Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Bolezni srca in ožilja Kardiologija aritmija srca

aritmija srca

V dopisu ste navedli premalo podatkov, da bi lahko natančno odgovoril. Ker ste napisali, da imate zoženo srčno arterijo, je možno, da so bolečine posledica premajhne prekrvitve srca. Ali so pri vas zdravniki ugotovili zoženo srčno arterijo s koronarografijo (slikanjem srca?).

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Pozdravljeni,
sem 26 letni nekadilec in zmeren pivec alkohola (za vikend malce več med tednom sem ter tja kašno pivo). Zadnjih nekaj mesecev opažam, da mi srce bije neenakomerno, to pomeni da včasih malo hitreje včasih počasneje, včasih preskoči in potem spet z drugim ritmom nadaljuje. To opazim zato ker začutim ta “preskok”. Boli me nič, je pa rahlo neprijetno. Pritisk imam v mejah normale, zelo redko se zgodi da je recimo 133/75, večinoma je okrog 120/60. Pred parimi meseci sem bil na EKG-ju ki pa ni pokazal nič. Prav tako sem bil na EKG-ju konec lanskega leta (redni pregled za službo), ki pa je bil prav tako normalen. Zdravnik mi je svetoval naj malo počakam da je to morda le obdobje, ki pa sicer traja že cca pou leta. To se lahko zgodi parkrat na dan lahko pa tudi par dni ne opazim nič. Zanima me ali naj bom bolj pozoren na to zadevo in vztrajam pri dodatnih preiskavah ali naj vse skupaj dam na stranski tir. Se pa kar precej obremenjujem s tem in sem zato še toliko bolj pozoren na vse (merim utripe na vratu).
Za odgovor se vnaprej zahvaljujem.

Lp

Glede na vsebino vašega dopisa menim, da se pri vas ponavljajo neredni (prezgodnji) srčni utripi, ki jim pravimo “ekstrasistole” Take motnje lahko nastajajo neodvisno od telesnih obremenitev. Vzrok za njihov nastop so mnogo krat duševne obremenitve (stresi), kajenje, čezmerno uživanje kave ali alkohola, nedosledno zdravljen visok krvni tlak, prehladi, nezadostni nočni počitki, itd. S pregledi ugotovimo ali so motnje posledica organske bolezni srca. Vtis imam, da pri vas ni organske bolezni srca. Pričakujem, da se vam bo stanje popravilo z zdravim načinom življenja ob podpori občajnih pomirjeval.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Pozdravljeni,

prosil bi za odgovor. Danes sem postal pozoren na čudno bitje mojega srca. Morda se je to zgodilo že kdaj prej, a na to nisem bil pozoren. Imam občutek, da srce vsake toliko stopi v drug ritem. Imam občutek, da bije neenakomerno. To občutim tako, kot nek čuden občutek v prsnem košu. Kot bi kdaj zmanjkal kak utrip ali nekaj podobnega. Kasneje pa morda malček hitrejši ritem. Bolečin ni. Kadilec nisem. Alkohol, rdeče vino ali pivo ob kosilu. Kava vsako jutro. Teža 75kg, velikost 180.
V zadnjem obdobju sem izpostavljen stresu. Služba in projekt v osebnem življenju projekt sta kriva za 5-6ur spanca dnevno.. Ostalo predstavlja bolj ali manj delo. Gibanje je že nekaj mesecev prav zaradi tega na minimumu. EKG-ji do zdaj so bili vredu (nazadnje ob zaposlitvi slabi dve leti nazaj). Pritisk je načeloma ok, včasih je morda spodnji malo visok. A bi naj bil za moja leta ok.
Prosim za vaše mnenje. Zadeva me je precej zaskrbela. Hvala za odgovor že vnaprej.

Mislim, da ste lahko brez skrbi. Napisali ste, da ste v zadnjem času izpostavljeni večjim življenjskim zahtevam, čemur neizbežno sledijo različne motnje počutja in delovanja vegetativnega živčevja (neredno bitje srca, napadi hitrega bitja srca, nihanja višine krvnega tlaka, motnje razpoloženja, itd.). Lahko vzamete po potrebi blago pomirjevalo (napr. Persen tablete, kiso v prosti prodaji). Ne zanemarite velike koristi polurnih sprehodov s pospešeno hojo več krat na teden, nekajenja, zadostnih nočnih počitkov, itd.).

