Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Čutila Osebe s senzornimi ovirami A mi lahko razložite kaj sploh je problem

A mi lahko razložite kaj sploh je problem

Robert, nikar ne verjemi vsemu, kar prebereš na internetu. Tudi za ZDGNS piše, da ponuja vse mogoče, potem pa ni ne duha ne sluha o teh programih…
Pa Zveza slepih in slabovidnih! Ta šele ponuja čudeže svojim članom (vsaj na internetu to piše), pa Društvo slepih in slabovidnih Ljubljana! In veste, kaj pravijo slepi in slabovidni? Da od svoje Zveze in društva nimajo nič!!!!! Res pa imajo vsa društva slepih in slabovidnih svoje spletne strani – ko jih sploh ne potrebujejo, saj slepi lahko telefonirajo v društvo in se tako lažje dogovorijo o programih… Da ne govorim o tem, da slepi za branje spletne strani potrebujejo brajevo vrstico, ki pa je draga kot žafran. Petkrat dražja je od fonekerja, ki mi ga niti zdravstvena zavarovalnica, niti društvo gluhih nočeta (so)financirati! Toda glejte zlomka: slepim ZDGNS sofinancira nakup brajeve vrstice! Sofinancira je isto kot subvencionira…

Jože, ne vem če ste me prav razumeli. Redžepovič sicer maha po svoje, a za določene gluhe ljudi dovolj razumljivo. Jaz pravim samo, da ne more biti tolmač, niti ni sposoben za to.
Kar pa menite o odgovornosti Sveta tolmačev, ker dopušča Redžepoviču take izjave, ni v moji pristojnosti te stvari reševati. Obstajajo ljudje v svetu, gluho vodstvo na Zvezi, v društvih in konec koncev gluho občestvo, da povedo svoje. Žalostno je, ker gluhi, absolutno, ne poznajo svojih pravic. Imajo pa strahospoštovanje do slišočega vodstva. Zakaj tako? Tudi jaz ne vem, mislim pa, da bi tu stroka iz psihosociološkega področja imela dovolj dela.
Mislim, da posamezniki, ki se oglašamo na tem forumu, ne moremo kaj dosti pomagati. Malo gluhih nas bere. Malo gluhih nas razume, ker imajo obrnjeno mnenje o forumu zaradi vpliva s strani vodstva.
Prav imate, veliko je stvari, o katerih bi lahko še in še pisali. Pa je smotrno? Mogoče kje drugje, kjer bi bili bolj slišni, brani, prepoznavni.

Jaz sem gluha in razmišljam popolnoma drugače kot večina gluhih. Ko sem se odločala za študij, sem si želela iti študirati psihologijo, vendar so mi to vsi odsvetovali, češ da ne bom dobila zaposlitve, ker je treba komunicirati z ljudmi… Ko gledam stanje med gluhimi, pa vidim, da itak tudi med gluhimi ne bi dobila zaposlitve kot psihologinja. Tako sem šla študirat nekaj naravoslovnega.

Upam, da si izbrala tako naravoslovno smer, da boš našča zaposlitev. Tu al vuni.
sem bral da v ZDA gluhi doštudirajo reči za katere tle mislimo da niso mogoče. In očitno najdejo svojo nišo na trgu, ob placetu države.
Ja, žal vedno bolj dobivam vtis, da ZDA bolje skrbi za šolanje in invalide kot Slovenija.
Zdaj bo pa še neka Bejrutska reforma študija na faksu, in pametni so verjetno prisiljeni molčati. V svoje dobro. Z izjemo prejšnega rektorja lublanskega. Žal je moj up da bi bil on naslednji precednik slovenije skoraj nula. Predvsem ker on noče, deloma pa zato ker slovencem “nalitje čistega vina škodi”.

Meni je čisto vseeno koliko gluhih ljudi spremlja forum. Tudi sicer mi je marsikaj vseeno na ti poti navzdol.
Razumem pa odnos gluhih do vodstva. Ker sem sam dal skozi.
Nemoč gluhega, odvisnost od drugih, strah pred kaznijo zaradi zamere, odrivanje na rob…
Pa ni treba da je tako.
So možnosti, da bi bilo za gluhe drugače.

Neumnost brez meja, naša vladarica. Povsod.
Ko ne bo več gospoda Aljoše, si boste ustvarili drugega Redžepoviča.
No way story.

Bi si lahko prebrali članek Huberta Požarnika v Sobtni prilogi DELA iz 16 junija O neumnosti in norosti.
Žalostno a resnično.

