Odkriti moramo le še nekaj nad tisoč bolnikov, da v Sloveniji eliminiramo to kronično bolezen

N. K. , 26. julij 2023
AktualnoInfektologija

Ne le, da s testiranjem pripomorete izkoreniniti to kronično bolezen, lahko si rešite tudi življenje.

Svetovna zdravstvena organizacija (SZO) pri obravnavi okužb z virusom hepatitisa C (HCV) Slovenijo navaja kot primer dobre prakse: medtem ko je bila v Evropi zaenkrat odkrita le četrtina okuženih s HCV, je statistična projekcija, izvedena s pomočjo Evropskega centra za preprečevanje in obvladovanje bolezni (ECDC), pokazala, da imamo v Sloveniji najnižjo pojavnost okužbe s HCV med državami EU.

Ocenjujemo, da je pri nas aktualno s HCV okuženih le še 0.07 odstotkov prebivalstva. Odkriti in pozdraviti moramo torej še dobrih tisoč neprepoznanih bolnikov.

Prof. dr. Mojca Matičič, dr. med., spec. infektologinja in internistka, vodja Nacionalne ekspertne skupine za virusne hepatitise

Okužba lahko poteka brez simptomov in znakov

Z akcijo anonimnega brezplačnega testiranja na okužbo s HCV želi stroka odkriti še preostale neodkrite bolnike. V teh akcijah so testirali že več kot 9.000 ljudi, pri tem odkrili nezaznavno okužene in rešili marsikatero življenje. Pri obvladovanju hepatitisa C je namreč najbolj pereč problem odkrivanje okuženih, ki se okužbe desetletja ne zavedajo in dostikrat pomoč poiščejo šele takrat, ko pride do nenadne odpovedi delovanja jeter, nastanka raka na jetrih ali resnih zunaj jetrnih manifestacij okužbe s HCV.

Akcija testiranja na okužbo z virusom hepatitisa C bo potekala: 27. in 28. julija med 13.00 in 18.00 uro v ambulanti Infekcijske klinike na Poljanskem nasipu 58 v Ljubljani. Testiranje bo ANONIMNO in BREZPLAČNO, NE POTREBUJETE NAPOTNICE, NITI SE VNAPREJ NAROČITI NA TESTIRANJE. Poleg oddaje majhnega vzorca krvi bo na voljo zdravnik, ki bo odgovarjal na vaša vprašanja in vam ustrezno svetoval. Vedno pa se lahko anonimno in brezplačno testirate na okužbo z virusoma hepatitisa B in C tudi vsak ponedeljek med 12.00 in 14.30 uro na Poljanskem nasipu 58 v Ljubljani.

Svetovni cilj: eliminacija virusnih hepatitisov

Prehodno poročilo SZO na poti k eliminaciji virusnih hepatitisov do leta 2030 kaže, da je trenutno le osem evropskih držav to strategijo sposobna udejanjiti, med njimi tudi Slovenija. Največ problemov predstavlja odkrivanje okuženih, saj okužbi z virusom hepatitisa C in B lahko več desetletij potekata povsem nezaznavno oziroma neznačilno in se ju okuženi sploh je zaveda.

Svetovni dan hepatitisa je 28. julij, letos ga obeležujemo že 17. leto zapored. Letošnji slogan se glasi: »Eno življenje, ena jetra«, zaznamuje pa ga kar nekaj izzivov, pa tudi novosti.

Med najpogostejšimi vzroki za odpoved jeter

Okužbi z virusoma hepatitisa B in C (HCV in HBV) dokazano lahko povzročita odpoved delovanja jeter in nastanek primarnega raka jeter ter sta med tremi najpogostejšimi vzroki za nastanek te rakave bolezni. Primarni rak jeter, povezan z virusoma hepatitisa B in C, je tretji najpogostejši povzročitelj smrti zaradi rakave bolezni in šesta najpogostejša rakava bolezen.

Obstajajo učinkovite metode preprečevanja primarnega raka jeter: okužbo s HBV lahko uspešno preprečimo s cepljenjem, okužbo s HCV pa izredno učinkovito pozdravimo – če ga le odkrijemo dovolj zgodaj.

Prof. dr. Mojca Matičič, dr. med., spec. infektologinja in internistka, vodja Nacionalne ekspertne skupine za virusne hepatitise

Število obolelih narastlo za 70 odstotkov

Vsako leto na svetu umre 1,2 milijona ljudi zaradi posledic okužbe s hepatitisoma B in C; med njimi več kot pol milijona zaradi primarnega raka jeter.

V zadnjih 30 letih se je število obolelih za primarnim rakom jeter zvečalo kar za 70 odstotkov.

