Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Splošno Cepljenja cepljenje OMR

cepljenje OMR

Spostovani, zelo nerada sicer posegam v nasvete vasega pediatra, a res ne vidim razloga za odlog omr, se zlasti ob podatku, da boste z deklico potovali.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Pozdravljeni,

pred dvema dnevoma je bil otrok cepljen (OMR), sicer komaj pri dveh letih in to pod nadzorom, ker je alergičen na jajca. Ni bilo nobenih stranskih učinkov, ampak berem, da se lahko pojavijo po dveh tednih. Kako je s tem? Ali lahko kaj hujšega tudi pričakujem ali je tisto obdobje najhujših možnih stvari že mimo? Kdaj bi bilo smiselno cepiti z drugim odmerkom?

Spoštovani, otroček je bil cepljen pod nadzorom zaradi preobčutljivosti na jajca in morebitne reakcije, ki bi se pojavila NEPOSREDNO ob cepljenju zaradi PREOBČUTLJIVOSTI. Ker se ni bilo, jo v zvezi s preobčutljivosto tudi ni pričakovati. To pa ne pomeni, da se ne morejo pojaviti stranski učinki, ki se v določenem procentu lahko pojavijo pri vseh cepljenih osebah, ne glede na preobčutljivost. Najpogostejši so po cca 1 tednu: izpuščaj, znaki blage akutne okužbe dihal.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Pozdravljeni,

vem, da je že bilo o cepljenju OMR otrok, kateri so alergični na jajca, veliko povedanega, pa vendarle…

naša mala bo naslednji petek cepljena na PK pod nadzorom. Zanima me, kakšne zaplete se lahko pričakuje in kakšne so dosedanje izkušnje cepljenj alergičnih otrok nasplošno?

Vem, da alergični otroci praviloma nimajo oslabljenega imun. sistema (kvečjemu ne dela čisto pravilno, ali kako bi ga opisal)… ampak vseeno, ali se lahko pričakuje kakšen resen zaplet neposredno po samem cepljenju in, ali so zapleti pogosti ali zelo redki? Odkrito povedano, strah je ogromen, saj ne vemo, kaj naj pričakujemo, bojimo se hujših zapletov.

je možno, da pride do hujše anafilaksije? So naši strahovi odveč?

Problem je tudi to, da starši v strahu za svojega otroka prepogosto preveč z velikim strahom pričakujemo cepljenje in si ustvarimo neko mnenje, vendar je to posledica vseh govoric in predvsem nepreverjenih informacij. Se pa nam poraja veliko vprašaj, največje je to, v koliki meri se zgodi kakšen nepredviden zaplet in ali se je kateri primer končal tudi kako hujše (najhujše) ali so se vsi zapleti dali rešiti? Povsod piše, da je le anafilaksija kontraindikacija za omr cepljenje, ampak kako naj prepoznamo to, če je mala na dieti že 3 leta in nima stika z jajci?

Upam, da nisem preveč nerazumljivo postavil vprašanj in da rzumete stisko oz. bolje rečeno stres staršev, saj smo mi odgovorni za njihova življenja, seveda v njihovo dobro.

Zelo vesel bi bil Vašega odgovora, za katerega se Vam že vnaprej zahvaljujem in še bolj bom pa vesel, če bodo naslednji teden v petek tudi ostali zdravniki in sestre tako “ljudski”, kot ste vi, in da bomo tudi njim lahko povedali svoje mnjenje, strahove, morebitna vprašanja, kot jih lahko tukaj vam.

Naj še samo omenim, da smo s hčero bili že 3x na Dermatovenerološki hospitalizirani in da imamo z osebjem ZELO DOBRE izkušnje, saj so bili vsi zelo prijazni in pripravljeni pomagati tudi s pogovorom, kar malim pacientom oz. njihovim staršem veliko pomeni.