Po dolgem času, ko me je bolj zanimal fuzbal in sem resnično užival pri ogledu tekem na TV, sem se spraševal kdaj bo Slovenija zopet na SP. Mogoče bi spet rabili Katanca in njegovo znanje, ker se je že dokazal kot dober trener. Prišli so mnogi drugi trenerji. Za vsakega je bilo veliko priporočil, da obvlada nogomet in vse skrivnosti o njuem, rezultata pa ni. Še vedno je Katanec daleč najboljši in bo v zgodovini tudi tak ostal, ne glede na to , da je imel velioko nasprotnikov, ki so delali proti njemu. Danes jim je žal, ker ga ni več.
Razpisali smo se o kretnji, čeprav je 2/3 članstva naglušnih. V zadnji reviji Sveta tišine, je poročilo z generalne skupščine EUD (Evropske zveze gluhih). Zapisano je, da niso bili zadovoljni z gluhim sekretarjem in izbrali so novega slišečega, ki mora popraviti vse zaostanke.
Znanje o kretnji in razumevanje kretenj ugotavljajo tisti, ki jo potrebujejo. Tudi s tolmači nismo gluhi zadovoljni. Vsak ima svoj stil kretanja. Ne vem kaj se Bogataj spet oglaša in sproža debate o kretnjah, o katerih nima pojma. Slišal sem od gluhih na Zvezi, da je Bogataj zahteval od Planinca 250.000,00 SIT za škodo, da ne bi pisal o Avstraliji.

Najbolj važno je, da so bili gluhi v Avstraliji zadovoljni s svojo odpravo ne pa da se sedaj javljajo različni prijatelji in pametujejo o tem, čeprav niso nikoli nič dobrega za njih naredili. Žal je ta forum na med.over.net po moje sprožil različne oblike obračunavanja, podtikanja in neresnic, z namenom da koga povzdignemo, koga pa porinemo v pekel.

Mene ne zanimajo naročniki, jaz sem ponosen na košarkarje, smučarje, kolesarje, na ves gluhi šport in vse, ki so v teh letih osamosvojitve ogromno naredili. Zgodovina jim bo hvaležna kot sem tudi jaz na vse, ki so delali za to ponosen.

Imam računalnika je predrag. Imam slabo plačo. Zato sem posodil ker mi je en povedal da je to grozna stran vsi gluhi pravijo da je to pljuvalnik od čedota. On ne mara naš sekretar.Mi smo na vse naše športnike na olimpijadi in vse druge zelo zadovoljni.

Smrečica

Ljubljansko društvo proslavlja 75 let. Gluhi smo živeli v zelo težki situaciji država nam je priznala zelo malo pravic, nimamo invalidnine, imamo samo 20 ur priznanega tolmača na leto, YHD pa 24 ur asistence na dan, kje je tukaj pravica in oni nam solijo pamet. Jaz jim ne verjamem, slišal sem da so povezani politično. Za kretnjo smo se gluhi dolgo let borili, pomagala je naša zveza, naš sekretar Aljoša, Meri, Ljubica, Jasna. Šola je bila proti. Te ljudje, ki so se za nas borili so tudi kretnjo učili na seminarjih, v časopisu, na TV. Zdaj pa nekdo piše kdo zna kretati. To vemo sami, ne potrebujemo ta internet.
Gluhi športniki zaupajo Petrič, Slatinšek, Lukič, Sabina, Aljoša.

Piko

To stran sem po dolgem času pogledal in jo ne bom več. Raje bom bral spletne strani zveze, ki veliko pokažejo, tudi TV oddaje, video novice, vse kar je novega, zanimivega in dobrega za nas. Ta stran kaže na probleme slišečih, Čedo, Svetli, Jože, sekretar in drugi. Petra je že enkrat napisala da za vsem stojijo slišeči in da nas izkoriščajo. Kdo to plačuje? Čedo ni odpisal kakšna je razlika med oficir in ali je res dobil državljanstvo Slovenije, ali je bil med izbrisanimi. Tudi ni odpisal ali bodo še isti ljudje kandidirali za sekretarja zveze, kot so lansko leto. Raje pišite kako bomo pomagali revnim gluhim, starim, revežem, kaj je treba za boljše šolstvo, saj so v Fijesi predaval kako slaba je situacija med gluhimi. Pišite kar je za nas potrebno, ta podtikanja, manipulacije me ne zanimajo več.

