Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Splošno Cepljenja Cepljenje proti tetanusu

Cepljenje proti tetanusu

Spoštovani, bolečina, oteklina in rdečina so najpogostejše reakcije po cepljenju. Običajno se pojavijo v par urah po cepljenju in izginejo v parih dneh. Na boleče mesto si pravilno dajete leden obkladek (ne neposredno na kožo), lahko vzamete tudi sredstvo proti bolečinam. Pričakovati je, da bo bolečina izginila v par dneh. Samo zaradi bolečine, (če zraven ni obsežne otekline in rdečine) obisk pri zdravniku zaenkrat ni potreben.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Pozdravljeni!
Prejsnji teden sem bila na obveznem sistematskem pregledu v 3. letniku srednje sole cepljena proti tetanusu. Od tistega dne naprej se spopadam s stalno utrujenostjo. Nikoli nisem bila navajena spati popoldne, v zadnjem tednu pa me je vedno zmanjkalo. Ponoci za moje potrebe spim dovolj in s svojo kolicino spanja nikoli nisem imela problemov. Zanima me ali je lahko ta stalna utrujenost in prekomerno spanje posledica cepljenja?
Hvala za vas odgovor.

Spoštovani, znotraj 48 ur po cepljenju se utrujenost lahko pojavi, jo povezujemo s cepljenjem in v dnevu ali dveh tudi izzveni. Glede na to, da navajate cepljenje že prejšnji teden, je poleg cepljenja treba iskati še kakšen drugi vzrok.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Spoštovana Nina!
Po vaših odgovorih se mi zdite tipična ortodoksna zdravnica. Prosim vas za vaše mnenje o naslednjem članku:
http://naravnaimunost.si/Bolezni/tetanus.php

Spoštovani, tole kar ste posredovali, predvsem ni članek, ampak mnenje, ki pač ne temelji na dokazih. Kar se tetatusa tiče, je za preprečevanje izjemno pomembno aseptična oskrba ran (česar, žal, pri bananih poškodbah – recimo, vbodih s trnom vrtnice, ni mogoče vedno zagotoviti) in ustrezna preekspozicijska ali postekspozicisjka zaščita (v kolikor ni bilo mogoče zagotoviti preeksopzicijske zaščite). Za izkoreninjenje neonatalnega tetanusa (ki ga prikazuje prispevek), žal, ni bilo dovolj aseptično vodenje poroda in oskrba popkovnega krna, ampak je to dala šele kombinacija preceljenosti – ustrezne zaščite nosečnic in vodenje poroda v primernih higienskih okoliščinah. Za zaščito novorojenca so ključna materina protitelesa proti tetanusu, ki prehajajo v plod v obdobju nosečnosti. Objavljenje so preštevilne študije, ki prikazujejo izginjanje neonatalnega tetanusu ob ustrezne cepljenju žensk/ bodočih mater, oz. nosečnic.
Na najpogosteje zmote o cepljenju, ki jih prikazujejo na spletnih straneh, od koder ste sneli prispevek o tetanusu, odgovarjajo tule:
http://www.nijz.si/sl/pogoste-zmotne-trditve-o-cepljenju-in-odgovori-nanje

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Tudi vi nikjer niste navedli dejstev o učinkovitosti cepiva, izpustili ste tudi stranske učinke Td-Pur- nevrološke poškodbe. In lažno navajali, da v cepivu ni hudih strupov. Kaj pa je drugega 1500 mikrog aluminija, ki je živčni strup in “scvre” nevrone, povetan z alzhajmerjem, demencom MS, ALS, povzroča alergije?
Sem eden od primerov, ki jim je Td-Pur uničil zdravje in življenje, s stranskimi učinki kar pospisku. “Zdravniki” se pa sprenevedate.

Spostovani, podatkov o ucinkovitosti cepiva proti tetanusu je na voljo ogromno, vezani so na velike populacijske studije, ki jih je ba stotine in so objavljene, oz dostopne preko PubMed-a. Cepivo proti tetanusu je mednajucinkovitejsemi, s preko 95 proc ucinkovitostjo. Ostalih vasih navedb pa ni mogoce komentirati, saj podajate trditve brez osnov, kar “poprej”. Ne boste verjeli, v prevelikih kolicinah je tudi voda strup.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Pozdravljeni,

Tri dni nazaj (v sredo, 26.10.) sem bila cepljena proti tetanusu. Že isti dan sem imela močne bolečine v roki, ki so trajale še ves naslednji dan, vrndar nič drugega. Danes pa se je na mestu vboda pojavila rdeča oteklina, po velikosti nekoliko večja od kovanca za 2 evra, hkrati pa imam tudi povišano telesno temperaturo in sem že ves dan nenormalno utrujena. So tudi to stranski učinki, ki bodo v nekaj dneh izzveneli ali bi morala k zdravniku?