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Pozdravljeni
Pred dobrim mesecom so mi naredili 3x ekg, uz srca, slikanje pljuč/srca zaradi prsne bolečine in hitrega bitja srca 120 v mirovanju. To se pojavlja se sedaj +100 v mirovanju. Vsi izvidi tudi krvni in ostslo navedeno bp.
Sedaj se mi je pred kakim tednom pojavil neenakomeren utrip, ki ga se posebej čutim ko lezem k spanju oz v mirovanju. Ker sem nagnjena k paniki me to zelooo obremenjuje in me skrbi da je kaj narobe? Ti nepravilnu utripi lahko trajajo tudi več ur in se jih ne morem nikakor znebiti. Je lahko to nevarno, in zakaj se pojavi?

V visokem odstotku neredni utripi niso nevarni, so pa vselej moteči. Pravilno je, da skušamo ugotoviti vzrok njihovega nastajanja. Ali ste jih poizkusili zmanjšati ali prekiniti z blagimi pomirjevali (Persen tablete, ki so v prosti prodaji?) ali z bolj zavzetim zdravim načinom življenja in več krat na teden polurnimi sprehodi z živahno hojo?

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Pozdravljeni!

Stara sem 16 let. Vsak mesec imam enkrat i dvakrat zbivanja v srcu (lri,, napadu,, ne morem nor,malno dihati zaradi bolecine). To traja priblizno inuto ali dve, v asih tudi malo vec. Zadnja tri leta sem bila zelo napsihirana saj sem s sestro prvic prisla v rejnistvo, ter tudi zaradi tega ker sem imela veliko tezav s starsi. Opravila sem EKG ampak niso nic opazili. Nekateri zdravniki pravijo da je to del razvoja nekateri psiha spet eni srcne okvare. Bi teli vzroki lahko bili znaki za aritmijo srca?

Zahvaljujem se vam v naprej.

Lep pozdrav,
Lisa.

Ko iz pripovedovanja bolnika posumimo, da ima posamezne neredne utripe (ekstrasistole) ali napade nerednega ali hitrega rednega bitja srca skušamo ugotoviti dejansko stanje s poslušanjem srca, s posnetkom EKG ali s kontrolo srčnega bitja skozi 24 ur. Če ne ugotovimo posebnih bolezenskih znakov pri poslušanju srca se nagibamo k mnenju, da so prisotni neredni utripi zaradi duševnih vzrokov, ki jih lahko pozdravimo že z blagimi pomirjevali

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Pozdravljeni!

Vsake toliko časa me zbada v srcu in v prsnem košu čutim neprijetno bolečino, včasih pride do težkega dihanja in omotice. Dobila sem protibolečinske tablete, ki sem jih jemala zelo malo časa, saj mi niso pomagale. Pred kratkim je prišlo do zbadanja, plitkega dihanja, zelo hitrega srčnega utripa,tresenja rok, mravljincev v spodnjem delu obeh rok, sledila je nezavest za nekaj minut.Stara sem 23 let in ob rojstvu postavili diagnozo, da imam aritmijo. Pri 10 letih sem bila na preiskavah in ni blo zaznati nič novega, od takrat dalje se pojavljajo omotice in nezavesti, iz neznanega razloga. Ne delam nič stresnega, s športom se ukvarjam kolikor lahko, saj mi utrip naenkrat naraste, kadim zelo malo. Zanima me, če je to lahko nevarno in če je tukaj kriva aritmija srca ali se kaže še kaj drugega?

Zahvaljujem se vam že v naprej.

Lep pozdrav, Mina

V dopisu ni podatkov sumljivih za organsko bolezen srca. Navedene težave (zbadanje pri srcu, plitko dihanje, pospešeno bitje srca, nizke vrednosti tlaka z vrtoglavicami in nezavestmi, itd.) sodijo v okvir bolezni, ki ji pravimo “nevrovegetativni sindrom” in so posledica dalj časa delujočih duševnih obremenitev ( v službi, v domačem okolju, blagih kroničnih bolezni, itd.). Bolnikom priporočamo zdrav način življenja, pri čemer so pomembni nekajenje, dovolj nočnega počitka, izogibanje stresnim situacijam, več krat na teden polurni sprehodi delno s hitro hojo). Po potrebi bolnikom predpišemo še blaga pomirjevala (napr. tablete Persen, ki so v prosti prodaji).

