Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Bolezni srca in ožilja Kardiologija aritmija srca

aritmija srca

Hvala za zaupanje. Elektrofiziološke preglede srca opravljajo v Ljubljani, Mariboru, Celju, Izoli (Medicor). Mislim, da je čakalna doba za pregled najkrajša v Medicorju, kjer je čakalna doba razmeroma kratka in je možen sprejem z redno napotnico izbranega zdravnika.napotnico. Za več podatkov pokličite ambulanto Medicor v Ljubljani (01.426. 7148). Lahko me še pokličete.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Hvala za informacije dr. Cibic!
Če lahko, bi vas vprašala še naslednje (namreč, sedaj so prazniki in nikogar v Medicor-u ne dobim na telefon). Kako izgleda ta pregled oz. ali je nevaren? In pa še to…kaj naj naredim, ko se mi pojavi 5 sekundna pavza med udarci? Na urgenci v Ribnici, kamor me je partner peljal že 5x ko se mi je to zgodilo, me vedno napotijo domov, češ da to ni nič nevarnega in mi dajejo vtis, da so me že naveličani videti tam. Mislite da je varno, da prestanem napad doma in ne hodim na urgenco? Ali se mi lahko srce čisto ustavi in ne zabije več? Zelo sem zaskrbljena in ne vem kaj v trenutku napadan narediti…
Hvala vam za vašo pomoč, lep dan vam želim, sasa

Pozdrav, pozabila sem še vprašati, kaj pomeni SINUS RHYTHM LEFT ATRIAL ABNORMALITY in kaj pomeni “Ob masaži karotidnega sinusa desno se sinusni ritem spremeni iz 117 na 89/min s spremenjenim P valom, ki je pred masažo visok, šiljast”…bi se to dalo razložiti z bolj nam laikom “domačimi” izrazi? Hvala, lp, sasa

“Sinusni ritem” je izraz s katerim povemo, da srce deluje normalno.
“Left atrial abnormality” je v angleščini napisan izvid, ki ga je “avtomatsko ” napisal aparat EKG in pomeni, da je prisotna manjša nepravilnost krivulje EKG v višini desnega preddvora.
Pri napadih hitrega bitja srca s pritiskom na žilo na desni strani vratu prekinemo napad.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Pozdravljeni! V zadnjem času se mi pogosto dogaja, da čutim nekakšno žgečkanje v srcu – nekakšna bolečina v levem delu, pod pazduho in tudi v levi roki. Potem mi preskoči srce, nakar čutim pospešen utrip, in kot bi mi kri šla gor v glavo. Okrog glave čutim nekakšen obroč, ki me zateguje – nekakšen pritisk v glavi. Ob tem se mi pojavi tudi zehanje brez nehanja in notranje tresenje…. Zaradi preskokov srca jemljem Propranolol in Xanax že nekaj časa. Kardiolog mi je rekel, da ni kaj posebnega narobe s srcem, ampak ti dogodki zadnje čase me skrbijo, da le ni vse nevrološke narave, da ne gre za kakšno bolezen srca.
Hvala za odgovor in lep pozdrav

Glede na vsebino dopisa ne morem nikakor posumiti na organsko bolezen srčne mišice ali srčnih žil. Očitno še delujejo stresni dejavniki, ki so izravnotežili delovanje vegetativnega živčevja. Morda bi bilo indicirano kratkotrajno povišanje odmerkov zdravil (propranolol, xanax). Ne zanemarite zelo koristne učinke polurnih sprehodov, delno s pospešeno hojo, 5 – 6 krat na teden. Srečno

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Pozdravljeni!
Zahvaljujem se vam za vaš hiter odgovor, ki me seveda zelo pomirja.
Hvala

