Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Bolezni srca in ožilja Kardiologija aritmija srca

aritmija srca

Spoštovani,

pišem vam, ker me ne glede na besede kardiologa, da je moje srce zdravo, še vseeno skrbijo nekate stvari. Naj na kratko opišem dogajanja s srcem.

Stara sem 25, kadim (ne veliko), sicer s prekomerno težo že celo življenje (se postopno zmanjšuje 176cm – 80kg), vendar načeloma ves čas zdrava (razen prehladov), prehranjujem se zdravo, začela sem se bolj pogosto gibati, kondicijo imam dobro.

Pred nekaj meseci sem prvič doživela nekakšen srčni napad. Med večerjo sem v trenutku izgubila sapo, srce je začelo zelo hitro biti, nekaj minut sem komaj prišla do sape. Po 5 minutah se je situacija umirila in po 10 je izgledalo, kot da se nič ni zgodilo.

Naslednji se je ponovil kakšen mesec kasneje, ki pa je izgledal malce drugače. Srčni utrip se je postopno povečeval in prilezel do 125 (tako je pokazal EKG). Naj omenim, da sem bila v mirovanju in da je v mirovanju moj utrip običajno 60. Oglasila sem se na urgenci, kjer so bili krvni izvidi normalni (izključeno nepravilno delovanje ščitnice), EKG je pokazal samo hitro bitje srca, ultrazvok srca normalen. V času pred tem napadom sem opazila kar močne motnje pri bitju srca – bilo je neenakomerno, spremljala me je utrujenost, bitje sem čutila po celem telesu.
Osebni zdravnik mi je predpisal zdravilo Byol 2,5mg, jemala pa sem ga samo, ko je bila aritmija zelo moteča, saj mi je drugače tako znižal pritisk, da me je začelo že ovirati.

V času, ko so se začele pojavljati motnje srca se je pojavilo tudi mravljinčenje leve roke. Ali je lahko to kakorkoli povezano s srcem? Dobivala sem delno mravljinčenje in občutek težke roke, včasih se je razširilo po telesu tudi na nogo.

Kasneje sta sledila še dva podobna napada, pri obeh povečan srčni utrip z neenakomernim bitjem srca. Kasneje me je spremljala še bolečina v roki in rami ter špikanje v srcu in občutek utrujenega srca.

Oglasila sem se pri kardiologu, ki meni, da je moje srce zdravo. Priporočil je telesno gibanje in prenehanje kajenja, jemanje zdravila Byol je odsvetoval.

Napadi niso redni, motnje srca niso vidne ves čas. Čez poletje sem imela mir in 2-3 mesece se motnje niso pojavljale. Zdaj se je zopet pojavilo neenakomerno bitje srca, ki pa traja že 3 dni (običajno samo kakšen dan). Ali je lahko ta aritmija kako nevarna zame? Je možno, da bi kardiolog lahko kaj spregledal? Ali naj v teh primerih vzamem zdravilo Byol?
Ali je možno, da se kje v mojem telesu nahaja strdek in ali naj to preverim?
Celo življenje sem zdrava, podobne stvari se mi ne pojavljajo, zato se mi zdi to zelo nenavadno in bi želela najti vzrok in motnje odpraviti.

Hvala vnaprej in en lep pozdrav!

Pozabila sem še omeniti, da sem imela v tistem času konstantno občutek nizkega pritiska, občutek vrtoglavice in slabosti, ves čas sem mislila, da bom izgubila zavest (vendar je nisem), zelo močen pritisk sem čutila tudi v telesu, še posebno v levi roki.

Enako kot vaš kardiolog tudi jaz mislim, da imate zdravo srce in, da so vaše težave posledica funkcionalnih motenj delovanja živčevja. Strinjam se, da poizkusite urediti stanje z zdravim načinom življenja ob dodatku nizkih odmerkov Byola in po potrebi še blagih pomirjeval.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Odgovor že poslan.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Hvala za odgovor. Torej aritmija v mojem primeru ni nevarna, čeprav se pojavlja pogosto? Ali Byol vzamem tudi pri aritmiji, ali samo pospešenem bitju srca?