Redzepovicu pozdravi Popita in Metkico,potrudi se mal da nisi prepoznaven,ali imaj jajca pa napisi na forumu,dematiraj “obtuzbe”.Lp

Smrecica,prosi sekretarja da vrne denar za za 8 slepih potnikov na olimpijadi gluhih v Avstraliji.To je 8.000.000,00 sit, za ta denar kupia 32 dobra racunalnika.Lp

Ne vem, kaj vam je tako važen šport. Šport sploh ni edino, kar gluhi lahko dosežejo. Ali ste že kdaj pisali, kako ponosni ste, da so posamezniki med vami doštudirali? Kako ponosni ste, da je kdo izmed vas dobil službo za nedoločen čas takoj po končanem šolanju, ne da bi predhodno pet let vrtel palce na Zavodu RS za zaposlovanje? Ali se je med vami kdo povzpel na visok položaj in bil ponosen nanj (s tem ne mislim na slišeče vodstvo ZDGNS ampak na gluhe)?

Ah, pa še kako se strinjam! Važen je šport, saj je to edini način, da gluhi /naglušni gredo iz svoje hiše,.Itak gluhim/naglušnim nič ne manjka, za kopat jarke in igrat basket ne rabiš sluha, kajne? To da nimajo pojma o slovnici, da so izobraženi kot napol idioti, da niso sposobni najti spodobne službe in delajo za plačo nekvalificiranega delavca v invalidskem zavodu, pa ni pomembno, samo, da so zmagali na neki tekmi in dokazali da so vrli športniki….
Saj, gluhi ste(smo?) živeli v zelo težki situaciji in zdaj igrate basket/fuzbal/balinanje in to je tako dobro, da vsa čast in slava “Petrič, Slatinšek, Lukič, Sabina, Aljoša” ki so poskrbeli, da zdaj sije sonce njihove dobrote v deželi gluhih.

Kaj bodo pa ti športniki potem, ko bodo stari in ne bodo mogli več ukvarjati športom?

Ko bodo stari in se ne bodo mogli več ukvarjati športom a la košarka bodo pač balinali. Kajti pomemben je zdrav duh v zdravem telesu.

Zanima me še, koliko denarja gluhim prinese udejstvovanje v športu gluhih (v okviru ZDGNS)? Ali zaslužijo za dostojno preživetje?

Tudi s sloni igrajo fuzbal, tudi tjulni igrajo z žoga.
In tudi gluhi igrajo žoga.
Lepa dužba, ni kaj.
Tuga in revščina.
Al provocirate al kaj.
preprosto ne morem verjet, da obstaja taka bebavost.

Moje mnejnej je: VAŽNA JE PREDVSEM IZOBRAZBA IN ZAPOSLITEV.

Ne pa nabijanje neke okrogle napihnjene stvari v obroč iz kovine al pa v leseno oviro (vrata). To znakjo tud opice. Pa nilski konji.

To je rekreacija, za zdravo življenje.
Ni pa to osnovna dejavnost v življenju za večino gluhih. Biti profič v športu.

Si pa res verjetno nekateri talajo fajn novce na ta račun in si ogledujejo svet.
Turizem.

Imate take razmere in društvo in življenjeske razmere kot si ga zaslužite.

Živjo Sandi.
No vsaj ti imaš še pamet.

me veseli, da se ne sekiraš več za izgubljeno bitko za gluhe.
Imajo točno take razmere in življenje, kot si ga zaslužijo.
In ponosni so na to.
Dost hudo je da si gluh, ampak če si še tup, je tragika. Dobro je zgolj to, da se ne zavedaš svoje tragike in zato manj trpiš.

Pač, bolj jim je važno zabijanje žoge kot izobrazba, služba, kvaliteta življenja.

Je pa verjetno tudi nekaj lakajskih provokatorjev, ki se pojavljajo pod več nicki, zato ne jemljem vsakega posta dobesedno.
Ampak med vrsticami.

Metkica, čeprav gluh, si očitno dobro pismen. To koristi samo Tebi, pa šport gluhih gor ali dol. Šport ljubi ves svet, pa so gluhi ali ne.

Si se kdaj vprašal, kakšno izobrazbo imajo gluhi in kakšna je njihova življenska perspektiva? Sploh pa v trenutnem času, ko je brezposelnost na višku, tudi med gluhimi? Ne vem, ali se naj smejem ali jokam, ker gluho vodstvo ne zna povedati, katera je prioriteta v programih za gluhe???? Kretnje, šport! Izobraževanje je čisto na repu!!! Sramota!!! Za nas vse, predvsem za vodstvo. Morali bi zamenjati ljudi!
Ubogi gluhi, smilite se mi, čeprav sem tudi jaz gluh. Pa ne zato, ker ste gluhi ampak zato, ker ste “tupasti”. Zato, ker samo jokate namesto, da se vzamete v roke in se borite, dokazujete kdo ste in kaj znate.
Kretnje so naš jezik, ja. Ampak ni samo to in edino. Kaj pomaga kretnja, če je glava prazna, če ne znaš pisati, ne brati, se ne pogumno izpostavljati
za svoje pravice.
Tuga, točno!
Pikica, škoda, ker se nisi odločila za študij psihologije. Bi bila dobra v pomoči gluhim in naglušnim.
Nihče nikogar ne sili, da bere ta forum. V forumu je vsega po malem, laži in veliko resnice. Resnica pa vedno boli.

