir Brenčič, spec. ZDT [email protected] 031 582 404 www.pogled.si

New Report

Close