Hvala in lep pozdrav

Byol je zdravilo, ki zmanjšuje hitrost srčnega bitja in zavira nastanek aritmije. Srečno.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Pozdravljeni!!
Stara sem 58 let ,tehtam 65kg,visoka sem 170cm. Imam probleme s ščitnico ,ki dela premalo ,ter jem euthirixe 75mg,že 8let.
Že več kot eno leto ,se mi dogaja ,da začnem malo težje dihati ,potem en tak pritisk v grlu ,ali kot čudno bitje srca v vratu ,potem pa pospešeno bitje ,ena čudna vročina ,potem me pa oblije ,kot v menopavzi .Največkrat se to dogaja zvečer ,ko grem v posteljo ,tako da sem veliko večerov ,presedela ,ker se nisem upala uležti v posteljo.Bila sem že velikokrat pri svoji osebni zdravnici, pa me je vedno poslala samo na ekg ,ki pa ni nikdar nič pokazalo ,ker se ni takrat nič zgodilo .Velikokrat me tudi peče na levi strani,nad prsi.Šele ravno te dni,sem prvič dobila izvid EKG-ja

,da je malo drugačni utrip,kot bi moral biti.Napisala mi je napotnico za holter monitoring,ampak so povsod čakalne vrste,tja do aprila drugega leta .Moram vam povedati tudi to, da se mi velikokrat dogaja, da mi pokajo žilice na rokah,včasih primem samo ,naprimer žlico,pa me zapeče,in takoj vidim, da bom imela spet črn prst.
Prosim za vašo mnenje,

Vsebina dopisa kaže na možnost, da občasno imate neredno bitje srca, morda samo posamezne prezgodnje utripe (ekstrasistole) ali občasno kratkotrajne “napade” nerednega utripanja srca (atrijska fibrilacija). Priporočam, da vam osebna zdravnica izda napotnico za pregled po Holterju in, da vas začne zdraviti. Morda bodo zadostovala že blaga pomirjevala (na pr. Helex ali podobno). Ni zadržkov, da vam predpiše zdravilo proti nerednim utripom (Rytmonorm, Cordarone). Zaradi pokanja drobnih žilic je indiciran pregled pri hematologu.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Pozdravljeni!

Imam uprašanje glede srčne aritmije, katero je diagnosticiral osebni zravnik mojemu možu in sicer možu kljub temu da je dobil BYOL 1,25mg in ga jemlje redno vsako jutro po pol tabletke, ker pravi da ne upa več ker mu že tako ali tako zniža pulz na komaj 60 udarcev na minuto. Problem se pa pojavi takrat ko mu naenkrat začne spet skakat ritem in pravi da je ful nemiren vendar nima ne visokega pritiska skupni udarci na minuto pa ne presežejo številke 70. Skrbi me ker se to pojavlja pogosteje ko je bil na zadnji meritvi pa pravi zdravnik da je tu pa tam kakšen nereden udarec ampak da ni kritično, čeprav menim da bi bilo dobro obiskat kakšnega strokovnjaka ali se motim?
Prosim za odgovor hvala.

Pozdravljeni !
Stara sem 39 let let zadnje leto opažam da mi srce ne bije redno , občutek je kot da bi mi med bitjem zastalo nato pride do cca dvojnega močnejšega udarca in preide nazaj v normalno bitje to se mi dogaja predvsem kadar je telo v stanju mirovanja oz.pred spanjem,včasih imam tudi občutek nekakšne pekoče bolečine ,čeprav sicer ni bolečana ampak me peče.
Zanima me ali gre mogoče za aritmijo srca ?
Pri zadnjem obisku zdravnice je rekla da je to vzrok zaradi psihe , čeprav sama nimam težav s psiho bila sem tudi na EKG a ni pokazalo takrat momentalno nič .
Kaj mi svetujte hvala za vaš odgovor.
L.p Karmen

