Bob Marleyju je leta 1981 pri 36 letih vzela življenje redka in agresivna oblika melanomskega kožnega raka. Ni si težko predstavljati, zakaj je legendarni pevec spregledal simptome oziroma jim ni pripisal resnosti, so zapisali v fundaciji. Ko se mu je pod nohtom pojavila temna lisa, jo je namreč pripisal poškodbi pri nogometu. V resnici pa je šlo za akralni lentigiozni melanom (ALM), ki je redka in agresivna oblika kožnega raka. Če bi bolj zgodaj prepoznali in zdravili Marleyevo bolezen, bi ga morebiti lahko ozdravili. Tako pa se je njegov melanom razširil (metastaziral) v druge dele njegove telesa in je po štirih letih boja z boleznijo umrl.
Zgodba Boba Marleya je opomnik, zakaj je pomembno, da si redno pregledujemo celo kožo, tudi predele, ki jih zlahka pozabimo: dlani, podplati, za ušesi, nohte … Ker za kožnim rakom lahko zboli kdorkoli. Če opazimo karkoli nenavadnega, ne smemo odlašati, temveč se odpraviti k zdravniku, ki bo ocenil, ali je potreben pregled pri specialistu dermatologu.
Kaj je akralni lentigiozni melanom?
“Subungvalni melanom, ki se pojavi na bazi nohta, je vrsta akralnega melanoma. Ta oblika bolezni je pri svetlopolti populaciji redka, pojavi se pri približno sedem odstotkih vseh bolnikov s kožnim melanomom. Pri melanocitnih spremembah nohta se prva pojavi ozek trak obarvanosti nohta, ki ga je včasih težko ločiti od izliva krvi pod noht ob poškodbi. Obe spremembi razlikujemo na podlagi dinamike; če gre za izliv krvi, se bo na bazi nohta pričel pojavljati zdrav, neobarvan noht. V primeru melanocitne spremembe bo obarvanost ostajala, obarvana pa je tudi baza nohta, to je t.i. Hutchinsonov znak. V tem primeru je potrebno melanom izključiti z biopsijo nohtne baze. Žal pa akralni melanom pogosto pozno odkrijemo predvsem zato, ker ljudje ranico na stopalu ali spremembe nohta pripisujejo glivični okužbi ali ortopedskim težavam. To seveda drži v večini primerov. Kljub temu pa je ob zelo trdovratnih in dolgo trajajočih težavah, ki se še stopnjujejo, smiselno obiskati zdravnika. Tako kot pri drugih kožnih oblikah melanoma, je tudi pri akralnem ključno zgodnje odkritje,” odgovarja doc. dr. Barbara Perić, dr. med., iz Onkološkega inštituta Ljubljana.
Po podatkih Onkološkega inštituta Ljubljana, se AML najpogosteje odkrije po 60. letu starosti. Pojavlja se na dlaneh, stopalih, pod nohti, na koži prstov rok in nog. Pri temnopoltih ljudeh je to predominantna lokalizacija melanoma. Diagnostika in zdravljenje se ne razlikujeta od postopkov pri drugih tipih melanoma.
Preberite več o nemelanomskem kožnem raku, melanomu in metastatskem melanomu.
Med preventivne ukrepe za preprečevanje melanoma uvrščamo zaščito kože pred UV sevanjem (ustrezna oblačila, pokrivala, sončna očala, nanos zaščitnih krem, ki ščitijo pred UVA in UVB žarki, izogibanje soncu med 10. in 16. uro), neuporaba solarijev in redno (samo)pregledovanje kože. Tudi samopregledovanje je izjemnega pomena, saj približno 75 odstotkov primerov melanoma odkrijejo bolniki sami ali njihovi bližnji. Ljudje, ki imajo več kot 50 melanocitnih nevusov, oz. ljudje pri katerih smo odkrili atipične melanocitne nevuse, potrebujejo redne letne kontrolne preglede pri dermatologu.
Priporočila za obravnavo bolnikov z melanomom, Onkološki inštitut Ljubljana
Vira: