Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Gibala/Gibalni sistem Klinika za sklepe, hrbtenico in poškodbe artroskopija kolena – zapleti

artroskopija kolena – zapleti

Spoštovani,

da, najboljše bi bilo, da kar opravite slikanje z MR, nato pa predete na pregled že s posnetki. Poskusite v Medilabu v Ljubljani, V Ambulanti za magnetno resonanco in rentgen v Mariboru ali v Digitalni slikovni diagnostiki d.o.o. na Ptuju.

Lep pozdrav,
Iztok Pilih

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Pozdravljeni,
pošiljam vam izvid MR, ki so ga poslali danes.
Infrakcija subhondralne kosti srednjeg dela medijalnog kondila femura na arealu 10 x 8 mm uz edem okolne kosti – infrakcija u avaskularnoj nekrozi.
Fisure hrskavice obje fasete patel(hondromolacija 2. – 3. st prema ISCR) bez promjene u odnosu na ranije.
Fisure hrskavice medijalnog kondila femura (hondromolacija 2. stupnja).

1. Zanima me, ko ste na pregledu ugotovil disekantni osteohondriti notranjega kondila leve stegnenice – s katero stopnjo je na hrvaškem to označeno – z 2 ali 2-3.
2. In kaj to pri mojih letih pomeni – je kakšna možnost, da pride do samozdravljenja v nekem času. Brala sem na spletu, da je to bolj pri otrocih….
3. Bojim se, da bo čez pol leta isto in potem bo spet pol leta čakanja na operacijo….

Hvala za vaš odgovor in
lep pozdrav, Violetika

Spoštovani,

v izvidu navajajo avaskularno nekrozo (odmrtje dela kosti zaradi slabe prekrvavitve) notranjega kondila stegnenice. To ne ocenjujejo(mo) s številkami. Druga do 3. stopnja je navedena za okvare sklepnega hrustanca na pogačici, kar pomeni okvare do (2. stopnja) in čez polovico (3. stopnja) debeline hrustanca. Menim, da imate možnost spontane ozdravitve, vendar jo je nemogoče zanesljivo napovedati. Priporočam, kot sem že na pregledu, izogibanje sunkovitim in velikim obremenitvam kolena (predvsem ne sme boleti!) in kontrolno slikanje kolena z MR čez 6 mesecev. Tudi morebitna operacija ni zagotovilo za ozdravitev. Takšna obolenja se lahko končajo tudi z namestitvijo kolenske proteze.

Lep pozdrav,
Iztok Pilih

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Spoštovani, hvala za odgovor.
Osebni zdravnik mi je dal polovicni stalž ne predstavljam si polne delovne obremenitve pri tej diagnoxi.
Razmišljam o izposoji ultrazvoka, če bi mogoče pomagal k prekrvitvi kosti?
Dal mi je tudi napotnico za travmatoga…
Hvala in lep pozdrav, Violetika

Spoštovani, prebrala sem, da bi pri avaskularni nekrozi morala jemati analgoantirevmatike. Spl. zdravnik mi ni dal zdravil, kirurga imam cez en mesec. Bi bil Analgin dovolj, ali Naklofen…Hvala in lep pozdrav, V

Spoštovani,

uporabo zdravil in tudi fizioterapevtskih metod odsvetujem, saj ne poznam trdnih dokazov, da bi pomagali pri samem poteku bolezni. Zdravila in fizioterapija le blažijo z boleznijo povezane težave, predvsem bolečine, vendar pa so te obrambni mehanizem, ki zmanjšujejo verjetnost, da si z obremenjevanjem kolena naredite dodatno škodo. BISTVENE SO ZMANJŠANE OBREMENITVE!

Priporočam, da napotnico skupaj s kopijo mojega zadnjega izvida pošljete po pošti na sedež Arthrona.

Lep pozdrav,
Iztok Pilih

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Hvala,
bom to naredila.
Zahvaljujem se vam in spletu, da lahko dobim odgovore na vprasanja, s katerimi se ubadam in obremenjujem.
Zelim vam lep in sončen dan,
Violetika

Prosim.

