Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Bolezni srca in ožilja Kardiologija Bolečina v prsnem košu

Bolečina v prsnem košu

Izgleda, da nimate organske bolezni srčne mišice ali srčnih žil, pač pa, da je vaše srce zdravo , ki je na udaru stresnih dejavnikov z napadi hitrega bitja in bolečin pri srcu. Ker težave nastopajo sredi noči mislim na možnost, da gre za posledice zelo nizkega krvnegaa tlaka ali nizke srčne frekvence s posledično moteno prekrvitvijo srca. Ali nastopajo težave vedno v enaki legi telesa ? Srečno.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Pozdravljeni,

moja težava je takšna: večkrat se mi zgodi, da me zajame neka “panika”, utesnjenost na levi strani prsnega koša (pod pazduho in pod levo dojko). Postanem živčna, ker nevem kaj pričakovati… To “bolečino” težko opišem. Gre kot za neko utesnjenost, kot bi mi en stiskal srce. Pomaga mi, da na to mesto, kjer me stiska dam nekaj hladnega.
Strah me je, ker nevem kaj bi lahko bilo narobe. Bila sem na raznih preiskavah, pa nikoli niso ugotovili razloga, le da imam neenakomerno bitje srca.
Stara sem 24 let, dobra pol leta nekadilka, bivša športnica (ki se je v roku 4 let dosti zredila).

Hvala za odgovore in lp.

Škoda, da se ste zredili. Morda se premalo gibate. Zelo verjetno je srce zdravo, ki reagira z motnjami ritma ali neprijetnimi senzacijami zaradi stresnih vplivov. Zelo vam priporočam 3 – 4 krat na teden polurne živahne sprehode. Ni zadržkov za jemanje blagih analgetikov ali pomirjeval.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Pozdravljeni!

Že več mesecev se mi pojavlja bolečina in teža na prsih. Včasih cel dan, včasih se pojavi samo za določen čas… Zaradi tega sem že 2x imela RTG pljuč in srca ter spirometrijo, vse bp. Prav tako EKG v mirovanju, opravila pa sem tudi obremenitveni test, prav tako bp (zaradi bradikardije so me poslali tja). Na gastroskopiji so junija ugotovili gastritis in težave pripisali temu. Dobila sem ultop, vendar se težave do zdaj niso izboljšalje, ravno nasprotno – bolečina postaja bolj ostra. zadnjič sem šla tečt in me je na začetku ob vdihu tako močno bolelo, da sem mogla hodit. Res je, da sem precej brez kondicije, vendar običajno nisem imela tako hudih bolečin. Dejstvo pa je, da sem v zadnjih mesecih imela precej težav s tesnobo, vendar se sedaj bolečina pojavlja neodvisno od nje. (Predvidevam da zaradi napetosti) me boli vrat in hrbet med lopaticami, bolečina se širi do rok. Bila sem tudi pri nevrologu zaradi zbadanja in občasnega trzanja mišic, ter močne zbadajoče bolečine živcev v prsnem košu: pravi, da je videti vse v redu, bolečino pripisuje postherpetični nevralagiji.
Na svežem zraku, sprehodu, raznih aktivnostih, tudi fizičnih bolečine sicer minejo, tako da v resnici kar predvidevam, na kaj to nakazuje….
Zanima me predvsem, če je bilo možno na prejšnjih pregledih srca kaj spregledati, obremenitveni test je dovolj? Je lahko kaj narobe z ožiljem? Stara sem 21 let, vitka in do teh težav sem bila zdrava.

Hvala za odgovor!

V dopisu je navedenih več težav, vendar na vedb, ki bi kazale na organsko prizadetost srčne mišice, srčnih žil, osrčnika ni. Gre za težave, ki so posledica različnih stresnih vplivov in jih opredeli diagnoza “nevrovegetativni sindrom”. Že sami ste ugotovili ugoden učinek sprehodov v naravi, ki jih priporočamo, 4 – 5 krat na teden, z nekoliko pospešeno hojo. Ni zadržkov, da po potrebi vzamete blago pomrjevalo. Srečno.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Hei…..
Stara sem 13 let in me zadnje čase zelo boli v levem delu prsnega koša…kot bi mi slon sedel na prsih…nimam enakomernega srčnega utripa….in sem zelo hitro zadihna….strah me je da to niso simptomi srčnega infarkta….jemljem tudi tablete zoloft ker se zdravim za depresijo ….obstaja možnost da me bo zadel srčni infarkt??