Lep vikend želim,

David

Spostovani, v resnici se cepljenje pod nadzorom izkljucno in le zaradi maksimalnega predvidnostnega principa kaj ce ce vendar … bi kljub temu, da tega ne pricakujemo, pa vendar zaradi znane preobcutljivosti na, prislo do anafilakticne reakcije. Ki je v resnici ekstremno redka 1 na 500.000 do 1 na milion cepljenih. In da v takem primeru res takoj ukrepamo. Da preprecimo se tamo majhno moznost, predvsem pa, da preprecimo strah.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Spostovani, v resnici se cepljenje pod nadzorom izkljucno in le zaradi maksimalnega predvidnostnega principa kaj ce ce vendar … bi kljub temu, da tega ne pricakujemo, pa vendar zaradi znane preobcutljivosti na, prislo do anafilakticne reakcije. Ki je v resnici ekstremno redka 1 na 500.000 do 1 na milion cepljenih. In da v takem primeru res takoj ukrepamo. Da preprecimo se tamo majhno moznost, predvsem pa, da preprecimo strah.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Najlepše hvala za Vaš hiter odgovor, javimo vsekakor, kako je šlo…

lep dan,

Pozdravljeni,

kot sem obljubil, javljam, kako nam je šlo na cepljenju OMR, čeprav ima tamala preko 23 ieG na jajca, plus še na mačke, pse, leskovke, breze, atopični in nevro-dermatitis (3x v bolnici po 14dni zaradi tega).

Cepili so jo takoj po sprejemu na pediatrični oddelek, tam smo ostali do kosila, ker ni bilo nobene lokalne ali drugačne reakcije, smo lahko šli domov.

Tudi po enem tednu ali še več ni bilo nobene vročine, kot je pri nekaterih to se pojavilo, le mogoče za odtenek bolj tečkasta je bila mogoče par uric.

Torej, po vseh teh dneh in tednih in mesecih, ko smo bili v velikem strahu zaradi cepljenja in morebitnih posledic, se je HVALABOGU za našo pikico vse lepo izteklo, zato tudi drugim, ki so v tej dilemi in strahu lahko mirno povem, da otroci, kljub alergijam, tovrstna cepljenja dobro prenesejo. Seveda se lahko prikažejo kakšne težave, saj zaradi cepljenja trpi imunski sistem, ampak sčasoma se vse vrne v svoje tire. Kot primer, žena bila operirana na hrbtenici meseca oktobra, takoj po operaciji dobila hude težave s kožo (koprivnica – že pol leta hodi na Golnik, dvakrat že bila med tem časom celo tam za nekaj dni)…hočem povedati, da je najbrž to začasno, dokler ne pride telo k sebi.

In prav v tem je po mojem stvar, vse, kar se po cepljenju pokaže, je že tako ali tako v otroku, le pokaže se takrat in ljudje panično obtožijo cepivo za vse.

Kakorkoli, mi tamalo v jeseni cepimo še za klope (možnost okužbe dosti večja in zapleti neprimerno večji kot pri vseh oz. skoraj vseh drugih otroških boleznih).

Komu je to pomagalo oz. vlilo nove moči oz upanje, super…moram priznati, da ko smo mi iskali argumente za/proti cepljenju, sem našel na forumih večinoma samo slabe izkušnje, dobrih zelo malo.

Pa lep pozdrav,

David

Spoštovani, najlepša hvala za vaš zapis. Takihle povratnih informacij sem izjemno vesela, pravzaprav so najlepše darilo za 18 leta dela na MedOverNetu. Lep pozdrav, Nina

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Pozdravljeni, zanima me vase mnenje glede odlaganja cepljenja OMR. Nasa situacija je naslednja. Deklica danes 23.01.2018 stara 1 leto je bila danes na pregledu pri izbrani P in le ta je ni zelela cepit, ker sem povedala da ob zauzitju jajc deklica dobi rdeca licka in najprej malo vec kaka, nato pa jo zapre za kaksen dan ali nekaj ur. To se zgodil le v primeru, ce zauzije vec jajca. Ko ga zuzije v manjsi kolicini pa ima le naslednji dan ali nekaj ur kasneje malo rdeca licka. In P se je odlocila naj gremo na ponovno testiranje za alergije in sele nato cepimo, glede na izvide. Je pa bila ze testirana za alergije pri 8m in je bilo vse negativno. Na testiranje pa smo jo takrat poslali ker je imela kar prebavne tezave in krcke. Sicer se vedno ne prebavlja hrane popolno, ampak napreduje cisto vredu, pri enem letu ima 76cm, 9,23kg. Malo sem razocarana nad odlocitvijo P, ker sem glede na prebrano in tudi glede na navedbe v smpc-ju od cepiva mislila, da se ne cepi le ob anafilakticnih takojsnjih reakcijah. Nekako menim, da ima puncka sicer malo tezav z jajci vendar ne toliko, da bi morali odlagati cepljenje. Skrbi me tudi, ker sem ze cel januar doma na dopustu z njo, saj sem nekako planirala, da vstopi v vrtec po cepljenju. In sedaj nimamo nikakrsne izbire in jo moramo dati v vrtec necepljeno. Kar mi res ni vsec in me malo skrbi. Ko sem klicala na pediatricno kliniki so mi rekli tudi da je orvi datum za ponovno testiranje julij. Kar je zame cisto prepozno. No potem mi je P dala se eno napotnico za privat kliniko in upam, da dobimo datum kmalu v roku 14dni, jih kontaktiram jutri. Ker bi res rada cepila hcerki cim prej.
Ze vnaprej se vam zahvaljujem za vase mnenje.
Lp

