Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Splošno Cepljenja cepljenje OMR

cepljenje OMR

Spoštovani!

Najprej samo en lepotni popravek v uvodu: sem zdravnica, nisem pa pediater, če ste to mislili.
Sicer pa takole obnašanje: krčenje, zvijanje, prdenje, je običajno značilno za krče v trebuhu, ki se lahko pojavijo ob okužbi ali tudi ob zaprtju.
Uho običajno boli ves čas, vendar je lahko vneto tudi skoraj brez bolečin. Kaj lahko stori zdravnik: pogleda v uho vsekakor, potipa trebušček (če je mehak). Če otroka boli uho, se običajno zanj grabi, praska, sunkovito obraša glavo, neutolažljivo joka, ob pritisku za sprednji zunanji del vhoda v sluhovod se izrazito zdrze, ipd.
Vsekakor posikusite v vrtcu izvedeti, ali je deklica kakala ali ne, saj bi imela po petih dneh zaprtosti lahko težave tudi zaradi tega. Poskrbite, da bo deklica res čim več pila in jo , če bi še omenila, da jo boli uho, peljite pokazat zdravniku.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Hvala za ekspresni odgovor. Se opravičujem, nisem vedela da ste zdravnica (sem šele zdaj prebrala zgoraj na forumu, da imate dr. med za imenom in priimkom). Še toliko bolje :))

V vrtcu ni kakala, torej ni kakala že od torka, takrat so tudi prvič nastopile težave, ko je omenila, da jo boli trebušček. Za uho se ne prijemlje, ko sem jo pretipala ni niti trznila, pa nisem bila ravno nežna. Zato mislim, da je manj verjetno, da bi jo bolelo uho, saj bi jo potem tudi čez dan.

Bom skušala nekoga dobiti, da bi jo pogledal, ker če ne bom spet cel vikend v skrbeh, kaj se dogaja z njo.

Še enkrat lepa hvala za vso pomoč in potrpežljivost.

Če res ni kakala od torka, (pred tem je imela tudi vročino), je možno, da jo res muči zapeka. Morda bi poskrbeli za to, da bi kakala: čim več tekočine, namočene suhe slive npr., pomaga tudi kašica hruške viliamovke od Hipp-a npr, ali pa svečke, ki jih dobite v lekarni.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Hvala za nasvet. Mah, saj mi ji dajemo vse sorte, ker je bila prej dostikrat zaprta (samo nikoli ni bil tako dolg razmak med kakanji in take težave ponoči).

Potem se je malo uredilo in je kakala redno vsak dan mehko, do te vročine.
Dajemo pa ji zjturaj 1 dcl postanega Donata. Potem poje Algea tabletko. Potem dobi še BIo Gaia kapljice. In na dan poje vsaj en probiotičen jogurt.

Očitno je možno, daj je tale vročina malo zdelala in ji porušila prebavo. Hvala bogu sem dobila zdravnico, ki jo bo pogledala, da me melo potolaži. Vam pa resnično iskrena hvala za vse odgovore, ki jih ni bilo malo.

Ja, zaradi vročine rado pride do dehidracije, vsa dodatna voda se vsrka in blato postane čisto suho in trdo. Kar poročajte, kako je bilo.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Najprej naj se vam ponovno zahvalim za čisto vse besede in odgovore, ki ste mi jih nudila ter za ves čas, ki sem vam ga porabila s svojimi vprašanji.

Z veseljem vam povem, da smo zadevo rešili in zopet smo v starih tirnicah. Očitno je bila prebava kriva, zdravnica je rekla, da ni nič takega kar bi morali zdraviti.

Še vedno pa ne vem ali je bila vse skupaj reakcija na cepljenje ali pa naključna viroza. Naša zdravnica pravi, da ni bila reakcija na cepljenje.
No tega zdaj ne bom nikoli vedela, pa po mojem niti ni tako pomembno. Glavno, da smo sedaj ok.

Še enkrat hvala.

Pozdravljeni,

vidim, da je tema cepljenje OMR in me zanima, če je možno, da je reakcija na to cepljenje že po par urah? Moj sin, star skoraj eno leto je bil včeraj cepljen pred vstopom v vrtec. Zvečer mu je vročina narasla na 38,3 in sem mu s paracetamolom – svečkami zbila. Danes zvečer se mu je spet ponovilo. Skrbi me, ker je ta reakcija malo prezgodaj. ali je možno, da dobi vročino še isti dan po cepljenju?

Za odgovor se vnaprej zahvaljujem.

Lep pozdrav.