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Pozdravljeni,
Star sem 27 let, sem nekadilec, občasno pa popijem kakšen kozarec alkohola (2 piva na mesec). Ker imam težave z GERB sem se že navadil na tiščanje v prsnem košu. Kar pa me sedaj matra je to, da se je začelo pojavljati zbadanje v prsnem košu, na sredini in v višini prsnih mišic. Zbada me samo kadar sem v gibanju. Pa naj bo to samo hoja po hiši ali pa kakšna druga aktivnost. V mesecu marcu sem bil na gastroskopiji, kjer so ugotovili da imam samo blago rdečico v požiralniku in da to nebi smel biti razlog za kakršne koli bolečine. Ali predvidevate da je možnost kakršne koli srčne “motnje”, je možno samo pomanjkanje kalija in magnezija in da se posledično pojavljajo krči, ali pa je dejansko možno, da je za vse skupaj kriv GERB.

V naprej se vam zahvaljujem za odgovor!

Lp Matej

Opisane bolečine v prsnem košu (zbadanje v prsnem košu, na sredini in v višini prsnih mišic) nikakor niso posledica organske bolezni srca ali srčnih žil, so pa lahko posledica prizadetosti prsnih mišic ali prsnih živcev oziroma GERBa. Poizkusite učinek tablet proti bolečinam (Lekadol?) ali blagih pomrjeval (tablete Persen, ki so v prosti prodaji)

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Pozdravljeni!

Star sem 39 let. Prejšnji teden sem v sklopu priprav na operacijo (artroskopija kolena) opravil EKG, ki je pokazal (dvakrat – v sredo in petek) anomalijo oz. motnjo srčnega ritma, in sicer je bil viden AV blok II. stopnje najverjetneje Mobitz I., zaradi česar me je osebni zdravnik napotil na IPP. Po pregledu in preiskavah (krvne preiskave so bile b.p., EKG je kazal isto motnjo) sem dobil napotnico za kardiološko ambulanto, in sicer za obremenitveni test in Holter. Zaradi omenjene motnje je anesteziolog tudi zavrnil operacijo kolena. Moje počutje je dobro, nikoli nisem imel nikakršnih težav (npr. tiščanje v prsih, oz. druge posebnosti oz. bolečine), včasih mogoče začutim utrip srca v grlu, vendar je to v večini primerov ob stresnih situacijah. Ob fizični aktivnosti (hoja v hrib) se kar hitro zadiham, vendar le-temu ne pripisujem posebnega pomena, saj se dolgo let nisem aktivno ukvarjal s športnimi aktivnostmi in menim, da je le-to, z upoštevanjem moje starosti, nekako normalno. V bistvu že dolgo časa nisem bil v boljši kondiciji in formi kot sedaj, saj se zadnje tri leta aktivno ukvarjam z rekreacijo. Krvni tlak se giblje okoli 90/130, pulz v mirovanju od 50 do 55 utripov. Zanima me predvsem, ali je zgoraj opisana anomalija EKG-ja razlog za skrb. Morda je preuranjeno sklepati o vzrokih za težave oz. postavljati diagnoze in bodo nadaljne preiskave pokazale jasnejšo sliko?

Hvala za odgovor in lep pozdrav.

Ob ugotovitvi AV bloka II stopnje zdravniki priporočajo pregled pri kardiologu pred operativnimi posegi in ustrezna priporočila in navodila.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Spoštovani!

Stara sem 21 let. Že 2 leta se mi pojavljajo težave s srcem in sicer: na začetku mi je srce bilo zelo močno in neenakomerno samo ob večjih naporih ali ob vznemirjanju (kot bi preskakovalo, vsakič mi vzame tudi sapo), zadnje čase pa se mi ta motnja pojavlja tudi ob manjših naporih, ampak ne vedno. Traja samo par minut, nato se stanje umiri. Pojavlja se mi nekajkrat na mesec. Dvakrat sem bila na EKG, rezultati so bili normalni. Ne pijem večjih količin alkohola, ne kadim, drugih težav z zdravjem praktično nimam. Je možno, da je kriv stres ali kakšna napaka na srcu? Naj ponovno obiščem zdravnika?

Vnaprej se Vam zahvaljujem za odgovor.

