Pozdravljeni!
Mama nima dohodkov. Oče pokojnina. Sem ugotovila, da če jo damnza vzdrževanegančlana očetu, da itak ni nič upoštevano. Do sedaj je bilo, ker je oče imel kmetijo in je bil dohodek subvencia, takrat je dobil nazaj toliko, kolikor je plačal akontacije.
Lastnik kmetuje sem sedaj jaz, v delovnem razmerju.
Lahko jaz uveljavljam mamo kot vzdrževanega člana ali ne?
Hvala za odgovore.
In oče vrjetno cel zgaran ane? Pa nobene penzije, saj to ne morš vrjet. Garajo in garajo, pa vse sproti zapravijo in za penzijo jih nč ne skrbi. Res, pred leti sem poslušal zgodbe o revnih otrocih, zdej povsod same zgodbe o revnih starih. Še moja babi je živela kot lord s penzijo, zdaj pa stari samo životarijo
Jaz se nič ne čudim, da je tako kot je. Oba prva soseda sta šla v pezijo pred petdesetim letom, zdaj jih imata čez 80 – več kot trideset let penzije. In to ne malo, on prejema skoraj 1.000, kar ni malo. Glede na to, da sta brez krediov, imata svojo bajtico in tako … Kako naj narod, ki že tako podpira en kup ljudi na socialni, špara še za panezije. Nas ne bo čakalo nič. Mi bomo šele reveži.
ne, ne moreš je uveljavljat
oče je kot mož jo dolžen vzdrževat in ima dovolj dohodkov, da preživlja oba. če ne plačuje dohodnine, je to brezpredmetno
kdo je vzdrževani član:
D – starši oziroma posvojitelji zavezanca, če nimajo lastnih dohodkov za preživljanje ali so ti manjši od višine posebne olajšave za vsakega drugega vzdrževanega družinskega člana in imajo po predpisih o prijavi prebivališča prijavljeno isto stalno prebivališče kot zavezanec ali so v institucionalnem varstvu v socialnovarstvenem zavodu in zavezanec krije stroške teh storitev ali imajo zavezanec in starši oziroma posvojitelji sklenjen sporazum o preživnini v obliki izvršljivega notarskega zapisa; pod enakimi pogoji tudi starši oziroma posvojitelji zavezančevega zakonca, če zakonec ni zavezanec za dohodnino.
sem spregledala, da gre za kmečko gospodinjstvo
potem jo mogoče lahko pod E
ampak še vseeno se bo gledal dohodek očeta, če zadošča za oba.
E – drug član kmetijskega gospodinjstva, ki pri zavezancu, katerega pretežni del dohodka je iz osnovne kmetijske in osnovne gozdarske dejavnosti, sodeluje pri doseganju dohodka iz osnovne kmetijske in osnovne gozdarske dejavnosti, če nima lastnih dohodkov za preživljanje ali so ti manjši od višine posebne olajšave za vsakega drugega vzdrževanega družinskega člana in pod pogojem, da njegov otrok, zakonec, starši ali posvojitelji zanj ne uveljavljajo posebne olajšave za vzdrževanega družinskega člana. Tedaj kot vzdrževani družinski član zavezanca velja tudi otrok člana kmečkega gospodinjstva.
ja ampak ta mama ima še živega moža, ki jo je v prvi vrsti dolžan preživljat.
[/quote]
Ja, v prvi vrsti mož.
Ker pa je iz napisanega očitno, da mož nima dovolj prihodkov, morajo, tako moralno kot po zakonu, za mamo pomagati poskrbeti tudi otroci.
In zato je čisto primerna takšna ureditev, da lahko tudi otroci vzdrževalci uveljavljajo starša kot VDČ, četudi ima le-ta še živega partnerja.
Ljudi, posebej žensk, je kar precej, ki niso bile nikoli v rednem delovnem razmerju, so pa neprestano delale, npr. čuvale otroke, hodile čistit bloke, pomagale na kmetiji in nimajo plačane pokojninske dobe, zgarane pa zelo. Država takrat ni uredila tega tako perečega problema in niti danes to ni urejeno, ko vsi vemo, da je dela na avtorske in podjemne pogodbe ogromni, ko ljudje delajo na črno, da sploh preživijo. To bodo ljudje brez pokojnin. Kaj se bo zgodilo z njimi na stara leta, brez prihodkov? Obstaja kakšna alternativa. Se kdo kaj bolj spozna na te zadeve?