Mislim, da ste lahko brez skrbi. Včasih težko ugotovimo zakaj nastopajo pri zdravem srcu neredni prezgodnji utripi, v večini primerov, ko bolnik zvečer, utrujen, leže v posteljo. Takim nerednim utripom pravimo ekstrasistole. Število vzrokov za njihov nastop je zelo veliko od vremenskih vplvov, hormonskih motenj, prevelikih zadolžitev, eksistenčnih vprašanj, itd. Mnogo krat že sam bolnik ugotovi vzrok. Stanje skušamo zboljšati z rednimi polurnimi sprehodi z živahno hojo, 4 – 5 krat na teden in z blagimi pomirjevali (na pr. tablete Persen, ki so v prosti prodaji). Srečno.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Spostovani prosila bi za vase mnenje

Ze priblizno 3 leta cutim neredne utripe srca, ki se pojavljajo cez cel dan kaksen dan so prisotni cel dan kdaj pa je cel dan v redu in se pojavi le kaksen nereden utrip. S temi nerednimi utripi sem se nekako pomirila in navadila ziveti ceprav ni lahko. Bila sem na UZ srca, ki je pokazal le minimalni prolaps mitralne zaklopke, EKG pa je pokazal manjse denivelacije ST segmenta v vec odvodih in rahel mezasistolicen klik nad apeksom levega prekata (to sem prepisala iz izvida).
V zadnjih 5 mesecih pa sem imela ze 3x napad nenadnega nerednega in pospesenega utripa . Ta nereden,pospesen utrip traja priblizno 3 do 4 minute in se potem umiri. Vsakokrat ko se mi je to zgodilo sem v bistvu spremenila telesni polozaj (prvic sem se obrnila v postelji, drugic se ne spomne tocno, tretjic pa sem se sklonila da bi nekaj pobrisala in se je zacelo. V bistvu kot da bi mi “preskocilo srce” in se potem ne vrne v normalen ritem ampak tako neenakomerno pospeseno bije naprej.
To je zelo neprijetn obcutek, saj sem po teh napadih izcrpana kot da bi ne vem kaj delala cel dan. Neredn -pospesen utrip mi je v teh primerih zaznal tudi merilnik tlaka pa tudi moz je cutil z roko.

Lepo prosim za vase mnenje ali je to kaj nevarnega in kaj lahko naredim? Skrbim za “zdravo zivljenje” in ne vem vec kaj. je pa res da sem tudi pod stresom, kar je za danasnji tempo seveda nekako “normalno”. NAjlepsa hvala za vas odgovor.

V dopisu ste navedli, da se vam ponavljajo različne motnje ritma kar dolgo dobo, ni pa v dopisu podatkov kako se ste in se zdravite. Ker ste napisali, da so pri vas ugotovili prolaps mitralne zaklopke, verjretno so vam povedali, da imajo bolniki s tako napako pogostoma različne motnje srčnega ritma, zlasti ob duševnih obremenitvah. Ker izgleda, da so vam navedene težave postale odveč vam priporočam, da skušate ugotoviti najbolj pogost povod, da motnja ritma nastane (lega telesa,duševna ali telesna obremenitev, spremembe vremena, menstruacijski ciklus). Priporočam posvet pri izbranem zdravniku. Svetujem zdrav način življenja in kar pogoste polurne sprehode

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Pozdravljeni najlepsa hvala za odgovor. Zdravil mi zdravnik kardilog ni predpisal zaradi nizkega pritiska, tako mi je rekel. Pri njem imam pregled nekej konec leta osebna zdravnica pa pravi, da bo kardilog povedal glede tezav.
Scitnica je ok. Obcasno vzamem Persen.
Prebrala sem, da je glog dober za tezave.s srcem Ali bi ga lahko jemala (kapljice iz lekarne) oz bi mi to kaj pomagalo?
Torej so tej nenadni neredni,pospeseni utripi zarad stresa in naj ne bi bili nevarni?
Hvala se enkrat za odgovor.

