Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Bolezni srca in ožilja Kardiologija Atrijska fibralacija

Atrijska fibralacija

Pozdravljeni!

Zadnja dva tedna sva si dopisovala glede nerednih utripov in občutkov slabosti in moje skrbi kaj bi to bilo. Strah me je bilo da bi to utegnila biti AF.
Zato sem opravil obremenitveni test in rezultat je sledeč:

Preiskovanca smo stopenjsko obremenenili po 50 W. Zmogel je polno obremenitev s 200W (8.6 MET, NYHA 1.f.r) in ob tem dosegel visok dvojni produkt 35 x 10/3. Dosežena max. predvidena obremenitev, ob čemer je navajl le blago splošno utrujenost. Stenokardije ni imel. V EKG ni bilo znakov za ishemijo miokarda, motenj ritma ni bilo. Zvišan krvni tlak v mirovanju je tekom obremenitve primerno naraščal. Primeren porast srčne frekvence. Ni videti znakov za IBS.

Kaj pravite, po tem kot kaže bi moralo biti vse OK, le nekoliko višji tlak na začetku testa (sem bil pod stresom in pričakovanjem kako bo – nič nenevadnega pri meni). Nismo pa uspeli izzvati enakega stanja kot sem ga imel pri teku. Zdravnica, ki je bila na testu je omenila, da bi slabost in neredni utrip, ki sem ga čutil med tekom lahko bila tudi posledica posameznih ekstrasistol, kar pa naj ne bi bilo nevarno.

Lep pozdrav.

Dosežena visoka stopnja telesne obremenitve brez težav (bolečine v prsnem košu, težko dihanje, neredno utripanje srca) je kar zanesljv znak, da je vaše srce zdravo in, da so motnje posledica duševnih obremenitev. Priporočam zdrav življenjski slog (rekreativno gibanje, itd.) in po potrebi blaga pomirjevala (napr. tablete Persen, ki so v prosti prodaji)

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Pozdravljeni,

pred 4 meseci mi je postavljena diagnoza preddverne atrijske fibrilacije. ne kadim, ne pijem, redno telovadim ter se redno sprehajam. pijem Byol in Xarelto. stara sem 57 let in AF so mi odkrili slučajno pri splošnem zdravniku. Spodnji pritisk mi je občasno povišan do 90. zanima me kaj še lahko naredim sama, da se stanje normalizira? bom morala za vedno piti tablete?

Elektrokonverzije še nisem naredila.

LP

Dolores

Spoštovana

Atrijska fibrilacija (AFib) je nepravilen in pogosto zelo hiter srčni ritem. Nepravilen srčni ritem se imenuje aritmija. AFib lahko povzroči krvne strdke v srcu. Stanje prav tako poveča tveganje za možgansko kap, srčno popuščanje in druge zaplete, povezane s srcem. Zato tudi jemljete zdravilo Xarelto. Med atrijsko fibrilacijo zgornje srčne votiline – imenovani atriji – utripajo kaotično in nepravilno. Utripajo neusklajeno s spodnjimi votilinami, imenovanimi prekati. Pri mnogih ljudeh AFib morda ne povzroča simptomov. Toda AFib lahko povzroči hitro, razbijajoče bitje srca, težko dihanje ali omotico. Epizode atrijske fibrilacije lahko pridejo in minejo ali pa so vztrajne. AFib  običajno ni življenjsko nevaren pojav. Vendar je to vseeno resno zdravstveno stanje, ki zahteva ustrezno zdravljenje za preprečitev kapi. Zdravljenje atrijske fibrilacije lahko vključuje zdravila, terapijo za ponovno vzpostavitev normalnega ritma srca in postopke za blokiranje napačnih srčnih signalov. Izbire zdravega življenjskega sloga lahko zmanjšajo tveganje za bolezni srca in lahko preprečijo atrijsko fibrilacijo (AFib). Tukaj je nekaj osnovnih nasvetov za zdravje srca: Nadzorujte visok krvni tlak, visok holesterol in sladkorno bolezen. Ne kadite in ne uporabljajte tobaka. Jejte dieto z nizko vsebnostjo soli in nasičenih maščob. Telovadite vsaj 30 minut na dan večino dni v tednu, razen če vam zdravnik to odsvetuje.  Dobro se naspite. Odrasli naj si prizadevajo za 7 do 9 ur dnevno. Ohranjajte zdravo težo. Zmanjšajte in obvladujte stres.

Vsekakor pa nadaljujte z jemanjem predpisanih zdravil razen če vam kardiolog ne svetuje drugače. Na svojo roko tega ne počnite. Elektrokonverzija pride v poštev zgolj v primerih če ni drugih možnosti za vzpostavitev pravilnega srčnega ritma.

LP

Pozdravljeni.

Po daljšem obdobju AF, sem mesec nazaj uspešno prestal Katetrsko ablacijo aritmij.

Opažam pa, da fizično nisem na nivoju, kot pred par meseci. Zelo me utrudi kakršnokoli fizično delo.

Jemljem byol in atoris, ter zdravilo proti Diabetesu tip 2.

Bližam se 60., ne kadim, alkohol minimalno, hodim pa 6x na teden vsaj uro.

Ali je fizična nemoč posledica AF plus Ablacija?

Spoštovani

Po postopku ablacije potrebuje telo čas, da se pozdravi in si opomore od posega. Ta proces zdravljenja zahteva energijo in vire telesa, kar lahko povzroči občutek šibkosti ali utrujenosti, saj se viri preusmerijo v okrevanje. Jemanje zdravil, npr byol (beta blokator) lahko zmanjša število utripov in s tem tudi občutek utrujenosti. Pričakovati je, da se boste sčasoma opomogli v zadostni meri, da bodo občutki fizične izčrpanosti izginili, seveda pa je ohranitev zmerne fizične aktivnosti zelo zaželena.

LP

Hvala za odgovor.

Lp

Pozdravljeni, Star sem 52 let, visok 170cm, teža 65kg, pritisk je normalen. Sem kolesar že od 1994 leta,letno naredim okoli 10.000km. Lansko leto oktobra, sem začel jemati tablete Medrol (prvi teden 12g, nato postopno znižanje vsak teden po 2g), vse do sredine decembra, vmes so se mi že začele pojavljati aritmije, predvsem ob naporu na kolesu, ko mi je nenadoma pulz skočil čez 180 in se nato tudi takoj umiril. Na začetku leta 2024, pa se je to začelo stopnjevati in se še do danes ni umirilo tudi ob mirovanju, mi pulz zleze do 115. Kaj me najbolj skrbi, je to, da se mi sedaj na kolesu pulz dvigne tudi na 240. To začutim tako,da začutim pritisk v sredini prsnega koša,nato pa se to razširi na noge,včasih traja 10. minut,včasih pa tudi kakšno uro, ko nato naekrat pulz pade na normalno vrednost. Sicer sem dobil tablete Concor 1,25, ki pa včasih pomagajo,se je pa že zgodilo, da sem jih vzel 5. v enem dnevu, ker se pulz ni hotel umirit in je nastal drug problem, namreš pritisk mi je padel pod 100 (84 zgornji in 42. spodnji. Na pregled sem naročen šele 23. septembra 2024. Bi priložil še diagrame, pa ne morem? Najlepša hvala za odgovor.

New Report

Close