Spoštovani, glede na navedeno ne vidim nikakršne kolntraindikacije za cepljenje proti OMR. Poleg tega bi v primeru izjemne zaskrbljenosti v zvezi s preobčutljivostjo na jajca še vedno lahko izvedli cepljenje pod nadzorom (ki pa se mi glede na podatek, da deklica uživa jajca, ne zdi potrebno).

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Hvala za hiter odgovor. Ne vem kaj sedaj narediti. In tudi ne razumem zakaj se pediatri ne odlocajo po trenutnih smernicah. Res sem si zelela, da bi puncko danes cepili. Vseeno pa sem mnenja, da je bilo prav da sem ji povedala, da ima reakcijo. Nisem pa s tem zelela odlagati cepljenja. Koliko pa je nevarno, da bo sedaj vstopila v vrtec (v ponedejek smo namrec mislili zaceti z uvajanjem) in ni cepljena? Ce prav razumem danes sploh ni obvezno cepljenje za vstop v vrtec. Torej je lahko tam vec otrok, ki so istocasno necepljeni in s tem vecja moznost izbruha bolezni.

Lp

Spoštovani, sam vstop v vrtec ni “nevaren”, vsekakor pa ni željeno kopičenje necepljenih otrok v kolektivu. Ošpice se namreč tu in tam pojavijo in se lahko razširijo, če obstaja zanje dovzetna populacija. Razmišljate popolnoma pravilno.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Najlepsa hvala za odgovor. Samo se eno vprasanje bi imela. Koliko casa pa mora biti otrok brez kaksnih virozic, da se ga lahko cepi? Sprasujem za naprej. Namrec, z vstopom v vrtec lahko pricakujemo, da se bo hcerka kaj nalezla in ji bo imunski sistem zacel delovati proti raznim povzrociteljem. In ker bi jo zelela cepiti cim prej, me skrbi da bi morali zaradi kaksnih bolezni, ki so pricakovane z vstopom v vrtec prevec odloziti cepljenje. In ocitno je nasa pediatrinja zelooo previdna, pa bi bila rada ze sedaj oborozena z vasim mnenjem. Da ne bo npr.zahtevala da je 14dni cisto zdrava, tudi brez izcedka iz nosu. Sama sem sicer res mnenja, da bi bilo smotrno cepiti sedaj, ko je se doma in njen imunski sistem ni bil izpostavljen nobenemu povzrocitelju. Bi vrjetno tudi lazje prenesla cepljenje.
Najlepsa hvala. Lp

Spostovani, blag prehlad, izcedek iz nosu NI kontraindikacija za cepljenje. Kontraindikacijo za cepljenje predstavlja le akutna bolezen, s splosno prizadetostjp in vrocino.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Pozdravljeni. Moje tokratno vprasanje se nanasa na zapis od uporabnika “Julija Katarina”. Zanima me ali so vam, ko je bil otrok pod nadzorom cepljenk na PK isti dan tudi naredili alergoloske teste (kozne in krvne)? Ali ste imeli testiranje ze prej? Dodatno me zanima se ali je bilo cepljenje skupaj z antihistaminikom, ali se to ne izvaja vec?

Najlepsa hvala za odgovor. Lp.

Spoštovani, zelo dvomim, da JulijaKatarina spremlja debato. Ob cepljenju pod nadzorom se otroka le cepi in nato spremlja. (Testiranja na razno-razne alergene so bila opravljena prej). Antihistaminika se ne dodaja.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

New Report

Close