Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Gibala/Gibalni sistem Klinika za sklepe, hrbtenico in poškodbe artroskopija kolena – zapleti

artroskopija kolena – zapleti

Spoštovani,
z veseljem bom upoštevala vaš nasvet,
hvala za vse do sedaj,res sem vam hvaležna za hitre odgovore, V

Prosim.

Lep pozdrav,
Iztok Pilih

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Spoštovani,
v tem času sem s”privadila” berglam in neobremenjevanju noge.
Seveda prebiram in iščem možnosi, ki bi pripomogle k hitrejši ozdravitvi.
Ali bi laser in magnet lahko pozitivno vplivala in kdo mi lahko izda napotnico.

Slišala sem tudi za neke injekcije, ki jih imajo v Avstriji, ali to priporočate.

Prosim vas za odgovor in vas lepo pozdravljam, V.

Spoštovani,

ne poznam aktivne metode zdravljenja, ki bi dokazano pomagala pri Vašem stanju, razen operacije, če (in ko) je ta potrebna. Katere so te avstrijske injekcije?

Lep pozdrav,
Iztok Pilih

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Pozdravljeni,

zanima me, če je kdo imel podoben primer. Po artroskopiji kolena, se mi je koža ne delu kolena, kjer so mi ga obrili in razkužili, hudo vnela, pojavili se je rdečica in gnojni mehurčki. Osebni zdravnik mi je predpisal tablete Claritine in mazilo Advantan, vendar se stanje ne izboljša. Kaj predlagate?

Hvala

Spoštovani,

priporočam temeljito očiščenje predela, obkladek in morebitno uvedbo protibakterijskega zdravila (antibiotik), odvisno od napredovalosti procesa. Priporočam tudi takojšnji obisk kolega, ki Vas je operiral.

Lep pozdrav,
Iztok Pilih

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Spoštovani dr. Pilih.

Ponovno se obračam na vas, saj je do mojega obiska pri ortopedu potrebno počakati še mesec dni, jaz pa bi rada vsaj približno vedela, kaj me zna doleteti.

Oktobra 2015 so mi opravili artroskopsko sinovektomijo kolena (pigmentni vilonodolozni sinovitis v predelu desnega kolenskega sklepa ob inframedialnem polu pogačice in insula kompakta v lateralnem tibialnem kondilu).

Na kontrolnem pregledu sem operaterju povedala, da se težave nadaljujejo in da koleno kljub opravljenemu posegu še vedno ni v redu. Dobila sem napotnico za ponovno slikanje (MR).

To je moj izvid:
”Stanje po op. PVNS ob pateli inframedialno ter v področju križnih vezi. Patoloških formacij ali ostankov PVNS ne diferenciram. Prisoten manjši izliv intraartikularno razporejen predvsem retropatelarno. Zvišan signal Hoffa maščevja – edem. Po aplikaciji KS se obarva sinovijalna ovojnica delno v suprapatelarnem recesusu in retropatelarno – znaki sinovitisa, brez nodularnih zadebelitev.
Mnenje:
Sinovitis predvsem suprapatelarno in retropatelarno s srednje velikim izlivom intraartikularno.
Edem Hoffa maščevja.
Recidiva PVNS ne vidim.”

Kolikor sem razumela izvid, se PVNS ni ponovil, je pa prisoten izliv ter vnetje sinovijske membrane. Ali bi se operater na podlagi tega izvida lahko odločil za ponovitev artroskopije ali bo opravil ‘zgolj’ punkcijo oziroma ali bo sploh potreben kakršenkoli poseg?
Si lahko do obiska ortopeda sama še kako pomagam? Izvajam naučene fth vaje, vozim sobno kolo, hodim na sprehode, uporabljam elektrostimulator za krepitev mišic, delam tudi vaje za propercepcijo, ki so sicer v iztegnjenem položaju boleče in takrat ponavadi v kolenu najbolj preskakuje, prav tako pa tudi izvajam vaje z elastičnimi trakovi.

Hvala za vaš odgovor.
Lep pozdrav.
Anja

Spoštovani,

v izvidu navajajo vnetje sklepne ovojnice v kolenu, vendar brez znakov ponovitve PVNS. Glede na izvid menim, da invazivni posegi (punkcija, artoskopija) zaenkrat ne bodo potrebni.

Priporočam nadaljnjo izvajanje vaj in dodatno redno uživanje nesteroidnega protivnetnega zdravila, ki bo nekoliko zmanjšal vnetje sklepne ovojnice.

Če se bo vnetje nadaljevalo, priporočam pred morebitnim artroskopski operativnim posegom opraviti še vbrizganje močnega protivnetnega zdravila (kortikosteroida) v sklep.