Odgovor ni potreben.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Pozdravljen g. Cibic,
pred približno dvema mesecema sem vam prvič pisala zaradi svoje težave. V decembru sem doživela 8 napadov, ko se mi je srce ustavilo za 5-6 sekund. Do danes sem naredila vrsto preiskav in izkazalo se je, da je srce organsko zdravo. Pavze med udarci mi na ekg-ju sicer niso zabeležili, sem pa danes prejela izvid testa z nagibno mizo, kjer piše:”Negativen test z nagibno mizo, ki ne potrjuje suma na refleksno nevrokardiogeno sinkopo. V EKG zapisu je v mirovanju prisoten ritem potujočega ritmovnika.”. Test je torej negativen, zanima pa me kaj pomeni ritem potujočega ritmovnika. Nekaj sem že iskala po internetu, vendar je o tem napisanega zelo malo. Naslednji teden imam kardiologa, ker mi bodo vstavili podkožni loop recorder, da se pavza ujame, vseeno pa bi rada že prej vedela kaj je to potujoči ritmovnik.
Najlepša hvala za odgovor, lep pozdrav, s

Potujoči ritmovnik napišemo, ko se v EKG spreminja razdalja med zobci P in zobci QRS. Po domače povedano, da se električni dražljaj za krčenje srca potreben za iztis krvi iz srca, ne sproži vedno po enakih presledkih. Ugotovljena variacija je brez posledic in kaže na živčne vplive. Napisali ste, da ste že dobili datum novega pregleda, ki bo v kratkem. Napisali še, da ste že več krat klicali Medicor in ni nihče dvignil telefona. Razlog mi ni znan. Lahko pokličete gospo direktorico prof. dr. Metko Zorc in se z njo dogovorite (tel. 041. 758.855).

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Odgovor poslan.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Hvala za odgovor. Torej, če je “ustavljanje” srca za 5-6 sekund posledica neenakomernih električnih dražljajev, me zanima kaj bi lahko bil temu vzrok. Je možno, da je tudi taka pavza posledica živčnih vplivov? Na kakšen način se zdravi takšne primere?
Hvala tudi za telefonsko številko!
Lep dan, Saša

Pozdravjeni. Stara sem 52 let, srednje postave, pokadim 15 cigaret dnevno in spijem 2 kavi. Alkohol pijem zelo redko. Na sprehodu sem najmanj 1 uro dnevno in sem tudi drugače fizično kar aktivna. Stres kar dobro obvladujem. Že leta jemljem zdravila proti visokem krvnemu tlaku (Bloxan 100mg in Lorista H 50mg). Tlak imam urejen. Imam tudi težave z želodcem in sicer kronični gastritis, občasno pa se mi pojavi tudi kakšen ulkus. Tablet za želodec že nekaj časa nisem jemala, ker se mi zdi, da težave niso tako hude. Imam pa že nekaj časa problem, ki me je začel malo skrbeti. Pojavlja se mi (bi rekla povprečno 1X na dva do tri dni) občutek, da mi želodec pritiska na srce in se mi srce za nekaj trenutkov ustavi in ne morem do sape, potem pa nekajkrat zelo hitro zabije. ( Pulz namreč slišim ves čas, ker imam v levem ušesu tinitus). Ta občutek se ponavadi ponavlja in traja minuto pa tja do 5 minut. Mislim, da imam želodec takrat napihnjen,ne glede da je včasih prazen, včasih pa poln. Ali mislite, da prav razmišljam, da je vzrok želodec? Srce imam namreč kar uredu, razen prolapsa mitralne zaklopke, ki so mi ga ugotovili že v otroštvu. Kaj storiti, bojim se samo, da se mi srce ne bi ustavilo za preveč časa.
Najlepša hvala za odgovor in lep dan vam želim.

Zelo verjetno imate prezgodnje utripe, ki lahko nastopajo samo zaradi duševnih skrbi in obremenitev, vendar glede na že več let trajajoče kajenje in na prisotnost prolapsa mitralne zaklopke lahko gre za manjše začetne organske spremembe. Ni zadržkov za rekreativno športno aktivnost, toplo pa priporočam, da opustite kajenje. Srce vam bo zelo hvaležno.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Pozdravljeni,
star sem 37 let, kadilec, alkohol uzivam redko ( enkrat na mesec), prehranjujem se redno, ampak ne najbolj zdravo. Rad jem, jem veliko in hitro. Najraje meso ,kruh testenine , sir , jajca , salame itd, ne maram pa zelenjave. Pojem samo par listov zelene oprane solate na dan, kdaj kaknso sadje, pijem pa veliko limonade. Vcasih kupim tudi kaksne vitaminske tablete.
Visok sem 170cm, 75 kg, z kondicijo se nebi hvalil. Vem da imam obcutljivo srce na psiholske spremembe. Hocem povedati, da imam strah pred zdravniki ( tudi zdravnica mi je nekoc rekla da imam sindrom belih halj). To se kaze tako da se mi poveca srcni utrip pri zdravnikih in pri situacijih ki so mi neprijetne. Zato mi vcasih pri zdravniksih pregledih za sluzbo tezko naredijo EKG.
Tudi pritisk imam pri zdravnikih okoli 145/90. V normalnih okoliscinah imam utrip 70 do 80 in tudi ob vadbi ali naporu se mi utrip v kratkem casu normalno umiri.
Po prebiranju forumov in clankov sem ugotovil da me spremlja tudi aritmija, ker mi vcasih pri normalnem utripu srce ne bije enakomerno, torej preskoci kaksen utrip ali dva na minuto. To obcutim obcasno predvsem zvecer ko se odpravim spat. Vcasih imam tudi povisam utrip nekaj minut. Okoli 100 ampak to se bolj poredko( verjetno ce prevec pokadim ali pa hrana).
Zelo me pa skrbi tudi sledeca stvar . Prvic se mi je to zgodilo pred okoli 18 leti. Ko sem dvignil lestev, in mi je za trenutek stisnilo pri srcu. To sem obcutil ko nekaksno bolecino pri srcu ki je trajala trenutek in kot da se je srce zaustavilo v istem trenutku tudi, kot da ne morem dihati za trenutek. V naslednjem trenutku je bilo vse nazaj normalno.
Potem dogodku nimam v spominu da bi se se kdaj to ponovilo, do dveh let nazaj. Pred dvema letoma sem si nategnil misice v rami in so me zelo bolele mesec dni.Odsel sem v lekarno po neko mazilo in pa neke mocnejse protibolecinke tablete ( mocnejse od aspirina in lekadola) , ki jih nikoli prej nism uporabljal. Po nekaj dneh uporabe se je pa zgodil podoben obcutek kot pred 18 leti ,vendar je ta “srcni zastoj” trajal kar nekaj sekund, bolecina pri srcu in izguba sape in zatem zelo povisan utrip. Zelo sem se ustrasil in imel obcutek da je vse skupaj trajalo kar nekaj minut. Zatem se je vse umirilo in nism cutil utrujenosti in podobnih zadev. To pisem zato, ker sem prebral da pri nekaj procentih ljudi, protibolecinske tablete lahko povzrocajo zastoj srca in druge podobne tezave. (mogoce slucaj)
Zadnje pol leta se mi pa to pojavlja veckrat. Sicer samo za trenutek. Kot da se mi ustavi srce, istocasno neka bolecina pri srcu in pa kot da ne pridem do zraka. ( vse to je v trenutku, verjetno tudi sekundo ne traja). Zatem je vse normalno, ni povisanega utripa, rahlo se ustrasim. To se mi vcasih naredi dvakrat na dan, potem pa tudi vec tednov nic. Zdi se mi, da se to zgodi v sedecem polazaju na postelji ko delam kaj na laptopu.
Zelo me skrbi da se ne bi ponovilo tisto izpred dveh let, ki je trajalo kar nekaj sekund ali celo kaj hujsega ,ko tje zastoj srca , infarkt, itd. Ob tem me spremljajo razlicne misli zakaj se mi to dogaja ( ali je to kaksen strdek prisel v srce, slaba kri, gosta kri, holesterol, posledica aritmije…)
Naj se povem da sem trenutno brezposelen, ampak ne obcutim da sem v stresu ali depresiji.
Imam se za cloveka vesele narave. Nikoli se mi ne vrti in nimam nekih glavobolov ali bolecin v okoncinah.
Danes se mi je zopet to zgodilo dvakrat. Prvic ko sem jedel palacinke zvecer in pa kasneje na postelji.
Zato sem se odlocil da vam pisem in povprasam za vase mnenje glede svojih “srcnih zastojev”.
Hvala lepa in lep pozdrav, Simon.

Sem pozorno prebral vaš nekoliko dolg dopis. Kot ste napisali se pri vas ponavljajo neugodni trenutki z občutkom zastoja srca ali nepravilnih utripov. Napisali ste, da niste v najboljši telesni kondiciji in, da se ne držite priporočil za zdrav način življenja, v katerem je priporočilo za uravnoteženo zdravo prehrano z obilom zelenjave in sadja in pripročilo za redne polurne sprehode, delno s pospešenim tempom 5 – 6 krat na teden. Bodite brez skrbi. Mislim, da imate zdravo srce, preočutljivo na živčne vplive. Skušajte usvojiti zdrav način življenja in po potrebi vzamite še blaga pomirjevala (na pr. tablete Persen, ki so v prosti prodaji).Srečno.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Sem pozorno prebral vaš nekoliko dolg dopis. Kot ste napisali se pri vas ponavljajo neugodni trenutki z občutkom zastoja srca ali nepravilnih utripov. Napisali ste, da niste v najboljši telesni kondiciji in, da se ne držite priporočil za zdrav način življenja, v katerem je priporočilo za uravnoteženo zdravo prehrano z obilom zelenjave in sadja in pripročilo za redne polurne sprehode, delno s pospešenim tempom 5 – 6 krat na teden. Bodite brez skrbi. Mislim, da imate zdravo srce, preočutljivo na živčne vplive. Skušajte usvojiti zdrav način življenja in po potrebi vzamite še blaga pomirjevala (na pr. tablete Persen, ki so v prosti prodaji).Srečno.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Pozdravljeni. Pišem vam ker imam nekaj “vprašanj”. Stara sem 24 let. Pred dobrim 2 meseci sem začutila da me v predelu srca oziroma pljuč nekaj zaboli. Čutim kot da bi me nek sunek zbodel. Čutim tudi kot da bi mi hotelo zapreti sapo. Mislila sem da je to nekaka običajna zadeva, vendar pa sem čez nekaj časa to ponovno doživela. Takrat sem ležala. Občutek nekaksnih sunkov kar ni ponehal. Začela sem si tipati srce in zacutila da mi neredno bije. Čutila sem kot da preskoči utrip in ga na trenutke sploh nisem čutila. Šla sem na urgenco in EKG je pokazal neko motnjo srčnega utripa. Pri osebni zdravnici so mi ponovno merili EKG in se je zgodilo isto. Dala mi je napotnico za holter, ki ga imam šele aprila. Zanima me kaj bi lahko to bilo? Dogaja se kar redno. V službi, doma, ko grem na sprehod, ko ležim. Vedno čutim da mi srce “nagaja”. Postalo je že kar nadležno, ker me ob vsakem sunku obšine čudna bolečina.
Upam da me boste razumeli. Hvala vam za vas odgovor in lep pozdrav.

Mislim, da imate prezgodnje srčne utripe, ki jim zdravniki pravimo “ekstrasistole”. Take motnje se pojavijo lahko pri zdravih srcih kadar smo duševno obremenjeni (preveč zaposleni, brez službe, nesoglasja, vremenski vplivi, zobovje potrebno popravkov, motnje menstruacije, itd. ). Priporočam zdrav način življenja (izogibanje stresnim situacijam, nekajenje, izdatni nočni počitki, polurni popoldanski sprehodi delno s pospešeno hojo, 5 – 6 krat na teden, blaga pomirjevala (na pr. Persen tablete (samoplačniško)). Srečno.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Pozdravljeni!

mene pa zanima, če je normalno da ima nekdo neredne srčne utripe in zelo visok srčni utrip med okužbo s povišano temperaturo 38.5C? Zanima me še, kdaj se mora k zdravniku oz. kake simptome mora pacient imeti? Povišano temperaturo, palpitacije, siljenje na kašelj in hudo oslabelost sem dobil danes zjutraj. Star sem pa 28 let.

New Report

Close