Skoraj vsakdo je že slišal opozorilo babic: “Ne pojdi ven z mokrimi lasmi, sicer boš zbolel!” Toda, ali to res drži, ali gre zgolj za mit, ki se prenaša iz roda v rod?
Po besedah zdravnika internista dr. Christopherja Choija, iz Las Vegasa, ni znanstvenih dokazov za to, da se bomo prehladili zgolj zato, ker gremo ven z mokrimi lasmi. “Prehlad povzročajo virusi, najpogosteje rinovirusi,” pojasnjuje.
Zakaj se prehladimo?
Glavni povzročitelj običajnega prehlada so rinovirusi. Širijo se na dva načina: Prvi je neposreden stik z okuženo osebo, ki kihne ali kašlja, drugi pa dotikanje okuženih površin in nato dotikanje obraza, zlasti nosu in ust. Ti virusi lahko na površinah preživijo več ur in tako prispevajo k širjenju okužb.

Zakaj se pozimi pogosteje prehladimo?
Čeprav mokri lasje neposredno ne povzročajo prehlada, lahko nekoliko znižajo telesno temperaturo, kar lahko minimalno vpliva na dovzetnost za okužbe. Večji vpliv ima dejstvo, da se rinovirusi v hladnem vremenu hitreje razmnožujejo. Poleg tega nizke temperature oslabijo naš imunski sistem in zmanjšajo prekrvavitev v nosni sluznici, to pa v nosu zmanjša zaščitno sposobnost proti virusom, ki običajno vstopajo v naše telo ravno po tej poti.
Kako se zaščititi pred prehladom?
Da bi se izognili okužbi, strokovnjaki priporočajo naslednje ukrepe:
- Redno umivanje rok
- Izogibanje dotikanju obraza
- Ohranjanje razdalje od obolelih oseb
- Nošenje toplih oblačila za ohranjanje telesne temperature
- Redno čiščenje in razkuževanje pogosto uporabljenih površin
Vir: NY Post: What’s actually getting you sick when it’s cold out, according to a doctor — and the old wives’ tale to ignore. Dostopno na: What’s actually getting you sick when it’s cold out, according to a doctor — and the old wives’ tale to ignore. Zadnji dostop: Februar 2025