Najdi forum

Naslovnica Forum Življenjski slog Zdravo življenje Kajenje Champix – Stranski učinki

Champix – Stranski učinki

Spoštovani,

sedaj je dva meseca, ko sem prenehal kaditi s pomočjo champixa. Na začetku sem imel blage težave, kar se tiče spanja in pa vsakič, ko sem vzel tableto mi je bilo zelo slabo in bolečina v trebuhu, zato sem jo vzel s hrano in je bilo bolje. Slabost in bolečina sta sicer hitro izginila. Sedaj cca 3 tedne tablet ne jemljem več in počitim se odlično, če odštejem dejstvo, da sem se zredil (8 kg) Sicer sem jaz športno zelo aktiven že od nekdaj in kar se tiče prehrane so mi zadeve tudi kar jasne, samo mene zanima, ali je možno, da se presnova, po prenehanju kajenja, tako zbrka, da se v vsakem primeru nekoliko zredis. Sicer sedaj kilograme obvladujem (že nazaj -2kg) , samo ne vem če sem se že kdaj toliko ukvarjal kot sedaj, kaj točno vse pojem. Ker če bi jedel tako takrat, ko sem še kdail, bi se shiral. 🙂

Najprej čestitke!!!

Uspelo vam je in to je zares pomembno. Glede težav po kajenju predvsem glede tega, da ste se poredili lahko rečem, da je v mejah normalnega, saj jih veliko po prenehanju pridobi približno toliko kil, kot ste jih vi. Zagotovo se metabolizem po prenehanju kajenja spremeni, saj nikotin vpliva deluje na bazalni metabolizem tako, da ga poveča za približno 10% in ob prenehanju gre seveda za obratno pot. Zelo dobro je, da ste športno aktivni in da ste že pričeli zmanjševati telesno težo. Počasi se boste tudi navadili na primerno prehrano, na katero morate sedaj še “paziti”.

Le pogumno naprej

Prav lep pozdrav in lep dan želim

dr. Tomaž Čakš , dr. med.
Nacionalni inštitut za javno zdravje

]Spoštovani,

sedaj je dva meseca, ko sem prenehal kaditi s pomočjo champixa. Na začetku sem imel blage težave, kar se tiče spanja in pa vsakič, ko sem vzel tableto mi je bilo zelo slabo in bolečina v trebuhu, zato sem jo vzel s hrano in je bilo bolje. Slabost in bolečina sta sicer hitro izginila. Sedaj cca 3 tedne tablet ne jemljem več in počitim se odlično, če odštejem dejstvo, da sem se zredil (8 kg) Sicer sem jaz športno zelo aktiven že od nekdaj in kar se tiče prehrane so mi zadeve tudi kar jasne, samo mene zanima, ali je možno, da se presnova, po prenehanju kajenja, tako zbrka, da se v vsakem primeru nekoliko zredis. Sicer sedaj kilograme obvladujem (že nazaj -2kg) , samo ne vem če sem se že kdaj toliko ukvarjal kot sedaj, kaj točno vse pojem. Ker če bi jedel tako takrat, ko sem še kdail, bi se shiral. :)[/quote]

Prav lep pozdrav in lep dan želim dr. Tomaž Čakš , dr. med.

Pozdravljeni
mineva tretji teden,kar sem s pomočjo champixa prenehal kaditi.To je moj tretji poiskus in tokrat vem,da mi bo uspelo.Pred tem sem vsako noč,ko sem vzel tablet trzal z nogami in nisem mogel zaspati,zato sem s tableti prenehal in posledično začel kaditi.Tokrat sem se lotil drugače.Priredil sem si jedilnik in se začel ukvarjati s športom.En dan Tabata, en dan tek-trenutno pretečem 7 km z lahkoto,saj včasih sem bil športnik.Zelo sem zadovoljen,ker nisem več zadihan in z lahkoto tečem in uživam v naravi.Vsak vdih mi je užitek.Kar se tiče hrane,res pazim,saj sem bil pred leti na zdravljenju(kompulzivno prenajedanje) ampak sem se pozdravil in nimam več problemov s prenajedanjem.S tableti champix tudi nimam več problemov,ponoči nič več ne brcam,skratka vse je ok.Imam pa eno vprašanje,koliko časa naj vztrajam s tabletami,ker nebi rad prekmalu zaključil terapije,saj si tokrat res želim prenehati za VEDNO.
Ps:star sem 49 let,kadil sem pa 30 let-GROZA
Držim pesti za vse,ki ste nehali kaditi.Lp Sandi

