črpalka
Zanimajo me vaše izkušnje s črpalko, zaradi vedno bolj pogostih hip so mi predlagali črpalko, kako je z njo živeti, na kaj paziti…
Mimogrede, se zelo ukvarjam s športom.
Hvala
6 letni sin ima inzulinsko črpalko skoraj dve leti. Pri klasični metodi zdravljenja je imel pogoste nočne hipe, ki pa so z uporabo črpalke zvodenele, saj pri črpalki lahko zelo natančno doziraš potreben bazalni inzulin (tisti, ki ga črpalka stalno dovaja v tvoje telo). Pri zdravljenju s črpalko je pomembno, da sladkor kontroliraš pred vsakim obrokom (v primeru zvišanega sladkorja si dodaš korekcijski bolus). Naučiti se moraš šteti OH (stvar hitro postane rutina), saj na osnovi le teh natančno doziraš inzulin glede na užite OH. Sete menjavaš na 3 dni. Na začetku se ti pri menjavi malo tresejo roke, vendar tudi to zelo hitro osvojiš. Vedno imaš na voljo tako strokovno kot tehnično pomoč na mobi številki, dosegljivi 24 ur. Če imaš kakšno bolj konkretno vprašanje, kar vprašaj in ti bom skušala odgovoriti.
Lp.
Kika hvala, upam, da jo dobim, še grem pred komisijo, sem star 32 let in še ne vem, kako bo, ali jo dobim ali ne, na komisijo sem predlagan ravno zaradi jutranjih hip. Hvala, rade volje bom še kaj vprašal, ko oz. če jo dobim.
Star sem 33 let, sladkorno pa imam 25let .Imam insulinsko črpalko od dec.2005. Z njo sem zelo zadovoljen. Na začetku je sicer kar naporno preden poštudiraš vse nastavitve oz. preden jo nastaviš da dela optimalno. Tudi jaz se veliko ukvarjam s športom -tudi takimi za katere sem predvideval da s črpalko ni šans. ukvarjam se z veslanjem na divjih vodah. Voda in elektronika baje ne gre skupaj!
Res je ampak v času povečane šprtne aktivnosti črpalke sploh ne rabiš. Če sem pri veslanju do 2,5 ure odkloplen pridem iz vode še vedno z dobrim cukrom (običajno nekje med 8 in 9mmol/l). Prej ko še nisem imel črpalke pa sem poterboval zaloge ogljikovih hidratov ker sem imel hipe! Tudi drugi športi se s črpalko izvajajo super. Na tebi je “samo” da poštudiraš kako jo nastavit. Kot pa sem že napisal pri intenzivni vadbi jo z lahkoto odklopiš.
Aja če sem več kot 3 ure brez črpalke se mi pa že pozna na sladkorjih tako da si moram takoj dodat insulin! Ampak ni panike vse se da naštudirat.
Kar se pa komisije tiče imaš daober razlog da ti jo odobrijo!
Naj ti uvajanje na nov način življenja z diabetesom gre čimhitreje.
Pa še nekaj reklame za društvo diabetikov tipa I slovenije:
http://www.diabetes-zveza.si/?area=diab1&show=01
Včlanjen sem dobrega pol leta, na druženjih ki se odvijajo na različnih koncih slovenije se izve marsikaj koristnega -tudi o novostih. Kar pa je najpomembnejše lahko se izmenja veliko pomembnih informacij!
Ojla!
Tudi jaz imam s črpalko podobne izkušnje kot preostala dva. Stara sem 30 let, črpalko sem dobila dve leti nazaj, ko sem zanosila. Takrat je nisem hotela in sem bila ful depresivna, ko sem jo vendarle morala vzeti, zdaj je ne bi več dala stran. Na srečo so mi jo zdaj odobrili za naprej, prav tako zaradi hip, ki se jih mnogokrat ne zavedam.
Tudi jaz se veliko ukvarjam s športom, ne sicer z vodnimi, pa vendarle. Je pa res, da ko sem npr. na morju ali na bazenu, sem zlahka tudi po dve uri brez črpalke, saj plavanje tudi pokuri ogromno ogljikovih hidratov. Tudi sicer, če bi slučajno imela kaj preveč cukra, ko bi prišla iz vode, ni problema – priključiš črpalko, vtipkaš dozo insulina, ki jo rabiš za znižanje KS, in je.
Jaz imam drugače konja, ki ga veliko jaham, pri tem športu pa črpalka ni nobena ovira. Je pa res, da imam črpalko zavarovano, saj bi se lahko pri kakem padcu lahko poškodovala.
Prej sem veliko let trenirala tudi karate, zdaj mi zanj sicer zmanjka časa, a če bom spet našla kaj časa tudi za karate, bom za tisto uro in pol črpalko enostavno odstranila.
Kot vidiš, se lahko črpalko uporablja ne glede na to, koliko in s katerim športom se ukvarjaš. Le nekaj športov je takih, pri katerih ravno na treningu (noben trening pa ne traja več kot 2 uri naenkrat) črpalke ne moreš nositi, pa še to so le vodni in pa borilni športi. Kakega drugega se že ne spomnim več.
Je pa res, da si moraš na začetku vzeti pač kar nekaj časa predvsem za to, da se navadiš šteti ogljikove hidrate, da jih potem že na oko izračunaš, in za to, da si urediš bazalne profile (doza insulina, ki jo potrebuješ takrat, ko nič ne ješ in nič posebnega ne delaš) ter da ugotoviš primerne boluse (doza insulina, ki jo potrebuješ za določeno količino ogljikovih hidratov, ki jih zaužiješ).
In pa še nekaj zelo pomembnega – s črpalko živiš dosti bolj enostavno – ješ, kadar želiš (ne ob urah), če ti ni do hrane, enostavno ne ješ. Tega sicer ne bi smela povedati, pa vendarle – zlahka si lahko privoščiš tudi sladke stvari (jaz sem zelo sladkosneda in se rada pregrešim, kar pa ne pomeni, da imam potem višji KS!), le znati moraš oceniti, koliko insulina rabiš za tisto sladko stvar.
In še nekaj – odkar imam črpalko, imam nivo GHbA1C od 5,5-6,2% kar je tako rekoč normalna vrednost, to se pravi tudi bolj zdrava.
Želim ti, da čim prej dobiš črpalko (odobrili ti jo bodo ziher, saj si zaradi nočnih hip dober kandidat) in se nanjo čim prej navadiš ter jo z veseljem uporabljaš!
Lp, pa lepe cukre!
Forum je zaprt za komentiranje.