Tudi sam sem imel tako aritmijo, potem mi je pa na enkrat izginila brez meni znanega razloga. Če je zdravje sicer v redu (krvni tlak in te zadeve), potem je mogoče res stres. Ali ste redno fizično aktivni? Kaka zmerna telovadba nekajkrat na teden (že zaradi samega stresa) nebi škodila. Obstajajo sicer zdravila na recept za aritmijo, ampak glede vnašanja snovi tako na pamet bi rekel, da bi bilo koristno zaužitje banane ali kakega drugega sadeža, ki ima v sebi kalij (za boljše uravnavanje srčnega ritma).

Je pa aritmija zelo neprijeten občutek, tega se tudi sam zavedam, pri meni so bile ekstra sistole, kakor mi je zdravnik povedal, se pravi prišlo je do prehitrega bitja in potem se je zaradi tega srce za trenutek ustavilo in spet nadaljevalo z bitjem. Bilo je zelo zoprno, ker se je pojavilo tudi med spanjem in sem se zaradi tega zbujal in nekaj časa nisem mogel zaspati. Rečeno mi je bilo, da moja vrsta aritmije ni nevarna. To že lahko, da je res, ampak stres pa vsekakor je nevaren in je nujno, da se ga omili z zdravim načinom življenja (uravnotežena prehrana, redno razgibavanje, dovolj spanja in počitka, ter odstranitev tistih dejavnikov stresa, ki niso nujni za delo ali za življenje). Dogaja se recimo tudi, da ljudje dobijo aritmijo v trenutku, ko jih nekaj na hitro razburi in to so lahko ponavljajoča razburjanja, kot npr. prepiranje ali nadiranje s strani nadrejenega ali kakega družinskega člana, spopadanje s kakšnimi drugimi travmami vsakdana. Zanimivo je, da poznam ljudi, ki se celo življenje razburjajo, prepirajo za vsako stvar, pa živijo zelo dolgo, tudi do 90 in več let. Po drugi strani so pa tudi taki, ki jih take stvari počasi “ubijajo” in umirajo mladi ali pa se zelo hitro pojavijo kakšne bolezni. Marsikdo je že rekel, da za aritmijo ni pravega razloga in da to pač ostane do konca življenja ali pa pride in gre samo od sebe. Jaz vseeno verjamem, da z aritmijo telo ali pa srce opozarja, da bi bilo morda dobro spremeniti način življenja (zmanjšati stres, poskrbeti za telo v mejah svojih zmožnosti), pa ne glede na to, ali je aritmija dedna ali ni in zakaj v resnici do nje pride.

Aritmija ni dedna, dedni pa so geni. Napisali ste,da nekateri ljudje živijo dolgo, kljub temu, da imajo mnogo krat napade aritmije. S tem ste povedali, da aritmije ne krajšajo življenja. Res pa je, da so mnogo krat opozorilo, da je v srcu prisotna bolezenska sprememba, ki lahko potrebuje redno zdravljenje. Izgleda, da pri vas ni v srcu bolezenskih sprememb in, da so aritmije posledica “stresnih vplivov”. Takemu stanju zdravniki pravijo “nevrovegetativni sindrom”, ki ima različne simptome (aritmije, napade hitrega bitja srca, veliko nihanje krvneg tlaka, želodčne težave, glavobole, itd.). Taka bolezenska slika nastane zlasti pri rahločutnih ljudeh kadar ne uspejo obvladati življenjskih zapletov, ki so mnogo krat neizbežni. Bolnikom pomagamo z različnimi ukrepi. Zelo koristni so polurni sprehodi več krat na teden, delno s pospešeno hojo, zadostni nočni počitki, izogibanje stresom, nekajenje, omejeno uživanje alkoholnih pijač in po potrebi še nizki odmerki blagih pomirjeval. Srečno.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Pozdravljeni

Moja mama je stara 89 let in že zelo dolgo ima aritmije srca, ona to imenuje udar.
Včasih se zgodi vsak dan, včasih 14 dni nič, včasih v enem dnevu 2-3 x. Zgodi se tudi, da ima za kakšen dan prizadeto roko ali nogo in jo rahlo vleče za sabo, ampak čez dan ali dva se to popravi.
Aritmija srca jo vidno izčrpa! Zdaj so se pojavile še težave z demenco in ker bi se rada čimbolj seznanila s to boleznijo imam eno vprašanje!
Zanima me ali lahko aritmija srca pripomore k demenci?

Lepa hvala za odgovor in lep pozdrav.

Slavi

Aritmija ne pospešuje napredovanja demence

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

New Report

Close