Lep pozdrav,
Iztok Pilih

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Spoštovani dr. Pilih,
zaradi težav z “zdravim” kolenom, ki ga že skoraj eno leto pretirano obremenjujem, sploh pa sedaj, ko levo nogo popolnoma razbremenjujem, in bojazni, da bi bila nekroza tudi na tem kolenu, sem opravila MR.

Izvid: Nekoliko ožja medialna kol. skl. špranja.
Zašiljene interkodilarne eminence in zmerne začetne kostne naplastitve.
Hrustančne površine so degenerativno stanjšane, prdvs. hrustanec patele.
Lateralni menisk je nekoliko degeneratvno spremenjen.
Medialni menisk je izraziteje degen. spremenjen, vidne so drobne poke v posteriornem rogu.
Sprednji in zadnji križni ligament sta primerna, prav tako kolateralna ligamenta.
Ligament patele ne kaže posebnosti.
Prosim vas za mnenje, kaj lahko pričakujem glede desnega kolena oz. razlago izvida.

V tem obdobju uporabljam bergle in delam vaje (ki sem jih dobila po artroskopiji levega kolena)za obe nogi in vozim sobno kolo.

Nimam občutka glede izboljšanja stanja nekroze oz. ostohondritisa, boli tudi ponoči, če skušam ležati na boku in je leva noga podaj bodisi zgoraj. Pod kolenom je rahla oteklina, če imam nogo v neki ugodni legi pa sploh ne boli. So se mi vnela ramena( bursitis) in sem samoplačniško obiskala FT
Nogo sicer lahko iztegnem in skrčim.
Ali se v primeru izboljšanja prekrvitve to dogaja postopno ali naenkrat in kako se čuti? Skrbi me, ker je slaba prognoza, če so prizadete velike površine (pri meni 10 x 8 mm), in ker se težave kar množijo (ramena, kolki hrbtenica).
Prosim vas za mnenje in vas prisrčno pozdravljam, V.

Spoštovani,

menim, da se Vam z desnim kolenom ni potrebno obremenjevati. Po opisu sodeč gre za zmerno izražene obrabne spremembe v vseh delih kolena, najbolj pa v notranjem delu, ki zelo verjetno ne zahtevajo kirurškega zdravljenja (polnovreden odgovor Vam sicer lahko dam le na osnovi pregleda posnetkov MR in Vašega kolena). To, da so se pojavile bolečine v ramenih, glede na uporabo bergel, ni presenetljivo. Popravljanje bolezni levega kolena je počasen in postopen proces, ki se vleče v najboljšem primeru nekaj mesecev. Kdaj boste imela novo slikanje levega kolena z MR?

Lep pozdrav,
Iztok Pilih

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Spoštovani dr.Pilih

Star sem 61 let in se redno ukvarjam s športom. 16. decembra 2015 sem bil operiran na levem kolenu, artroskopija kolena: resectio men. med., shawing. Pri artroskopiji so našli repturiran in deloma inkarceriran medialni meniskus. Opravili so parcialno resekcijo in odstranili približno ½ meniskusa. Našli so tudi precej degenerativno spremenjene hrustančne površine medialnega kompartamenta in pa tudi patelofemoralno outerbrige II.-III. difuzivno. Opravili so toaleto.

Po operaciji sem opravil samoplačniško fizioterapijo z ultrazvokom, tekar terapijo in vaje za muskulaturo. Stanje se mi je izboljšalo vendar še vedno po 3 mesecih čutim bolečino v pogačici in notranjem delu kolena. Noga je na trenutke še nestabilna. Pri rotaciji kolena začutim močno bolečino.
Zanima me, kaj naj še naredim, da se mi stanje izboljša. Pričakujem mogoče dobre rezultate operacije prehitro, se naj odločim za »Synocrom forte one« ali kakšen drug podoben pripravek. Vem, da moram mišico kvadriceps še ojačat pa tudi kolo želim še pogosteje uporabljat.

Prisrčno vas pozdravljam Beno

Spoštovani,

priporočam, da opravite izokinetične meritve stegenskih mišic (izvaja jih sodelavka doc. dr. Renata Vauhnik, dipl. fth. – 041 753 913 ali [email protected]) – te izmerijo moč in vzdržljivost mišic – in slikanje kolena z magnetno resonanco (MR) in da pridete nato na pregled z rezultati meritev in s posnetki MR. Ob okrepitvi mišic pridejo v poštev še vgraditev umetnega meniskusa ali meniskusa umrle osebe, injekcije hialuronske kisline, plazme bogate s trombociti in/ali matičnih celic v kolenski sklep.