Spoštovani, vročina na dan cepljenja in dan po cepljenju proti OMR ni značilna reakcija po cepljenju. Vročina in izpuščaj, ki ju lahko pripišemo delovanju živih virusev,. se običajno pojavita teden dni in več po cepljenju. Je pa res, da sedaj kar mrgoli viroz z vročino in je povsem možno, da ena izmed njih sovpada s cepljenjem. Če bi se v naslednjih dneh pojavila še driska, bruhanje, glavobol, gre skoraj sigurno za časovno sovpadajočo virozo.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Spoštovani!

Bi kar tukaj vprašala, da ne bom odpirala nove teme.
Mene pa zanima, če je kje določeno, do kdaj mora najkasneje biti opravljeno cepljenje OMR? Nekje sem prebrala, da naj bi bilo do 18. meseca. Mi smo stari 19 mesecev, pa še vedno nismo bili cepljeni. Vedno viroze, ko je otrok zdrav, so vsi termini zasedeni. Zdaj bi spet v kratem morali iti na cepljenje, pa smo ga spet mroali odpovedati, ker je imel prejšnji teden virozo z izpuščajem in naj bi minili vsaj 4 tedni, preden je otrok lahko cepljen (tako nam je razložil pediater).
Skratka, obstaja kakšna zgornja meja glede starosti za to cepljenje?

Hvala za vaš odgovor in lep pozdrav!

S stališča zaščite posameznika naj bi bilo cepljenje opravljeno čim prej, ko iz otrokovega krvotoka izginejo v času nosečnosti pridobljena protitetlesa; oz. pred vključitvijo v kolektiv.

Če pa takrat iz kakršnekoli razloga cepljenje ni bilo opravljeno, se ga lahko opravi kadarkoli kasneje. Omejitve navzgor ni.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Spoštovana,

naš enoletnik je bil OMR cepljen v torek dopoldan, včeraj zvečer pa je dobil vročino, torej dobrih 36 ur po celjenju, ponoči je bila do 39, danes ves dan pa je nihala med 37,5 do 38. Danes je bil tudi kakor prehlajen, teče mu iz nosa in oči, sicer se čez dan kar igra, ponoči pa spi slabo in ga vso noč nosim.
Ali je vse to možno pripisati reakciji po cepljenju (mi je kar malo čudno kje bi sploh staknil prehlad ali virozo, saj vem, da je to vedno možno pa vseeno)?
Videla sem namreč da so to lahko stranski pojavi, vendar piše nekako po tednu dni po cepljenju, ali je vendarle možno da se pokažejo že tako kmalu??

Če to nikakor ni možno, da so stranski pojavi cepljenja in je otrok pravzaprav bolan bi vas pa vprašala kaj to pomeni za cepivo, ki mu je bilo vnešeno, ali bo prijelo in bo zaščiten?

Hvala za vaše odgovore.
Lep pozdrav

Spoštovani, za reakcijo po cepljenju, ki bi bila piovezana s cepilnim virusom ošpic je zelo verjetno prezgodaj. Na žalost je že sam vstop v zdravstveni dom lahko povezan z možnostjo okužbe. Ne pričakujemo, da bi sočasna virusna okužba vplivala na rezultat cepljenja. Lep pozdrav!
Nina

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Pozdravljeni,

Sin je star 5 let in se pripravljano na vstop v šolo.

Do sedaj je bil cepljen po programu + Rotarix in nikdar ni bilo (takojšnjih) stranskih učinkov. Mu je pa pred letom in pol bakterija sprožila močan poliartritis. “Odpravili” smo ga z zdravili in do sedaj se mu ni več ponovilo, čeprav smo brez zdravil že pol leta.

Sedaj bi ga morali ponovno cepiti proti OMR, kar mu seveda artritis lahko ponovno sproži. Jaz sem načeloma proti temu cepljenju, me pa zanima še vaše mnenje…

Lep dan,
I

Spostovani, poliartritis se pojavlja tako po okuzbah s po gramu neg bakterijami, kot s po gramu pozitivnimi, pa z virusnimi okuzbami, vse v sklopu avtoimunskega dogajanja. Reakcije pa so vezane na specificne antigene povzrocitelja. Iz preteklosti iz predantibioticne ere so vam najbrz poznane tezke okvare, avtoimunske narave, povezane s streptokoknimi okuzbami, gnojno angino, skrlatinko, (revmaticna vrocica, okvare zaklopk, poliatritis),Avtoimunsko dogajanje po eni okuzbi pa ne pomeni, da bo prisotno tudi po drugi. Ospice predstavljajo realno nevarnos za pravo okuzbo, zato vam vsekakor svetujem, da otroka pred njo zascitite s cepljenjem.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Pozdravljeni!