Nimam v spominu podatka koliko je bil star najmlajši “najstnik”, ki je zbolel za srčnim infarktom. Morda bi vi bili prvi primer v zgodovini medicine. Bodite brez skrbi. Mislim, da imate zdravo srce in, da so vaše tegobe posledica prehudih duševnih obremenitev, kar zdravniki imenujemo “nevrovegetativni sindrom”, ki se pozdravi z zmanjšanjem duševnih obremenitev, več rednega gibanja, nekajenjem, itd. Srečno.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Spoštovani,

tudi sama že dalj časa čutim bolečino na levi strani prsnega koša. Težko jo opišem, je stalna in ne zbadajoča. Prvič se je pojavila pred dvema letoma in ker me je bilo zelo strah sem odšla k zdravnici, ki je opravila ekg, slikala pljuča in vzela kri… vse je bilo bp. Bolečina je po enem dnevu minila. Zadnji dve leti se je potem bolečina pojavila še nekajkrat, čez par ur pa je sama izginila. Sedaj pa to traja že en teden. Skrbi me, ker se bolečina pojavlja tudi v rami in se včasih širi v levo roko ter zadaj v hrbet. Pred tremi meseci sem opravila UZ srca (na sistematskem pregledu so mi slišali šum), ki pa je bil bp. Zdravnica mi tokrat ni naredil ekg, le vzela kri, ki je normalna, ter predvidevala, da so bolečine želodčnega izvora in mi predpisala zdravila Pantoprazol Teva 40mg. Situacija se še nič ne izboljšuje mene pa zelo skrbi. Naj opravim ekg? Ali UZ srca izpred treh mesecev zadostuje, da je s srcem vse ok? Stara sem 27 let, nekadilka in pretežno zdrava.

Najlepša hvala za odgovor!

V dopisu ni podatka o zdravilih s katerimi si lajšati bolečine. Ali jih sploh jemljete? Ker ugotavljate, da Pantoprazol premalo (nič?) pomaga bi svetoval nekajdnevno jemanje običajnih analgetikv (“tablete proti bolečinam” ). Izgleda, da je bolečina posledica prizadetosti medrebrnih živcev ali mišic. Glede na vašo starost, da ne kadite in, da ste sicer zdravi mislim, da je odveč misel, da je bolečina srčnega izvora. Srečno.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Pozdravljeni!

Imela sem ultrazvok srca, na katerem so ugotovili zdrs lističa mitralne zaklopke, ki naj bi bil le ”lepotna napaka”. Zdravnica mi je odredila vsakoletni kontrolni UZ. Zanima me, kaj točno to pomeni (praktično gledano), sam me je precej strah. Imam probleme s tesnobo in hipohondrijo, take zadeve me kar malo vržejo s tira (obiskujem psihoterapijo). Več o svojih težavah sem navedla v prejšnjem vprašanju, bom kar kopirala sem:

Že več mesecev se mi pojavlja bolečina in teža na prsih. Včasih cel dan, včasih se pojavi samo za določen čas… Zaradi tega sem že 2x imela RTG pljuč in srca ter spirometrijo, vse bp. Prav tako EKG v mirovanju, opravila pa sem tudi obremenitveni test, prav tako bp (zaradi bradikardije so me poslali tja). Na gastroskopiji so junija ugotovili gastritis in težave pripisali temu. Dobila sem ultop, vendar se težave do zdaj niso izboljšalje, ravno nasprotno – bolečina postaja bolj ostra. zadnjič sem šla tečt in me je na začetku ob vdihu tako močno bolelo, da sem mogla hodit. Res je, da sem precej brez kondicije, vendar običajno nisem imela tako hudih bolečin. Dejstvo pa je, da sem v zadnjih mesecih imela precej težav s tesnobo, vendar se sedaj bolečina pojavlja neodvisno od nje. (Predvidevam da zaradi napetosti) me boli vrat in hrbet med lopaticami, bolečina se širi do rok. Bila sem tudi pri nevrologu zaradi zbadanja in občasnega trzanja mišic, ter močne zbadajoče bolečine živcev v prsnem košu: pravi, da je videti vse v redu, bolečino pripisuje postherpetični nevralagiji.
Na svežem zraku, sprehodu, raznih aktivnostih, tudi fizičnih bolečine sicer minejo, tako da v resnici kar predvidevam, na kaj to nakazuje….
Zanima me predvsem, če je bilo možno na prejšnjih pregledih srca kaj spregledati, obremenitveni test je dovolj? Je lahko kaj narobe z ožiljem? Stara sem 21 let, vitka in do teh težav sem bila zdrava.