Lep pozdrav,
Iztok Pilih

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Pozdravljen dr.Pilih

Zahvaljujem se vam za odgovor z dne 17.3.2016 ob 7:13 uri. Sprašujem pa, ali je potrebno ponovno opraviti MR kolena. Slike MR namreč že imam. Le te so bile narejene dober mesec dni pred operacijo.

Prisrčen pozdrav Beno

Spoštovani,

da, saj me zanima natančno stanje PO operaciji.

Lep pozdrav,
Iztok Pilih

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Spoštovani,

konec maja bom imela slikanje z MR, kar bo 6 mesecev po prvem, kjer je bila ugotovljena nekroza (infrakcija subhondralne kosti srednjega dela medialnega kondila femura 10 x 8 mm…)
Vmesno slikanje konec marca je pokazalo:
“v predelu medialnega kondila lezijo subhondralne kostnine, gre za slabše prekrvljeno neostro omejeno področje, ki se širi v dolžino 1,3 cm in v globino 0,4 cm.”
V aprilu sem imela občutek, da se zadeva dejansko izboljšuje, bolečine so bile manjše.
Sedaj me pa ponovno zelo skrbi, ker se pojavlja podoben boleč občutek v notranjem delu kolena, kot v mesecih po operaciji, ko se še sploh ni vedelo, za kaj gre. Poleg tega je oteklina pod kolenom na notranji strani in otečen gleženj.
Vem, da bo slikanje konec meseca pokazalo stanje, toda rada bi vedela, kaj se dogaja…
V aprilu nisem delala nič drugače kot pretekle mesece (kolena nisem bolj obremenjevala), uporabljam bergle in me zanima oz. skrbi, ali se stanje, ki se že izboljšuje, lahko spet poslabša…
Ali se lahko kost “povesi” na sklepu, ki nosi težo?

Prosim vas za vaše mnenje in se vam iskreno zahvaljujem,
Lep pozdrav, Violetika

Spoštovani,

poslabšanje obolenja je vsekakor možno, možno je tudi posedanje obolele kosti. Še naprej priporočam obremenjevanje in razgibavanje kolena do meje bolečine, izvedbo predvidenega slikanja z MR in nato kontrolni pregled s posnetki.

Lep pozdrav,
Iztok Pilih

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Spoštovani, hvala za odgovor.
Ali se z delanjem vaj prepreči posedanje in ali se da popraviti, če do tega pride.
V teh petih mesecih sem delala v bistvu vaje, ki sem jih dobila po
operaciji, saj drugih navodil ni bilo.
Hvala za vaš čas in predanost, s spoštovanjem, V

Ali je razbremenjevanje z berglami
bistveno po tem času. Hvala in lep
Kaj priporočate do slikanja…

Dr. Pilih, lepo pozdravljeni.

Ponovno se obračam na vas. Pred približno sedmimi meseci sem imela artroskopsko sinovektomijo kolena. Sledila sta 2 meseca fizikalnih terapij, 4 mesece izvajanja naučenih vaj doma, uporaba elektrostimulatorja. Marca mi je ortoped na pregledu odsvetoval izvajanje vaj, saj so se z vajami za stabilizacijo težave še stopnjevale (preskoki in zaskoki v kolenu). Vaj več ne izvajam, občasno še uporabljam elektrostimulator, kljub temu pa težave vztrajajo. Pojavlja se mi to, kar se je že pred posegom (pogačica zaskoči in se sama vrne v svoj položaj), slišni so poki in krepitacije v kolenu, prav tako imam večkrat občutek nestabilnosti, iztegnitev kolena je boleča, pojavlja se občutek okornosti in težke noge. Če dlje časa stojim na mestu v nespremenjenem položaju, mi ravno tako pogačica ob prestopu zaskoči ali pa vsaj želi zaskočiti.
Moja edina športna aktivnost so trenutno sprehodi, izogibam se hoji navzdol. Občutek imam, da v teh mesecih po posegu nisem pridobila ustrezne mišične moči, zaradi česar mi povzroča težave tudi hoja po stopnicah (navzgor in navzdol).
Razmišljala sem, da bi opravila izokinetično testiranje mišic in meritve stabilnosti kolena, kar pa je precej drago za nekoga brez zaposlitve. Se vam zdi vendarle smiselno, da omenjene teste opravim? In pa, ali bi bilo smiselno, da me ortoped ponovno napoti k fiziatru, v kolikor mi lahko le-ta omogoči še kakšen dodaten pregled ali preiskavo?

Hvala za vaš čas in odgovor.
Lep pozdrav.
Anja Senekovič

Spoštovani,

priporočam, da izvedete le izokinetične meritve stegenskih mišic. Te bodo pokazale, koliko še imate možnosti izboljšati delovanje kolena z okrepitvijo mišic.

Lep pozdrav,
Iztok Pilih

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

New Report

Close