Hčerka je stara 13 mesecev. 10.7. je bila cepljena proti OMR in pnevmokoku. Isti dan, proti večeru je bila blago razdražljiva in tri dni je bilo opaziti, da jo boli noga. En teden po cepljenju je dobila vročino, do 39,5, ki je trajala 4 dni, nato je dobila izpuščaje po telesu in drisko, neješčnost (do sedaj še ni bila neješča ali imela drisko), izrazito napihnjen trebušček. Bila sem pri zdravnici. Diagnoza viroza. Naj povem, da ni bila v vrtcu, ne v stiku z bolnimi.
Poleg tega je opaziti spremembo razpoloženja, ki jo do sedaj še nisem zaznala pri njej!! Je nemirna, agresivna, jokava. Jok se do večera stopnjuje v grozovito kričanje, ki traja 2-3 ure brez prestanka in je ni mogoče umiriti, naposled utrujena zaspi. Čez noč se konstantno zbuja in joka.

Spoštovani, težave, ki jih opisujete, so v prvih dneh (boleča noga, blaga razdražljivost)zelo verjetno povezane s cepljenjem. V drugem delu: driska, vročina do 39 st, kričeč jok, napihnjen trebušček, izpuščaj, pa ne glede na to, da so se pojavile ravno po enem tednu (ko pričakujemo eventualne stranske pojave v zvezi s cepljenjem proti ošpicam), menim, da so posledica črevesne okužbe, najverjetneje enterovirusne, saj je klinična slika zanjo zelo značilna.. Enterovirusne okužbe so v tem času zelo pogoste, infektivna doza je zelo nizka, ključni klinični znaki pa: glavobol, vročina, izpuščaj, ki je lahko prav vznemirljiv, nemir, razdražljivost, driska, hud jok, pri nekaterih pa tudi serozni menigitis.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Zaskrbljena34, kako se je stvar razvila. Ali še vedno opažate spremembo vedenja pri otroku in neutolažjiv jok?

Pozdravljeni!

Sem v 8.tednu nosečnosti, stara sem 33 let. Pozanimala sem se o cepljenjih proti otroškim boleznim, saj nisem prebolela še nobene otroške bolezni. Malo me bega zaporedje cepljenj proti OMR (pripeta fotografija), saj berem da naj bi se cepljenje izvajalo v dveh odmerkih, iz tabele pa kaže, kot da za rdečke 1.odmerka ni bilo, za mumps pa da 2.ni bilo. Ali si jaz to napačno razlagam?
Glede na to, da noric še nisem prebolela, me skrbi okužba v času nosečnosti, saj imamo v družbi veliko majhnih otrok v vrtcu. Kaj lahko storim? Bi se morala testirati?

Najlepša hvala za odgovore in lep dan!

Spoštovani, prav si razlagate. V vašem otroštvu smo cepili še s posamični odmerki in sicer ošpice 2x (pri 15. mesecih in pred vstopom v šolo), proti rdečkam pa so bile cepljene le deklice v 7. razredu OŠ. Kasneje se je uvedlo kombinirano cepljenje OMR za oba spola, ker samo s cepljenjem deklic nismo uspeli ustaviti kroženja virusa rdečk med majhnimi otroki – s tem pa izpostavitve mladih mamic.
Če bo v vaši družbi kdo izmed majhnih otrok zbolel z noricami in boste vi kot nosečnica z njim v stiku, se boste takoj po stiku oglasili na Infekcisjki kliniki zaradi testiranja in dajanja imunoglobulina (če ste res neimuni)

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Pozdravljeni.

Naša dojenčica bo 21.2. dopolnila eno leto. Imamo nekaj težav z njeno težo, ki jo je sicer do 4,5 m lepo pridobivala-5700g, zatem pa kljub temu, da rada in veliko je, narašča počasi. Rojena je bila sicer z 2300 g, v 36. tednu. Danes tehta 7080 g. Zdravnica nas je napotila na uz trebuha na polikliniko, kjer so rekli, da je z njihove strani ok. Na gastro nas zaenkart še ni napotila, ker pravi, da ji drugače izgleda zdrava. Je tudi malo hipotonična, saj se tudi še ne plazi itd.. Do sedaj je bila cepljena normalno. Mi je pa na pregledu pri 9 ih mesecih zdravnica rekla, da če ne gremo še v vrtec, bi s cepljenjem počakala.
Zanima me kaj menite ali je bolje počakati, kljub temu da gremo čez en teden v Italijo in me malo skrbi, da ne bi dobila kakšnih ošpic v primeru, da je še ne bi cepili?
Hvala za odgovor in lep pozdrav.

New Report

Close