Ker zaenkrat primanjkuje ustreznih učinkovitih strategij za pravočasno odkrivanje raka jeter, je preprečevanje okužbe z virusoma hepatitisa B in C eden ključnih ukrepov za zmanjšanje njegovega bremena. Ključno je spodbujanje cepljenje proti hepatitisu B pri še necepljenih in izogibanje kakršnemukoli tveganju za okužbo s HCV:

  • injiciranje na nesterilen način,
  • souporaba pribora pri injiciranju ali njuhanju drog,
  • neprofesionalno izvedeno tetoviranje/’piercing’,
  • tvegani spolni odnosi,
  • souporaba osebnega pribora z okuženo osebo.

Izzivi in novosti

Hepatitis C

Letos mineva 10 let od odkritja novih, na virus neposredno delujočih zdravil za zdravljenje hepatitisa C, ki so povsem spremenila perspektivo te smrtonosne bolezni. Gre za prvo zdravilo v zgodovini medicine, s katerim lahko dokončno pozdravimo kronično virusno okužbo – ob tem pa je varno, bolniku prijazno, brez pomembnih stranskih učinkov in zahteva le dva do tri mesečno zdravljenje.

Hepatitis D

Zaradi porasta okužb z virusom hepatitisa D (HDV) v številnih evropskih državah in njihove dolgotrajne brezsimptomnosti so v zadnjem letu v Sloveniji vpeljali “refleksno” testiranje na okužbo s HDV: rutinsko testiranje vseh, ki so okuženi s HBV. Tako smo okužbo s HDV naključno odkrili pri dveh osebah, obeh že z zelo napredovalo boleznijo jeter in zanju tudi že pridobili ustrezno zdravljenje z novimi zdravili, kar je prvi tovrstni primer pri nas.

Okužba s HDV je lahko prisotna le ob hkratni okužbi s HBV. Med vsemi virusnimi hepatitisi pri bolnikih s hepatitisom D najpogosteje pride do življenje ogrožajočih zapletov, saj bolezen v primerjavi s hepatitisom B pet- do sedemkrat hitreje napreduje v cirozo ali raka na jetrih. V letu 2022 je bilo odobreno prvo zdravilo za zdravljenje hepatitisa D, ki preprečuje vstop virusa v jetrno celico in s tem zavre njegovo pomnoževanje. V številnih raziskavah se je zdravilo že izkazalo za dokaj učinkovito pri izboljšanju stanja bolnikov in njihovega preživetja, dokončna ozdravitev pa ni možna, tako kot ni možna pri hepatitisu B.

Hepatitis A

V letu 2022 je bil v Sloveniji zaznali največji izbruh akutnega hepatitisa A v tem tisočletju. Predvsem je bil spolno prenesen med moškimi, ki imajo odnose z moškimi, vnesen pa iz Madžarske. Med 55 primeri jih je več kot polovica potrebovala hospitalizacijo, dvema je grozila celo odpoved delovanja jeter. Zato stroka svetuje preventivno cepljenje proti hepatitisu A; v primeru potrjenega stika z okuženim pa necepljenim priporočajo poekspozicijsko cepljenje.

Hepatitis E        

Vse več se v Sloveniji odkrije tudi bolnikov z akutnim hepatitisom E, ki je posledica uživanja termično slabo obdelanih ali neobdelanih mesnih izdelkov domačih svinj in divjačine. Bolezen poteka zelo neznačilno in lahko posnema najrazličnejše druge bolezenske sindrome. Bolj kot jetra, okužba z virusom hepatitisa E (HEV) lahko ogrozi druge organe oziroma sisteme, predvsem živčnega in ledvica in povzroči ohromelost, odpoved delovanja ledvic in še mnoge druge, tudi ogrožajoče zaplete. Še posebej so ogrožene osebe z oslabelim imunskim odzivom, pri katerih lahko pride tudi do kroničnega hepatitisa E, zato takim osebam odsvetujemo uživanje suhomesnih izdelkov. Ker je obsežna raziskava prikazala, da je med slovenskimi krvodajalci več kot sedem odstotkov takih, ki so v preteklosti ne da bi vedeli preboleli okužbo s HEV, je zelo pomembno, da pri najrazličnejših nepojasnjenih bolezenskih simptomih in znakih vedno pomislimo tudi na okužbo s HEV in opravimo ustrezno testiranje ter po potrebi tudi zdravljenje.

Avtor
Piše

N. K.

Forum

Naši strokovnjaki odgovarjajo na vaša vprašanja

Poleg svetovanja na forumih, na portalu Med.Over.Net nudimo tudi video posvet s strokovnjaki – ePosvet.

Kategorije
Število tem
Zadnja dejavnost
3,670
29.08.2024 ob 09:02
3,920
07.09.2024 ob 21:49
33,819
04.09.2024 ob 23:12
1,238
30.08.2024 ob 09:33
572
07.08.2024 ob 13:13
Preberi več

Več novic

New Report

Close