Mislim, da imate blago aritmijo v obliki posameznih prezgodnjih utripov (ekstrasistole), ki jih boste lahko odpravili z zdravim načinom življenja, s polurnimi sprehodi z živahno hojo več krat na teden in po potrebi z občasnim jemanjem blagih pomirjeval.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Pozdravljeni,
Stara sem 31 let, teža 60kg, višina 170cm: zadnji dve leti se mi pojavlja sprememba ritma bitja srca. Osebna zdravnica je dejala, naj bi šlo za aritmijo, na pregled pri kardiologu še čakam. Tudi v družini smo imeli/imamo srčne bolnike (stari oče je doživel prvi infarkt pri 40ih in še nekaj njih kasneje, mati pa ima aritmije srca). V začetku leta sem tudi izgubila službo, tako da so bile aritmije kar pogoste (parkrat dnevno) – opažam, da so v stresnih obdobjih aritmije kar pogoste, največkrat zvečer, ko se telo umiri.
Gibanje je vsakodnevno (na svežem zraku), kave ne pijem, sem kadilka. 3-4 krat na teden pa spijem tudi tabletko magnezija.

Zanima me, kako zadevo omiliti, glede na to, da par trenutkov oziroma sekund prej, ko srce skoči iz ritma, v prsih in v grlu začutim pritisk ter glede na to, da do pregleda še ni prišlo, ter kakšno gibanje je priporočljivo (pohodi v hribe so ok) – predvsem glede naprezanja?