Lep pozdrav,
Iztok Pilih

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Pozdravljeni,
prejela sem napotnico za MR kolena.
V katerem času naj se naročim – težave po operaciji so se pričele konec septembra, v tem času kolena zaradi bolečin nisem pretirano obremenjevala, razen na FT, sem ga pa hladila, kar zdaj več ne delam… diagnoza z MR pa je bila postavljena konec novembra oz. začetek decembra. Ali naj grem na MR v začetku aprila?
Hvala in lep pozdrav, Violetika

Spoštovani,

ponovno slikanje z MR priporočam približno 6 mesecev po prejšnjem.

Lep pozdrav,
Iztok Pilih

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Hvala,
Bila pri ortopedu, bergle, polovicko se bom delala. Skrbi me bolecina na drugem kolenu, bom sla na mr.
Za noge tacas, sobno kolo.

Hvala se enkrat, lepe praznicne dneve . V

Spoštovani, .
ker se mi priporoca mirovanje, ali lahko vozim sobno kolo in plavam.
Prosim za odgovor.
Ne bi si rada delala dodatne skode..

Prisrcen pozdrav in hvala. V

Spoštovani, lepo pozdravljeni.

Oktobra so mi opravili artroskopsko sinovektomijo kolena (pigmentni vilonodolozni sinovitis v predelu desnega kolenskega sklepa ob inframedialnem polu pogačice in insula kompakta v lateralnem tibialnem kondilu). Pogačico je sprememba silila v smeri izpaha.

Intraartikularno, ob medialnem ter inferiornem predelu patele ter patelarnega ligamenta sem imela večjo spremembo, ki je vraščala tudi v predel obeh križnih vezi, ki sta deloma že načeti. V superiornih recesusih je bil prisoten sinovitis (PVNS). Ortoped je napravil tudi shawing sinovije v obeh zgornjih recesusih in odstranil do kosti. Po celotnem sklepu je naredil koagulacijo, prav tako v predelu sprememb križnih vezi. V sprednjem in medialnem delu je v celoti odstranil hofo.

Opravila sem tudi 21-dnevni program fizikalne terapije. Predpisano sem imela individualno kinezioterapijo in program krepitvenih vaj (vključno s kinetekom in Compexom). Sedaj izvajam vaje doma sama, s pomočjo uteži za noge. Že med izvajanjem fizikalne terapije se je pri popolni iztegnitvi kolena in ko sem poskusila težo prenesti na operirano nogo, pojavila ostra bolečina in nekajkrat se mi je zgodilo, da je pogačica želela zaskočiti, a se je počasi vrnila v svoj položaj. Odkar izvajam vaje doma, se mi pogosto (tudi 10x na dan) ponovi ostra bolečina, ki mi onemogoča, da bi koleno pokrčila ali sprostila. Gre predvsem za vaje, ki zahtevajo prenos teže na operirano nogo in za propercepcijo. Ostra bolečina (občutek zbadanja ali kot da bi me želel zagrabiti krč) traja nekaj sekund, ko bolečina malo popusti, poskusim pomigati s prsti na nogah in čez nekaj trenutkov občutim olajšanje in tudi koleno oziroma pogačica se spet normalno odziva. Težko bi opredelila mesto bolečine, ker se razširi desno navzdol po goleni, bi pa vsaj približno lahko ocenila, da se pojavi nekje v predelu mečnice.

Dobra dva meseca po operaciji mi še vedno povzroča težave hoja po stopnicah navzdol, boleča pa je tudi popolna iztegnitev kolena (stoje ali leže). Ortoped mi je izdal napotnico za ponovno MR kolena. Ker pa je od posega šele 2 meseca, mi je svetoval, da magnet opravim nekje v mesecu februarju. Datum za MR že imam.
Prosila bi vas za kakšen nasvet ali mnenje. Vem, da moram biti potrpežljiva, ker okrevanje po takšnem posegu traja več mesecev, a teh težav pred operacijo nisem imela, zato vem, da nekaj ni v redu. Bi lahko prišlo do poškodbe kakšnega živca med operativnim posegom ali po odstranitvi redonske cevke? Bi lahko bolečine povzročale križne vezi? Bojim se, da MR ne bi pokazal ničesar, jaz pa sem zaradi teh bolečin in težav malo prestrašena, ker ne vem, kaj se dogaja.

