Ali veste, kako dostopati do vašega zdravstvenega kartona?

pogovor-zdravnik-pacient-ordinacija

Ali veste, kako dostopati do lastne zdravstvene dokumentacije? Se mogoče sprašujete, ali imate do tega sploh pravico?

Zdravstvena kartoteka oziroma zdravstveni karton je zgodovinska knjiga vašega zdravja. Ker vsebuje občutljive podatke, so pravila o njeni rabi in vpogledu vanjo natančno določena, prav tako pa so določene tudi obveznosti zdravnikov in pacientov.

Lastnik vaše zdravstvene dokumentacije je vaš zdravnik, kot pacient pa imate v skladu z Zakonom o pacientovih pravicah (ZPacP) pravico do neoviranega vpogleda v svojo zdravstveno dokumentacijo v prisotnosti zdravnika ali drugega zdravstvenega delavca.

Da bi se izognili morebitnim zlorabam osebnih podatkov, se morate pred vpogledom identificirati z osebnim dokumentom, lahko pa za vpogled ali pridobitev dokumentacije pooblastite drugo osebo, da to stori v vašem imenu.

Fotokopiranje ali drugo reprodukcijo zdravstvene dokumentacije vam mora zagotoviti izvajalec zdravstvene dejavnosti, to pomeni, da je ne morete kar sami odnesti v fotokopirnico.

Če v ordinaciji ni mogoče izvesti fotokopiranja, ga mora zdravstveno osebje zagotoviti tam, kjer je to najbližje izvedljivo. Ravno tako ne morete sami prenesti svojega zdravstvenega kartona od enega do drugega zdravnika, ampak mora za to poskrbeti prvotni izvajalec zdravstvene storitve.

Verodostojno reprodukcijo slikovne dokumentacije, ki se ne hrani v elektronski obliki, je izvajalec zdravstvene dejavnosti dolžan zagotoviti, če razpolaga s tehničnimi sredstvi, ki to omogočajo.

Pravica do vpogleda mora biti omogočena hitro

Zdravnik vam mora vpogled v zdravstveno dokumentacijo omogočiti takoj ali najpozneje pet delovnih dni po prejemu zahteve. Pacient lahko pri istem izvajalcu zdravstvene dejavnosti vloži zahtevo največ dvakrat mesečno.

Dodatne pravice pacienta 

Kot pacient imate pravico, da dodate pripombe k zapisom v vaši dokumentaciji. Prav tako imate pravico do osnovnih in izčrpnih pojasnil o vsebini vaše zdravstvene dokumentacije. Te pravice morajo biti uresničene v določenih rokih: osnovna pojasnila morate prejeti takoj ali v petih dneh, izčrpna pojasnila pa v 15 dneh od zahteve.

Spletni portal zVEM

Pacienti imajo tudi možnost dostopa do svojega elektronskega zdravstvenega zapisa in podatkov v informacijskem sistemu zdravstvenega zavarovanja, če je to omogočeno. To trenutno vsaj delno omogoča spletni portal zVEM, v katerega se morate registrirati s svojim z digitalnim potrdilom. Tam boste našli svoje napotnice in nekatere izvide.

Pravica do vpogleda po smrti  

V primeru pacientove smrti je dostop do njegove zdravstvene dokumentacije omejen. Pravico do vpogleda imajo določene osebe, kot so zakonec, partner, otroci in drugi, ki so navedeni v zakonu, vendar le v obsegu, ki je potreben za uresničevanje njihovega zakonitega interesa.

V nekaterih primerih lahko pacient določi, kdo lahko in kdo ne sme dostopati do njegove dokumentacije po njegovi smrti. Zdravnik hrani dokumentacijo najmanj deset let po smrti posameznika, na katerega se dokumentacija nanaša.

Avtor
Piše

V. L.

Forum

Naši strokovnjaki odgovarjajo na vaša vprašanja

Poleg svetovanja na forumih, na portalu Med.Over.Net nudimo tudi video posvet s strokovnjaki – ePosvet.

Kategorije
Število tem
Zadnja dejavnost
164,508
24.11.2024 ob 21:48
298,606
24.11.2024 ob 23:25
113,060
28.10.2022 ob 14:48
Preberi več

Več novic

New Report

Close