Mislim, da ste telesno zdravi in, da so vse motnje funkcionalne narave, posledica psihičnih obremenitev. Priporočam zdrav način življenja (nekajenje, zdrava uravnotežena prehrana, 4 – 5 krat na teden poluni sprehodi, delno s pospešeno hojo, itd. Ni zadržkov za jemanje nižjih odmerkov blagih pomirjeval. Srečno.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Spostovani,

zanima me, koliko casa lahko vztraja bolecina v okolici srca, zaradi prizadetosti medrebrnih zivcev ali misic?

Najlepsa hvala za odgovor

Bolečina zaradi srca je kratkotrajna. Navadno nastopi ob telesni obremenitvi in neha, ko neha obremenitev. Bolečina zaradi prizadetosti mišic ali živcev v prsnem košu lahko traja dolgo in se lahko ponavlja neodvisno od telesne obremenitve in ne vedno na istem mestu.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Pozdravljeni
Pred 14 dnevi sem prebolela srčni infarkt. Res je – sem kadilka in tudi “rahlo” predebela. Stara sem 40 let, visoka 161 in težka 80 kg, vendar pa imam nizek krvni tlak (povprečjeo približno 105/60) in skupni holesterol le 5,2. Moje “prehranjevanje” vključuje normalne – kmečke – obroke, vendar brez zajtrka in suhe večerje. Hitra hrana je zelo redko na mizi.
Ali sem res zaradi tega vsega pristala na operacijski mizi? Dnevno sem aktivna tudi do 16 ur na dan (otroci, dokaj zahtevna služba, vrt, njiva, travniki, doma imamo tudi obrt, + “preljubi “tast v 1. nadstropju), prehrana je kolilor toliko, no nevem. Brala sem, da je za inarkt tudi dednost obremenjujoča (oče in prababica). Kaj pa mirena? Ali ta kontracepcija spodbuja inarfkt?
Bolj, ko vse berem in analiziram, manj ji je jasno. Mislim, da bom morala res k psihologu. Zdaj so vsi okol mene pametni in oh in sploh poudarjajo zdravo prehrano – kaj pa je ZDRAVA prehrana?? 1x na mesec pečenka , 2 x na mesec testenine, pa pasulj, segedin, krvavice, golaž, piščanec , ipd,,, ne vem, ali naj res kupujem samo purana in ribe in čez eno leto bankrotiram??

Pozdravljeni!