Naj še omenim, da mi po vajah koleno včasih še vedno oteka (prisoten je manjši izliv v kolenskem sklepu, ki pa zaradi težjega posega ni bil punktiran) in je tudi na dotik bolj toplo kot drugo koleno. Tudi pri krčenju kolena čutim, da bi sicer lahko koleno pokrčila še bolj, a se mi zdi, kot da bi me nekaj na zadnji strani stegna ali goleni oviralo in mi onemogočalo boljše krčenje kolena.

Iskrena hvala za vaš odgovor.
Prijazen pozdrav in vse dobro v novem letu.
Anja

Spoštovani,

vnetje (znaki so tudi oteklina, toplota, bolečina in slabo delovanje) so po tako obsežnem posegu pričakovani vsaj 3 mesece.

Zatikanje, ki se Vam pojavlja, je najverjetneje posledica oslabelosti štiriglave stegenske mišice, ki je prav tako pričakovana. Priporočam izvajanje predvsem vaj v iztegnjenem položaju kolena in elektrostimulacijo notranjega dela štiriglave stegenske mišice (ta običajno najbolj oslabi). Za demonstracijo vaj in morebiten nakup elektrostimulatorja (ta je bolj smiseln kot najem, saj ga boste morala uporabljati vsaj 6 mesecev) priporočam obisk pri sodelavki doc. dr. Renati Vauhnik, dipl. fth. – [email protected] ali 041 753 913.

Poškodba živca je malo verjetna. Mogoč razlog za bolečino je tudi razvoj brazgotine, ki lahko zajame živce v neposredni okolici. Tovrstne težave se običajno s časom zmanjšujejo. Proces lahko pospeši fizioterapevt.

Lep pozdrav,
Iztok Pilih

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Spoštovani, .
ker se mi priporoca mirovanje, ali lahko vozim sobno kolo in plavam.
Prosim za odgovor.
Ne bi si rada delala dodatne skode..

Prisrcen pozdrav in hvala. V

Spoštovani,

priporočam sobno kolo brez upora in tudi plavanje, vendar NE prsnega sloga (žabice). Predvsem pa se izogibajte vsemu, kar Vam povzroča bolečine! Te so namreč jasno sporočilo, da ste si naredila dodatno škodo.

Lep pozdrav,
Iztok Pilih

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Spoštovani.

Najlepša hvala za hiter odgovor. Vsekakor bom upoštevala vaše nasvete. Pravtako se bom obrnila na vašo sodelavko, saj imam namen kupiti elektrostimulator. Vse za čimprejšnje okrevanje in vrnitev v aktivno življenje.

Lep pozdrav.
Anja

Spoštovani,
hvala.
V

Prosim.

Lep pozdrav,
Iztok Pilih

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Spostovani dr. Pilih!
Glede na to, da vi imate izkusnje s pacienti s to boleznijo, vas ponovno sprasujem za mnenje.
Pri osebnem zdravniku sem dobila stalez v celoti, da lahko res pocivam. Imam bergle.
Ali lahko opravim krajsi sprehod, ki ni bolec.
Ker vsakic dobim bolj rigorozne ukrepe, sem v dilemi, vi ste na pregledu omenil bolj zmanjsane obremenitve, kar ni tako drasticna zahteva….

Spoštovani,

ali lahko opravim krajši sprehod, ki ni boleč? Da, le pozorna bodite na morebiten pojav bolečine in v primeru, da se ta pojavi, koleno razbremenite. Priporočam le sprehode po ravnem in/ali navzgor, nikakor pa ne navzdol.

Lep pozdrav,
Iztok Pilih

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

New Report

Close