Pozdravljeni!
Berem vaše prispevke in vas vse občudujem kateri ste prenehali s kajenjem.
Sam sem pričel s tabletami Champix pred 3 tedni a mi še vedno ni uspelo prenehati kaditi.
( sedaj jemljem tablete iz druge škatle 2x na dan po 1mg)

Šele sedaj po 3 tednih opažam da zdržim nekaj časa dalj brez cigarete kot prej, malo sem zmanjšal s kajenjem a da bi čisto prenehal ne gre…..

Že od samega začetka jemanja teh tablet nisem popolnoma nič čutil, ne dobrega ne slabega, kot da ne prime pri meni….. Tako je tudi sedaj

Dr.Čakš, kaj mi priporočate, naj sploh še jemljem tablete ? Naj dozo pojačam ? Rad bi nehal kaditi pa ne gre…..

Hvala za nasvet!

Jaka

Spoštovani!

Ne obupajte prehitro. Odločili ste se za spremembo in zato vztrajajte. Prepričan sem, da boste zmogli. Ne pričakujte, da boste uspeli v trenutku, žal takšnih čarobnih palic nimamo. Vsekakor vztrajajte, priporočam pa vam tudi, glede na to, da gre pri vas za precejšnjo zasvojenost, da izvedete terapijo 24 tednov (ne samo 12). Le pogumno naprej, vsekakor navijam za vas, da vam uspe in držim pesti.

Prav lep pozdrav in lep dan želim dr. Tomaž Čakš , dr. med.

Se pravi naj jemljem tablete naprej in poskušam prenehati s kajenjem ?
Naj si postavim datum ali pač počakam da želja vsaj malo mine ?

zasvojen sem res kar dobro 2 škatli na dan minimalno….

Hvala

Vsekakor vztrajajte!!! Ne silite se z datumom, vendar poskusite vseeno kmalu prnehati s kajenjem in nato nadaljujte samo z Champixom. Zavedati pa se morate, da vam zdravilo samo ne more popolnoma pregnati želje po kajenju. Zato se morate tudi sami potruditi, začnite spreminjati svoj življenski slog v celoti (telesna aktivnost, zdrava prehrana itd.) in predvsem vztrajajte. Kaditi tudi niste začeli čez noč in verjetno ste kadili dolgo časa. Torej si vzamite čas tudi za prenehanje. Le pogumno.

Prav lep pozdrav in lep dan želim dr. Tomaž Čakš , dr. med.

Hvala za odgovor!!
Vsekakor se bom potrudil……

Upam da bom čez nekaj časa z veseljem objavil tukaj svoj uspeh !

Lep dan !

Pozdravljeni, 

Sem zelo zasvojen s kajenjem. Praktično z izjemo nekaj let kadim že celo življenje. Ob upoštevanju, da so moji starši bili strastni kadilci. Mati je kadila med nosečnostjo. Doma sta oba starša kadila, vsak po 3 škatle cigaret. kadila sta verižno v avtomobilu. Edino nekadilsko obdobje je bilo med mojim 11 in 14 letom. takrat so mi diagnostirali bronhialno astmo. Spomnim se, da sem dnevno pljuval ogabne zelene izcedke iz pljuč, imel tudi redno ventolin. Pri 14 sem začel sam kaditi in poiskusil prenehati vsaj 100x, neuspešno. Največ za kaka 2 meseca. Če upoštevam leta pasivnega kajenja in kajenja, se jih skupaj nabere 44 let. Funkcionalni izpih iz pljuč imam 66%. Zadnjih 10 let sem opustil klasične cigarete ter kadil samo marihuano ( s tobakom). Bronhitisov v tem obdobju praktično nisem imel. Sem pa ugotovil, da sem zvitke mešane z marihuano in tobakom kadil predvsem zaradi samega kajenja in ne toliko zaradi marihuane. Marihuano sem opustil in se vrnil na cigarete, pljučna funkcija se mi je čez mesec dni poslabšala. Dobivam asmatične napade, predvsem sredi noči ko se ne morem odkašljati. V zadnjih 10 letih redno uporabljam Nikorete za zmanjševanje samega kajenja ( ne pomaga mi opustiti samega kajenja). Ko sem še kadil marihuano, mi je to pomagalo. Vse skupaj sem lahko kontroliral, sedaj pa ne morem več. pokadim vedno več. ( sem že na 30 cigaretih + nikorete). Ker tako več ne gre naprej, me zanima ali bi se odločil za Champixom oz. BUPROPION. Ne jemljem nobenih zdravil in ne pijem alkohola. Prosim za nasvet kaj lahko naredim, ker klasično odvajanje mi ne gre od rok.

Hvala za odgovor 

Prav lepo pozdravljeni!

Kot izgleda, ste res zelo zasvojeni z nikotinom. Vsekakor bi vam predlagal terapijo s Champixom in to ne samo 12 tedensko ampak 24 tedensko, predvsem zaradi vaše hude zasvojenosti. Stopite do svojega zdravnika, se pomenite z njim in ga poporosite, da vam napiše zdravilo Champix (Bupoprion ni več dostopen v Sloveniji – v vsakem primeru pa menim, da je Champix primernejši za vas).

Zdravstvene težave, ki jih imate, so vsekakor zelo hude, zato držim pesti, da vam uspe. Sporočite, kako vam gre, navijam za vas.

Bodite uspešni

Tomaž Čakš

Prav lep pozdrav in lep dan želim dr. Tomaž Čakš , dr. med.

Pozdravljeni,
zanima me ali je champix ponovno v prodaji? Kolikor mi je znano je bil dve leti nazaj odpoklican.

Za odgovor se Vam lepo zahvaljujem.

Spoštovani!

 

Champix-a (varenicline) trenutno res ni.  Ni bil odpoklican in je bil do pred kratkim še dosegljiv. Nimam podatkov, zakaj ga trenutno ni. Moral bi še preveriti pri proizvajalcu (Pfeizer)

Od dve leti nazaj pa zares ni na našem trgu na razpolago Zyban-a (bupropion), predvsem zato, ker se je proizvajalec (Glaxo) umaknil s slovenskega trga.

 

Poskušali bomo poizvedeti, kaj je s Champixom in v kolikor bomo kaj izvedeli, sporočim.

 

LP Tomaž Čakš

Prav lep pozdrav in lep dan želim dr. Tomaž Čakš , dr. med.

Moj 0sebni zdravnik mi ne želi predpisati belega recepta za zdravilo Chapix. Je mnenja, da tovrstna zdravila lahko predpisuje le psihiater. Ponudil mi je napotnico za njega. Psihiater za odvajanje kajenja je za mene ponižajoča ponudba, saj sem mnenja, da imajo psihiatri pomembnejše delo kot ukvarjanje s kadilci.

Spoštovani!

 

Najprej opravičilo za moj pozen odgovor, ker sem bil dva tedna odsoten.

Menim, da vaš zdravnik ni ravnal pravilno, da vam ni predpisal recepta za Champix in lahko mu poveste, da se lahko obrne direktno na mene ([email protected]). Predpisovanje tega recepta je povsem v pristojnosti osebnega zdravnika in ni potrebe po napotitvi k psihiatru.

Vendar (žal) niste ničesar zamudili, ker se trenutno Champixa ne dobi (nikjer v EU). Ne vem točno, kdaj naj bi bil zopet na voljo, upam, da čim prej.

Od farmakoterapije so zaenkrat na voljo le nikotinski nadomestki (Nicorete)

Za pomoč pa se sicer lahko obrnete tudi v najbližji Zdravstveni dom, kjer so v okviru Zdravstveno vzgojnih centrov ali Centrov za krepitev zdravja na voljo individualne in skupinke delavnice pod vodstvom izobraženih terapevtov.

Držim pesti, da vam uspe s prenehanjem. Že to, da ste se odločili, je velik korak naprej.

Vse dobro

Tomaž Čakš

 

Prav lep pozdrav in lep dan želim dr. Tomaž Čakš , dr. med.

New Report

Close