Bi morali pred vadbo jesti ali ne? Odgovarjajo strokovnjaki

Ali nas hrana pred vadbo poživi ali upočasni?

Kot navaja CBS, so strokovnjaki soglasni: da, pred vadbo bi morali jesti, vendar je treba upoštevati nekaj stvari, denimo koliko, kdaj in kakšno hrano.

Splošna priporočila klinike Cleveland in Mayo so: nekaj ur pred vadbo lahko pojemo polni obrok (denimo uravnotežen obrok dve do tri ure pred vadbo), nekoliko bližje pred vadbo, denimo eno uro do pol ured pred vadbo lahko zaužijemo manjši obrok oziroma prigrizek (sestavljen iz ogljikovih hidratov in proteinov), pet ali deset minut pred vadbo pa lahko pojemo sadje, denimo jabolko ali banano.

Kdaj točno uživati hrano pred vadbo, pa je odvisno tudi od tega kako naše telo prebavlja hrano: preskušajmo, da bomo ugotovili, kaj nam najbolj ustreza.

Kaj pojesti pred vadbo in česa se izogibati?

Pred vadbo posezimo po kompleksnih ogljikovih hidratih, kot so polnozrnata živila ali sadje, saj bomo s tem telesu zagotovili energijo, ki jo potrebuje za vadbo. Za ohranjanje energije obroku dodajmo nekaj pustih beljakovin, denimo piščanec ali tofu, in zdravih maščob, denimo avokado ali oreščke. Pred vadbo se izogibajmo nasičenim maščobam in preobilnim beljakovinam, saj se prebavljajo počasneje in s tem vzamejo kisik in energijo mišicam. Po vadbi pa posezimo po beljakovinah, ki pomagajo pri regeneraciji telesa.

Izr. prof. dr. Bojan Knap, dr. med., strokovnjak za športno prehrano, ki redno sodeluje tudi z Olimpijsko reprezentanco Slovenije, opozarja, da ni pomembno le kaj zaužijemo na dan, ko smo telesno aktivni, ampak kako se pravzaprav prehranjujemo ves čas, saj je zelo pomembno, da ima telo vedno na razpolago vsa hranila. Poudarja tudi, da ob povečani telesni aktivnosti ne smemo omejiti vnosa hrane, saj bo ob pomanjkanju telo začelo črpati zaloge iz mišic. Povedal je tudi, kaj je ključno za dobro telesne sestave.

Na zmogljivost vpliva tudi (de)hidracija

Če smo dehidrirani, lahko bolj občutimo utrujenost in slabšo zmogljivost. Splošno priporočilo je, da je za vsako uro zmerne telesne aktivnosti treba zaužiti približno pol litra vode. Za zadostno hidracijo pa je treba skrbeti skozi cel dan, ne pozabimo pa na vnos tekočine po vadbi, da nadomestimo, kar smo izgubili med njo.

Prof. dr. Bojan Knap pojasnjuje tudi kdaj zadostuje voda in kdaj je smiselno poseči po izotoničnih napitkih z elektroliti.

Beljakovine: regenerirajo in vplivajo na občutek sitosti

Kakšna je vloga beljakovin (proteinov) v naši prehrani in koliko jih v resnici potrebujemo, pa odgovarja nutricionist Mario Sambolec, ustanovitelj podjetja Feelgood in prehranski strokovnjak Fitnes Zveze Slovenije. Zaupal nam je, da dolgotrajno pomanjkanje beljakovin lahko privede do različnih zdravstvenih težav, sicer pa so beljakovine z vidika regeneracije in vplivanja na občutek sitosti tudi primeren obrok za zvečer, še posebej, če smo bili pred tem telesno aktivni. V javnosti pa o beljakovinah kroži tudi kar nekaj zmot, ki jih je sogovornik razblinil.

Preberite tudi zakaj ‘zdrava hrana’ kot univerzalni pojem ne obstaja in kako lahko s hrano podpiramo svoje zdravje in cilje. Ko govorimo o hrani, niso pomembne metode, temveč osnovni principi. Jih poznate?

Vir: https://www.cbsnews.com/news/should-you-eat-before-a-workout-expert-advice/

Avtor
Piše

N. K.

Več novic

New Report

Close