Adaptirano mleko
Pozdravljeni,
ali je adaptirano mleko primerno za naše dojenčke?
Ko je dojenček še zelo majhen in recimo da mamica ne more več dojiti, ne preostane drugega kot da poseže po prilagojenih mlekih, ki jih lahko kupiš na naših policah. Ampak osnova je še vedno kravje mleko. Mamice posežejo po adaptiranem sojinem mleku samo v primeru, da dojenček ne prenaša kravjega (alergija).
Kravje mleko je za odraslega škodljivo … kaj pa za dojenčke?
Mene je mami dojila samo 4 mesece, gor sem zrastla ob kravjem mleku, saj smo doma imeli kmetijo in kaj drugega takrat sploh niso poznali. Bilo je direktno izpod vimen in samo prekuhano. Danes pa so adaptirana mleka tako narejena, da jim je nekaj odvzeto in nekaj dodano, da se čimbolj približajo materinemu mleku. Ali je vse skupaj nateg in ali obstaja kakšen kakovosten približek kateremu gre zaupati.
Vse je res, kar ste napisali. Moram priznati, da ne poznam natančne sestave adaptiranega mleka na naših policah. Verjamem, da je v njem pretežno kravje mleko.
Vendar pa poznam nekaj mamic, ki niso uporabljale takšnega mleka, ampak sojino, riževo, ovseno. Misli, da se je potrebno samo malo angažirati, pa se najde ustrezna sestava.
Obstajajo tudu različne kašice, na primer iz mandljev, ki so dobre za dojenčke.
Je pa kravje mleko problematično predvsem za dojenčke, saj je v njem zelo veliko rastnih hormonov. Teliček mora pač hitro zrasti, da bo imel čim manj sovražnikov. Dojenčki pa tega presežka hormonov ne potrebujejo in jim bolj škodi, kot koristi. Drugi problem je predelava kravjega mleka (pasterizacija, homogenizacija) in splošno zdravstveno stanje otrok, ki težko prebavljajo dolge beljakovinske verige iz mleka.
LP