Hvala in lep pozdrav,
Tamara

Spoštovani, če ste bili cepljeni v sredo, 28.10, in se je oteklina pojavila danes, se je vse zgodilo v okviru 48 ur po cepljenju. Ste še v okviru priakovanih pojavov. Vsaj hude bolečine in oteklino ter drečino lahko neposredno povežemo s cepljenjem. Tudi povišana temperatura je lahko povezana s cepljenjem, vendar če bo vztrajala še naprej, in se boste ob tem slabo počutili, gre lahko tudi za vzporeden pojav, ev. okužbo. Oteklino hladite z ledom (ne neposredno na kožo, ampak preko tkanine, vzamite kakšen analgetik in Claritine). Zdravnika obiščite ob slabšanju stanja: vročina, izjemno slabo počutje, oz če bi oteklina zelo narastla (5-10 cm). Če ne, lahko počakate.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

pozdravljeni,
stara sem 30 let vendar nisen bila cepljena pri 18-ih letih proti tetanusu ( ostala cepiva so bila redna ).
zanima me ali se lahko cepim proti tetanisu ali za to ni potrebe?

pozdravljeni,
stara sem 30 let vendar nisen bila cepljena pri 18-ih letih proti tetanusu ( ostala cepiva so bila redna ).
zanima me ali se lahko cepim proti tetanisu ali za to ni potrebe?

Spoštovani, cepljenje proti tetanusu je vsekakor željeno in potrebno. Če ste bili v otroštvu sicer redno cepljeni proti tetanusu, prejmete 1 odmerek cepiva.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

danes sem se v šoli (3 letnik) približno ob 10:00 cepil proti tetanusu.In proti večeru me je začel boleti trebuh pa še malo mi gre na bruhanje a je to normalno??

Spoštovani, najpogosteje reakcije po cepljenju proti tetanusu so bolečina na mestu vboda, oteklina in rdečina. Reakcija, ki jo opisujete, je sicer možna, a redka. Glede na znake in kroženje t.i. calici-virusov, ki povzročajo bolečine v trebuhu z bruhanjem in drisko, je vzrok za navedene znake prej iskati z okužbi, kot v cepljenju. Ali ima morda podobne težave še kdo doma ali v šoli?

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Spoštovani!

25.10. letos sem bila tretjič cepljena proti tetanusu, saj sem lansko leto bila pozitivna pred prvim cepivom (zaradi ugriza kače).
Razen tega, da me je po prvem in drugem cepivu bolela roka, me zanima, ali je možen stranski učinek krvavitev pri odvajanju blata? To se mi namreč dogaja zdaj, po tretjem cepljenju. Ali je morda mogoče, da je cepivo šlo v žilo in bi bila potrebna ponovitev?
Hvala že vnaprej za odgovor!

Spoštovani, ponovitev cepljenja nikakor ni potrebna. Za pojav krvi v blatu je treba vsekakor iskati druge razloge – okužba? zaprtost in trdo blato? hemeroidi? Proces v zadnjiku? Vzrok za to je vsekakor treba poiskati.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Bilo je mehko blato, hemeroidi niso težava, le kožna guba. Sem že imela prej kdaj prisotno kri, a do zdaj že nekaj časa ne, takoj po cepljenju pa spet. Sem pomislila na to povezavo, ker me je tokrat cepila praktikantka in je sestra poleg rekla, da ne sme v žilo, sicer bo potrebna ponovitev… Hvala za pomoč in odgovore.

Lp

Spoštovani, cepljenje “v žilo” si narobe predstavljate. Izvedlo bi se ga na način, kot se jemlje kri .. Cepljenje v mišico pa je pomembno predvsem zaradi “imunskega” razloga, da se antigeni (molekule) iz cepiva dlje časa časa predstavljene specifičnim obrambnim celicam. Skratka – za pojav krvi v blatu ne vidim povezave s cepljenjem, čeprav se je pač pojavil v časovni povezanosti.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Najlepša hvala za vso obrazložitev!
Lepo nedeljo vam želim.

Pozdravljeni.

Koliko časa po cepitvi je še vedno lahko prisotna nespreminjajoča pol-zatrdlina, ki je ostala kot produkt malce večje reakcije pri cepljenju? Dva meseca in več? Ali lahko dotično “maso” sam varno punktiraš doma?

Hvala za odgovor.

New Report

Close