Hvala in lep pozdrav

Očitno se pri vas ponavljajo prezgodnji srčni utripi, ki jih zdravnki imenujemo “estrasistole”. Take motnje nastopajo pri zdravih in bolnih srcih. Izgleda, da imate zdravo srce, ki ga zmotijo različni vzroki (stresne duševne obremenitve, pretirane telesne obremenitve, skrbi take ali drugačne, motnje menstruacijskega ciklusa, preobilne jedi, kajenje, čezmerno uživanje kave ali alkohola, itd.). Odvisno od vrste motečega dražljaja priporočamo ustrezno zdravljenje. Morda bi pri vas pomislil na stresne vplive (izguba službe). Zelo bi vam pripropročal, da opustite kajenje. Razen rabe blagih pomirjeval zelo priporočam rekreativno športno dejavnost, lahko v obliki polurnih sprehodov, delno s pospešeno hojo, 5 – 6 krat na teden.Srečno.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Pozdravljeni, oglašam se vam še enkrat in upam, da mi boste odgovorili, saj se vrtim v krogu že 4 leta. Torej 4 leta nazaj se mi je kot strela iz jasnega zgodil napad- hitro bitje srca, omotičnost, tresenje, slabost, vročinski valovi, prazna glava, dvojni in zamegljen vid.(Edini znak pred napadom, ki je kazal da je nekaj narobe, je bila močno otečena golen leve noge, in otečenost leve roke, ter prsta…vse to se je zgodilo kakšno leto pred napadom).Napad je trajal kakšno uro, nato pa sem na urgenci dobila pomirjevalo, vendar se je zgodba zjutraj, ko sem vstala, ponovila. Osebna zdravnica me je dala na vrsto različnih preiskav in nekako zaključila, da naj bi šlo za panične napade in mi predpisala Helex. Po prvem napadu nisem prišla k sebi vsaj pol leta. Bila sem nemočna, vse dneve sem preležala, ko sem šla do trgovine, ki je oddaljena 50m, sem bila vsa zasopla. Ko sem začutila, da se mi spet čudno vrti in me oblivajo vročinski valovi, ter da se tresem, sem vzela Helex, da sem napad ustavila.
Vse preiskave so bile BP, le preiskava pri kardiologu s 24- urnim holterjem je pokazala nepomembno supravertikularno aktopijo. Na drugem kardiološkem izvidu je bila omenjena neke vrste tahikardija, vendar so mi pri osebnem zdravniku izgubili osebni karton, zato tega izvida nimam in ne morem točno povedati za kakšno vrsto tahikardije naj bi šlo. Dobila sem Byol tablete za srce, ki pa jih nisem jemala, saj mi je bilo rečeno, da ni nujno, lahko samo po potrebi. Osebna zdravnica je na podlagi vseg izvidov, tudi kardiološkega, nekako predvidevala, da gre za težave psihične podlage in nekao obupala nda tem, da bi našla vzrok.
Stanje se je po pol leta po prvem napadu nekako umirilo. Kar je bilo nenormalnega je to, da se mi je od prvega napada do danes parkrat pojavila otečenost različnih udov, noge, roke, prsta, ki pa po kakšni uri uplahni. Večkrat se mi pojavljajo zelo majhne modrice, predvsem po nogah, in te nastanejo brez udarca in ne bolijo. Večkrat me bolijo meča desne noge, kot bi bilo vse vneto. Takrat nosim elastične nogavice, ki mi pomagajo. Osebna zdravnica ne ve zakaj se mi to dogaja, tako da pač počakam, da oteklina uplahni in modrica izgine. Pred tremi dnevi pa zopet. Ko sem se okoli 1 ure zjutraj želela odpraviti v posteljo, sem začutila, kot bi se mi ustavilo srce. Po nekaj sekundah je ponorelo, postalo mi je slabo, začelo me je močno dušiti, bila sem omotična in prisotna je bila bolečina v prsih. Ker sem v vsem tem času nekako sprejela, da gre morda res za panične napade, sem se trudila ostati mirna kar se da. Počakala sem, da se je srce umirilo, vendar slabost ni izginila, zato nisem mogla zaspati. Sedela sem na kavču, okoli tretje ure zjutraj pa zopet, kot bi se srce ustavilo…takrat sem se ustrašila in partner me je odpeljal na urgenco, kjer so mi naredili ekg, ki je bil v redu. Spet sem dobila pomirjevalo in nekako so mi rekli, da se mi lahko samo zdi, da se je srce ustavilo in da je to posledica psihičnih obremenitev. Naslednji dan sem pri osebni zdravnici še 1x opravila ekg in laboratorij. Kar je bilo narobe, je prisotnost krvi v urinu, ki jo imam že več kot leto, pa tudi ne najdejo vzroka (slikanje ledvic, urolog). Zdravnica glede krvi pravi, da je verjetno posledica nekega vnetja, ni pa mi dala nikakršnih zdravil, tako da je kri pač prisotna in zgleda, da se moram na to navaditi. Ekg je bil normalen, zato sem zopet dobila Helex.
Ker sem 100%, da je srce za par sekund res nehalo biti, sedaj ne vem več kaj naj naredim, saj mi vsi pravijo, da so to panični napadi, jaz pa mislim, da gre za težave s srcem in nato posledično za panični napad. Danes, tri dni po tem zadnjem dogodku, sem še vedno utrujena, boli me glava , v glavi čutim pritisk in bolečino.
Prosim vas, če mi poveste kaj bi lahko naredila, saj je tako zelo težko funkcionirati.
Stara sem 35 let, kadilka, normalne višine in teže. Kadim zelo malo.