Bravo!! Živko, se podpišemo pod na tvoj post. Šport res nam veliko pomeni a ne dovolj pa vendar izobrazba še bolj, je s tem življenje bolj zanimivo in pestro. Žal res smo tupasti in ne znamo se borit, dali vedeti kaj je naša pravica, ne znamo zato, ker je nam izobrazba malo dala. Zveza pa nam krati pravico do naše želje, izobrazbe, odločanja in še bi naštevali… Škoda besed!!!

Škondričiju Čedomiru, ki ga zanima podjetje Dan, čeprav se dela, da ne ve. On dobro ve, SAJ JE BIL V IGRI!

EVO:
Uspešna razvojna pot podjetja Učne delavnice, z glavno dejavnostjo usposabljanja in zaposlovanja slušno in govorno prizadetih invalidov ter proizvodnjo v tiskarstvu, tekstilu in usnjeni galanteriji se je nadaljevala z izgradnjo novih proizvodnih prostorov leta 1963 na lokaciji Bežigrad. Predvsem tiskarniški del se je v Učnih delavnicah hitro širil, tako, da so leta 1986 zaposlovale že skoraj 300 delavcev, od tega več kot 40 odstotkov slušno in govorno prizadetih in drugih invalidov. Prostorsko so bili ponovno utesnjeni, kar se je odražalo na izvajanju programov na novih, dodatnih, manjših, štirih dislociranih lokacijah. Proizvodna rast in linijska proizvodnja, v grafičnem programu, so tako narekovale potrebo po nadaljnjem širjenju proizvodnih prostorov. Januarja leta 1992 se je celotno podjetje Učne delavnice preselilo, v na novo izgrajene poslovno-proizvodne prostore, na Vojkovi ulici v Ljubljani. Gluhim in naglušnim invalidom so se pogoji usposabljanja in zaposlovanja izboljšali in dvignili nad evropski nivo. Žal pa se je ta zgodba uspeha in napredka zaustavila, v drugi polovici leta 1992, s katastrofalno potezo direktorja Zavoda za usposabljanje slušno in govorno prizadetih Ljubljana, kamor so Učne delavnice organizacijsko spadale. Dotedanji direktor Učnih delavnic je bil odstavljen, njegovo mesto paje prevzel direktor ZUSGP.
Učne delavnice, ki so se preimenovale v podjetje DAN, so v obdobju 1993 do 1995 »pridelale« 1 O mio tedanjih nemških mark kreditov bank in sivega trga ter postale trajno nelikvidne. V celotnem obdobju zadolževanja je bil predsednik tedanjega delavskega sveta družbe DAN, delavec, ki je bil zaposlen na Ministrstvu za delo, kjer je bil zadolžen prav za reševanje tovrstne invalidske problematike t.j. usposabljanja in zaposlovanja invalidov ter pomoč pri reševanju kriznih razmer v invalidskih podjetjih.
Vsi nadaljnji ukrepi v začetku leta 1996, ki jih je izvedel SRD, po »pooblastilu« ministrstva za delo, družino in socialne zadeve, vključno z zamenjavo vodstva družbe DAN ter uvedbo prisilne poravnave, niso mogli trajno zaustaviti dokončnega propada podjetja DAN in iz njega nastale največje družbe Tiskarna Optima. Gluhi in naglušni so tako, ne po svoji krivdi, dolgoročno izgubili vse možnosti usposabljanja in zaposlovanja, v za njih narejenem in njim prijaznem okolju. Tiskarna Optima je v svojem zadnjem letu poslovanja več kot 40 odstotkov vse proizvodnje trdo in mehko vezanih knjig tiskala in vezala za izvoz.
Piko na i je pri tem propadu invalidskega podjetja postavilo Ministrstvo za delo, družino in socialne zadeve v letu 1999, ko ni želelo pomagati družbi Tiskarna Optima pri pridobitvi drugih proizvodnih prostorov, v obliki dolgoročnega leasing nakupa, saj so bili
obstoječi prostori na Vojkovi v lasti tretjega. Tiskarna Optima jih je imela v najemu za
oderuško visoko najemnino, ki jo je zmogla plačevati le tri leta. -~
Tako je-invalidsko podjetje po zaslugi »botrov« propadlo, gluhi in naglušni pa so ostali brez podjetja, ki jim je v preteklosti omogočalo usposabljanje in zaposlovanje več kot 50 let.

New Report

Close