Imam 57 let.Jemljem Euthyrox 25 zaradi odstanitve polovice ščitnice.Pred tremi leti sem imela med plavanjem v bazenu in kasneje tudi v morju rahlo aritmijo in pospešen utrip. Opravila sem več EKG, pa nič posebnega, le kalij je bil malo znižan.Težave so predpisali ščitnici in sresu, čeprav so bili hormoni v mejah normale. Pred dvemi leti sem opravila Holter monitoring, kar ni pokazal nič posebnega le 66 izjemnih nadprekatnih utripov, od tega 38 v parih in nobenega izjemnega prekatnega utripa. Pred 10 meseci sem opravila spet Holter, kjer je bilo nekaj redkih SVES,občasno v salvah 4-6 skupaj, skupno manj kot 0.1% motenj ritma ni bilo, SV veznica je bila v izoliniji.
Takrat sem opravila tudi Cikloergometrijo. Rezultat je sledeč: maksimalna dosežena obremenitev W 83
VO2 pričakovana 29
VO2 ugotovljena 20.9
% od pričakovane VO2 72.3
MET 5.99
srčna frekvenca v mirovanju 86
dosežek % max. srčne frekvence 78
najvišja srčna frekvenca-/min 133
dosežen dvojni produkt 25.2
Art. tlak v mirovanju/mmHg 158/90
najvišji arterijski tlak 190/80
tlak po testu 150/90
Zaključek:
Pojav ishemične srčne reakcije ob testu ter dinamike sprememb na monitorju ni bilo
Motnje srčnega ritma ob kontinuiranem monitoringu ni bilo
Simptomi ob obremenitvi ni bilo
Gibanje krvnega tlaka normalno narašča
Ventilatorne motnje: ni prisotno
Vzrok prekinitve testa: pri doseženi 78% max. SF
Mnenje: motenj ritma ne zasledimo. Krvni tlak je urejen. Bila je malo ekscitirana: še pet minut po testu zmerno tahikardna
Vem da lahko tudi ščitnica povzroča podobne težave, ampak sem prav zaradi morebitnih težav s srcem na predlog zdravnika odstranila gomolj ,ki mi je povzročal latentno hipertirozo, za katero nisem jemala zdravil.
Kadar sem utrujena, čustveno obremenjena,v času poletne vročine stalno čutim poskakovanje srca in slabost.
Pred letom sem bila zaradi rahle aritmije spet na urgenci ma ni bilo nič posebnega, le kalij je bil spet malo nizek 3.6mmol. Potem sem jemal nekaj časa kalij in je bilo boljše. Sem pa opazila da imam malo povišan diastolični tlak 89 do 93. Večkrat me malo težje delo na vrtu precej utrudi in imam občutek težkega dihanja, posebno poleti. Sedaj imam spet razne čudne težave. Pred tremi meseci sem jemala zdravila za vnetje rame( kalcinati) potem sem jemala še za želodec zaradi kroničnega gastritisa. V decembru sem prebolela trebušno virozo, v januarju pa sum na gronolom in puljenje zoba. Dobila sem antibiotik Hiconcil. Med virozo in sedaj med bolečinami od zoba sem spet čutla čudne bolečine v prsih, poskakovanje srca in nihanje pritiska ter pobčutek zgube zavesti. Vse skupaj me je pošteno zdelalo tako, da sedaj že deset dni slabo spim, spet me tišči v prsih, v predelu lopatic in v grlu,Pritisk je od 145/87 do 159/97, aparat zazna občasno aritmijo. Imam občutek da se težave med gibanjem in delom rahlo povečajo ali je pa to le pretiran strah in panika. Večkrat sem jemala Persen, sedaj mi je zdravnik predpisal Helex 25 po potrebi. Pijem ga zvečer, če ne sploh ne morem zaspati.
Se pa težave po pomirjevalih malo ali pa več pomirijo. Sedaj se bojim da mi ni mogoče bolan zob pustil kakšnih posledic, saj je bil mrtev zob in me je že nekaj mesecev rahlo zbadalo v dlesni.
Bojim se, da imam mogoče zamašene žile okrog srca ali popuščanje srca saj se je moja storilnost zelo zmanjšala. Priznam da se ne redno gibljem, večkrat imam tudi strah da grem sama na sprehod zaradi morebitne slabosti. Mogoče pa imam spet pomanjkanje kalija ali pa B-vitamina zaradi prebavnih motenj.

Prosim za koristen nasvet in hvala za odgovor.

V dopisu navajate različe težave, ki ne kažejo niti na bolezen srčne mišice niti na bolezen srčnih žil. V ospredju so funkcionalne motnje, ki so morda posledica stresnih vplivov in morda tudi motenj v delovanju ščitnice, ali vplivov mene. Blago povišane vrednosti krvnega tlaka niso vzrok pač pa posledica živčnih motenj. Tako bolezensko sliko zdravniki imenujejo “nevrovegetativni sindrom”. Pri zdravljenju so potrebni različni ukrepi: zdrava uravnotežena prehrana (v kateri je zanesljivo dovolj kalija in vitaminov, itd.), pravilna telesna teža, redno gibanje (zelo koristni so polurni sprehodi, delno s pospešeno hojo, 4 – 5 krat na teden), zadostni nočni počitki, izogibanje stresnim situacijam, nekajenje, zmerno uživanje kave in alkohola, itd. Od zdravil pridejo v poštev anksiolitiki (na pr. Helex). V primeru zelo motečih nerednih utripov, kljub jemanju pomirjeval, bolniku dodamo zdravilo proti aritmijam.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Pozdravljeni,

tudi jaz vam pišem zaradi tiščanja v prsnem košu. Že dober teden me tišči v prsnem košu, kot bi mi nekaj pritiskalo nanj, velikokrat tudi ne morem do konca vdahniti ob globokem dihanju, tudi v grlu čutim “cmok”, trenutno pa čutim tudi rahlo bolečino v levem ramenu. Bila sem pri zdravnici, ki je opravila EKG, ta se ji je zdel zaskrbljujoč, zato me je napotila še isto večer na internistično prvo pomoč.Rekla mi je, da bi pri starejši osebi sicer ta EKG bil v redu, pri meni pa jo skrbi, imam namreč 26 let. Krvi tlak je bil dober (110), res pa je, da imam vsaj 15 kilogramov preveč in da sem zelo malo fizično aktivna. Toda ko sem se odpravila teč, sem imela še dve uri po vadbi pulz 155, kar me je tudi zaskrbelo.

Internist je na internistični prvi pomoči opravil še enkrat EKG, dala sem tudi kri in slikala pljuča in srce. V izvidu je napisal, da na podlagi opravljenih anamnestičnih preiskav in kliničnih slik ne more potrditi suma na akutno ishemično dogajanje v miokardu (če prav razumem je to infarkt?). Napisal je, da je bolečina v prsih posledica anksioznosti in naj se oglasim na kontroli po petih dneh. Po petih dneh sem odšla k splošni zdravnici na kontrolo, ta pa je rekla, da ni potrebno ponovno opravljanje EKGja ter da je to zgolj psihične narave in da naj se poskušam umiriti. Čakam pa še na izvide glede ščitničnih hormonov.

Mene še vedno skrbi, da je mogoče kaj narobe, zato vas prosim še za vaše mnenje. Trenutno nisem anksiozna pa še vedno na trenutke začutim pritisk v prsih in pomanjkanje sape. Je možno, da se to tiščanje nadaljuje tudi potem, ko se psihični stres poleže?

Hvala vam za vse odgovore in lep pozdrav.

Navedbe v vašem tekstu so značilne za “bolezen”, ki jo zdravniki imenujejo “nevrovegetativna distonija”. Pri ej bolezni gre za moteno delovanje “vegetativnih živcev” ob srcu in v prsnem košu z različnimi neprijetnimi senzaciami pri srcu ali v drugih mestih prsnega koša, v hrbtenici, včasih tudi v prebavilih in v ciklusih menstruacij. Priporočam zdrav način življenja. Pomembni so tudi polurni sprehodi z živahno hojo 4 – 5 krat na teden. Ni zadržkov, da bolnk po potrebi vzame tudi blago pomirjevalo.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Pozdravljeni, star sem 21 let, nekadilec, od lanskega leta naprej zgolj samo se rekreativni sportnik. Imam tezavo, pred kaksnim tednom me je bolela leva roka, rahlo mravljincasta. Kasneje pa me je zacela boleti leva stran prsnega kosa. Zdaj me roka ne boli vec, cutim pa da me pece v zgornjem delu trebuha, in po sredini prsnega kosa, kdaj tudi do grla. Bil sem malce v skrbeh, ampak se mi je zdelo da gre na bolje.
Hvala za odgovor in lp

Vaša “mladost” in opis vaše težave kažeta le na možnost živčnega vzroka za nastanek opisanih težav. Priporočam še naprej zdrav način življenja in po potrebi blaga sredstva proti bolečinam. Srečno.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

New Report

Close