Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Splošno Cepljenja Cepljenje proti tetanusu

Cepljenje proti tetanusu

Spostovani, če je zadeva prisotna vec kot 2 meseca in to ni cepljenje proti TBC, se lahko na mestu poskodbe zaradi cepljenja tkivo tudi trajno zabrazgotini. Nimate kaj punktirati. Vsekakor pa o tem, ne da bi zadevo videla (otipala), preko spleta ni mogoce presojati.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Hvala za odgovor. Ne, saj ne mislim izvajat youtube operacij. 🙂

Šlo je za poživitveni odmerek proti TBC, pa nikoli poprej nisem imela reakcije oziroma kakršnih koli težav, no, zgleda, da je vse enkrat prvič. Samo mejno nadležno je, ker nihče konkretno ne pojasni zakaj nastanejo tovrstne tvorbe in je tako posledično nelagodno čez čas tipati zatrdline.

Spoštovani, včasih je vnetna reakcija ob cepljenju močnejša, všasih pa, imamo ob samem “tehničnem” posegu smolo, pride do poškodbe in brazgotinjenja, kot rečeno. Vsi tipi kož in tkiva ne brazgotinijo enako, pri nekaterih je le-to močneje izraženo. Morda lahko zatrdlino poskusite zmanjšati z zelo nežnim masiranjem kože nad njo in vtiranjem kreme.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Pozdravljeni,
V srednji šoli nisem bila cepljenja proti tetanusu, poleti pa sem bila stara 20 let. Zanima me, če še lahko dobim tretji odmerek cepiva in če ga moram sama plačati? Hkrati me zanima še, kam moram poklicati in se dogovoriti za cepljenje.
Iskrena hvala za vaš čas in odgovor,
LP, Ksenja

Spoštovani, popolno cepljeni osebi pripada cepljenje proti tatunusu vsakih 10 let. Glede na to, da se v srednji šoli niste cepili, se za cepljenje dogovorite pri izbranem zdravniku.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Pozdravljeni,

ker smo v casu, ko so o ceplenju, reakcijah in stranskih ucinkih o cepivu veliko govori, me zanima vase mnenje glede reakcije, ki sem jo dozivela pri zadnjem obveznem cepljenju proti tetanusu 10 let nazaj.

Naj povem, da sem takoj po ceplenju dozivela grozno slabost, bruhanje (refleks se ni ustavil niti, ko v zelodcu nisem imela vec nicesar), krce in mravljincenje po celem telesu, obcutek omedlelosti in megljen vid. Vse skupaj je trajalo nekje pol ure. Cez nekaj dni sem mocno zbolela (vrocina 39/40). Zakaj mislite, da je prislo do taksne reakcije in ali lahko podobno reakcijo pricakujem tudi, ko se bom sla cepiti proti covid19?
Naj povem se, da so mi na osnovnih pregledih za alergije ugotovili, da sem mocno alergicna na dolocene stvari, kar se mi kaze v obliki atopijskega dermatitisa (ekcemi).
Lp, Urša.

 

Spoštovani, ni čisto jasno, kdaj je reakcija po cepljenju proti tetanusu nastala (takoj – neposredno po cepljenju; ali isti dan ali malce kasmeje?). V kolikor je/bi nastala neposredno po cepljenju (praktično takoj), bi vas testirali (morda so vas?) na ev. preobčutljivost na tetanusni toksoid, oz. preočutljivost na posamezne komponente. Stanje, ki ga opisujete, včasih nastane tudi ob vzdraženosti avtonomnega živčnega sistema ob samem posegu. Stanje, nastalo par dni kasneje,  po cepljenju (vročina), je bila z veliko verjetnostjo okužba, ki bi se zgodila ne glede na cepljenje (obstaja pa možnost, da ste jo pobrali ravno v zdravstveni ustanovi. Glede na podatke o številnih preobčutjivostih predlagam, da se pred cepljenjem proti covidu posvetujete z alergologom.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.
Objava čaka odobritev

Spoštovani, še to boste morali navesti, ali je stanje, ki je nastopilo neposredno po cepljenju, izzvenelo samo, ali je bila potrebna kakšna terapija? (zdravila). V kolikor bi izzvenelo samo, je šlo z veliko verjetnostjo za odziv vegetativnega živčevja ob samem vbodu z iglo. Za kakšno cepivo je šlo (in katere dodane snovi je vsebovalo), je treba gledati podatke v cepilnem kartonu. Cepiva (proti tetanusu) so namreč razlina. Kot rečeno, lahko vaše dileme razreši vaš alergolog: tudi cepljenja pod nadzorstvom (covid) za odrasle se v primeru potrebe pa cepljenje pod nadzorom izvedejo na kliniki na Golniku (pljučne in alergijske bolezni). Naj vas družinska zdravnica usmeri tja.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Pozdravljeni,

v lanskem letu, in sicer v mesecu novembru 2022, je bil moj sin v sklopu sistematskega pregleda v 3. letniku srednje šole cepljen proti tetanusu (redno cepljenje po shemi).  Naslednji dan po cepljenju je imel povišano telesno temperaturo in se je slabo počutil; težave pa so hitro izzvenele.

Sedaj smo bili obveščeni, da je pri cepljenju prišlo do napake in je sin prejel napačno cepivo. Iz cepilne knjižice je razvidno, da je bil cepljen s cepivom Tetagam P 250 i.e. Zanima me, kaj to pomeni za njegovo dolgoročno zdravje. Lahko pride do kakšnih neželjenih posledic? V času prejema cepiva seveda ni bil okužen s tetanusom oz. ni imel nobene poškodbe.

Hkrati me zanima, kaj to pomeni v pogledu zaščite pred tetanusom, kar je bil seveda osnovni namen cepljenja.

Vnaprej hvala za odgovor,

Mateja

Spoštovani, vaš sin ni prejel cepiva, temveč tetanični imunoglobulin (zaščitna protitelesa proti tetanusu), ki bi jih prejel, če še ne bil cepljen proti tetanusu, in bi prišlo do umazane poškodbe. Namen cepljenja je, da telo naučimo, da ob stiku s povzročiteljem zna samo izdelati taka protitelesa, kot jih je sin prejel novembra. Zaradi prejema protiteles ni pričakovati nikakršne škode, oz. neželenih posledic. Edino kar je, je to, da se bo moral sin dejansko cepiti proti tetanusu, saj protitelesa, dana kot pasivna zaščita, v kratkem obdobju prodadejo. Po cepljenju bodo njegove celice ponovno spodbujene, da tvorija protitelesa (kot jih je prejel novembra).

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

New Report

Close