Danes se počutimo zdravi, jutri lahko z diagnozo življenje ogrožajoče bolezni jeter

N. K., 23. julij 2024
ZdravjeInfektologija
Foto: Profimedia

Veste, kaj je v svetu najpogostejši vzrok za umrljivost zaradi nalezljive bolezni? Skupaj s tuberkulozo – virusni hepatitisi.

Tako kažejo podatki Svetovne zdravstvene organizacije (SZO), je v zapisu, ki ga je objavil UKC Ljubljana, zapisala specialistka infektologije prof. dr. Mojca Matičič, dr. med.

“Virusni hepatitisi vsako leto terjajo kar 1,3 milijona življenj, 700.000 zaradi odpovedi delovanja jeter in kar pol milijona zaradi primarnega raka jeter. Med vsemi rakavimi obolenji je rak jeter 3. najpogostejši rak s smrtnim izhodom.

Specialistka infektologije prof. dr. Mojca Matičič, dr. med., Klinika za infekcijske bolezni in vročinska stanja UKC Ljubljana

Raki, ki so posledice infekcij

V Evropi je približno pet odstotkov rakov posledica infekcij:

  • 60.000 jih je bila posledica okužbe s HPV – humani virusi papiloma (najpogosteje rak materničnega vratu).
  • Več kot 50.000 zaradi okužbe z bakterijo Helicobacter pylori (rak želodca).
  • 30.000 zaradi okužbe z virusoma hepatitisa B in C (rak jeter).

Številni se svoje okužbe ne zavedajo

Kot je zapisala prof. dr. Mojca Matičič, je med petimi virusi hepatitisa najpogostejša povzročiteljica življenje ogrožajočih stanj kronična okužba z virusoma hepatitisa B in C.  “Pri čemer se večina od 300 milijonov kronično okuženih v svetu sploh ne zaveda svoje okužbe, saj je brez značilnih bolezenskih simptomov in znakov in zato večina ukrepa šele tedaj, ko je že prepozno,” opozarja in dodaja, da je tako, čeprav imamo enostavno in vsem dostopno testiranje za odkrivanje okužbe, odlična in bolniku prijazna zdravila ter učinkovito in varno cepivo za preprečevanje hepatitisa B in tudi hepatitisa A. “To so v Sloveniji vsem dostopni ukrepi, s katerimi lahko rešimo življenje, saj lahko preprečimo raka jeter, odpoved delovanja jeter in še vrsto drugih bolezenskih stanj. Vendar le, če jih uporabimo dovolj hitro!

Ena najbolj učinkovitih dot za preprečevanje raka kasneje v življenju

“Cepljenje proti hepatitisu B je vključeno v nacionalni program cepljenja otrok, rojenih leta 1992 in kasneje. Sprva so bili cepljeni otroci pred vstopom v devetletko, po letu 2020 pa se cepijo otroci v tretjem mesecu starosti s kombiniranim 6-valentnim cepivom. Cepivo uporabljamo že skoraj 40 let in je eno najbolj varnih cepiv v zgodovini medicine. Žal pa precepljenost otrok v zadnjih letih močno upada in je v Sloveniji lani dosegla zelo zaskrbljujočo raven pod 80 odstotkov,” navaja prof. dr. Mojca Matičič. Zato poziva starše, da naj otrokom omogočijo eno “najučinkovitejših dot za preprečitev raka v kasnejšem življenjskem obdobju” in jih cepijo proti hepatitisu B. Doda, da cepljenje priporočajo tudi osebam, ki so rojene pred letom 1992, saj vsako leto beležijo nove primere okužbe, ki so predvsem prenesene s spolnimi odnosi

Izrednega pomena je, da informacije o virusnih hepatitisih čim bolj približamo ljudem in jih spodbudimo k takojšnjemu ukrepanju, saj se danes počutijo ‘zdravi’, jutri pa jih že lahko doleti diagnoza življenje ogrožajoče bolezni jeter. 

Prof. dr. Mojca Matičič, dr. med.

Slovenija primer dobre prakse pri SZO

“Ker smo pomen hepatitisa C prepoznali že pred skoraj 30 leti in ga ustrezno obravnavali, beležimo v Sloveniji drugo najnižjo prevalenco okužbe z virusom hepatitisa C v Evropi in smo primer dobre prakse pri SZO,” pravi prof. dr. Mojca Matičič. Dodaja, da se kot drugod v Evropi, tudi v Sloveniji soočamo z izzivi virusnih hepatitisov, denimo:

  • Nepričakovani izbruhi hepatitisa A zaradi okužene hrane določenih prehranskih verig (npr. zamrznjeno jagodičevje) ali tveganega spolnega vedenja med moškimi, ki imajo spolne odnose z moškimi.
  • Naraščanje primerov zahrbtnega hepatitisa E, ki smo izpostavljeni vsi z uživanjem termično slabo obdelanega mesa domačih in divjih svinj ter divjačine (npr. suhomesni izdelki). Vse bolj se ta bolezen odkriva tudi v kronični obliki.
  • Precej nepričakovan pojav najbolj nevarnega med virusnimi hepatitisi – hepatitis D –, ki pa smo ga v Sloveniji že začeli rutinsko “iskati” in zdraviti z najnovejšimi zdravili. 

Pred letošnjem svetovnim dnevom hepatitisov, ki je vsako leto 28. julija, Klinika za infekcijske bolezni in vročinska stanja UKC Ljubljana (v sodelovanju z Inštitutom za mikrobiologijo in imunologijo MF UL, Slovenskim društvom bolnikov obolelih za virusnim hepatitisom SLOVENIJA HEP in študenti Medicinske fakultete UL iz Projekta Virus pri Društvu študentov medicine Slovenije) organizira brezplačno testiranje na okužbo z virusom hepatitisa C, in sicer v sredo 24. in četrtek in 25. julija 2024, med 11.00 in 18.00 uro v ambulanti Infekcijske klinike na Poljanskem nasipu 58, v Ljubljani.

Na tej povezavi si lahko prenesete plakat, namenjen osveščanju o pomembnosti testiranja.

Avtor
Piše

N. K.

Forum

Naši strokovnjaki odgovarjajo na vaša vprašanja

Poleg svetovanja na forumih, na portalu Med.Over.Net nudimo tudi video posvet s strokovnjaki – ePosvet.

Kategorije
Število tem
Zadnja dejavnost
6,152
23.07.2024 ob 21:57
3,279
13.06.2024 ob 09:27
24,468
20.07.2024 ob 22:57
13,189
01.06.2024 ob 15:10
143,461
24.07.2024 ob 07:00
Preberi več

Več novic

New Report

Close