Hvala za vaš odgovor, lep dan, S

Hvala za zaupanje. Imam vselej veliko željo ljudem pomagati, zlasti ko se jim ponavljajo tegobe, proti katerim, kljub velikim napredkom medicine, še nimamo dovolj uspešno delujočih zdravil. Morda je tako stanje tudi pri vas. Pri čustveno občutljivih ljudeh niso redke motnje, ki so samo posledica čustvenih pritiskov, zaradi vpliva neugodnih dejavnikov ( čezmerne telesne ali duševne obremenitve, brezposelnost, neskladje z okolico ali v družini, preobčutljivost na vremenske vplive, hormonsko pogojene težave, itd.). Sami ste ugotovili, da se vračajo obdobja nerednih srčnih utripov, ki spremljajo slabo počutje in obratno. Težko bi odgovoril na vprašanje zakaj se v enem ali drugem delu telesa ponavljajo kratkotrajne otekline ali motnje srčnega ritma. Na srečo pa le nekaj pomagamo z raznimi zdravili. Včasih pomagamo s pomirjevali, včasih z zdravili proti anksioznosti ali z antidepresivi. Pri mnogih zelo se obnese gibanje v obliki polurnih sprehodov, deloma s hitro hojo , 5 – 6 krat na teden, zelo pomembni so zadostni nočni počitki eventuelno s podporo uspaval, pomembno je tudi izogibanje ali premagovanje vplivov stresov. Zelo odsvetujemo kajenje in priporočamo omejeno uživanje alkohola. Srečno.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Pozdravljeni, spet se vam oglašam, po nekaj novih napadoih in novih preiskavah. Torej, v zadnjih 3 tednih se mi je že 6x zgodilo, da me je zaslabilo in se mi srce ustavilo za cca. 5 sekund, potem pa začelo spet biti. (Stara sem 35 let, normalne postave in drugače zdrava). Vsakič sem bila odpeljana na urgenco in ekg je bil normalen, zato so me vedno poslali domov in mi rekli, da z mojim srcem ni nič narobe in, da naj bi šlo za prezgodnji utrip in potem izostanek enega utripa, jaz pa naj bi imela občutek, da se je srce ustavilo za dalj časa in zato naredila paniko, čeprav sem natačno spremljala pulz in sem prepričana, da je slo za premor kot sem ga omenila. Včeraj zjutraj sem se zbudila z veliko slabostjo in srčnim utripom 121. Ker sem bruhala in se res slabo počutila, sem odšla do osebne zdravnice, saj sem se bala, da bi se srce spet ustavilo. Takoj so mi naredilo ekg, ki je pokazal neko “napako” in sicer na ekg izvidu desno zgoraj piše SINUS RHYTHM LEFT ATRIAL ABNORMALITY. Zdravnica me je, ko sem ji tazložila kaj se mi zadnje čase dogaja, pod nujno poslala h kardiologu v Nm. Tam se me takoj sprejeli, saj mi je bilo tako slabo, in tako sem bila utrujena, da nisem mogla stati. Zdravnik me je pregledal in potem za 2 uri priklopil na monitor. Ta je ujel le manjše preskoke, tako dolge pavze kot se mi dogajajo med udarci, pa ne. Po dveh urah sem bila odpuščena domov. Kakor mi je povedal zdravnik, je opazil da z mojim srcem nekaj ni v redu. V izvidu piše…”Ob masaži karotidnega sinusa desno se sinusni ritem spremeni iz 117 na 89/min s spremenjenim P valom, ki je pred masažo visok, šiljast” in ” Ob mqasaži karotidnega sinusa preko vagusne stimulacije inhibiram prvotni vodič”. Zdravnikovo mnenje: “Priporočam, da naj opravlja 24-urne EKG.je, UZ srca ter ergometrijo. V kolikor patologija ne bo registrirana, priporočam napotitev k elektrofiziologu…” Ob pogovoru mi je zdravnik omenil, da je sedaj vsa poanta v tem, da mi ujamejo 5 sekundni premor, kar pa bo zelo težko. Če se ta premor ujame, no potreben srčni spodbujevalnik. Seveda sem zaskrbljena, ne zaradi spodbujevalnika, ampak rada bi, da se anomalija čimprej odkrije in potem ukrepa naprej, saj so zadnji trije tedni pravi pekel. Torej, želim si čimprej obiskati elektrofiziologa, da mi naredi preiskavo. V Sloveniji naj bi to delala le dva doktorja in sicer dr. Pirnat In dr. Šinkovec. Ali morda veste, če je ta pregled možno opraviti samoplačniško in kakšne so čakalne dobe ter cena takega pregleda? Najlepše se vam zahvaljujem za odgovor in vas pozdravljam, s

New Report

Close